HAARLEM, 8 Augustus 1890. Met groot genoegen woonden wij Dinsdag avond eene vooretelling by van de „Internationale variété Troupe,'' welke onder de leiding van den Heer J. Witt- kower Gerson, gedurende de kermisdagen, in de aociëteit „Vereeniging" werkt. Even als by vorige kermissen, heeft de Heer Gereon er ook nu voor gezorgd, dat de vertooningen niet te kort doen aan den emaak van een beschaafd publiek en in geen enkel opzicht voor iemand kwetsend kunnen zijn. Wat er gesproken en ver- toond wordt, mag worden gehoord en geziendat zegt by kermisvooretellingen veel en moet dan ook ten zeerste worden op prye gesteld. Het programma van Dinsdag avond gaf veel afwisseling en de zestien verschillen de nummers, die het bood, werden om het zeerst toegejuicht. De vlot en prettig afgespeelde operette „de zwakke kant der vrouwen" en de alleraardigste klucht, vertoond door Mej. Job. Soleer en haar broeder, den Heer Michel Soleer vielen zeer in den geest en brachten de lachspieren duchtig in beweging. Michel vooral was nu en dan onbetaalbaar. Hoogst belangwekkend wa ren de werkzaamheden van Mies Erna met hare uitstekend gedresseerde honden. Hoeveel geduld, hoeveel tact voor dres suur moet er noodig zijn om zooveel „stomme" dieren met dien regelmaat en met die nimmer falende zekerheid in hnnne verrichtingen voor het voetlicht te brengen. Het hoog- en verspringen van de honden, waaronder de prachtigste exemplaren zijn aan te wijzen, lokte da verende toejuichingen uit. Ook Mr. Walton presenteerde eenige goed geschoolde viervoeters. Jammer, dat de ruimte op hettooneel voor het werken met de paardjes wat klein is. De gebroeders Rose toonden zich uitnemende gymnasten het drietal Ara bieren fameuse Bpringers. De groote ex- centrique Pantomine van de Amerikanen werd met aandacht gevolgd en het meest mocht men zich er over verbazen, dat de executanten er, na zooveel gevaarly- ke sprongen en buitelingen, na zooveel ge voelige klappen en schoppen, heelshnids afkwamen. De zangnummers, zoowel van de gezusters La Roche, die duetten zingen, als van Frl. Friedlander, die lang niet onverdienstelijk Duitsche liederen voor draagt, geven eene zeer gewilde afwisse ling. Voegen wij hierbij de mededeeling, dat het orkest is samengesteld uit de beste krachten van ons gemeentelijk muziek korps en dat het zich, onder de uitmun tende directie van den jongen Wittkower Gereon èn in de begeleiding, èn in de afzonderlijke orkeststukken dapper van zyn taak kwijt, dan is zeker de voorspelling gewettigd, dat het in de kermisweek in de „Vereeniging" vol zal zyn en eene aansporing voor de nietleden van de so ciëteit, om de extra-voorstelling van a.s. Maandag avond te bezoeken, geheel over bodig. De eerste voorstelling van de Ko ninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" had Dinsdag avond plaats in den nieuw gerestaureerden Schouwburg Jansstraat. De zaal was tamelijk bezet. Gegeven werd Yorick, drama in vier tafereelen van den Spaanschen schrijver Estebanez, voor afgegaan door het drama in verzen „Het Pater Koster" van Fr. Coppée, vertaald door Mr. H. Cosman. Dit laatste bevat eene Parysche fami liegeschiedenis ten tijde der commune. Eene zuster, wier broeder, een priester, door de communards is doodgeschoten be paalt de hoofdrol. Door dit treurig voorval heeft de alleen overgebleven zuster alle geloof in God en menschen verloren in heftige bewoordingen uit zij hare ziele- smart, welke zelfs door een geestelijke niet kan gelenigd worden. Nog te midden van haar strijd stormt een gevluchte communard hare woning binnen, die in de roerende bewoordingen smeekt, hem te verbergen. Het goede in haar behoudt den boven hand zij doet den ongelukkige zich ver mommen in het kleed van haren broeder. Zoo ontkomt hij, doch ook is het ijs gebroken en kan zij weer in kinderlijk vertrouwen haar toevlucht, haar troost zoeken in het gebed en deemoedig het Pater Noster ter hand nemen, pas door haar in heftigen hartstocht versmaad. Op welke wijze deze gevoelsniting werd opgevat, is te beseffen, als er op wordt gewezen dat mevrouw Frenkel de zuster- I partij vervulde. Volgens veler meening heeft deze veel begaafde actrice hier op nieuw bewezen, dat zij als kunstenares boven lof verheven ie. De Heer van Schoonhoven vervulde de rol van geeste lijke met al de toewijding hem eigen. Het recht poëtische verhaal, waarmee het stuk aanvangt, werd eenvoudig schoon weergegeven door mejuffrouw A. Fuehs. Het drama Yorick is reeds vroeger meer uitvoerig in dit blad besprokenMevrouw Frenkel en de Heer Louis Bouwmeester vervulden de hoofdrollen. Meer behoeft niet gezegd te worden om te komen tot het besluit, dat Yorick veel kunstgenot schonk. De vraag, in hoeverre beide stukken geschikt zijn als kermisstuk, wordt beant- woor door de bemerking, dat natuurlijk de smaken verschillen en als ieder de zijne kan bevredigen, heeft niemand te klagen. De aanmerkelijk vergroote Schouwburg was heden voor het eerst in gebruik. Behalve, dat het getal zitplaatsen aan merkelijk is uitgebreid, is in menig opzicht de verandering verbetering te noemen. De ventilatie is geschikter geworden en de verlichting komt meer voldoende voor, terwijl wat betreft de veiligheid voldoende is zorg gedragen. De acouetiek in de zaal is er bepaald op verbeterd. By een Dinsdag avond ge nomen proef bleek, dat het geluid gemak kelijker de zaal binnen komt en al het ge sprokene volkomen op alle punten verstaan wordt. In het algemeen kan gezegd wor den dat in vele opzichten de verandering werkelijk verbetering bracht. Enkele kleine hinderlijkheden, zullen naar verwacht wordt, de aandacht der immer vooruitstrevende directie niet ont gaan bij het verder afwerken der zaal. Inmiddels is op de Botermarkt weer een stoom-draaimolen in beweging ge bracht. Het schrille, gillende stoomfluitje en bet in zenuwachtige haast, eveneens door stoom bewogen orchestrion maakt den toestel niet tot een benijdbaren over buur voor de bewoners, te meer, daar reeds twee dergelijken daar ter plaatse aanwezig zyn. Tegen het te veel op ééne plaats zouden ernstige bedenkingen kunnen geopperd worden. Maandag, Dinsdag en Woendag avond was het opmerkelijk stil in de stad. Mis schien bespaart het publiek zyne krachten tot de laatste kermisdagen. Door deze mindere drukte hebben de voetgangers dan ook niet veel last van de voertuigen, welke, in tegenstelling met vroeger, den weg by zeer drukke passage onveilig zouden kunnen maken. Inmiddels gaat by Van Lier nog eiken avond De Jonge Garde, terwijl in den Sohouwburg Jansstraat eiken avond een ander stuk gegeven wordt. Naar men mededeelt bestaat het plan daar Zaterdag en Zondag avond een blijspel te geven. De voorstellingen in de Kroon zullen, te oordeelen naar hetgeen daarvan werd bijgewoond, gedurende de overige kermis dagen volle zalen blijven trekken. Het gunstig bekende gezelschap geeft zooveel verscheidenheid op allerlei gebied, dat hier aan niet te twijfelen valt. Wekken nu eens de werkzaamheden van Mile. Stuart, la célèbre Gymnaste, de bewondering door hare buitengewoon gracieuse toeren aan zwevend rek en vrij hangend koord, dan weder wekt the great musical Neger-Ko miek John Tom den algemeen lach- en zanglust met zijne verrichtingen of brengt de Hollandsche Karakter-komiek de aan dacht van zyn publiek daar waar hij bet wenscht te vestigen. Met veel genoegen ziet men de acrobatische kunstverrichtingen van de familie Leopold, bestaande uit vijf personen. Hunne toeren zonder werk tuigen overtreffen in kracht, vlugheid en netheid der bewegingen alles, wat tot heden op dit punt gezien is. De voor stellingen verdienen de belangstelling van het publiek ten volle, te meer, daar de voordrachten in geen enkel opzicht in strijd zijn met den goeden smaak. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Heer Léon Mary, Ingenieur Aëronaut van 's Gravenhage met zijn Ballon Para chute Prinses Wilhelmina a.s. Zaterdag precies ten 4 uur alhier in den Doelen opstijgen. Met zijn colega den Heer Fr. L' Hoste had ZEd. de hooge eer op j.l. Prinsessedag ten Kon. Paleize op 't Loo te mogen opsty gen in tegenwoordigheid van het Vorstelijke Huis en H.D. Dignitarissen waarbij hun veel succes ten deel viel, zoo mede bij een zijner laatste reizen o.a. te Heereveen, alwaar Dr. Kuijs de reis mede maakte en Mr. Léon Mary zyn warmen dank betuigde terwijl hij hem noemde een luchtacldpper bij uitnemendheid. Zelfs de HH. Repor ters schreven toen: wij zouden ons geneigd gevoelen morgen aan den dag in den gordel te stappen als: Mr. Léon Mary de kapitein aan boord is Voorzeker zeer schoone aanbeveling en wij hopen dat met ons zeer velen van dit schoone schouwspel zullen willen profiteeren te meer daar de toegangsprijzen zeer billijk zijn en niemand behoeven af te schrikken. Wenschen wij den kapitein een goed succes en goede reis. Photographieën van den Ballon „Prinses Wilhelmina" en den kapitein zyn geëx poseerd bij den Haarlemschen Boek- en mnziekhandel, groote Houtstraat Alhier. Bij het bezoek van H. M. de Ko ningin aan de bloemententoonstelling te Apeldoorn werd H.D. aandacht getrokken bij de prachtig geëtalleerde inzending van afgesneden bloemen, van de Heeren Ant. Roozen Zoon, te O verveen, en gaf H.M. haar bewondering, aan den vertegenwoor diger dier firma, den Heer J. K. Budde, te kennen. De heer Budde offreerde H.K. H. een kleine handbouquetje, wat onder dankbetuiging werd aanvaard. De étalage van de Heeren Krelage Zoon trok ook bijzonder de aandacht der hooge bezoeksters. Woensdag avond is in het cafë-neuf van den heer O. J. J. Montagne aanbe steed het bouwen van eene spijskokerij met vergaderkamer en bewaarderswoning op een terrein in de Jacobstraat. Het getal inschrijvers beliep '16. De laagste was van Wed. A. Reyndere zoon voor f 6783, aan wie het werk is j gegund. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 10 Augustus des voorm. te 10 ure eD des namiddags te 6 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Lang- hout. Woensdag 13 Augustus des avonds te acht ure Ds. J. Langhont. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben rich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor bnrgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie .voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Aug. G. van der Weetering en E. C. Roos dorp. 6 Aug. G. Habits en A. M. Landwier. E. Metzelaar en C. van der Veldt. A. J. Beaufort en A. Dirks. C. van Leeuwen en G. Hoff. P. 0. Kerkvliet en M. Buis. A. Driessen en N. de Bruin. A. J. Grootegoed en W. J. Hessels F. H. Verputten en J. M. van Leeuwen. T. Droog en J. W. Stroker. C. Oomen en A. M. Hoff. A. Constandse en J. van Dijk. 7 Juli. JA. J. Poulen en M. H. Sweerts. J. G. Fünckler en M. P. van den Eelaart. GETROUWD. 6 Aug. L de Nijs en H. Rook. M. Kemps en JM. Dekker. E. Spruit en J. G. Beukers. J. H. Karstens en C. W. Boon. W. E. Kuit en A. Jans. T. Oosterom en A. Starren- burg, H. H. J. Rikkers en M. F. C. Bronk- horst. T. J. C. Houtkamp en M. C. van Neer. K. Biesbrouck en M.W. K. Drogtrop. C. de Gelder en C. J. Visser. J. H. Ter horst en E. Slootemaaker. J.PelenJ. W. Cornelissen. W. Hulshof en M. Slingerland. D. J. Aaftink en J. H. Kommer. GEBOORTEN. 30 Juli. G. Leguijt geb. Rol d. 31 Juli. M. Sernee geb. Kabel d. C. M. Ter Poorten geb. Hoogkamer z.— J. Derr geb.Bouwmeesterd J. E. Timmers geb. Niemand.— C.M.Steenken geb. Kollaardd. M. van Schie geb. van Eik z. J. M. Kok geb. Stoelman z. 1 Aug. B. de Jonge geb. Piuguele z.E S. Serné geb. de Wilde z. C. van Rossum geb.van Vessum z, D. Wijdeman geb. van Steen d. 2 Aug. E. G. Hessen geb. Brakenhof z. -• A. Langhout geb. van der Valk d. C. Rozeboom geb. Betzoldd D. H. M.vanKoningsbruggegeb. Steffens z. 3 Aug. M. Zijp geb de Jong d. C. Piet geb. Monnee d. A. Miezenbeek geb. Monnee d. D. Consael geb. Riozzi z. B. Kluit geb. v. d. Blink z. A. M. Vasen geb- Snijders z. 4 Aug. M. A. Chabot geb. Ram- mé z. W. C. Sonnemans geb. van den Bergd. C. van der Schaar geb. Schouten z. E. Radsma geb Schrier z.— N. Spier geb. Paarde- bek z. J. Kraaijer geb. de Vries d. 5 Aug. E. Harren geb Steenkist d. -W. van der Laan geb. Boeré z A. M. van Vueren geb. Vogels z. G Aug. M.Wmkenbach geb. Martens d. S. M. Swenneker geb. van Bilderbeek d. S. Hes geb. Polak z. 7 Aug. M. Schild geb. Daane d. F. E. Mulder geb. van den Hoek z. OVERLEDEN. 31 Juli. A. E. van Oostendorp geb. Snoeks 74 j. Jansstr. 1 Aug. K. Koster 31 j. Leid- schevaart. H. J. IJland 5 j. z. Verl. Fr. Hals straat. J. L. en P. P. van der Vliet 15 dg. d. Leidschevaart. W. J Swart 67 j. Jan Steen straat.2 Aug. H.len Hope68 j. Papentoren- vest. 3 Aug. H. L. van Hemert 16 dg. z. Brouwerstr. J. Torcque 12 m. z. Leidschestr. 4 Aug. A. J. Schutterop 5 m. d. Kennemer- straat. S. van der Molen 40 j. Brouwerstr. J. M. Gantvoort 23 ,j. Anegang. 6 Aug. M. van Norde 3 m d. K. Zijlstraat.. C. P. H. van. Kimmenaede 1 m. d. Z. B.Spaarne. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een paar nieuwe kousebanden. Drie fantasie-armbanden. Eene koperen broche. Een ijzeren hamer. Twee ko peren gewichten. Een pincenez. Een glazenmakers-diamant. Een koperen kinderwagen-dop. Eene broche. Een koperen spuitje. Een afsluitboom. Eene onderofficiers-sabelkwast. Een zilveren armband. Eene portemonnaie met en eene dito zonder geld. Eene manchet met knoop. EeDe gouden oor bel. Een paternoster. Een portret. - Eene cocosnoot. Twee trommelstokken. Een kinderschoentje. Een zakdoek, waarin een zilveren geldstuk is geknoopt. Eene bloedkoralen ketting met gouden sluiting. Twee lantarens twee mand jes. Eenige muilkorven. Een ring met eenige sleutels. Een mesje. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij C. van Zijp,. Kennemerplein no 9, een zilveren orna ment, deel uitmakende van eene vestket- ting. Idem bij den adjunct-inspecteur van politie J. Th. Keizer, Tuchthnisstraat no 7 rood, eene witte duif. Idem bij H. Vos, Heerensingel no 71 H, eene portemonnaie met eenig geld. Idem bij K. Hartog, Onde Groenmarkt no 6. eene broche van haar. Idem in den winkel van den bloemist Rnyzenaars aan de Zijl straat, eene parasol. Idem by H. Wes- terhoveD, Ursulasteeg no 10 G, een pak witte kant. Idem by van Ommeren;. Wilhelminaetraat no 10, drie blauwe bo- terpotten. Idem bij den deurwaarder Arnhem, Zijlstraat een dameeflacon met zilver gemonteerd. Idem bij J. H. Nijs- sen, hofje St. Bavo, Antoniestraat no 51, eene portemonnaie met eenig geld. Idem bij H. van Gent, Boerensteeg no 26, een gouden medaillon met portret. VEEMARKT. 6 Augustus. Aangevoerd. Prijs. 5 Koeien f 240.it f 280. 1 Stier f 120. 17 N. Kalveren 9.k 16. 60 Schapen 17.a 28. 22 Lammeren i> 14.a 20. 12 Paarden KAASMARKT, 6 Augustus. Aang. en verk. 108 stapels, uitmakende 15138 kazen, wegende 28620 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram, f 26. Markt van 7 Augustus. Aardappelen Aangev. 310, verk. 310 H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. 3.25 pr. H.L. Peren Aangev. 6, verk. 6 H.L. L. pr. 6.00 H. pr. 7.0Ö pr. H.L. Heereboonen Aangev. 210, verk. 200 L. pr. f 0.80 H. pr. 1.50 pr. mand. Snijboonen Aangev. 240, verk. 210 L. pr. f 0.60 H, pr. 1.00 pr. mand. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag 12 Augustus 1890, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN, PROGRAMMA. 1Preludium en FugaJ. S. Bach, 2. AdagioG. Merkel. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con hrio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. 4. Concert-FantaisieR. Palm. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2