ADVERTENT! EN. Viool- en Ensemble- Cursus JOH, STBBHMAH, iMederlandscli Protestantenbond, KEUKENMEID, DIENSTBODE Met den oogst gaat het in IJ- en Haarlemmermeerpolders niet gunstig; het aanhoudend natte weder werkt zeer na- deelig op de aardappelen en beetwortelen, terwijl de graangewassen, aan schoven op het land staande, niet kunnen worden binnengehaald en intnssehen door den re gen in qualiteii zeer verminderen. Ver- ]j langend wordt door landbouwer en daggel der naar eenige weken van droog weer uitgezien. Hen 19 jarige werkman, J. Griep, is Zaterdagnacht te Spaarndam door pe- troleumdamp gestikt. Verblijf houdende in de roef van een modderbak, had hij in dit bekrompen vertrek een petroleumlamp laten branden. Hoewel in den vroegen morgen spoedig geneeskundige hulp aan wezig was, mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Zaterdag avond werd te Sloterdijk het kind van een spoorwegarbeider door de locomotief geraakt, en voor dood opge nomen. De machinist was niet bij machte geweest den trein te doen stoppen, daar het kind juist uit zijne woning was ge komen, en vóór iemand het kon vermoe den met de machine in aanrakaking kwam. De toestand van den kleinen lijder is hoogst gevaarlijk. HAARLEM, 2 September 1S90. De tweede groep der kinderen, die deelnam aan het Kinderfeest, Vrijdag gegeven door den Volksbond, heeft het er kunnen afbrengen zonder regen. De toestand van het terrein was na tuurlijk tengevolge van de ontzettende buien niet bijzonder gunstig. Toch scheen dit niet van invloed te zijn op de alge- meene vroolykheid en men kan het Bestuur van den Bond met alle recht geluk wen- schen met dit gedeelte van het feest, dat, behoudens de buien in den ochtend, waar tegen zelfs de beste bestuursmaatregelen niets vermogen, goed geslaagd is. Het organiseerend vermogen van den Bond is opnieuw schitterend uitgekomen en onder zulke omstandigheden kan nog veel goeds tot stand gebracht worden, altijd wanneer het publiek zich niet onbetuigd laat, want het ligt in de reden, dat zedelijke en linancieele steun op den duur zullen moe ten geschonken worden. De Bond is, met zijn lage contributie en gemis aan subsidies van welken aard ook, op den duur niet tegen zware gelde lijke offers opgewassen, te meer daar eene feestviering als Vrijdag, waarvan het wel slagen voornamelijk van het wêer afhangt, allicht financieel nadeel oplevert, dat dan ook door buitengewone bijdragen behoort gedekt te kunnen worden. Het Volksconcert was goed bezocht. Het ongunstige wêer in den ochtend was echter blijkbaar van invloed geweest op de opkomst, doch het had dit voor, dat Heeren feestcommissarissen ook beter con trole konden uitoefenen op het komen en gaan. Het speelterrein was in zeker op zicht nog onbruikbaar, doch des te ruimer maakte men nu gebruik van den verhoog den weg, waar men van de vochtigheid geen last had. Het was er in den avond dan ook zeer vroolijk onder de opwek kende tonen van de stedelijke kapel. Uit de samenstelling van het programma bleek, dat de kapelmeester, de Heer Kriens, de beteekenis kent van het woord Volks concert. Verschillende nummers werden hartelijk toegejuicht en de zorgvul dige uitvoering verdiende dit ten volle. In de pauze gaven de Gymnastiekvere nigingen eene uitvoering, doch slechts een deel van het publiek kon hiervan, alweer door het natte terrein, iets te zien krijgen. Men deelde mede, dat deze Verenigin gen veel succes hadden. Hauwelijks was het concert afgeloopen - het was tot half elf droog gebleven j of in enkele vallende druppels en eenige dreigende wolken, kon men de voorboden opmerken van een buitje. Men Het zich echter hierdoor niet van de wijs brengen, te meer, daar men, in 't blij vooruitzicht dat men het er niet droog af zou bren gen, de noodige voorzorgen genomen had, en men dus buiten kon blijven om van het vuurwerk te genieten, dat ten slotte gege ven zou worden. Een paar stukken hadden wat door de vochtigheid geleden, doch overigens liep het mee, en maakten de schoone effecten een goeden indruk. Het slotstuk voerde een transparant met de beeltenis van onze Prinses tusschen pyramiden van afwisselend gekleurd licht en het opschrift „Dat zij leve". Het werd aangevuld door fonteinen, zonnen en bou- quetten van fraai vunrer, bevatte, behalve goede kleur-, ook de noodige knal-effecten. Dit uitstekend geslaagde stuk genoot veel bijval. Gedurende dit slot-tafereel wer den door de kapel de volksliederen gespeeld, doch waarschijnlijk was de regen, die al dichter en dichter begon te vallen, oor zaak, dat er niet werd gezongen, wat toch blijkbaar de bedoeling was. Het verlaten van het terrein had in de grootste orde plaatBalleen betreurde men voor dit geval het ontbreken van meerdere uitgangen, waardoor menigeen nog, niettegenstaande parapluis, waterlaar zen en regenmantels, geheel doorweekt was gedurende het wachten. Tegen den ongunst van het weer is niemand opgewassen, zelfs het best geor ganiseerde buitenfeest niet, maar toch heeft de Bond het nog betrekkelijk gunstig ge troffen. De goede opkomst ondanks het weer bewijst dat Haarlems inge zetenen het streven van den Bond op prij s stellen. Mocht deze waardeering ook by voort during blijken, daar waar het Bestuur de belangstelling van den breeden kring in roept van Haarlems ingezetenen. Het kinderfeest, Zaterdag avond in de Sociëteit Vereeniging'' gegeven, bij gelegenheid van den tienden verjaardag van Prinses Wilhelmina, was buitenge woon druk bezocht. Ongeveer vierhonderd en vijftig jongens en meisjes namen er aan deel en vermaakten zich, onder de leiding van den Heer J. G. Martin, op allerlei wij zen. Een waaierdans, uitgevoerd door zes tien jonge dames en een prachtig tableau vivant, aan het slot vertoond, werden zeer toegejuicht. Voor prijzen, behaald bij eene rozengalop, werden een tweehonderd exem plaren uitgereikt van het portret der Prin ses (uitgave Roelants, Schiedam), terwijl, als welkome ververschingen, onder het feest voor de kinderen limonade en gebakjes werden rondgediend. De zaal was voor deze gelegenheid smaakvol versierd. Tot twaalf uur duurde de pret. Daarna kwa men de grooten aan de beurt, om zich nog eenige uren met dansen te vermaken. Het Bestuur der Sociëteit verdient voor de moeite, welke het zich bij de organisatie van dit feest opnieuw heeft gegeven, een woord van dank. In den afgeloopen nacht omstreeks 12.20 heeft alhier een ongeluk plaats ge had op den spoorweg naby den Kruisweg. De werkman W. J. Kuntzen, die, behulp zaam by het rangeeren van treinen, op de loopplank van een in beweging zynden goe derenwagen wilde springen, is daaraf ge vallen en met het rechterbeen onder den wagen geraakt, waarby dat lichaamedeel ter hoogte van den enkel is verbrijzeld. Hy is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, alwaar dat been is geampu teerd. Ter gelegenheid van den tienden verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhel mina werd Zondag ten één ure op het terrein voor de kavallerie-kazerne aan den Schoterweg eene parade gehouden van de Schuttery, Infanterie en Kavallerie onder commando van den majoor der Schuttery Mr. W. Jager Gerlings. De troepen werden geïnspecteerd door den luit. kolonel J. A. H. VV. Vogel. Een groot publiek woonde het militair schouwspel bij. De buitengewone vergaderingen met dames van het Departement Haarlem der Maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen" zullen bij wijze van proefneming gedurende het aanstaande seizoen gehouden worden in den Schouwburg. Tevens zal den leden, mede als proef, gelegenheid gegeven wor den tot het bespreken van plaatsen, tegen betaling van tien cents per plaats. Bewij zen van toegang voor de zoons van leden, of daarmede gelyk gestelden, zyn voortaan verkrygbaar tegen betaling van één gulden. Het stedelyk museum van schilde- ryen en oudheden op het raadhuis alhier is in de maand Augustns j.l. bezocht door 859 personen tegen en 310 personen zonder betaling. Door de onderofficiersvereeniging der schuttery Hasselaar, is aan den heer Mr. W. Jager Gerlings, majoor oommandant van het bataljon, ter gelegenheid van zyn vyftien jarigen onafgebroken dienst als officier, een fraaie vruchtenschaal met in scriptie aangeboden, vergezeld van een har- telyk schry ven. Ook de afd. Haarlem van den Ned. schuttery kader-bond bracht ge noemden commandant schriftelyk haar hul debetoon. „Weldadigheid naar Vermogen''. Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zici de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor bargerwaschvrouw Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren eu werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunue aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad No. 95); Doen te weten, dat bij hunue beschikking van 21 Augustus j.l. aau A. de Leeuw vergunning is verleend tot uitbreiding van zijne slachterij in het perceel aan de Hagestraat No. 26, Kad. Sectie D No. 2329 in zooverre dat daarin voortaan be halve kalveren, ook runderen mogen worden ge slacht. Haarlem 28 Augustus. 1890. Burgemeester eu Wethouders voornoemd. E. A. Jordeus. De Secretaris, A. A. Land. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Aug. 1890. Aardappelen. Aangev. 3705, verk. 3115. H. L. L. pr. ƒ1.25, H. pr. ƒ3.25 p. H. L. Appelen. Aangev. 359, verk 359 p H. L. L. pr. 4.00 H. pr. ƒ9.50 p. fl. L. Peren. Aangev. 1238 verk. 1238 p H. L, L. pr. 2.00 II pr. f 8.00 pr mand. Heereboonen. Aangev. 4200, verk. 4200 p. L. pr. 0.50 H, pr. 1.50 p. mand. Snijboonen. Aangev. 11220, verk. 11220 p. L. pr. 0.30 H. pr. ƒ2 00 per mand. Boter. Aangev. 1042, verk. 984 Kilog. L. pr. 1.25, H. pr. ƒ1.45. Biggen. Aangev. 291, verk. 237 st. L. pr. ƒ8.00, H. pr. 19.00. Markt van 1 September. Aardappelen Aangev. 390, verk. 348 H.L. L. pr. 1.25 H. pr. 3.50 pr. H.L. Appelen Aangev. 180, verk. 115 H. L. L. pr. 3.00 H. pr. 9.00 pr. H.L. Peren Aangev. 290, verk. 230 H.L. L. pr. 2.50 H. pr. 6.00 pr. H.L. Heerebooneii Aangev. 980, verk. 910 mand. L. pr. 0.50 H. pr. 1.30 pr. mand. Snijboonen Aangev. 1960, verk. 1890 L. pr. 0.50 H, pr. 1.60 pr. mand. Boter. Aangev. 348, verk. 324 K. G. L. pr. 1.25 H. pr. 1.35 p. K. G. Biggen. Aangev. 95, verk. 86 stuks. L. pr. 8.00 H. pr. 20.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 1 September. Witte Tarioe ƒ7.75 8.62 Vs Pogge 5.— 5.50 Groene erwten 8.9.75 Capncijners 10.50 Karwijzaad 9.— 9.70 per 50 Kilogram. VIER EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout, op Woensdag 3 September 1890, des avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. 1'. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marche de Foperette La jolie ParfumeuseOffenbach. 2. Ouverture PreciosaWeber. 3. Sceues HongroisesMassenet. Cortege, Bene'diction Nuptiale, Sortie del'Eglise. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opera La TrouvèreVerdi. o. Ouverture ltomilda e Con- stanzeMeijerbeer. 6. Quardille sur des mutifs de l'opera RigolettoVerdi. 7. Myrthenfest, Polka MazurkaHermann. 8. Potpourri op Motifs uit Italiaansche opéra'sKappey. ORGELBESPELING in de üroute- of 8t. B&vokerk alhier, op Donderdag 4 Sept. 1890, des namiddags van 2'6 uur door eten Heer VV. EZERMAN, met welw. medewerking van den fleer N.N. (Viool PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. a. Sarabandey. ,.J. M. Leclair. |b. Adagio cantabile 100 .J. Tartiui. 3. Sonate No. 2Ch. Finck. a. Allegro moderato. b. Audante. c. Allegro risolutü. 4. ja. Sarabandej J. S. Bach. 'b. Largo... G. F. Handel. 5. Koor uit de ScheppingHaydn-Ritter. Per 3 maanden Voor de Vioolklassenf 17,50 Voor de Ensemble (accom pagnement) klasse15, September opname van nienwe leerlingen. Prospectus gratis verkrygbaar by de boekhandelaren en by JOH. STEENMAN. Spreekuur voorloopig Maandag en Donderdag van 24 uur en Woens dag en Zaterdag van '121 nur. Adres: Ursulast. 16a. Het Godsdienst onderwijs, gegeven vanwege de afdeeling Haar lem van den Ned. Protestantenbond zal worden hervat op 8 Sep tember as. Wie van dit onderwijs op de be staande voorwaarden wenscht gebruik te maken, gelieve daarvan aangifte te doeü by Dr. A. C. DUKER, Wilhelminastraat 41. De Vom.nlt. h. Godsdienstonderioijs Mr. Th. DE HAAN HUGEN- HOLTZ. D. J. A. WESTERVELD. M. WIJT. N.B. Ouders en Voogden worden opmerkzaam gemaakt dat de Leer lingen, zal bovengenoemd onderwys in aansluiting by dat onzer zondag school naar eisch en met vrucht kunnen gevolgd worden,, deze Catechisatie dienen te bezoeken vanaf hun 12e jaar. (423) Afdeeling Haarlem. Hervatting der lessen Zondag 7 September van 12—1 uur, in de opleidingsschool voor jongens, Sopbiastraut. (424)HET BESTUUR. De vele blyken van sympathie en genegenheid, lydens het feest van het 12'/» jarig; bestaan der Haarlemsche Tramway-maatschappy ontvangen, en de vereering van het prachtige Cadeau van Commissaris sen en aandeelhouders nopen den ondergeteekende hiervoor aan allen zijnen oprechten daDk te betuigen. De Directeur can de Haarl Tramway-Maatschappij J. H. Van WEST Jr. Haarlem. 30 Augustns 1890. Het gezamenlyk personeel van de Haarlemsche Tramway-maatschappy betuigt zijnen oprechten dank aau Heeren Commissarissen en Directeur, benevens aan vele Ingezetenen van Haarlem, die alleD bijgedragen heb ben om het feest van den 27sten Augustus j.l., het 12 Va JM'g bestaan van de Maatschappy, op znlk eene joviale en flinke wijze te laten her denken. Haarlem, 30 Augustus 1890. Namens het Personeel: H. BLOEMZAAD, Hoofdconducteur. Mevrouw SUERMONDT, ver langt tegen November eene P. G. die goed kan koken en tevens genegen is eenig huiswerk te doen. Zonder goede getuigen, onnoodig zich aantemelden. Spreekuur van 1012 nur Ken- nemerplein 5. Gevraagd tegen half Sept. of later eene zindelyke goed kunnende koken en netjes werken, zonder goede getuigen on noodig zich aan te melden. Adres: Zijltceg 53.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2