sterdam ten jongen van ongeveer veertien jaar overreden en onmiddellijk gedood. Door eenige horlogemakers werden dezer dagen alle vakgenooten in Twente nitgenoodigd tot eene bijeenkomst in het benrsgebonw te Hengeloo. Het doel dezer vergadering waeom, naar aanleiding van de „uitgebreide en onedele'' mededinging waaraan zjj allen blootetaan, middelen te beramen en toe te passen, opdat hieraan paal en perk gesteld worde. De vergadering was éénstemmig in haar oordeel over den handel van particnlieren, alsmannfactnriers, winkeliers in krame ryen, enz., die uurwerken verkoopen voor eenen prijs zóó laag, dat een vakman, met het oog op zijn werk en waarborg, op geen verdienste meer kan rekenen. Toch kan er niet veel succes verwacht worden op de bemoeiingen in deze. De patentwet staat den verkoop toe van ver schillende artikelen aan ieder, die een pa tent als koopman een zeer goedkoop patentje nog wel aanvraagt. Te Goes bestaat in tegenstelling met Haarlem eene gezondheids-commis sie en nog wel met eene sub-commissie. Deze laatste heeft een onderzoek ingesteld omtrent het te Goes verkochte brood en bevonden, dat in het brood van tien bakkers en in dat, voorhanden bij den depothouder der Middelburgsche broodfabriek het aan wezig zijn van aluin werd aangetoond. De daarbij betrokken personen zijn, met verwij zing naar art. 330 van het W etboek van Strafrecht, door B. en W. gewaarschuwd en hunne namen bij publikatie aan de inge zetenen medegedeeld. Te Haarlsm bestaat slechts keuring op vleesch, spek en visch. Overige spijzen en dranken worden ver kocht en geleverd op de verantwoordelijk heid van den verkooper, in de veronderstel ling dat zij van hunne verantwoordelijk heid dan ook ten volle overtuigd zijn. Dinsdag avond ontstond in het Huis van Bewaring op den Heiligenweg te Am sterdam, waar het cellulaire stelsel nog niet is ingevoerd, een begin vau oproer onder de aldaar opgeslotenen en wel naar aanleiding van het volgende. Vier gevan genen waren wegens overtreding van het reglement gestraf met cellulaire opsluiting. Toen nu des avonds de gevangenen naar de slaapzalen werden overgebracht, wilden zij niet toestaan, dat de straf zou toege past worden, waardoor een zoodanig tumult ontstond, dat slechts de hulp van de politie macht onder commando van een inspecteur in staat was de orde te herstellen. Gedu rende den geheelen nacht is het gebouw nauwlettend bewaakt geworden. De Groothertog van Weimar ver welkomde Donderdag de Koningin en de Prinses bij hare aankomst aan het Rijn- station te 's Gravenhage. Te 1 uur was er déjeuner in de Witte Zaal ten paleize, waartoe de genoodigden tegen 12-J nur bescheiden waren. Na het déjeuner bracht de Koningin met de Prin ses een tegenbezoek aan den Groothertog in het Hotel Garni te Scheveningen. Na een korten rijtoer vertrokken de vorstelijke personen ten 4| nur naar het Loo. De Gelria bevat eene beschrijving van het salonspoorwegrijtuig dat door de firma Beijnes alhier wordt vervaardigd voor den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië. Het rijtuig zal eene lengte hebben van 12.5 M. bij eene breedte van 2.45 M. en zal bevatten een salon met balcon, een middengang met aan den eenen kant een cabinet tTaisance en aan de andere zijde een buffetkamertje, en aan het eind van die gang een salon met bordes voor het gevolg. Verder is er alles op toegelegd ter wering van warmte, Btof en geluid. Uiterlijk den 30 November 1890 moet het rijtuig ter aflevering gereed zijn. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September 1890, des namiddags te drie uren. De minister van binnenlandsehe zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde, in eene ver- eenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in 's Koning naam te sluiten. Yolgens het Handelsblad is door de winkeliers in de Jodenbreêstraat te Am sterdam tegen Dinsdagavond een vergade ring belegd ter bespreking der middelen, waardoor zij van de huiseigenaren verla ging van huurprijs zouden kunnen verkrij gen. Door het toenemend aantal winkels en winkeltjes, en de daaruit voortvloeiende scherpe mededinging, kunnen de hooge huren van vroeger niet meer worden op gebracht. Volgens de laatste volkstelling heeft Haarlemmermeer eene bevolking van 15198 zielen, verdeeld in 7970 mannelijke en en 7228 vrouwelijke inwoners. In 1880 was het totale cijfer 14324 inwoners. Donderdag j.l. kwam te Haarlem mermeer een rijtuig, waarin 4 personen gezeten waren, in snelle vaart aangereden toen ter hoogte van het Hoofddorp bet lemoen van het voertuig afliep waardoor het omviel. Door dit ongeval werd de wagen bijna geheel verbrijzeld en onder de passagiers bekwamen er ernstige ver wondingen. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduit6ch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 14 September des voorm. te 10 ure en des namiddags te 6 ure in de Noorderkerk optreden Ds. J. Laughout. Woensdag 17 September des avonds ten acht uur Ds. J. Langhout. HAARLEM, 12 September 1890. Door den Raad der gemeente zijn de lokalen van de Burgerschool op het Klein Heiligland aangewezen, om des avonds van 79 nur, voor het nieuw georganiseerde herhalingsonderwijs dienst te doen. Het schijnt, dat de nieuwe rege ling in den smaak van belanghebbenden valt, te oordeelen naar het groot getal leerlingen, ongeveer 100 dat zich heeft aangeboden. Het onderwijs omvat in hoofdzaak de leervakkenlezen, schrijven, rekenen, teekenen en bovendien voor meis jes vrouwelijke handwerken. Tot morgen (Zaterdag) kan men zich bij het Hoofd der herhalingsschool, den Heer P. D. Graaf Klein Heiligland, doen inschrijven. Gedurende de maand Augustus is in de Stuiver Spaarbank van de Afdeeling Haarlem van den Volksbond ingebracht in 475 posten f 773.79; terugbetaald in 44 posten f 600.405. Er zijn 23 nieuwe boekjes afgegeven. Blykens achterstaande advertentie, zal met ingang van 1 Oct. a.o. door de Vereenigmg van Kantoren van Vaste Goederen in Nederland" worden uitgege ven een geïllustreerde woninggids voor Nederland, waarin eene korte beschrijving, een of ander fraai stadsgezicht en de wo ninggids van elke plaats, waar zulk een kantoor gevestigd is, znllen voorkomen. De uitgave is maandelijks, met eene oplage van nu reeds 20.000 exemplaren. Deze gids wordt toegezonden aan allen, die zich in eene dier plaatsen metterwoon komen vestigen, terwijl zij door het ge heels land op de voornaamste publieke plaatsen, sociëteiten, stations, hotels, enz. gratis wordt verspreid en ter inzage gelegd. Buitendien wordt zij tegen een zeer ge ringen prijs algemeen verkrijgbaar gesteld. De uitvoering is zoodanig, dat het boekje een sieraad zal zijn op elke tafel. De dinsdag hier ter stede gehouden Unie-Collecte heeft opgebracht f 858.46, waaronder 17.50 aan giften met bijzon dere bestemming. Thans is gebleken dat de onbekende drenkeling, 11. Zaterdag in het Noorder Spaarne opgehaald, is de persoon van A. P. B. oud 42 jaren, oppasser, woonachtig te Nieuwer Amstel, die sedert 1 dezer werd vermist en lijdende was aan zwaar moedigheid. Woensdag avond ten 9.45 is Jan Kaptein, oud 62 jaren, tuinman, woonach tig te Beverwijk, die nabij het Station Sandpoort den spoorweg wilde oversteken door trein 123 aangereden, waarbij zijn linker been boven den enkel is afgereden. Hij is naar het St. Elisabeths Gasthuis alhier overgebracht. Door de polilite alhier is proces verbaal opgemaakt tegen den bierhuis houder de D. woonachtig in de Brouwer straat, ter zake het verkoopen van ster- kendrank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning. In den afgeloopen nacht is door een agent van politie en eenige werklieden onder Heemstede een paard met moeite ge red, dat in een sloot aan de Leidschevaart nabij de Schouwtjeslaan was geraakt. Heden morgen heeft een begin van brand plaats gehad in den winkel van den manufacturier Baaten, woonach tig in de Groote Houtstraat No. 40. De brand is ontstaan in een kist met papier, staande onder de uitstalkast, vermoedelijk door het onvoorzichtig wegwerpen van een brandende lucifer, doch werd spoedig ontdekt en gebluscht, zoodat de slangen- wagen, die dadelijk derwaarts was ver voerd, geen dienst heeft verricht. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of lo6 werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. DURGËRL1JKE STAND. ONDERTROUWD. 8 Sept. P. van der Putten en H. M. van der Zaal. lOSept D. Antonisse en E. de Blaa- zer. A. van der Heiden en E. Kroese. J. J. Verdonk en J. C. van den Bos. H. M. Bremer en M. C. Willemse. M. Rip en A. S. L. M. Landman. 11 Sept. K. E. Hordijk en C. A. Alma. 0. P. Schouten en M. Bilderbeek. GETROUWD. 9 Sept. C. E. N. Krafft en M. A.vanderMost van Spijk. 10 Sept. J. P. Serné enC. P. Kroese. A. Mieremet en G. Smit. G. Cop- ray en 1'. M. Broekhoff. C. J.Smorenbergen H. M. van Kessel. GEBOORTEN. 4 Sept. H. E. de Kievit geb. Verweij d. C. S. Schornagel geb. Rekman d. C. H. M. Kooij geb. Mulder i. (levenl). 5 Sept. A. van Daalen geb. Hoff d. J. van Rees geb. van Klaveren d. P. Scheffer geb. Smits z. E. Groet geb. de Vries d. J. E. Warmer geb. Terol z. B. J. H. Berendsen geb. Kamp- scbreur z. 6 Sept. A. Ellens geb. Piek d. J. Smink geb. Snoek d. A. Limburg geb. Burgering d. M. van Roongeb. Heerensd. A.M de Boode geb.Van Wissen d.7 Sept. M. C. Welboren geb. Sehabbing z. J. Koster geb. Vlottes z. H. van Dusschoten geb Du- parant z. G. van den Berg geb. Kohnhorst z. C. van Galen Last geb. Kipperman z. H. Berkenkamp geb. Hutten d.J. Hoekstra geb. Schouten d. 8 Sept. H. C. Hennis geb. Lit- tooij z. K. Lusing geb. Strange z. E. B. A. de Vries geb. van Krieken d. 9 Sept. A. M. Tol geb. Surewaard z. 10 Sept. S. de Groot geb. Winkel z. N. G. van Geleen geb. van Aken z. J. Roelofs geb. Terol z. C. Stevenhagen geb. Smelter d. T. P. F. Sieg geb Pompe z. P. M. van den Haak geb. van Bourgonjed. OVERLEDEN. 2 Sept. A. C. de Graaft 82 j. Koudenhorn 3 Sept. A. G. Ondshoorn 1 m. z. Begijnhof. 4 Sept. C. J. Zoomers 43 j. Bakenessergracht. H. Breek 1 m. z. Amsterdamstr. 5 Sept. D. Zitman 79 j. Ursulasteeg. J. Buijs 44 j. Heerehsingel. G. J. Duijns 9 m. z. Koralen- steeg. 6 Sept. D Metz 78 j. Jansstr. B. Cohen de Markas geb. deMarkas 61 j. Hasse- laarstr. 7 Sept. E. van der Laan 89 j. Dreef. 8 Sept. J. Alberda 63 j. Smedestr. P. van Koningshoven 74 j. Kromme Elleboogsteeg. J. Welboren 1 dag z Mr. Lottelaan. 9. Sept. A. A. Verkerk 20 dg. d. Luitensteeg. G. D. van den Eynde 69 j. Turfsteeg. D. S. Hen driks 15 m. z. Zuidpolderstr. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem. Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875(Staats- blad No. 95); Hoen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 'nur, tot 25 September e. k. 's namiddags ten 2i ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de firma Erarik en Binger om vergunning tot uitbreiding van hare Steendrukkerij door bijplaat sing van een stoomwerktuig in het perceel aan de Koningstraat No. 32 Kad. Sectie C No. 4382 en dat op den veertienden dag na beden, zijnde 25 Sept. e. k., en wel des namiddags ten 2 j uur op bet Kaadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van bet Gemeentbestuur of een of meer {zijner leden, bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen. Haarlem, 11 September 1890. Burgemeester en etbouders voornoemd, E. A. Jordens. tie Secretaris, A. A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee koperen moeren van een kinder wagen. Eene fantasie-broche. Een gonden hemdsknoop. Een rytuigmoer. Een R. K. kerkboek. Een gouden slot je van een armband of kettinkje. Een zilveren armbandje. Een passer. Een ledikant-gordijnen val. Een smidslooper. Een lorgnet in ëtni. Een fantasie-broche in den vorm van twee knoopen. Eene jongensjas. Eene 14 sports-ladder. Een wagen, waarop 4 ledige olievaten. Eene gonden broche met een valschen steen. Een 6taart eener rijtuiglantaarn. Eenige muilkorven. Een sleutel aan een plankje. Eenige sleutels. Terng te bekomen bij Peters, Oranje boomslaan no 33B eene jongens-overjas- Idem bij Langendonk, Jan Steenstraat no 12, eene dames-paraplniè. Idem bij H. Swaalf, Gasthuisstraat no 10, een kinder bloedkoralen kettinkje met gonden sluiting- Idem bij D. de Gelder, Camphnisstraat no 19, een muntbillet van f 10. Idem by J. K. Roussac, Leidsche straat no 73,, een doublé armband. VEEMARKT, 10 September. Aangevoerd. Erys. 9 Koeien f 180.a f 240. 3 Stieren 100.a 125. 1 Vet kalf 50. 23 N. Kalveren 9.k 15. 18 Schapen 18.a 28. 54 Lammeren 12.a 18. 10 Paarden. '1 Veulen. Markt van 11 September 1890. Aardappelen. Aangev. 60, verk. 60 H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. 3.00 p. H.L. Appelen. Aangev. 35, verk. 28 H.L. L. pr. f 3.00 H, pr. 6.00 p. mand. Peren. Aangev. 40 verk. 28 p. H.L. L. pr. 3.00 H. pr. 10.00 p. mand. Heereboonen. Aangev. 380, verk. 340 M. L. pr. f 0.50 H. pr. 1.45 p. mand. Snijboonen. Aangev. 960, verk. 910 p. M- L. pr. f 0.50 H. pr. 1.55 p. mand. KAASMARKT 10 September. Aang. en verk. 88 stapels, uitmakende 11582 kazen, wegende 22132 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram 27.50. Sociëteit „DE PHOENIX". CONCERT, op Zondag 14 September 1890, des. avonds te 8 uur, het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. „Einzug der Gaste auf der Wartburg." Marsch und Chor aus der Oper „Tannhauser.Wagner. 2. Ouverture „Obéion"Weber. 3Valse de l'opéra „Le roi de La hore" .Massenet. 4. „Rêverie." (Geïnstr. door den C. P. W. Kriens.)Vieuxtemps. 5Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „La Favorite"Donizetti. 6Ouverture „Le barbier de Se ville." Rossini. 7Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen"Bizet. 8. Ballet „Coppélia"Delibes. 9Rondo pour petite fluteDonjon. 10. Zweite PolonaiseLiszt-Kriens. ZEVEN EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag, 14 September 1890, des namiddags van 2—4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit- Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1The Victory quik MarschUnrath. 2. Ouverture La Muette de Portici. Auber. 3. Les Patiueurs ValseWaldteuvcl. 4. Fantaisie aus der Oper „Die Zigeunerin"Balfe. 5. Jubel OuvertureBach. 6. Iris PolkaFarrell. 7. Offenbachiana PotpouriConradi. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 16 September 1890, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaMendelssohn. 2. Bénédiction nuptialeSaint-Saëns. 3. Sonate No. 5Rheinberger. a. Grave. b. Adagio non troppo. cFinale. 4Andante"Volekmar 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2