Tm HÜÜE, Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. Barteljorisstraat. No. 22. 2 Gem. Bovenkamers, 30 p.m., Oct. Erööstraat No. 12rd. Gem. Kam. m. Slaapk., 12 p.m. tst. Brouwerstraat No. 13. Benedenhuis m. Tuin, 3 p. w terst. No. 13rd. Ruiai Bovenhuis, ƒ2,75 p w. terst. Brouwersvaart. No. 144. Voorkamer, ƒ1,p. w., Gemeu bileerd ƒ2,— per week. Burgwal. No. 11. Bovenhuis, 1,75 per week, terst. No. 13. Bovenaehterkamer, ƒ0.90 p.w., terst. No. 38. Achterkamer m. zolder, 1 p.w., tst. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. Cornelissteeg. No. 8. Bovenaehterkamer, 1.— p. w.,terst. Frankestraat. No. 9Slaapk. m. kost en bed. f25 p. m. terst. No. 29. Bovenhuis 1,75 p.w., terst. No. 3b. Gem. Kamer m. Slaapk., 15 p.m., tst. Frans Halsstraat. No. 10. Heerenhuis, ƒ400 per jaar, terst. No. 13. Heerenhuis, 425 per jaar, terstond. No. 2rood. Bovenhuis, ƒ300 per jaar, terst. Gasthuissingel, No. 44. 2 Gem. kamers en suite parterre, 30 p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis m. besch. zold. ƒ200 p.j. Ged. Voldersgracht. No. 53. Heerenbuis en Tuin, 325 p.j. terst. Ged. Zijdgraeht. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No51Gem. zit- en slaapk. 20 p.mterst. Gierstraat. No. 5. Kelder, ƒ1.— per week, terstond. No. 31. 2 Geui. Voorkamers, 18 p. m., Oct. No. 47rd. Gem. Voor- en Slaapk. 20 p.m. terst. No. 51. Gem. Zit- en Slaapkamer, 22 p. m. Groot Heiligland. No. 35. Bovenaehterkamer, lp. w., terstond. Groote Houtstraat. No. 36rood. Bovenhuis, 500 p. j. terst. No. 162. Bovenhuis, ƒ250 per jaar, terstond. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. No. 71c. Benedenwoning'2,p.w., terst. Jansstraat. No. 22. Kelder, 40 per jaar, terstond. Kampersingel. No. 14. Huis met Tuin, ƒ400 p.j., Sept. Kampervest. No. 23. Net Gem. Kamer met kost en be diening, ƒ30 a 35 p.m., terst. Kennemerstraat. No. 9r. Benedenhuis, 2,p. w., terst. No. 9h. Bovenhuis, 2.p. w., terstond. Kinderhuisstraat. No. 11. Pakhuis, ƒ1,50 per week, terstond. Klein Heiligland. No. 66. Huisje, 0,90 per week, terstond. Kleine Houtstraat; No. 5. Gem. Zit- en Slaapk ƒ20 p. nt. terst. No. 15. Huis, ƒ400 p.j., te aanv. 1 Nov. No. 49. Gem. Voorkamer, ƒ14 p. m. terst. No. 68zw. 2 Kamers, 20 p. m., terstond. No. 103. Gem. Kamer, ƒ14 per maand terstond. No. 105. Bovenhuis, ƒ200 per jaar, terst. No. 115. Gem. Bovenvoorkamer m. Slaapk., kost en bediening, 40 p. m., terst. No. 132. Gem. Kamers, 25 p.m., terst. Kleine Houtweg. No. 7. Heerenhuis m. Tuin, ƒ650 p. j., 1 Nov. Klein-Zorg, Villa m. gas- en waterl., 1000 per jaar, terstond. No. 73c. Huisje, ƒ1.75 per week, terstond. Koningstraat. No. 12. Gem. Slaapkamer, 10 p.m., terst. No. 41. Bovenhuis, 250 per jaar, 1 October. Korte Dijk. No. 19. Huis met 5 k. waterl. enz., 325 per jaar, terstond. Korte Houtstraat. No. 2. Kost en inwoning, 30 p. m. terst. Koudenhorn. No. 54. Huis en Tuin, ƒ600 p.j., Nov. Krocht. No. 16. Gem.Voor- en 8taapk., 20 p.m., terst Krom. No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25 p.m No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 13. üern. Voork. m. Slaapk.^ 20 p. m., terst. No. 33. Gem. Kamer m. k. en bed. 32 p.m. tst. No. 33. Gem. Voork. met Slaapk., kost en bediening, ƒ40 per maand, terst. No. 66. Gem, Zit- en Slaapk., 35p.m., terst. Lange Annastraat. No. 33. Huisje, ƒ1,per week, terstond. Lange Heerenstraat. No. 12. Winkelhuis m. Tuin, f 240 p.j,, Oct. Lange Molenstraat. No 19rd. Gem. Kamer m. Slaapplaats, kost en bediening, 30 p. m terst. Lange Boellaan. No. 37Vrij Huisje, ƒ1.45 per week. Leidsche Vaart. No. 30. Slaapkamer m. bed, 1,25 p w., terst. No. 132. Heerenhuis met Tuin, gas- en wa terl., 8 kamers, ƒ600 p. j., 1 Oct. Linschoterstraat. No. 25. Burgerhuisje m. Tuintje, ƒ2.75 p.w. Lombardsteeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Spiesstraat. No. 5rd. Benedenhuis, ƒ2.75 p. w., terstond No. 7rd. Benedenhuis, 2.75 p. w., terstond. Magdalenasteeg. *No. 9. Bovenvoorkamer, 1.25 p. w. terstond. Magdalenas traat. No. 4. Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Nassaulaan. No. 5. Barbierswinkel, 2.25 per week. No. 5a. Benedenhuis, 2.75 p. w., terst. No. 53rood. Vrij Bovenhuis, ƒ3.00 p. w., terst. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kamer, ƒ0.80 p. w., terst. Oostvest. No. 26. Bovenhuis, 1,50 per week, terstond. Omvalspoort. No. 9. Bovenhuis, ƒ1.25 per week, terstond. Oranjestraat. No. 9. Huis met tuintje, ƒ300 p. j., terst. No. 12. Gem. Kamer, '1.50 per week, terst. *Pfl.T*lr1 fl.fl.H'. No. 98. Huis met Tuin, ƒ230 p.j., 1 Nov. Raamvest No. 61. Huis, 7 k fi00 p. j., 1 Oct. Ridderstraat. No. 3. Kelder, 75 cent per week, terstond. No. 17rood. Gem. Boven- Zit- en Slaapkamer. 25 per maand, terstond No. 51. Gem. Zit- en Slaapkamer, ƒ18 p.m. No. 76rood. Bovenhuis, 2.75 p.w., terst. Ripperdas traat. No. 20. Huis met Tuintje, 425 p.j., Nov. Rozenlaantje. No. 7. Bovenhuis, ƒ250 per jaar, terstond. Buychavers traat. No. 21. Huis, ƒ225 per jnar, terstond. No. 23. Huis in. Tuin, /350 p. j., 1 Nov. Schootersingel. No. 35rd. Bovenhuis, 225 p. j., terstond. No. 39zw. Benedenhuis, ƒ200 per jaar, terst. No. 121. Huis met Tuin, 550 p. j. Nov. Sophiastraat. No Ia Benedenhuis, ƒ13,— per maand. No. 2rood. Bovenhuis, /250 p. j., terst. Spaarne. No. 10. Gem. Kamers, 20 's maands, terst. No. 21. Huis met Tuin, ƒ350 p. j. terst. No. 36rood. Voorkamer,ensuite, Slaapkamer, a 23 per maand, terstond. Spoorwegstraat. No. 22rd. Bovenaehterkamer, 1,p.w., tst. Turftnarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, 20 p.m Verl. Frans Halsstraat. No. 19. Bovenhuis, hoek Maarten Spiesstraat, ruim uitzicht, ƒ3.— p.w., terst. Wagenweg. No. 52. Gem. Voork. m. alkoof, met pension. ƒ50 p. m., terst. No. 52. Bovenaehterkamer m. slaapgel., met pension, 42 p. m., terst. No. 73. Bovenhuis mei waterl. 200p.j. Oet. Warmoesstraat. No. 11. Bovenhuis, 4 00 p. w. terstond. No. 22. Gem. Kamers m. kost, 45 p. m., terst. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kamers, parterre a suite met tuin, 28 p. m., terstond. Wijde Geldeioozepad. No. 31 of 35. Gem. Slaapkamer, ƒ1,p.w. Zuider Buitenspaarne. No. 110. Gem. Kamers, 10 p. m. terstond. Zijhuizen. No. 7. Benedenhuis, 135 p. j., terst. Bij D. A. BRAAKENBURG. Een Heerenhuis 275 per jaar te Beverwijk. Bij G. P. J. BECCARI, Bakenessergracht 19. Een groot Heerenhuis met tuin. 10 kamers en sousterrein, gas- en waterleiding, 1600 per jaar, Augustus »e aanvaarden. 2 Hoerenhuizen met Tuin, met Sept. en Oct., 400 per jaar per perceel, gelegen Frans Halsstraat. KRUISSTRAAT 43. Bovenétage 3 a 4 Kamers, Gem. of On- gem., desverkiezende met bediening. Er bestaan nog niet veel voornitzich- 1 ten op een spoedig einde der werkstaking in de Australische havens. Door de reeders en de bemanning der schepen worden steeds bijeenkomsten gehouden, maar geen van beide partijen wil iets toegeven. Intusschen wordt toch het gewone werk in de havens verricht, daar nn een voldoend aantal nieu we werklieden in dienst is genomen. Ook is de gasverlichting te Melbourne verbe terd wegens de aanwerving van ander werkvolk. De Londensche dokwerkers, die bij hunne werkstaking zooveel hnlp ont vingen uit Australië, hebben ter onder steuning ingezonden duizend pond. Zondag avond kwamen te Gent van de Vrijdag-markt in de Lange-Munt om trent 25 soldaten. De sergeant, die hen aanvoerde, ziende dat een der soldaten niet snel genoeg naar zijn zin liep, schopte den jongen tegen de beenen. Pas hadden eenige bnrgers dat gezien, of zij sprongen naar den sergeant en gaven hem slagen. De sergeant vluchtte in het midden zijner mannende burgers haalden hem er nit en joegen hem op de vlucht. De soldaten zijn daarop voortgegaan, terwijl twee van hen, doodmoe, met een rijtuig naar het hospitaal werden gevoerd. De steenkolenbandelaars in Dnblin hebben op een drietal na hunne zaken gesloten, wegens den eisoh der werklieden om 6 shilling loonsverhoogiDg. 700 man zijn dientengevolge zonder werk. Onlangs is door den Fransehen mi nister van oorlog een proef genomen, hoe langen tijd de telegraaf behoefde om het bevel tot mobiliseering in het geheele land bekend te maken. De proef gelukte uit stekend, doch te Tournon Saint-Martin had een zonderlinge vergissing plaats. De telegrafiste aldaar, de bedoelingen niet vattende, deelde terstond het bevel aan de gendarmerie mede, welke het on- middelijk in het geheele kanton deed aan plakken. Overal kwamen de manschappen op en hartversohenrende afscheidstooneelen hadden plaats gehad, voordat de vergissing hersteld werd. Te Berlijn baart groot opzien een anoniem artikel in de Preuszische Jahr- biicher over het laatste bezoek van keizer Wilhelm aan het Russische hof, dat voor geheel overtollig wordt verklaard. Vooral ziet de schrijver een krenking jegens den jongen monarch en Duitschland in het feit, dat, terwijl de Dnitsche keizer op een reeks van doellooze parades en an dere militaire comedie-vertooningen werd vergast, thans onmiddelijk na zijn bezoek groote belangrijke manoeuvres in het Zui den en aan de westelijke grens van Rus land plaats hebben. Er zijn proeven genomen omtrent den invloed van het elektrisch licht op den plantengroei, in vergelijking met dezen in den gewonen toestand. Het schijnt be wezen, dat de groeikracht der planten door het elektrisch licht op buitengewoon snelle wijze bevorderd wordt, dooh ten koste van de krachten voor de voortplan ting benoodigd. De zaadkorrels en de vruoh- ten waren ongelijk veel sterker bij plan ten die in het gewone daehlicht waren opgegroeid. Te Praag en alom in de nabijheid der Oostenrijksche rivieren heeft het water onheil gesticht. De oude brng te Praag over de Moldau, een geschiedkundig ge- denkteeken, is bezweken slechts een der bogen is thans nog staande gebleven. Bij deze ramp zijn naar gissing dertig men- sohenlevens verloren gegaan, terwijl het vast staat, dat bij de pogingen tot redding nog twintig man der genietroepen het le ven verloren. De brug is in 1357 door Koning Karei IV gesticht. Zg had eeae lengte van 427 meter en rustte op zestien bogen. Twee zeer groote poorten verleenden toegang tot de brug en onder de heiligenbeelden welke haar versierden behoorde ook dat van Nepomuk, den beschermheilige van Praag. Dit nationaal monument van zeer groote historische waarde is thans zoo goed als verdwenen. Men maakt zich ook nog bezorgd over de groote kade aan de Moldau; deze schijnt door de overstrooming ook zeer geleden te hebben. Het water stond te Praag vgf meter boven normaal peil en is het einde van de waterramp nog niet te overzien. Het uit de artesische bronnen vloei ende water is sedert vele jaren in Frank- rijk als beweegkracht gebrnikt geworden. Bg den gemeenteraad van Parijs is nn een plan aanhangig, om de kracht van de nieu we artesische bron op het Herbertplein te La Ohapelle tot verlichtings- en bewe- ging8-doeleinden te gebruiken. In het Pa- rijsche bekken bevinden zich tegenwoordig drie belangrijke artesische bronnen, waar van die te La Grenelle de eudste, die te Passy de^nachtigste is. De nieuwe bron te La Chapelle ligt intusschen in eene in- dnstrieele wijk van het 18de arrondisse ment, en is daarom zeer geschikt voor eene proefneming om bewegende kracht op te wekken. Deze bron, welke verleden jaar gereed kwam, bereikt eene diepte van 720 1 meter en het water, aan zichzelf overge laten, verheft zich tot eene hoogte van 35 M. boven de mondingzij levert 6000 kub. M. water in 24 uur. Het plan be staat, zooals gezegd, daarin, de door de bron geleverde kracht tot opwekking en verdeeling van electriciteit voor verlich tings- en bewegiDgs-doeleinden dienstbaar te maken. Onder anderen zal het in de nabijheid der bron gelegen park Aux But- tes Ckaumont op die wijze electrisch ver licht worden. Ruim twee jaar geleden werd eene dame, die met hare dochter te Amster dam woonde, op eenen avond door een onbekend man overvallen en voor een aan- zienlgk bedrag aan effecten bestolen. Te- geiykertgd verdween spoorloos haar neef, zekere Striiben, van wien men nu korten tijd geleden vernam dat hg, beschuldigd van diefstal, te Brussel gevangen werd gebonden. De Amsterdamsche politie stelde zich daarop met die te Brussel in betrek king, en bg onderzoek werden te zgnen huize nog effecten gevonden van den dief stal op de Bloemgracht afkomstig, alsmede de valsche bakkebaarden, waarmede de neef vermomd zgne tante overviel en bestal. Na zgne straf in België te hebben onder gaan, is hij dezer dagen aan de Nederl. justitie overgeleverd. Men spreekt dikwgls van de groote sommen, door de dames aan kleeding en opschik besteed, maar dat ook vele van het sterkere geslacht heel wat aan hun toi let besteden, daarvan getnigen de gegevens welke een medewerker der Pall Mall Ga zette verzamelde, die eens wilde onderzoe ken „wat mannen voor hnn kleeding uit geven". Een paar der voornaamste kleeder makers in het West-End van Londea verhaalden dien berichtgever, dat vele hun ner klanten bg hen 300 a 400 \j 3600 a 4800) per jaar besteden een bedrag waarvoor een gewoon menseh levenslang net gekleed zon kunnen gaan. Een mode heertje heeft in één jaar 365 broeken ge kocht. Kortom, het werd den berichtgever duidelgk, dat er even goed mannen als vronwen zgn, die leven om zich te kleeden. De grootste kookpan in ons land is dezer dagen in gebruik genomen in de Gastelsche beetwortelsuikerfabriek. Dit ge vaarte is circa 10 meter hoog en weegt 15000 Kg.; het moest over de buitenmu ren heen naar binnen gebracht worden, hetgeen niet zonder moeite geschiedde. Aan het hoofdbestuur derMaatschap- pg ter bevordering der Toonkunst is een door ruim tachtig leden-knnstenaars ondertee kend protest ingeleverd-tegen de benoe ming van een directeur der afdeeling Rot terdam van genoemde Maatschappg. De onderteekenaren zien er, en terecht, be zwaar in, dat die benoeming heeft plaats gehad met voorbggang der Nederlandsche kunstenaren, waaronder zich mannen be vinden, die op eene ign kunnen geplaatst worden met beroemde dirigenten uit het buitenland. De toestand big ft te St. Jacobi- Parochie dezelfde. Van toegeven noch toenadering is sprake. De werkstakende boeren laten hun oogst door vreemde ar beiders inhalen, en de werkstakende ar beiders zgn op dit oogenblik, nu er met het prachtige weer overal handen te weinig zgn, bg de andere boeren aan den arbeid. Alles gaat even rustig toe, zoodat een vreemdeling, bij zoo'n werkstaking zonder werkeloozen, vreemd moetopzien. De school „Oosthoek" is thans door de militairen ontruimd, die nu in eene boerenplaats zijn gehuistvest. De school „Westhoek" evenwel dient nog tot kazerne, en daarom is de oude school in het dorp opengesteld en ingericht voor de leerlingen dier school. Men wenscht evenwel vrg algemeen daar van geen gebrnik te maken, zoodat de drie onderwgzers dagelijks slechts een vgf- tal leerlingen zien verschgnen om onder- wgs te ontvangen. Omtrent de zaak van Aafke Kugpers vernam men in de laatste dagen alleen, dat nog verschillende personen gedag vaard waren tegen het einde dezer week. In den Grooten IJpolder is een Belgisch arbeider bg het hinnenrgden van den oogst, door het op den loop gaan der paarden, tusschen den wagen beklemd geraakt. Hg is aan de hekomen kwetsu ren spoedig overleden. Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 6