HAARLEMS CH PREDIKBEURTEN No. 76 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegraciit 86. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG 20 September 1890. op ZONDAG 2) Sept 1890. Nieuwsberichten. ÏELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBIfJDIN S met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT t Dinsdag- en Vrijdagavond. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Nam. 2 nre, Knottenbelt. 11e Zondag. ^6 Avonds 6 nre, Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Snetlilage. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utrecht. (Voor Boog). Woensdag 's avonds 7 nre, Moeton. Exodus 3 en 4. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Bourlier, pasteur a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'e Av. 5 nre, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 nre. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Avondmaal. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, G. van Gorkom, pred. te Amsterdam. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Dinsdag 's avonds 8 nre, Korff en Van Os. Israel's Groote Verzoendag. Met veel dank ontvangen nagekomen giften voor de Unie-collecte bij den Heer Bierens de Haan f 2,50, 1,1, f 0,25 en 0,10, bij Ds. Smeding f 0,25, ƒ0,50 en 100,—. Voor de ohr. school voor on- en minver mogenden nit het busje van H. f 3,90 en bg den Heer Klein uit het bnsje van den Heer Hïlbrander f 5, Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. C. Boon Pred. te Beverwijk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, A. D. Wempe, Theol. Candidaat. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkél. Jaarlijksche collecte voor noodlijdende kerken en personen. Nam. 2Vo ure, J. D. van Arkel. Doopsbediening. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 9Vs nre, IV. F. Loman, Evang. Luthersch Pred. te Amsterdam. II Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2Va nre, C. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Avondmaal. Velsen. Voorm. 10 nre, G. J. van der Flier, Pred. te 's-Gravenhage. 's Avonds 6V2 nre, geen dienst. In eene vereenigde vergadering van de beide kamers heeft de Min. van Kolonie- ën, Mr. M. Baron Mackay, Dinsdag de zitting 18S0/91 namens den Koning met eene toespraak geopend. Deze toespraak was wat langer dan gewoonlijk. Van de mededeelingen en beloften die zij inhield, stippen wij het volgende aan Betreffende de anti-slavernij-Konferentie te Brussel werd gezegd dat van wege de Nederl. Eegeering ernstig is medegewerkt, om maatregelen te beramen, die kunnen strek ken tot bestrijding van den slavenhandel, maar dat de Reg. ten zeerste betreurde, dat de Konferentie tot dus verre niet heeft geleid tot het beoogde menschlievend doel. Over den toestand van landbouw, veesta pel, handel en nij verheid werden over het minder, over het ander meer gunstig rap porten uitgebracht. Gewag werd gemaakt van de werkstakingen en van de te Am sterdam gehouden Veiligheidstentoonstel ling. Betreffende de te behandelen flnan- oieele maatregelen werd gezegd, dat de toestand van 's Rijks geldmiddelen toelaat de gemeenten te hulp te komen, zonder de rijks-inkomsten te versterken, en toe gezegd werden wetsvoorstellen tot herzie ning van de personeele belasting en van den zout-accijns. Aangedrongen werd op spoedige behandeling van het ingediende ontwerp tot regeling van den Krijgsdienst, en aangekondigd de indiening van eèn wetsvoorstel, de ter uitvoering dier rege ling noodige invoerings- en overgangs bepalingen bevattende. De verrichtingen van de zee- en landmacht in Nederl. Indië werden naar verdienste genoemd. Betreurd werd de buitengewoon geringe koffie- prodnktie op Java. Meer dan ooit zou een zeer voorziohtig financieel beleid noodig zijn maar er zon de hand geslagen kun nen worden aan de uitvoering van irriga- tiewerken en aan de uitbreiding van de spoorwegen op Java, en dank zij de beschikbare oversohotten van vroegere dienstjaren zou het mogelijk zijn het geraamde te kort op de in te dienen begrooting te dekken, zonder tot eene geldleening ten behoeve van Nederl. Indië over te gaan. De Eerste Kamer vergaderde Dinsdag middag, onder voorzitting van den door den Koning weder benoemden heer van Naamen van Eemnes, die met een eenvoudig woord het praesidium aanvaardde, nadat de geloofsbrieven der in Juni verkozen leden goed gekeurd waren, en de opnieuw toegelatenen in handen des Voorzitters de gevorderde eeden hadden afgelegd. De afdeelingen werden opnieuw saamgesteld, en Lozen tot haar voorzitters de heeren Viraly, Six, Fransen v. d. Putte, Inein- ger en van Akerlaken. De heer Wertheim vroeg en verkreeg verlof, om de Regeering te interpelleeren over den toestand in Suriname. De dag der interpellatie zal nader worden bepaald. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Ook de tweede Kamer vergaderde, onder voorzitterschap van het oudste lid, den heer van der Schrieck, die eene gemoedelijke toe spraak tot zijne medeleden richtte, die hg met een hartelgken, door de geheele Kamer toegejuichden wensch voor Z. M. den Koning besloot. Toegelaten en beëedigd wer den de opnieuw gekozen leden Seyffardt en Roozeboom. Daarna ging de Kamer over tot het opmaken van een voordracht aan den Koning voor het voorzitterschap. Tot eersten kandidaat werd bij eerste stem ming weder verkozen de heer Beelaerts van Blokland, met 54 stemmen, tot twee den kandidaat de heer v. d. Sohrieck en tot derden kandidaat de heer E. Cremers, De nieuw gevormde afdeelingen verkozen tot voorzitters de heeren Sohimmelpen- ninck van Nyenhuis, Keuchenius, Hnber, Haffmans en van Deldentot ondervoor zitters de heeren v. d. Sohrieck, de Geer van Jntphaas, Smidt, v. Ascb van Wijok, en Yirnly Verbrnggen. De vergadering werd verdaagd tot Donderdag; de Min. van Fin. zal dan de Staatsbegrooting, dienst 1891, aanbieden. Het Zwitsersche kanton Tessino was in opstand gekomen tegen het openbare gezag en wel naar aanleiding van de vraag van gewicht of de grondwet herziening behoefde of niet, welke vraag toestemmend beantwoord werd door tienduizend perso nen, woonachtig in Tessino. De bondsraad weigerde echter om eene volksstemming in deze nit te schrijven. In plaats van zich bij dit besluit neder te leggen heeft men de zaak tot het uiterste gedreven en zijn in een groot deel van het oproerige kanton de Bondsregeering en de Groote Bondsraad vervallen verklaard, terwijl een voorloopig bewind is aangesteld om de regeeringszaken loopende te houdentot de de algemeene verkiezingen de zaak voor goed geregeld zullen hebben. Inmiddels had men zich meester gemaakt van het gouvernementsgebouw en drie regeerings- leden gevangen genomen. De directeur van Binnenlandsche Zaken is door een pistoolschot gedood. Het was te verwachten, dat de Bondsraad met kracht van wapenen de oproerige Tes- siners tot rede zon brengen. In eene ver gadering is besloten twee bataljons troepen derwaarts te zenden ten geleide van een buitengewoon commissaris, Inmiddels verergerde de toestand in het kanton. De telegraafkantoren werden bezet gehouden en geen enkele depêche werd afgezonden. De Bondscommiesaris had machtiging ontvangen alle besluiten van het nieuw gevormde Bondsbestnnr te ver nietigen. Inmiddels zijn de Bondstroe- pen te Bellinzona, de hoofdplaats van het kanton, aangekomen en met geestdrift ontvangen, waaruit mag blijken, dat de oppositie en het verzet verre van algemeen is, waardoor men dan ook meende, dat de opstand spoedig geëindigd zon zijn. Tengevolge van overgangsbepalin gen in het nieuwe Italiaansche Strafwet boek zijn onlangs eenige misdadigers zonder eenige nadere bepalingen in vrijheid gesteld. Reeds spoedig openbaarden zich de ge volgen hierin, dat b. v. b. in de dorpen, gelegen in den omtrek van Turijn, het getal diefstallen zeer toenam en daar de waakzaamheid moest verdubbeld wor den. De verschillende min of meer gevaar lijke individuen schijnen zich thans in kleine benden vereenigd te hebben, althans de omstreken van Turijn zgn thans zeer onveilig. HAARLEM, l'J September 1890. De Firma E. H. Krelage Zoon, Hofleveranciers van Z. M. den Koning, bloe misten boomkweekers en Zaadhandelaars alhier, heeft thans nitgegeven haar Cata logus en Prijscourant van Aardbeziën, als supplement op catalogus 314a, bevattende eene omschrijving van de verscheidenheden die eerBt kortelings in den handel gekomen zgn of in den loop van het seizoen in den handel zullen komen. Deze rnbriek bevat 47 soorten. Verder komen in dezen Catalogus voor eene lijst van Nienwe Verscheidenheden in de jaren 18781882 in den handel gekomen, bevattende 65 soorten, alsmede eene keuze der beste oudere Verscheiden heden, Bosch-aard beziën en Maandbloeier- aard beziën. Den 17den dezer heeft de aanbe steding plaats gehad van de fonrages, ten behoeve van de paarden van het garnizoen alhier, voor 1 jaar. Minste inschrijvers waren de heeren Johs. Vermenlen Zoon, te Waspik, als: haver f 0,815, hooi 0,31 en stroo 0,20 als per 10 K.G. De begrooting dezer gemeente voor 1891 is den Gemeenteraad aangeboden tot een bedrag in ontvangst en in nitgaaf van ƒ970198.225. Voor opbrengst van belastingen en heffingen is geraamd ƒ587491.05, waaronder voor plaatselijke directe belasting f 195000. Voor kos ten van het onderwijs is uitgetrokken ƒ224814.715 en voor renten en aflossin gen ƒ124867. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Augustus wederom zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelg ke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangege ven 3 gevallen van roodvonkSterfte aan evengenoemde ziekten had niet plaats. Het totaal der overledenen was wederom zeer laag, en bedraagt met 3 levenloos aangegevenen 72. Verhouding der overle denen tot 1000 inwoners per jaar voor deze maand berekend 16.2 tegen 16.8 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 13, aan kanker 4, aan stnipen 3, aan hersenziekten 7, aan organische hartgebreken 3, aan ziekten der ademha lingsorganen 11, waarvan 4 aan keel- en longtering of bloedspuwing, aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 12, aan ziekten der organa nrogenitalia 3, aan andere oorzaken 10, aan onbekende oor zaken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 30, van 1 5 jaren 6, van 5 14 jaren 6, van 14 20 jaren 0, van 20 50 jaren 10, van 50 65 jaren 6, van 65 80 jaren 9, boven 80 jaren 2. Geboren zgn88 jongens en 94 meisjes. L.l. Woendag morgen is een 13 ja rig meisje in betrekking bij de modemaak ster S. aan de Bakenessergracht met hare kleeding in aanraking gekomen met een brandend petroleumtoestel waarbij zij brandwonden heeft bekomen aan een arm, schouder en in het aangezicht. In den nacht van 11 op 12 dezer is het 11 jarig dochtertje van den werk man S. woonachtig aan de Zomervaart dat op den zolder sliep en zich naar bed wilde begeven omdat zij zich onwel gevoel de door een openstaand lnik gevallen waardoor hersenschudding is ontstaanzg is bewusteloos naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1