ff ff de technische legercommissie voorgesteld om de helmen der dragonders en de sabel scheden der officieren en manschappen te laten bronzen, omdat zij bij het vnren met rookvrij krnit te zeer in het oog vielen, Daarentegen is bij diezelfde ma noeuvres de vrees ongegrond gebleken dat de roode nniformbroeken hetzelfde inconvenient zonden opleveren daarin zal dns geen verandering behoeven gebraoht te worden. Een te New-York nit Mexico aan- gekomen persoon verhaalt, dat op den pre sident Diaz den Hen dezer, terwijl hij zich op het balkon van het paleis bevond, geschoten is geworden, doch dat hij niet getroffen werd. Verscheidene personen zijn dientengevolge gevangen genomen. Het bericht is nog van geen andere zijde be vestigd. Omtrent den hevigen brand in St. Gallen wordt nader gemeld, dat de dorpen Riiti, Plonen, Rehag en Moos, bijna geheel afbrandden. Er werden rnim 300 gebou wen vernield. Het dorp Oberried verkeerde in groot gevaar, doch werd behouden en ook Nobelwald bleef niet dan met de grootste moeite gespaard. In 't geheel zijn 1000 personen zonder dak en van al hun have beroofd. Al deze dorpen zijn langs den straatweg dicht bij elkaar ge legen en daaraan was het te wijten, dat de brand, die bij hevigen wind nitbrak, zulk een verbazenden omvang kreeg. Een boer uit Unter-Hambach (Hes sen) is door de rechtbank met 8 dagen gevangenis gestraft, omdat hij zijn vee, eer hij het verkocht, dwong eene zekere hoeveelheid water te drinken, om de bees ten alzoo zwaarder in de schaal te doen wegeD. Naar lnidt de Amerikaanscbe be richten, zon eerlang een eind komen aan den strijd met de Mormonen op het punt van polygamie. Het hoofd der Mormoon- sche kerk moet namelijk een manifest heb ben uitgevaardigd, waarin hij aankondigt, dat deze kerk zich onderwerpen zal aan de wetten der Vereenigde Staten, welke de veelwijverij verbieden. Berichten nit Portugal melden,dat de opgewondenheid voortduurt. De Spaan- sche regeering heeft besloten, ten einde op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, troepen naar de Portngeesche grens te zenden. Omtrent den toestand van den koning van Portugal verkeert men in het onzekere. Terwijl wordt medegedeeld, dat hnning betsranlinj» l««peu UtlK berichten, dat Z. M. door eene typhns-1 ziekte nog steeds aan het ziekbed gekluis terd is. Het te Kopenhagen verschijnende blad Politiken bevat een brief van den Noorschen diohter Björnstjerne Björnson aan den Deenschen volksvertegenwoordi ger Bing, waarin hij zijn 6tem verheft tegen de voortzetting der werken die de Deensche regeering noodig acht voorde verdediging des lands. Als het Duitsche volk en vooral de Dnitsche regeering de vaste overtuiging krijgt, zegt Björnson, dat Denemarken den vrede en niets dan den vrede wil, dan mag men veilig ver wachten, dat het Denemarken en het ge- heele noorden ook met vrede zal laten. Gedurende zyn bezoek bij graaf Moltke moet keizer Wilhelm herhaalde lijk in warme bewoordingen zijn voldoe ning over de ontmoeting te Rohnstock te kennen hebben gegeven. Hij voegde daar aan toe, dat hij zich erop verheugde kei zer Frans Jozef zoo spoedig weder te zul len ontmoeten. „Hij is voor mij als een vader voor zijn zoon'', zon de keizer ge zegd hebben. Op het oogenblik dat hij in den wag gon stapte moet hij tot graaf Waldersee gezegd hebben: „Hoe gaarne zou ik thans naar Friedrichsruh gaan, maar hij heeft dit bezoek onmogelijk gemaakt. Bijna ongeloofelijk klinkt het bericht van een wonderbaarlijke vischvangst. In den nacbt van 4 dezer werd in de Lofodden bij Svolvaer een groote school walvisschen nabij de knst waargenomen. Een aantal booten dreef de dieren door middel van haringnetten naar het land en niet minder dan 1000 walvisschen ter groote van 9 tot 25 voet werden op deze wijze opge sloten. De geheele „zoo" is reeds verkocht aan eene maatschappij te Skaro en een menigte harpoeniers is naar Svolvaer ge komen om de dieren te dooden en aan land te brengen. In den kring, die door netten is afgesloten, heerscht een vreeselijk gedrang en meer dan eens dreigen de wal visschen de netten te scheuren en er door heen te springen. Booten zyn daarom er langs gelegd om de walvisschen door het maken van gedruisch binnen de omheining te honden. Het water by Svolvaer is bekend om zyn geschiktheid voor het opsluiten van visschen. Verleden jaar werden op die manier in een etmaal niet minder dan 13,500,000 kabeljouwen gevangen. In Friesland doen Spaansche koop lieden in de laatste dagen aanzienlyke in- koopen van le soort vee. Zij betalen daar voor hooge prijzen, gemiddeld f 290 per stnk. De dieren worden naar Bilbao ge zonden, een transport van 50 stuks is reeds op weg. Frieache boerenknechten maken als geleiders de reis mede. Zondag jl. zyn aan den Academie singel te Breda door een visscher gevon den 6 rollen dynamiet, verpakt in perka mentpapier, waarop een stempel met het woord dynamiet en een ander stempel, waarop een Duitsch fabrieksmerk. Daar bij waren gevoegd 1 meter lont, 8 kope ren busjes en 3 dito met zwarte koppen. Of hier aan een misdadig oogmerk gedacht moet worden, is tot dusver onbekend. Op de begrooting der gemeente Dord recht wordt de bijdrage der gemeente-gas fabriek geraamd op 27.845 en die der hoogdrukwaterleiding op 35.065. Naar men aan de Haarl. Couraat mededeelt, heeft zich te Otrecht een plot seling sterfgeval voorgedaan, veroorzaakt door bloedvergiftiging met inkt, welke vloeistof ongelukkigerwijze, door eene onbeduidende wond, bij dien persoon met het bloed was in aanraking gekomen, HAARLEM, 30 September 1890. De door de Besturen der Schietclub „Willem III" en der Schietvereeniging „Vicit Vim Virtns" alhier uitgeschreven nationalen Schietwedstryd met flobertge weer, op de schietbanen der sociëteit „de Phoenix" mag zich nu reeds in eene vrij goede opkomst verheugen. Op Zondag 28 September werd voor het eerst in den korpswedstrijd geschoten, n.l. door de Ver- eeniging „Voor Vaderland en Koning" en door de Schietclub „Willem III". De eerste behaalde 98, de tweede 117 punten. Voor iedere vereeniging deden 5 schut ters 5 schoten (telling 61). De wedstrijd, die zoowel voor korps- als voor personeele- en vrije baan, tot 26 October bliift onenaesteld wenanb.n nog een groot succes toe en wanneer vele vereenigingen uit alle oorden van ons land zich nog met de Haarlemsche schut ters mogen komen meten, zal dit voorze ker voor de Vereenigingen, die dezen wed stryd hebben op touw gezet, een spoorslag zijn om van lieverlede steeds meer gele genheid te hebben om met elkander in het juiste treffen te wedyveren. Wij vestigen gaarne de aandacht op het optreden van den beroemden acteur Ernst Possart in den Schouwburg alhier op Zaterdag 4 October a.s. Possart ver vult bij die gelegenheid de rol van Jago in Shakespeare's Othelloder Mohr van Venedig. De Heer Emil Dract, Koninklijk Sachsisch Hoftooneelspeler, vervult in ge noemd stuk de rol van Othello. Zeker zullen vele beminnaren van goede I kunst in het algemeen en de vele vrien den van Possart in het bijzonder, deze voorstelling willen bijwonen, ondanks den Zaterdagavond. De directie, de Heeren Gebrs. A. van Lier, bad voor deze Pos- sart-voorstelling geen anderen avond be schikbaar. - Het blijspel in drie bedrijven „Tou- pinel Zaliger" werd door de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" Donderdagavond alhieropgevoerd. Het stuk doet weer eens een blik slaan in het le ven te Parijs, zij het ook dat de toestan den met het oog op het blijspel sterk overdreven zyn. Tonpinel woonde bij zijn leven een half jaar te Parijs en een half jaar, bij afwisseling, voor zaken, te Tou louse. In de laatste stad was de niet-ech- telijke woning, doch na zijn verscheiden werd hij in de echtelijke woning, ook na het tweede huwelijk der weduwe, als een toonbeeld van een echtgenoot, als een heilige vereerd. Doch ook de niet wetti ge echtgenoote hertrouwde en kwam wo nen zonderling spel van het noodlot in hetzelfde huis te Parijs waar de echte mevrouw Toupinel woonde en was gehuwd met een vriend van een man, die de Toulonsaansche bij afwe zen van Tonpinel den tijd hielp verkorten. Op welke wijze al deze verwikkelingen tot klaarheid komen is niet zoo in een paar woorden mede te deelen, genoeg dat de meest koddige tooneelen dikwijls het ge volg zyn van al die duisterheden. Tevens moet vermeld worden dat deze allen, danks zij het voortreffelijk spel, volko men tot hun recht kwamen. De Japansche tentoonstelling, die sedert korten tijd in het Museum van kunstnyverheid wordt gehonden, is naar eene andere kamer in het Museum over gebracht. Door de belangrijke bijdragen, die van verschillende zijden toevloeiden, is thans genoemde tentoonstelling nog merk waardiger en aantrekkelijker geworden, daar zy een algemeen overzicht geeft van de kunstnyverheid zooals deze in Japan beoefend wordt. In de zoogenaamde raadzaal, waarin voor heen de Japansche voorwerpen waren ge plaatst, zal eene verzameling meubelen uit verschillende tijdperken worden byeenge- braoht. De muren zullen met verschillende typen van lambriseeringen worden bekleed terwijl een buitengewoon fraaie monumen tale, antieke schoorsteen zal worden ge plaatst. Zeer merkwaardige beeldhouwwer ken en meubelen zyn reeds voorhanden, zoodat deze verzameling, die binnen weinige maanden voor het publiek geopend zal zijn, vooral voor den meubelmaker en den houtsnijder eene ruime bron van studie zal opleveren. Reeds langen tijd bestond daaraan behoefte en vertrouwt bet Bestuur van het Musenm daarin te voorzien, door eene verzameling byeen te brengen, waar zoowel liefhebbers als mannen van hetj vak de merkwaardige producten van vroe gere eeuwen in oogenschouw kunnen ne men, ten einde deze aan den tegenwoordi- gen smaak te kunnen toetsen. Naar men ons mededeelt, hebben de directeuren van de Haarlemsche Bachver- eeniging en de bestuurders der sociëteit „Vereeniging" de bepalingen van toegang vastgesteld voor het concert, dat op Woens dag 22 October door het beroemde Parij- sche orkest van Lamoureux, voor gemeen schappelijke rekening, zal worden gegeven. üit die bepalingen blijkt, dat de leden van de Bachvereeniging en die van de sociëteit „Vereeniging" vrijen toegang hebben op vertoon van hun diploma en dat verder voor hen, tot een beperkt aan tal, dameskaarten verkrijgbaar zijn tegen betaling van f 1.49. Dat zy, die lid zijn van „Bach" en van de sociëteit „Vereeni ging" recht hebben op twee vrije entries, berust op eene dwaling; het begrip „per- floonlyk." eluit deze veronderstelling trou wens geheel buiten. Wanneer men denkt aan de groote kos ten van dit buitengewone concert, men spreekt van f 3000 en aan de hooge toegangsprijzen, welke in den Haag en Amsterdam daarvoor worden gevraagd, zal ieder zeker ingenomen zijn met bovenge noemde regeling en ten zeerste het voor recht waardeeren, het orkest van Lamou reux in onze stad te kunnen hooren. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziel de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor bargerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgemaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING-. Nationale Militie. Oproeping van verlofgangers voor oefeningen in den wapenhandel. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gezien de aauschrijving van den heer Commis saris des Konings in de provincie Noordholland vau 11 September 1890,4e afd. no 15/1818 M/S.; ltoepen bij deze onder de wapenen de verlofgangers der militie te land van de lich tingen van 1886, 1887 en 1888, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers, het 4e regiment infanterie en het 7e regimeut infanterie en zulks voor de hierna vermelde tijdvakken: a. de lichting van 1886, voor bet tijdvak van 13 Oct. tot 25 Oct. 1890; b. de lichting van 1887, voor het tijdvak van 3 Nov. tot 15 Nov. 1890 en c. de lichting van 1S8S, voor bet tijdvak van 17 Nov. tot 29 Nov. 1990. Ue betrokken verlofgangers moeten zich op deu voor elk hunner bepaalden tijd, voorzien van hun zakboekje en van de voorwerpen van kleeding en mtrusting, door hen bij vertrek met groot verlof medegenomen, bij hun korps bevindeu. Haarlem, 24 September 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING. Oefening in den Wapenhandel. De Burgemeester van Haarlem, Gezien eene aanschrijving van den Minister van Oorlog Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de kostelooze vrijwillige oefeningen in den Wapenhan del, voor jongelingen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd, eerstdaags zullen aan vangen; dat de aanmelding voor deelneming aan die- oefeniDgen zal behooren te geschieden voor den lsten October aanstaande, by den Commandeeren den Officier van het 3e Bataljon 4e Regiment In fanterie alhier, onder overleging van een uittreksel uit het geboorte-register, alsmede van een door den Burgemeester af te geven bewijs van goed ge drag. Na het verstrijken van dien termijn wordt de toelating gesloten. Verdere inlichtingen, alsmede opgaven van de voordeelen aan het bijwonen dezer oefeningen ver bonden, zijn te verkrijgen ter gemeente-secretarie^ (afdeeling Militie en Schutterij). Haarlem, den 26 September IS90. l)e Burgemeester voornoemd,. E. A. Jordens. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 26en dezer executoir verklaard eerste kwartaals kohier op de personeele belasting dezer gemeente, dienst 1890/1891, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen». Haarlem, 27 September 1S90. De Burgemeester voornoemd, E A. Jordens. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 27 Sept. 1890, in de Gouden Leeuw, te Haarlen. No. 1Een Winkelhuis met Bovenwoning en Erve Barteljorisstraat No. 25 zwart en rood, f 15800 J. Ruysenaars qq. No. 2. Huis en Erve, Ridderstraat No. 6, f 2550 L. Toeset. No. 3. Huis en Erve, Lange Wijngaardstraat No. 11,2180 opgehonden. No. 4. Huis en Erve met Tuin, BurretstraatNo. 6, f 1760 P. v. d. Weegh. No. 5. Huis met Bovenwoning en Erve, Van. Marumstraat No. 27 zwart en rood, f 2010 A. Vasen Hz. No. 6. Pakhuis met Paardenstalling eu Boven woning, Anthoniestraat en Burgwal No. 57 zwart en rood, f 2750 J. N. van der Weiden Lz. No. 7. Winkelhuis met Pakhuis en Erve, Groote Houtstraat No. 14 en Paarlaarsteeg No. 7 nabij de Groote Markt, niet geveild. No. 8. Huis en Erve, Van Marumstraat No. 72,. f 1550 C. H. Kammeijer. No. 9. Huis en Erve, Essenstraat hoek Haasstraat No. 16 en No. 10. Huis en Erve, naast het voorgaande, No^ 14. De perceelen No. 9 en 10 te zamea.. f 3015, P. Bruya Pz voor A. J. W. Smits^ GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 29 September. Witte Tarwe ƒ6.75 8.50 Rogge 5.50 n 5.60 Haver .,3 00 n 3.625 Gerst 4.75 5.10 Paardenboonen 620 Groene erwten „8.75 9.— Capucijners „12.25 Bruin mosterdzaad „16.— 16.25 Markt van 29 September. Aardappelen Aangev. 790, verk. 410 H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. f 3.25 pr. H.L. Appelen Aangev. 290, verk. 260 H. L. L. pr. 4.00 H. pr. /8.00 pr. H.L. Peren Aangev. 170, verk. 150 H.L. L. pr. 3.50 H. pr. 9.00 pr. H.L. Heereboonen Aangev. 210, verk. 210mand. L. pr. 0.70 H. pr. ƒ1.50 pr. mand. Snijboonen Aangev. 590, verk. 515 mand. L. pr. ƒ0.50 H. pr. 1.75 pr. mand. BoterAangev. 272, verk. 272 K. G. L. pr. 1.30 H. pr. ƒ1.45 p. K. G. Biggen. Aangev. 135, verk. 110 stuks. L. pr. ƒ8.00 H. pr. ƒ25.00 p. stuk. ORGELBESPELING in. de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2 Oct. 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Elsa's Brautzng znra Munster. Waguer-Halven. 3. Sonate No 5G. Merkel. aAllegro risoluto. b. Andante, c Finale 4. MélodieGuiJmant. 5. Koor «Hilf Herr!"uit'l Oratorium EliasM endelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2