HAA Eerste Blad. No. 80 Uitgave van DE ERVEN LOOSJESGedempte Ouaegracht 8(5. 'l'waaltde Jaargang. 144. met AMSTEEDAM. van ZATERDAG 4 October 1890 Predikbeurten op Zondag 5 Oct, 1890. Nieuwsberichten. telephoonnummer TELEPHONISCHB YERBINDINt ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden ge/plaatst. Collecte voor de Kinderkerk in alle beurten behalve in de namiddagbeurt. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, A. W. Baksteen, pred te Brussel. (Voor Moeion). Nam. 2 ure, harbas. 13e Zondag, 's Avonds 6 ure, Snethlage. Bevestiging van lidmaten en voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdag 's avonds 7 nre, Swaan. Exodus 7 6 vv. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Swaan. Waalscke Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lnthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigdeüoopsgezinden Voorm. 10 ure, Oraandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Andrê de la Porte emer.-pred. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luca9 19 11 vv. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas, Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon, Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. van Arkel. Nam. 2Va ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylntan. Voorbereiding. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld GEz. Nam. 21/» ure, V. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, B. P. Plantenga, Candidaat. Spaarndam. Voorm. 10 nre, geen dienst. 's Avonds 7 uur, II. J. Bergsma. Velsen. Voorm, 9Vs ure, H. Waardenburg. Doopsbediening. 's Avonds 6V2 ure, II. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 10 ure, O. Schrieke. Voorbereiding H. Avondmaal. Nam. 2V2 nre, O. Schrieke. Doopsbediening. HAARLEM, 3 October 1890. Onze hedendaagsche maatschappij is eene verzameling van wit gepleisterde gra ven „van buiten schoon bestreken, vol rottings binnen" zooals vader Vondel zegt. Die innerlijke verdorvenheid van dit „fin de siècle" in al bare naaktheid en afschu welijkheid te hebben blootgelegd, er een schrik- neen, een spookbeeld van te hebben gemaakt, dat ons dag noch nacht rust laat, ons aangrijpt en dringt tot boete en betering i8 de groote verdienste van Hen- rik Ibsen's geniale scheppingen. DezeNoor- sche dramaturg breekt met de conventio- neele opvatting, dat zekere eenigzins scabrense onderwerpen, binnenkamers, in eene terechtzitting met gesloten deuren, moeten behandeld worden; hij acht geen beter geneesmiddel tegen de kankerende kwalen onzes tijds dan openbaarheid. Wie Ibsen leest, moet er op bedacht zijn de meest verborgen zonden onzer maatschap pij in bet grille en schrille licht der pu bliciteit onder de oogen te zien. Deze man houdt niet van doekjes er om te winden naaktheid en blootheid, ook van 't meest afschuwelijke en verdorvene zijn de eerste artikelen van zijn kunstcodex. Systematisch schrijdt bij in zijne dra matische scheppingen voort. Op „Een vijand des volks'' volgt „Nora;" op „Sva- va" volgt „Spoken." Spoken, dat we met eene mengeling van afschuw en bewonde ring 1. 1. Woensdagavond zagen vertoonen is onzes inziens de streng logische gevolg trekking van Svava. Wordt in 't laatste aangedrongen op meer rechtvaardigheid in de sexueele vrijheden van man en vronw vóór het huwelijk, in 't eerste zien we de noodlottige gevolgen van het schenden van deze wet van rechtvaardigheid en billijkheid. In Oswald Alving zien wij 't ongelukkige kind, dat boeten moet voor de zonden zijns vadersdat met idiotisme gestraft wordt, omdat zijn vader een los bandig leven leidde. In mevrouw Alving zien we de reine vrouw, die met al hare krachten er naar streeft, het beeld van den vader haars kinds een aureool van voortreffelijkheid te schenken, opdat haar Oswald in den strijd des levens, door dat voorbeeld gesterkt worde. Haar strijd en zelfopoffering blijkt echter ten slotte ijdelwordt tot de bekentenis gedwongen, dat de ongeneeslijke, noodlottige kwaal, waaraan haar kind bezwijkt, niet diens eigen sohuld, maar een noodlottig erfdeel van het bloed zijns vaders is. De leer der erfelijkheid, de „question bruiante" onzer geleerden, wordt door Ibsen in „Spoken" zoo geïncarneerd, dat het drama niet ten onrechte dien naam voert. Die heriditeit is een spooksel onzes tijds, dat in zijn afschuwelijkheid te schrikwekken der en te vreeselijker wordt, naarmate het zich minder laat grijpen en vattennaar mate het zich meer aan onze macht ont trekt. Wij znllen niet verder over deze schepping van Ibsen uitweiden, alleen moet ons van 't hart, dat ons bij de opvoering even als bij de lezing trof het ongemo tiveerde van de persoonlijkheid van Regi- na. Het onbegrijpelijk cynische van deze fignur laat zich onzes inziens niet ten volle verklaren uit de wetten der erfelijk heid. Wij vonden deze figuur eenigszins ongemotiveerd. Deze opmerking doet niets of aan onze bewondering van de schoone vertolking der artisten van 't Salon des Variétés. Mevrouw Róssing hadden wij soms liever wat minder dramatisch, vooral in hare standen en houdingen, gezien, terwyl door Mej. Blankenstein, vooral in't laat ste bedrijf, wat meer relief kon gegeven zijn aan de fignur van Regina. Reeds voor eenigen tijd bestond het plan aan het Conservatorium der Maat schappij ter bevordering van Toonkunst als onderafdeeling eene Dramatische Zangklasse op te richten, ten doel heb bende jongelieden, dje eene voldoende mu zikale opleiding genoten hebben, te vor men voor de Opera. Door samenwerking der Besturen van Toonkunst en Tooneelschool is thans dit plan een feit geworden en zal de nieuwe In- riohting, waar de heer Messchaert is be last met het onderwys in den Zang, on der den naam „Dramatische school" den 8sten October a.s. geopend worden met een vijftal leerlingen, hiertoe na toelatings examen aangewezen. Onder deze behoort ook de heer Otto W. de Nobel, ondleer- ling van de Haarlemsche Muziekschool, waar hij zijne studiën aanving onder leiding van Mejuffrouw BaBtiaans en ze daarna voortzette als privaat sieve van den heer A. Knoop, leeraar aan de muziekschool van den heer Appy te Am sterdam. Van de geïllustreerde Woninggids, uitgegeven door de Vereeniging „Kanto ren van Vaste Goederen in Nederland" is het eerste nummer verschenen. Het be vat het voornaamste wat in de voornaamste plaatsen van Nederland, Apeldoorn, Arn hem, Breda, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Nijmegen, Rotter dam, Wageningen, Zutphen en Zwolle te koop en te linur staat, alsmede eene korte plaatsbeschrijving en eene afbeelding van een bekend gedeelte der gemeente. Achter elke Woning-Gids eener gemeente wordt bovendien in dienzelfden geest eene lijst van aanbevelingswaardige adressen gevon den. De Gids is te Haarlem op franco aan vrage verkrijgbaar bij de Heeren Niep- hans en Droste, Kantoor van Vaste Goe deren alhier. In de afgeloopen maand is het ste delijk Museum van Schilderijen en Oud heden op het raadhuis bezocht door 722 personen tegen en door 328 personen zon der betaling. Door den Heer H. J. van den Berg te Leiden is een boekje uitgegeven onder den titelDe Stenographie voor Algemeen en Bijzonder gebruik. Op zeer duidelijke wijze wordt de uitgebreide beteekenis van het begrip Stenographie er in uiteengezeten menig dwaalbegrip omtrent het wezen dier kunst helder wederlegd, terwyl tevens het zoogenaamde Nederlandsche stelsel, als voor onze taal het meest geschikte, warm ver dedigd wordt tegenover de vreemde stel sels, welke men tracht in te voeren. Waar schijnlijk wekt de lezing en herlezing van het boekje by velen de begeerte op om nader met de Stenographie bekend te wor den, wat het werkje zelf natuurlijk slechts in beginsel aangeeft. Belangstellenden in de zaak vinden, om hiertoe te kunnen geraken, in achterstaande advertentie de noodige gegevens. Voor de door Burg. en Weth. Donder dag gehouden aanbesteding voor het maken van rioleering en bestrating in de Zuid- polder-, Amsterdam- en verdere project- straten in den Zuiderpolder alhier, zijn ingeleverd 14 biljetten. Het werk is gegund aan T.J. Verzyl- bergh alhier, laagste inschrijver voor- f 6590. Naar wy vernemen zal a.s. Dinsdag het kantoor van den Ontvanger der Ac cijnzen te Haarlem verplaatst worden naar de Smedestraat (lokaal Felix Favore). Velen zullen met deze nieuwe regeling ingenomen zyn, daar toch het grootste gedeelte der neringdoenden in het midden der stad woont. Gisteren nacht zyn te Heemstede op de huize Boschzicht ten nadeele van Jhr. J. van Nahuys door middel van eeu valschen sleutel 10 praohtige en zeer zeldzame kanarievogels ontvreemd uit een volière. Woensdagmorgen is voor het Kan tongerecht alhier behandeld de drankwet- overtreding gepleegd door J. O. B. De beklaagde was niet verschenen. Door den ambtenaar van het O. M. is tegen hem geëischt eene geldboete van honderd gulden of by gebreke 6 dagen gevange nisstraf en verder veroordeeling in de kosten. Dinsdag namiddag geraakte het doch tertje van den winkelier S. al spelende in het diepe vaarwater van het Spaarne naby de Melkbrug. Haar broertje onder ging bij zyne pogingen om haar de hand toetesteken, hetzelfde lot, doch werd op het droge gehaald. Het meisje dat meer en meer afdreef en reeds in zinkenden staat verkeerde, werd echter nog tijdig gered door den kruideniersbediende W. Steenkamp, die daartoe gekleed in het water sprong. Sedert eenige weken doet alhier het verschrikkelijke verhaal de ronde, dat in eene woning in de Raamsteeg door de buren was ontdekt, dat door de ouders een hunner kinderen sedert jaren lang op den zolder was opgesloten gehouden bijna zonder eten, dat dit kind nu menschenschuw was en er verschrikkelijk mager uitzag. Dit ver haal werd ook door een der dagbladen opgenomen, waardoor niet meer aan de waarheid daarvan werd getwijfeld. Van offioieele zijde is ons echter medegedeeld dat bij streng onderzoek was gebleken, dat dit verhaal geheel verzonnen was. De bedoelde ouders hebben een kind dat aan kliertering lijdende is, dit kind ziet er vermagerd uit, maar wordt overigens goed behandeld en ontvangt genoeg eten en drin ken hetgeen door hem zelf is erkend. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitseh Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 5 October des voorm. te 10 nre en des namiddags te 6 ure in de Noorderkerk optreden Ds, J. Langhout. Woensdag 8 October des avonds ten acht uur Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 1 Oct P. J.van Acker en H. M. Molenaar. 2 Oct. JE Fabius en A. M. J. van Walchren. J. B. van Rooijen en M. H. van Bilderbeek. G. J. Heijdanus en J. Negrijn. J. van der Pol en K. T. Diepenbeek. GETROUWD. 25 Sept. J. G.van Schaik en M. J. L.van Zijl. K. E. Hordijk en C. A. Alma.— J. P. Schou ten en M. van Bilderbeek. 1 Oct. A. JPeter son en W. T. van den Wijngaard. GEBOORTEN. 24 Sept. G. Drost geb. Hoeksma d.— 25 Sept. A. M. P. Parson geb. Molekamp d. A. C.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1