TSS HUUR. N ieuwsberichten Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit, Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang No. 19. Gem. Kamer m alkoof, 10 p.m., terst. Bakeneseorgraeht. No. 72. Huis met Tuin, ƒ5:20 p. j., Nov. No. 24. Bovenhuis, 325 per jaar, terst. Burgwal. No. 13. Bovenaehterkamer, ƒ0.90 p.w., terst. No. 38. Achterkamer m. zolder, 1 p.w., tst. No. 42. Pakzolder, 1.50 per week, terstond. Cornelissteeg No. 8. Bovenaehterkamer, ƒ1.— p.w.,terst. Doelstraat. No. 23. Benedenhuis, 2.50 p. w., terst. Frankestraat. No. 9. Slaapk. m. kost en bed. f 25 p. m. terst. No. 35. Gem. Kamer m. Slaapk., ƒ15 p.m., tst. Frans Halsstraat. No. 10. Eeerenhuis, ƒ400 per jaar, terst. Gasthuissingel. No. 44. 2 Gem. kamers en suite parterre, 30 p. m. Gasthuisstraat. No. 3. Flink Pakhuis m. besch. zold. 200 p.j. Gasthuisvest. No. 19. Bovenvoorkamer, 0.75 p.w,.terst. Ged. Oude Gracht. No. 113. 2 Gcm. kamers, 28 p. m., Nov. No. 118. 2 Slaapk. m. kost, ƒ6,p.w., terst. Ged. Voldersgracht. No. 53. Heerenhuis en Tuin, ƒ325 p.j. terst. Ged. Zijdgracht. No. 37rood. Bovenhuis, ƒ200 p. j. terstond. No. 51. Gem. zit-en slaapk. 20p m. terst. Gierstraat. No. 5. Kelder, per week, terstond. No. 31. 2 Gem. Voorkamers, 7l8p. m., Oct. No. 47rd. Gem. Zit- en Slaapk., ƒ20 p.m. tst. Gortesteeg. No. 7. Bovenwoning, 1,75 p. w., terst. Groot Heiligland. No. 35. Bovenaehterkamer, lp. w., terstond. Groote Houtstraat No. 2rd. Bovenhuis, ƒ275 p. j. terst. of later. No. 162. Bovenhuis, ƒ250 per jaar, terstond. Hasselaarstraat. No. 23. Huis m. Tuin, ƒ375 p. j Nov. Heerensingel. No. 41zwart. Benedenhuis, 2.25 p.w.,terst. NO; Ï4f Kampervest. No. 23. Net Gem. Kamer met kost en be diening, 30 a 35 p.m., terst. Kennemerplein. No. 22. Heerenhuis, /40ü p.j., 1 Nov. Kinderhuisstraat. No. 11. Pakhuis, ƒ1,50 per week, terstond. Klein Heiligland. No. 5. Bovenhuis, /2,50 p. w., terst. Kleine Houtstraat- No. 5. Gem. Zit-en Slaapk.,20 p. m., m. bed. No. 15. Huis, ƒ400 p. j., te aanv. 1 Nov. No. 49. Gem. Voorkamer, ƒ14 p. m. terst. No. 68zw. 2 Kamers, 20 p. m., terstond. No. 103. Gem. Kamer, 14 per maand terstond. No. 105, Bovenhuis, ƒ200 per jaar, terst. No. 115. Gem. Bovenvoorkamer m. Slaapk., kost en bediening, ƒ40 p. m., terst. Kleine Houtweg. Klein-Zorg, Villa m. gas- en waterl., ƒ1000 per jaar, terstond. No. 73c. Huisje, 1.75 per week, terstond. Koningstraat- No. 6. 2 net Gem. Kamers, 32 p. m. terst. No. 8. Gem. Zit- en Slaapk ƒ28 p. m. terst. No. 12. Gem. Slaapkamer, ƒ10 p.m., terst. No. 41. Bovenhuis, 250 per jaar, 1 October. Korte Dijk. No. 19. Huis met 5 k. waterl. enz., ƒ325 per jaar, terstond. Korte Houtstraat. No. 2. Kost en inwoning, 30 p. m. terst. Korte Spaarne. No. 17. 2 Gem. Benedenkamers, ƒ22 p.m. Koudenhorn. No. 54. Huis en Tuin, ƒ600 p.j., Nov. Krocht. No. 16. Gem.Voor- en Slaapk., 20 p.m., terst Krom. No. 43. 2 Gem. kamers m. Alcove, 25p.m. No. 52. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Kruisweg. No. 13.Gem. Voork.m. Slaapk.,20p.m., terst. No. 66. Gem. Zit- en Slaapk., 35 p.m., terst. Lange Heerenstraat. No. 12. Winkelhuis m. Tuin, 240p.j., Oct. Lange Poellaan. No. 37b. Vrij Huisje, ƒ1.45 per week. Leidsche Vaart. No. 30. Slaapkamer m. bed, 1,25 p w., terst. No. 132. Heerenhuis met Tuin, gas- en wa terl., 8 kamers, ƒ600 p. j„ 1 Oct. Lombards toeg. No. 5. Vrij Bovenhuis, 2.50 per week, terst. Maarten Spies3traat. No. 5rd. Benedenhuis, ƒ2 75 p. w., terstond. No. 7rd. Benedenhuis, 2.75 p. w., terstond. Magdalenastraat. No. 4. Ben. winkelhuis ƒ3 p.w. terst. Nassaulaan. No. 5. Barbierswinkel, 2.25 per week. Nieuwe Groenmarkt. No. 17. Kamer, ƒ0.80 p. w., terst. Nieuwe Raamstraat No. 13. Bovenhuis, 2.p. w., terstond. Oostvest. No. 26. Bovenhuis, 1,50 per week, terstond. No. 98. Huis met Tuin, 230 p.j., 1 Nov. Prevenairestraat. No. 14. Benedenhuis m. tuin, 350 p.j., terst. Raamvest No. 61. Huis, 7 k, ƒ600 p. j., 1 Oct. Riddprstraat. No. 17rood. Gem. Boven- Zit-en Slaapkamer. ƒ25 per maand, terstond. No. 51. Gem. Zit- en Slaapkamer, ƒ18 p.m. No. 76rood. Bovenhuis, 2.75 p.w., terst. Ripperdas traat. No. 20. Huis met Tuintje, 425 p.j., Nov. Euychaverstraat. No. 23. Huis m. Tuin, ƒ350 p. j., 1 Nov. Schagchels traat. No. 25geel. Gem. Zit- en Slaapk., ens. m. tuin, kost en bed., 40 a 45 pmterst. Schootersingel. No. 35rd. Bovenhuis, 225 p. j., terstond. No. 39zw. Benedenhuis, ƒ200 per jaar, terst. No. 121. Huis met Tuin, ƒ550 p. j. Nov. Schoutensteeg. No. 5. Bovenhuis, 1.75 per week, terstond. Spoorwegstraat No. 22rd. Bovenaehterkamer, 1,p.w., tst. Spaarnwouderstraat. No. 65. Boven voork., ƒ0,80 p. w,, terst. Turfmarkt. No. 34. Gem. Benedenvoorkamer, 20 p. m Verl. Frans Halsstraat. No. 13. Benedenhuis, tuintje en schuur, 2.75 per week, terstond. No. 19. Bovenhuis, hoek Maarten Spiesstraat, ruim uitzicht, ƒ2.75 p.w., terst. Wagenweg. No. 52. Gem. Voork. m. alkoof, met pension, 50 p. m., terst. No. 73. Bovenhuis met waterl. 200p.j. Oct. W armoesstraat. No. II. Bovenhuis, ƒ4.00 p. w. terstond. Wilsonsplein. No. 3. Twee gem. Kamers, parterre a suite met tuin, 28 p. m., terstond. Wijde Geldeloozepad. Mn 31 nfkfi Gem. Slaankamer. f 1.D. W. Bij D. A. BRAAKENBDRG. Een Heerenhuis 275 per jaar te Beverwijk. Bij G. B. J. BECCARI, Bakenessergracht 19. Een groot Heerenhuis met tuin. 10 kamers en sousterrein, gas- en waterleiding, 1600 per jaar, Augustus te aanvaarden. 2 Heerenhuizen met Tuin, met Sept. en Oct., 400 per jaar per perceel, gelegen Frans Halsstraat. KRUISSTRAAT 43. Bovenétage 3 ik 4 Kamers, Gem. of On- gem., desverkiezer.de met bediening. Uitvoering van Gregoriaansche en Palestrynsclie Kerkmuziek. Het zangkoor „Te denm laudamus" van de kathedrale kerk alhier, onder de lei ding van den Heer N. H. Andriessen, organist dier kerk, gaf dinsdag avond in de concertzaal van de sociëteit „de Kroon" eene uitvoering van Gregoriaansche en Palestrijnsche kerkmuziek. Deze uitvoering diende tot herdenking van het feit, dat vóór 13 eeuwen Paus Gregorius de Groo te den kerkzang regelde en aan dien zang in de liturgie en bij godsdienstige plech tigheden eene voorname plaats toekende. Vandaar prijkten de jaartallen 590 het jaar waarin Gregorias Paus werd, en 1890 boven aan het programma, en was de zaal van „de Kroon" eenvoudig, doch smaakvol versierd. Het programma bevatte, uit den aard der feestviering, nitslnitend gewijde toonwerken. Behalve een vijftal Gregoriaansche zan- gen, gaf het, van den grondlegger der meerstemmige of polyphonen kerkzang, Palestrina (1524—1594), eenige deelen uit beroemde missen, daarnaast gemengde koren tan den grooten Spaanscben kerk- componist Vittoria (1540—1608) en van den Venitiaan Antonio Lotti (1667 1740), verder eenige mannenkoren, waar onder het beroemde lied „Er is een roos ontloken," van Pretorins (1571—1621) en het niet minder vermaarde offertorium „Deus noster" van Aiblinger (1779 1867). Bovendien werd elke afdeeling van het programma mei eene voordracht voor orgel en piano geopendde eerste met een preludium van S. Bach (1685-1750), de tweede afdeeling mei de bekende „me ditation" van Bach, terwijl als tnsschen nommer het slotkoor uit „Matthaus-Pas- sion," gearrangeerd voor orgel en piano, gespeeld werd. Voorzeker een even rijk als belangwekkend programma, dat ten volle aanspraak mocht maken op de be langstelling van de beoefenaars en bemin naars der toonkunst. De Heer Andriessen heeft een goed werk gedaan, met deze werken, die meeBt alle nitmunten door eenen Btijlvollen, architeotonischen bonw en verheven strekking, eens te laten hooren buiten de muren der kathedrale kerk, om ze onder de aandacht te brengen van hen, die andera zoo zelden in de gelegenheid zijn, van hnnne eigenaardige schoonheden te genieten. Aan belangstelling en waar deering ontbrak het de Heer Andriessen dan ook niet; onder de talrijke aanwezi gen merkten wij op, vele R. K. geeste lijken, enkele leden van den Raad en van het Bestuur dezer gemeente en vele toon kunstenaren. Over de uitvoering zelve mogen wij spreken met grooten lof. Zij bleek met zorg en inspanning te zijn voorbereid. Met toewijding werd er gezongen. De klank van het koor was bevredigend, het en semble onberispelijk, 't Was een lust de jongens, die in de gemengde koren de sopraan- en altpartij vervulden, aan het werk te zien. Er is wel geduld en tact voor noodig, om zooveel levenslustige knapen er zongen er ongeveer zestig zóó te onderrichten en zóó in het ga reel te honden. Over de voordracht van de Gregori aansche zangen, wagen wij het niet een beslist oordeel uit te spreken. Ons ont breekt daartoe de maatstaf der vergelijking, en eene volledige kennis van het Gre- goriaansch. Daarbij komt, dat het Gre- goriaansch groote vrijheid van opvatting toelaat en de voordrachtswijze, vooral hier, geboren moet worden in de ziel, in het gemoed van den zanger. Geen kunst vorm in de muziek draagt, naar ons oordeel, een meer individneel, subjectief karakter, dan deze eenvoudige, sobere kerkzang. Van een te snel of te langzaam t tempo, van te hard of te zacht zingen, en van zooveel andere dingen, die bij den gewonen zang beteekenis hebben, kan de voordrachtswijze, die haar ontstaan dankt aan eenen religieusen drang des harten en aan den reinen, heiligen zin van het gemoed. „Om Gregoriaansoh koraal te zingen," zegt de Benediotijner monnik Beuron „moet men een goed muzikaal gehoor bezitten, goed geoefend en met, eenige technische kennis toegerust zijn, maar hoofdzakelijk moet men godsdienstzin be- zitten. Om Gregoriaansch goed te zingen, moeten al deze eigenschappen in hoogeren graad aanwezig zijn en moet men eenige kennis hebben van de Latijnsche taal en van de kerkelijke liturgie, om Gregori aansoh volmaakt te zingen, zon persoon lijke heiligheid vereischt worden, want de Gregoriaansche zang stamt van heili gen af, is zelf een heilige zang, ja, eene her vormende macht, die tot heiligheid leidt." Rousseau zegt in zijn Dictionnaire de musique: „dat men volstrekt geen gevoel van godsvracht moet hebben om, in plaats van het Gregoriaansch koraal, zoogenaam de muziek te zingen", terwijl Mozart in een zijner brieven getuigt, dat hij afstand zou willen doen van al zijn glorie, als hij er zich op beroemen kon de componist te zijn eener enkele Prefatie (gebed, dat door door den priester in de h. Mis voor het Sanctns gezongen wordt). Tot de uitvoering van dinsdag terng- keerende, wenschen wij nog aan te stippen, dat de Palestrijnsche muziek met groote zekerheid werd uitgevoerd en evenals de meeste der andere koren veel indrnk maak te en verder, dat de instrnmentale nom- mers, uitgevoerd door den Heer Andriesen en diens zoon, een goeden dunk gaven van de muzikale vorming al is deze dan ook pas haar begin ingetreden van den laatsten. Over het algemeen heeft de uitvoering ons in de overtuiging versterkt, dat de Heer Andriesen, die in onze stad op ve lerlei wijzen, zoo onvermoeid werkt aan de ontwikkeling van den sohoonen zang, ook als leider van kerkmuziek de rechte man op de rechte plaats is en „de Neder- landsche Gregorius-vereeniging" iu het zangkoor van de kathedrale kerk alhier eene afdeeling bezit, die met ijveren toe- wijdig streeft naar de bereiking van het doel der vereeniging„De bevordering van de gewijde en liturgische muziek volgens den geest der kerk en met stipte inacht neming der kerkelijke wetten." Dat het zangkoor in zijn werk gewaar deerd wordt door de geestelijkheid, mocht blijken uit de toespraak van den Heer pastoor Hans den onvermoeiden kampi. oen en knndigen pleitbezorger voor de oude kerkelijke kunst, die aan het einde der uitvoering in eenige hartelijke woorden de H.H. zangers, de zangertjes en vooral den Heer Andriessen dankte voor het genot, aan allen door deze uit voering geschonken. B. Volgens Figaro heeft Alexander Dn- mas de aardigheid gehad een nieuw door hem geschreven stuk, ongeteekend en met een vreemde hand geschreven in de brieven bus van een der Parijsche tooneel-direc- teuren te steken. Nu is een stuk van Du mas in den regel een voordeelige zaak, zoodat het te begrijpen is, dat de directeu ren hnnne bnssen goed nakeken om te zien of kan het gelukje ook te beurt was ge vallen. Mogelijk is Dumas nu nog wel oorzaak, dat een verdienstelijke werk, dat anders niet zon ingezien worden, thans belangstel ling genoeg ondervindt, waardoor de ex centriciteit van den grooten Dnmas nog den eenen of anderen beginner op den weg der kunst kan ten goede komen. Het zou ook kunnen zijn, dat van het geheele geval niets heeft plaats gehad, juist om de aandacht op een bepaalden persoon te vestigen. In Moravië en in Silezië is weer een werkstaking uitgebroken onder de ko lenmijn-werkers en hebben vijfduizend man geweigerd in de mijnputten af te da len. De reden is de volgendeIn de berg werken is een werkdag van acht uren aangenomen, dooh nu maakt men er eene kwestie van, dat de directie, tegen extra betaling, soms meerdere nren moet laten werken. Zuidelijk Frankrijk lijdt thans in een drietal departementen aan overstrooming. o x - J K.* npL-omoriHfi \YUr ter vernield, de wijngaarden zijn ontwor teld, geheele kodden meegevoerd en een aantal personen verdronken. Hier en daar zijn de spoorwegen onder water gezet en is de telegraphisehe gemeenschap verbroken. ITit een proces, te Saint-Etienne voor de rechtbank gevoerd, blijkt dat de mijnwerkers, ondanks de veelvuldige ont ploffingen van mijngas, niet altijd met de noodige behoedzaamheid te werk gaan. Zeven hnnner zijn namelijk veroordeeld, de een tot eene boete van 200 fr,,dezes overigen elk tot 100 fr., omdat zij, in strijd met het reglement, bij het afdalen in de mijn lucifers in den zak hadden. Het aantal liefdadige stichtingen te New-\ork zal binnen kort vermeerderd worden met eene, waartoe de heer Cornelius van der Bilt en zijne moeder een kapitaal van 675.000 beschikbaar hebben gesteld. Het gebouw zal verrijzen in de 42e straat bij de 3e Avenue. Het zal beneden een groot zwembad voor mannen en vrouwen, eene keuken en eene eetzaal bevatten, waar behoeftigen gespijzigd zullen worden. Eene werkplaats, waar ongeoefende arbeiders tegen een laag loon arbeid knnnen vinden, wordt aan het gebouw verbonden. Op de bovenverdieping komt een lokaal voor godsdienst oefening en Zondagschool, eene boekerij en leeskamer, waar voordrachten en mnzieknitvoeringen gegeven worden. Ook bestaat er gelegenheid voor behoeftige vrouwen om van kleederen vsor hare kinde ren voorzien te worden. De Moskonsche dichter Pletchieff was in den laatsten tijd met zijn talrijk gezin dikwijls 's avonds maar heel vroeg naar bed gegaan, omdat er geen avond eten voorhanden was. Onlangs kreeg hij geheel onverwacht nit Riazan het bericht, dat een aldaar overleden bloedverwant hem 2 millioen roebels had nagelaten. Pletchieff had geen geld voor de reiskos ten, maar 't viel hem nu natnnrlijk niet moeielijk een leening te sluiten. Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 6