nieterraad ten einde maatregelen te nemen tot instelling van een definitie! regent schap. De lystervangst, die in de gemeen te Borger in weinig jaren zoo groote uit breiding bekomen heeft, levert aanvanke lijk zeer weinig op. Een der grootste van gers, die rnim tienduizend lysterstroppen heeft uitgehangen, heeft tot nog toe wei nig gevangen. Algemeen gelooft men, dat de lijstervoorraad, tengevolge van het toe nemen van de vangst, sterk verminderd is. De oudste katoenspinnerij te En schedé, die sedert 1834 bestond en waar honderd en dertig personen werk vonden, is Donderdag ochtend afgebrand. Waar schijnlijk is de brand ontstaan door het warmloopen van een spindel. De fabriek was voorzien van Grrnndel's brandblnsch- systeem, doch dit schijnt onklaar geraakt te zijn. Op den spoorweg Boxtel - Wezel had Donderdag avond bij Hedemerbruch in Pruisen het geval plaats, dat de trein bij een sterke helling van den weg een gedeelte der aangehechte wagens verloor. De machinist stopte, doch de losse wagens kwamen toen met zulk een kracht tegen het stilstaande gedeelte aanrijden, dat ze ven wagens verbrijzeld werden. Gelukkig bevonden zich geen passagiers op den trein en het personeel bekwam geen letsel. De sohade aan het materieel is aanzien lijk. Bij het agentsohap der Nederland- sche Back te 's-Gravenhage is thans, door het aanbrengen van nieuwe, brandvrije kelders, de gelegenheid opengesteld om, tegen het vastgestelde bewaarloon effec ten en geldwaarden volkomen veilig te doen bewaren. Tot dusver bestond daar toe alleen gelegenheid bij de Bijbank der Nederl. Baak en bij de Bank zelve te Amsterdam. Bij een der grootste vischhandelaars te Rotterdam is bericht uit Duitschland ontvangen, dat, wanneer de schelvisch- visoherij begint, deze visch niet meer ge zonden moet worden. Men brengt dit in verband met het overgaan van Helgoland aan Duitschland, waar deze tak van vis- scherij op groote schaal wordt uitgeoefend. De Heer Tindal, de strijder voor onze nationale verdediging, die nogthans tot heden te vergeefs heeft aangeklopt, om de naar zijne overtuiging noodige ver beteringen in deze te verkrijgen, heeft thans een nieuw adres openbaar gemaakt, waarin bij mededeelt, dat hij gepoogd heeft zijne grieven aan Z. M. den Koning persoonlijk bloot te leggen, doch dat de aanvraag om eene audiëntie hiertoe, ge weigerd is. De heer Tindal komt nu tot eene conclusie die, op zijn zachtst genomen, den Koning verantwoordelijk stelt in plaats van des Konings verantwoordelijke mi nisters. Moge al menige vroegere opmerking van den heer Tindal door specialiteiten gegrond zijn bevonden, thans, na de plompe en ongepaste wijze van uiting zijner denk beelden, zal de schrijver waarschijnlijk zijne zaak meer nadeel hebben toegebracht, dan al zijn tegenstanders hebben kunnen doen en bestaat de meening, dat dit wel het laatste noodschot zal zijn geweest, omdat niemand meer naar den ongcma- nierden hervormer van onze landsverde diging zal willen luisteren. De schilderijententoonstelling te Arn hem, den vorigen Maandag gesloten, heeft zich mogen verheugen in een getal van on geveer achttien duizend bezoekers, terwijl van de ingezonden kunstwerken zeven en zeventig schilderijen en vier beeldhouw werken zijn verkocht tot een bedrag van by na dertig duizend gulden. Thans heeft ook de afdeeling Beelden de kunsten van de Sooieteit Momus te Maas tricht besloten tot het houden van eene internationale tentoonstelling van schilde rijen, aquarellen, teekeningen en etsen, waartoe de regelingecommissie reeds van verschillende zijden toezegging van inzen- digen ontving. In de maand December a.s. zal deze tentoonstelling geopend worden. Een onschuldig vermaak te Abbenes (Haarlemmermeer) had Donderdag 1.1. ern stige gevolgen. Een jongen had de aar digheid, om zich door andere speelmakkers in eene cementen ring van een regenbak voort te laten rollen, toen op eens de ring brak, waardoor hem het been van zijn bovenarm totaal werd afgesneden. Men heeft hem dadelijk naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Tengevolge van het stormachtige weder is Donderdagnacht de polder, ge naamd „De Kwistgelden," gelegen nabij Zevenbergen en Klundert en grenzende aan het Hollandsche Diep, overstroomd. Veel wild is door deze overstrooming omge komen. Door den hoogen vloed zijn te Pernis Donderdagochtend 10 schapen en 1 veu len verdronken. Het overige vee en de paarden hebben zich zwemmende gered. Al de gorzen, gelegen langs de rivier Het Spui te Oud-Beierland, zyn Zondag ochtend door den hoogen vloed onder water gezet, en het grootste gedeelte van het daar grazende vee is gestald. Sedert 1 October was de gemeente secretaris, tevens ontvanger, van Beverwyk afwezig, zonder orde op zijne zaken gesteld te hebben. Naar het Pad. mededeelt, is bericht ont vangen te Beverwyk, dat de man te Kra lingen aangehouden is. De j. 1. Zaterdag- en Zondagavonden waren te Houtrijk en Polanen zeer ru moerig, terwyl vaak hevige vechtpartijen plaats hadden tusschen arbeiders van de Haarlemmermeer onderling of met hier aanwezige vreemde werkliedeneen en ander wordt in hoofdzaak veroorzaakt, doordien aan de beetwortel-suikerfabriek „Holland'' een 50 tal Noord-Brabantsche werklieden zyn in dienst genomen, en zy die zich het vorige jaar aan ongeregeld heden hadden schuldig gemaakt, geen werk meer kregen. Vooral Zaterdagavond was men zeer luidruchtig, en hadden nog laat vechtpar tyen plaats. Zondag was de politie met 8 man versterkt, en bleef het dan ook rustiger. Te Spaarndam is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer W. H. de Vries, terwijl de heer J. A. Vallentgoed 13 stemmen verkreeg. In de nacht van 4 op 5 Oct. heeft men getracht te Haarlemmermeer de wo ning van den landbouwer L. v Wijk in brand te steken, door vuur onder het rieten dak te leggen. Gelukig bemerkten de bewoners intijds den brand waardoor die nu zonder groo te schade kon gebluscht worden. De politie doet ijverig onderzoek. HAARLEM, 7 October 1890. Het Haarlems publiek mag den Heeren van Lier dankbaar zyn voor de gelegenheid, die geschonken werd, Za terdag avond het weergalooze spel van kunstenaars als Ernst Possart en Emil Drach te kunnen bewonderen. Het deed ons genoegen te kunnen verklaren, dat de zaal goed bezet was en dat ons pu bliek daardoor bewees, dat Possart nog altijd zyn oude aantrekkingskracht bezat. Eenigszins koel in 't begin, kwam erten laatste, toen het ijs gesmolten was, haast geen einde aan de toejuichingen. Onzes inziens was de ietwat koele houding der toeschouwers in den beginne toe te schry- aan eene zooal niet onware, dan toch minstens schromelijk overdreven veroor deeling van Possarts spel in eene der dagbladen. De persoonlijkheid van Jago is eene van dezulke, die beurtelings afstooten en aantrekken. Jago geeft een sprekend be wijs van de oude waarheid, dat de wereld ten deel valt aan die koud verstandige, gewetenlooze menschen, wier stelregel is, dat het doel de middelen heiligt. Hy is een model van die gevaarlijk begaafde menschen, wier verstand gescherpt en vindingrijk werd, terwyl hun hart ver kilde. De vindingrijkheid en scherpte van geest, zyne groote wilskracht, maken de figuur van Jago voor den toeschouwer belangwekkend, zonder den afschuw voor hem te verminderen. Den kouden, gevoelloozen verstands- menschden scherpzinnigen, boosaardigen huichelaar, wien geen middel te gruwelijk, geen daad te bloedig was om zyn doel te bereiken, werd door Possart met be wonderenswaardig meesterschap gespeeld. Er zou eene aardige parallel te trekken zyn tusschen Possart als Jago en als Richard III. Hoe afschuwelijk ons de laatste figuur ook is, één grond van sympathie is toch aanwezig; al was 't alleen in 't berouw, de gewetenswroegingen, die hem somwijlen folterden. By Jago is van geen berouw of gewetensangst sprake. Tot het laatste toe gevoelt hy geen ander leed, dan dat zyn gedrag ont maskerd is. In Emil Drach hebben wij kennis ge maakt met een serieus artist. Een afdoend en beslissend oordeel over zyne kunstgave uit te spreken, mogen wy vooralsnog niet. Wel willen wy zeggen, dat het de moeite loont, hem te zien spelen. We hopen, dat de heeren van Lier gelegenheid mogen vinden ons Haarlems publiek dezen kun stenaar meermalen te laten genieten. De rol van Othello werd door Herr Drach zeer goed vertolkt, ofschoon we niet kun nen zeggen, dat hy onzen Bouwmeester daarin overtrof. Een hartelijk tot weder- ziens roepen wij hem en Possart van hee ler harte toe In de vergadering van deKiesver- eeniging „Vooruitgang", Maandag avond gehouden werd, na afdoening van eene huishoudelijke bijeenkomst, in eene gewone vergadering behandeld het stellen van een Candidaat voor de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. Slechts één Candidaat was voorgedra gen door drie ledenhet was de Heer Mr. A. A. van der Merscb. Door den heer J. H. Koolhoven, een der voorstellers, werd de candidaat met warmte aanbevo len, terwyl de heer D. de Clercq verklaar de, mede namens zyne richting, de can- didatuur te kunnen ondersteunen. Dit de in deze gehouden stemming 64 leden waren tegenwoordig bleek, dat 49 leden zich verklaarden voor de eandidatuur van den Heer Mr. A. A. van der Mersch, terwyl de overige uitgebrachte stemmen van onwaarde verklaard werden, op acht na, wier ongeldigheid aan beden king onderhevig was, en dus de Heer Mr. A. A. van der Mersch candidaat gesteld werd voor het lidmaatschap van onzen Gemeenteraad. Nog werd besloten, op een nader te bepalen dag aan de orde te stellen eene bespreking over het voortgezet onderwijs aan de vrouwelijke jeugd te Haarlem. Het kwartet „Loreley", onder de leiding van den heer W. H. C. Schmöl- ling en een kwartet uit de mannen zang- vereeniging „Crescendo" onder directie van den heer N. H. Andriessen, hebben zich laten inschrijven voor den wedstrijd, welke tegen het laatst van November is uitgeschreven door de liedertafel „Zang- lust" te Amsterdam. De Koninklijke lie dertafel „Zang en Vriendschap" mag geen kwartet naar dit concours afvaardigen, omdat de heer W. Robert, als directeur van „Zangluet", lid zal zijn van de jury en volgens de gemaakte bepalingen zang- vereenigingen, wier directeur lid zijn van de jury, van den wedstrijd zijn uitgeslo ten. Maandag avond is de trein, die te 10.27 van Haarlem naar Amsterdam ver trok tusschen Sloterdyk en de gasfabriek aangeloopen tegen een daar stilstaanden trein, waardoor de achterste wagen van den laatste, waarin zich geen passagiers be vonden, geheel is verbrijzeld. De reizigers werden te half twaalf te Amsterdam aan gebracht. De weg was versperd. Tot bewaarder van den Stadsdoelen is benoemd J. H. van Akker, thans agent van politie, tweede klasse. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben ziek de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of lo# werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te makeu, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 29en dezer executoir verklaard eerste kwartaals 12/m. kohier op de personeele belasting dezer gemeente, dienst 1890/1891, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 30 September 1890. De Burgemeester voornoemd, E A. Jordens. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 18?5(Staats» blad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddag* 4 uur, tot 16 October e. k. "s namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergtlegd» het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van, A. F. Kremer om vergunning tot het oprichten van eene koffiebranderij door gas gedreven in het per ceel aan de Kr. Elleboogsteeg No. 14/16 Kad. Sectie C No. 2686 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 16 October e. k., en wel de* namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeen te de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeen tbestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der in richting in te brengen. Haarlem, den 2 October 1890. De Burgemeester voornoemd», E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. KENISGEVING. Burgemeester en Wethouders vau Haarlem Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Saats- blad No. 96); Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 10 tot des namiddags. 4 uur, tot 1G October e k. 's namiddags ten 2* ure, ter gemeente-secretarie ter visie ïs nedergelegd. het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van P. van Gasteren om vergunning tot het oprichting van eene Slachterij en rookerij in het perceel aan de Maarten Spiesstraat No. 2 Kad. Sectie G No. 262 en dat op deu veertienden dag na heden, zijnde 16 October en wel des namiddags tea 2£ uur op het Kaadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 2 October 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 12 tot2 ure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Een ijzeren hoepel. Een kinderboe zelaar. Een fantasie-armband gemerkt met drie letters. Een kinderschoen Een gouden oorbelletje. Een zakdoek. Een fantasie-hoed. Een witte zak met eenige kleinigheden. Een sohool- jongensriem. Een gehaakte zwarte doek. Een gouden armband Eene ladder. Eenige sleutels. Drie moersleutels. Eenige sleutels aan een touwtje. Een muilkorf. Eeoige diverse handschoeuen. Inlichtingen zyn te bekomen omtrent een lombardbriefje. Terng te bekomen by Visser, Korte Begijnestraat no 9, een paar kinderschoen tjes. Idem bij de* dienaar van politie Traksel, Gedempte Raamgracht no 16, een grooten roodbonten haan. Idem bij G. Krnijer, Bmedestraat no 4, een paraplnie. In een der tramwaggons achter gelaten z Eene parasol. Markt van 6 October. Aardappelen Aangev. 390, verk. 390 H.L. L. pr. 1.75 H. pr. ƒ3.25 pr. H.L. Appelen Aangev. 210, verk. 160 H. L. L. pr. 4.00 H. pr. 7.00 pr. H.L. Peren Aangev. 170, verk. 110 H.L. L. pr. 4.50 H. pr. ƒ8.00 pr. H.L. Heereboonen Aangev. 90, verk. 90mand. L. pr. 1.00 H. pr. ƒ1.75 pr. mand. Snijboonen Aangev. 70, verk.70 mand. L. pr. 0.60 H. pr. ƒ2.25 pr. mand. Boter. Aangev. 224, verk. 224 K. G. L. pr. 1.30 H. pr. ƒ1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 170, verk. 126 stuks. L. pr. 7.00 H. pr. ƒ18.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 6 October. Roode Tarwe f 7.50 Witte Tarwe „7.35 7.80 Rogge „5.65 Haver „3 00 4.00 Gerst „5.25 Duivenboonen „6.60 n 6.75 Groene erwten 7.25 8— Capucijners „12.00 12.50 ORGELBESPELING in de Groote- of 3t. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Oct 1890, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Communion No. 2A. Gnilmant. 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 4Concertfantasie op -Diesz ist der Tag des ,j Herrn."R. Palme. 5. Finale

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2