HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 85. Uitgave nan DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8(5. Twaalfde Jaargang. 144. van WOENSDAG 15 October 1890. Nieuwsberichten. ÏELEPHOONNXJMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN G met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. f,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 3 centen per Btuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSOBUNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tót DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. HET VERSLAG. Vervolg X. Armwezen. Het aantal bedeelden 300 door het Burgerlyk Armbestuur als door de Kerkelijke Armbesturen was min der dan in 1888. Het Verslag uit de mee- ning, dat dit moet worden toegeschreven aan de grootere particuliere weldadigheid, aan de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" en aan den meer uitgebreiden werkkring der byzondere instellingen van ■weldadigheid. Door het Burgerlijk Armbestuur werden tijdelijk onderstennd 732, en doorgaand 162 personen, door de Kerkelijke gemeen ten 2147 tydelyk en 1460 doorgaand, makende te zamen een getal van 4501 bedeelden. De gemeente deed gednrende 1889 voor hare rekening verplegen 78 krankzinnigen, ■waarvan werden ontslagen en overleden zijn 12 personen, zoodat op 1 Jannari 1890 in verpleging bleven 66 personen. De kosten van deze verpleging bedroegen 10.350.56. Het Burgerlijk Armbestuur meldt in zijn verslag nog het volgendeIn 46 be deelingen werd gedurende 1889 uitgereikt ondersteuning tot eene gezamenlijke waar de van 2822,51 Vs- Voorts is uitgege ven voor besteding ƒ99,25, voorlykkis- ten ƒ81,80. Het Stads Armen- en Ziekenhuis be vatte 132 verpleegden12 kinderen ver lieten het gesticht. Het ziekenhuis ver pleegde in 1599 verpleegdagen 44 perso nen, waarvan 29 zyn hersteld en 10 stier ven. De verpleegkosten beliepen voor Armen- en Ziekenhuis f 11809.58. Met inbegrip van de huiszittende armen eisohte deze tak van dienst 17343,457a, waar toe de gemeentekas bydroeg 13285.98. In het St. Elisabeths- of Groote Gast huis werden opgenomen 107 mannen, 109 vrouwen, 45 kraamvrouwen en 47 kin deren. Uitgegaan zyn 82 mannen, 95 vrouwen, 45 kraamvrouwen en 40 kin deren, terwijl 36 sterfgevallen voorkwa men. Voor eigen rekening of ten koste van andere gemeenten of armbesturen werden verpleegd 35 personen. De rekening over 1888 sloot met een batig saldo groot f 4.22. De Stads-Apotheek verstrekte genees middelen aan de gezinnen door het Bur gerlijk Aambestuur ondersteund en ten behoeve van het Stads Armen- en Zieken huis, waartoe in 1889 werden gereed ge maakt 28530 recepten en bovendien 10953 recepten ten dienste van kerkelijke arm besturen en gestichten. Voor de laatste is terng ontvangen 1642.95. De Gemeen tekas steunde deze inriohting met 3874.14Vz- Het Diaconessenhuis verpleegde 89 pa tiënten. De Vereeniging voor Ziekenverpleging bleef voortgaan met het uitzenden van verpleegsters en het verstrekken van krach tig voedsel aan herstellende zieken. De uitgaven beliepen by na 6000. De Vereeniging van den H. Vincentius van Panlo verstrekte 69270 portiën spyB, waarvan 20250 aan schoolkindoren van wege de Commissie voor de kindervoeding. Verder noemt het Verslag nog de Ver eeniging van de H. Elisabeth, het St. Jo seph's Gesticht aan het Spaarne en het St. Franciscan Gesticht. Het fonds van wylen den heer A. A. Blommert bedeelde met brood, turf en in geld; het fonds van wylen den beer P. H. Klarenbeek met giften in grutterswaren. De Commissie ter Spysnitdeeling aan Behoeftigen verstrekte aan 536 huisgezin nen met 2929 personen 80075 porties gekookte spijs en 919 porties droge gort aan Israëlitische gezinnen. Met een kapitaal groot f 71.807,947j waarvan 56.907,95 Vs eigendom der ge meente, werkte de Stads Bank van Lee ning. Zy beleende 38804 panden waarop werd voorgeschoten 140.181,25, er wer den ingelost 37829 panden, waarvoor werd terug ontvangen 137.556.75 en het voordeelig saldo ad 3268.707» werd gestort in de gemeentekas. Verder geeft het Verslag twintig namen van hofjesdeze gaven geen aanleiding tot het vermelden van bijzonderheden. Met bet doel om naast en in overleg met de reeds bestaande inrichtingen van weldadigheid de armoede in deze gemeente te helpen lenigen werd in 1888 de Ver eeniging „Weldadigheid naar Vermogen" opgericht. Door haar werden ondersteund 362 gezinnen, waarvoor werd uitgegeven 7769.32. De Commissie voor huisbezoek bestond uit 87 heeren en dames. Nog werden vermeld: De Vereeniging tot behartiging van de geestelijke en stoffelijke belangen der armende afdeeling Haarlem der Nederl. Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt" met 228 leden en 27 da meswerksters; de afdeeling Haarlem van de Landbouw kolonie „Nederlandsch Met- tray" voor wier rekening zes jongens verpleegd werden; de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vrouwenvereeniging „Tesselschade"de afdeeling Haarlem en Omstreken der Vereen, tot ondersteuning van hulpbehoevende gepensioneerde onder officieren en minderen van bet Nederl. leger; de Zorgdragende Commissie voor kraamvrouwen, waardoor 187 vrouwen bedeeld werden het Fonds van wylen den heer A. de Haas, van Adriana Rijkelijk- huizen en het Hendrik Cornelis Kruseman's fonds. De afdeeling Haarlem van de Ned. Ver eeniging tot afschaffing van sterken drank bleef stationair. De stuivers-spaarbank van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond ontving 11.336,35 en betaalde terng f 11.858,2972- Het kapitaal bedroeg op I 31 December 1889 11.764,51%. Het aantal leeners by de Haarlemsche Hnlpbank klom tot 402omgezet werd 45.860. De rente bleef 3%. De inbreng bij de Spaarbank van het departement Haarlem der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" beliep in 1889 in 4564 posten 173.509,47 7S. Het geheele kapitaal was op 31 December 1889 groot 753.423.387». De schoolspaarbank, een onderdeel der Nnts-Spaarbank, ontving 915,81 en be taalde terng 778,54 7a. Op het einde des jaars hadden 264 leerlingen te zamen 1407,59 te vorderen. De Nederlandsche Roomsch Katholieke Volksbond heeft ten doel vooral den werk mansstand en den kleinen burgerstand te beveiligen tegen de socialistische dwalin gen van onzen tijdzij telt ruim 700 leden. De Vereeniging „Abie Jethomiem" doet Israëlietische wezen verplegen in het Cen traal Israëlietisch Weeshuis te Utrecht. Het Ondersteuningsfonds „Haarlemsch Eendracht" en de Vereeniging „Vriend schap is ons Doel" verkeeren in gnnstigen invloed en de Timmermans vereeniging „Eensgezindheid" behaalde in 1889 een saldo van 154,477s- Het ondersteunings fonds dezer Vereeniging was 1932.787s sterk. Het verslag vermeldt ten slotte in dit hoofdstak de versohillende Begrafenisbos- sen en het Algemeen Ziekenfonds. Van veel belang is een schrijven van de reeders der Amerikaansche Allan- stoomvaartlyn, geplaatst in The Stan dard. Er wordt met cijfers in bewezen, dat de scheepseigenaars te Londen gebukt gaan onder een stelsel van verdrukking van de zijde der 'dókwerkers, welke onhoud baar is en waardoor de handel van Lon den zich dreigt te verplaatsen. Daargelaten nog het buitensporig hooge looo, wordt telkens het werk gestaakt tot gestelde Dienwe eischen zyn toegestaan, terwyl verder het werk niet steeds met de noodige zorg wordt uitgevoerd, aange zien de doklieden geene andere orders uitvoeren dan die, gegeven door hunne opperlieden, en de reeders das feitelijk geen toezicht of invloed hebben op het werk, dat zy zelf moeten betalen. Het is al gebeurd, dat een schip, ge laden met steenkolen, werd teruggezonden, omdat de werkers voor het lossen der lading de helft der waarde eischten. Nog wordt geklaagd over de toenemende roo- veryen, waarbij men geen verhaal op de dieven had. Dat de toestand in het algemeen belang voorziening eischt, is duidelijk. De mee ning bestaat dat men hiertoe alleen kan geraken door organisatie van een stelsel van vrijen arbeid, dus zonder tnsschen- komst van arbeidsvereenigingen, daar het gebleken is dat deze loodzwaar op de samenleving drukken. Te Buenos-Ayres ontstond de vorige week weder eene paniek op het gerucht eener nieuwe revolutie. De troepen door kruisten de stad en versterkingen kwamen uit de Provincie. Admiraal Bordero nam het bevel over het eskader, en maakte zich tot handelen gereed. Verscheidene afgevaardigden en senaateleden brachten den nacht door in het presidents-gebouw. Door de regeering zyn alle voorzorgmaat regelen genomen. Naar het sehijnt, zou den verscheidene onderofficieren twee re gimenten hebben willen tot opstand bren gen. Woensdagochtend heerschte er volko men rust. Men twijfelt er niet aan, dat de re geering de orde zal weten te bewaren. Wegens het heerschen der mazelen in een gedeelte van Haarlemmermeer is School no. 2 gesloten, ten gevolge van het heerschen dier ziekte in het gezin van den hoofdonderwijzer. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Aalsmeer, is toezegging van beroep gedaan aan den Heer G. H. Wa genaar, oandidaat tot den H. D. te Lei den. Van wege de genie wordt te Haar lemmermeer een begin gemaakt met het uitvoeren der volgende werkzaamheden: Het maken van versohillende hnlpwe- gen, ter vervanging van de bestaande kunstwegen, waarin heiwerk moet gemaakt worden voor het daarstellen van verschil lende bruggen, benevens een gedeelte inun- datiedyk te Hoofddorp. Naar aanleiding van de te Houtrijk en Polanen plaats gehad hebbende onge regeldheden heeft de Burgemeester een schryven gericht aan de herberg'ers, waarin zy met nadruk worden gewezen op eenige strafbepalingen in de wet. Za terdag en Zondagavond zon de politie weder versterkt zyn, terwyl by herhaling der ongeregeldheden een vroeger sluitings uur der dranklokalen zal worden afge kondigd. HAARLEM, 14 October 1890. Onder de vele stukken van den Spaanschen tooneeldichter Calderon de la. Barca bekleedt „El Alcalde de Zalamea" of De rechter van Zalamea" eene voor name plaats. Wanneer men 't stak een dubbelen titel zou willen geven, dan zon de tweede kannen laiden „De eer van boer en edelman." Pedro Crespo, een ge goed landman te Zalamea in Estramadnra, wordt door een kapitein van 's konings leger op 't grievendst beleedigd en in zijne eer aangerand. Op slinksche wijze schaakt die edelman, Don Alvaro de Atayde, de dochter van Crespo, Isabella, en brengt haar ten val. Crespo zelf wordt by het gevecht, dat hij met de belagers zijner doohter voert, overmand en in 't woud aan een boom vastgebonden. Nadat het onge lukkige meisje, hnlpeloos in het bosch rondzwervende, haren vader gevonden en van zyne banden bevrijd heeft, keeren bei den weêr naar Zalamea terug en zweert Crespo den hoon zyne hoereneer aangedaa i, te znllen wreken. Door den koning onder wijl tot dorpsrechter benoemd, neemt hy den schender zyner dochter, krachtens zyn ambt, gevangen. Deze had in een gevecht met Creepo's zoon, Jnan, een degenstoot gekregen, die hem belette te ontvluchten. Juan zelf wordt eveneens door zijnen vader gevangen gezet, daar hy zich als soldaat aan zyn' meerdere vergrepen had. De pogingen van den generaal Don Lope, om zynen officier aan het gerecht te ont trekken, mislukken, daar Crespo, na een behoorlijk opgemaakt vonnis, Don Alvaro doet ter dood brengen. De boer weet zyne zaak zóó uitstekend te verdedigen, dat zelfs de koning aan het vonnis zijne be krachtiging schenkt en Crespo levenslang tot rechter van Zalamea benoemt. Ziedaar in korte trekken de historie. Treffend weet Calderon in Crespo den een- voudigen dorpsbewoner te schilderen, die gehoorzaam en onderdanig voor zyne meer deren, tot vermetelen weerstand overslaat, wanneer zyne eer aangetast wordt. Geld en goed en leven behoort den koning, zoo zegt hij tot Don Lope, maar de eer is iets, wat ieder mensoh, wie het ook zij, zelf toekomt. Zyne eer is zyn grootste schat, en wie zich daaraan vergrijpt, zal hij zelf tachtigen. Als Pedro Crespo oogstte Poseart LI. Zaterdag veel bijval. Hij was daarin dan ook o.i. onverbeterlijk. Niet alleen de per soonlijke eigenaardigheden van Crespo, zooale Calderon ons die schildert, gaf hij op uitstekende wyze terng, maarPossart was ook in geheel zyn spel op en top Spanjaard. Het heftige, opbruisende in het karakter der zuidelijke volken deed hy goed uitkomen. Zyne creatie van Crespo dunkt ons dan ook zoo meesterlijk, als dit van een acteur ala Possart mag verwacht warden. Ook de andere heeren en dames verdienen een woord van lof. Vooral Herr Domann als Don Lope voldeed zeer goed. De damesrollen werden eveneens bevredi gend door Frl. Gondar, Remay en Sohenk vervuld, 't Spyt ons bij al dézen lof ta

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1