stemmers behoor ien 11 leden der linker zijde, De beer Nonen had zich vóór de stemming verwijderd. De motie-Roëll werd goedgekenrd. Zonder stemming is Donderdag aange nomen de overeenkomst met den heer David Crol, betreffende de opriohting van een reparatiewerf en dokgelegenheid te Tandjong Priok. Evonzoo de snppletoire begrooting voor 1890 (regnlarizatie aankoop Rhijnspoor en afschaffing rechten Noord- zee-Kanaal). De heer Gleichman verklaarde een financieel debat te znllen uitstellen tot de behandeling der Staatsbegrooting. Het voorstel van den heer Goeman Bor- gesius, om de belastingvoorstellen der Reg. nog vóór het uiteengaan, in de Afdeelingen te onderzoeken, werd verworpen met 38 tegen 34 stemmen. Wel wezen de voor stellers en de heer Veegens op de nood zakelijkheid eener spoedige behandeling, ook met het oog op de bepaliDg der wet tot herziening de ongebouwde eigendommen, doch de heeren van Kerkwijk en A. van Dedem meenden met de Centrale Sektie, dat tijd voor informatie door de Kamer leden noodig is, en de Griffie thans te overladen is met begrootingsverslagen. Daarna is de Kamer met reces uiteen gegaan. Woensdag oohtend hield te Rotter dam iemand een wagen aan, zijn eigen dom, dien hij reeds eenigen tijd vermiste. Op den wagen bevond zich een voorwerp, bedekt met ledige steenkolenzakken het bleek te zijn een brandkast, ontvreemd uit een houten kantoortje op het terrein van de Rijnspoorwegmaatschappij. De begeleiders waren inmiddels ontvluchten konden door de politie niet achterhaald worden. De kast was nog geheel onbe schadigd. Als 't zoo doorgaat, schreef men uit de residentie aan de A. Ct., dan beleven we hier niet lang het genoegen van de Vosmaer-bron. Vooral Zondagsmiddags heeft zij het hard te verantwoorden. De jeugd, die over al elders bij hare baldadigheden gecontro leerd wordt, schijnt hier vrij spel te hebben en begint het monument schandelijk toe le takelen. De vaas, waarin het niet gebruikte water geworpen dient te worden, is verstopt, loopt over en het water maakt in den omtrek een modderpoelde drinknappen worden met zulk een geweld tegen het marmeren voetstuk geslingerd, dat de stukken van de nappen afvliegen, en op den duur ook het marmer zal gaan lijdentrouwens, de wit marmeren zuil ziet er al onoogelijk uit, dank zij de lieve handjes onzer straat jeugd. In 't kort, niemand schijnt zich iets aan te trekken van dit kostelijk ge schenk aan onze stad. De laatste Zaterdag en Zondagavon den is het te Houtrijk en Polanen rus tig geblevende politie was die avonden weer versterkt. Naar ons wordt medege deeld zijn de ongeregeldheden nog volstrekt niet als afgeloopen te beschouwenwan neer de landwerkzaamheden stil staan en zij, die gewoonlijk de wintermaanden aan de suikerfabriek werkzaam zijn daardoor werkeloos worden, zullen ze weder terug- keeren, waarom het zeer wenschelijk is, dat de politie op bovengenoemde avonden versterkt blijft. In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Spaarndam werd aan den gemeentegeneesheer B. ter Cock op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Daar te Spaarndam voor een dokter geen geschikte woning disponibel is, werd ook nog besloten tot aankoop en vergrooting van een huis, wijl de woning steeds een van de voornaamste oorzaken was, waar om zich hier geen dokter wilde vestigen. Beroepen tot Predikant by de Her vormde Gemeente te Aalsmeer de Heer Wagenaar, candidaat te Leiden. Voor 91000 is de Heer Bos, aan nemer te Dordrecht, laagste inschrijver voor de inundatiewerken te Haarlemmer meer. In eene langbestaande behoefte zal voor de bevolking van een gedeelte des Ringdijks te Haarlemmermeer weldra voor zien wordende Bisschop van Haarlem heeft zijne toestemming verleend tot het bou wen eener R C. kerk met pastorie te Ou de Wetering, zeer ten grieve dier be woners, die een grooten afstand moeten afleggen, om hunnen godsdienst waar te nemen. HAARLEM, 21 October 1890. De Heer Alex. Kosman, die op het concert door het orkest van den Heer La- mourenx op Woensdag 22 Oct. als solo violist zal optreden,is een Rotterdammer van geboorte. Na zijne eerste opleiding aan de muziekschool van de afdeeling Rotterdam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te hebben genoten, heeft hij de laatste jaren te Parijs aan het Conserva toire zijne studiën voltooid en mocht aldaar dit jaar onder tal van mededingers den eersten prijs voor het vioolspel verwerven. Hij is dus een landgenoot, die in den vreemde de eer van ons vaderland op mu ziekaal gebied op schitterende wijze hand haafde. Op 18 jarigen leeftijd is hij nu geën gageerd in het beroemde orchest van den Heer Lamoureux. Aan blijken van waar deering en belangstelling zal het naar wij hopen onzen talentvollen landgenoot van de zijde van ons kunstminnend publiek niet ontbreken. Heden middag werd de gewone or gelbespeling in de Groote of St. Bavokerk alhier opgeluisterd door eenige zangstuk ken van Mej. Lina Wijgers uit Amsterdam. In het voorjaar van dit jaar zong deze dame ook op het orgel en deed zich bij die gelegenheid kennen als eene uitnemende zangeres. Van middag toonde zij opnieuw op dien naam aanspraak te mogen maken. Mejuffrouw Wygers bezit eene volle, wel luidende mezzo-sopraanstem, die instaat bleek te zijn, de groote ruimte van de kerk naar behooren te vullenzij zingt zeer zuiver en heeft eene duidelijke uitspraak. Hare voordracht openbaart de aanwezig heid van eene goede muzikale ontwikke ling en heeft bovendien hoedanigheden, die een hoogst gunstigen indruk geven van het talent dezer jeugdige zangeres. Mej. Wijgers is eene leerlinge van Mej. Christine Veltman. Behalve een zestal geestelijke liederen van Beethoven, zong zij eene aria uit een minder bekend ora torium „Petrus" van Karl Philipp Ema nuel Bach, den tweeden zoon van den grooten Joh. S. Bach. Het talrijk gehoor waardeerde ten zeerste het optreden van Mej. Wijgers. Benoemd met ingang van 1 Januari 1891 tot ambtenaar bij de plaatselijke directe belasting en heffingen alhier N. C. A. Ockhnijsen alhier. De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand September wederom zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangege ven 4 gevallen van febris typhoïdea, 1 geval van roodvonk en 1 geval van ma zelen. Sterfte aan evengenoemde ziekten had niet plaats. Het totaal der overledenen was wederom zeer laag, en bedraagt met 5 levenloos aangegevenen 65. Verhouding der overledenen totlOOO inwoners per jaar voor deze maand berekend 15.1 tegen 16.2 in de vorige maand. Aan lichaamszwakte stierven 5, aan kanker 3, aan stuipen 4, aan hersenziekten 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 13, waarvan 10 aan keel- en longtering of bloedspuwing, aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 16, aan andere oorzaken 7, aan onbekende oor zaken 10 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 24, van 1 5 jaren 7, van 5 14 jaren 2, van 14 20 jaren 0, van 20 50 jaren 12, van 50 65 jaren 6, van 65 80 jaren 6, boven 80 jaren 3. Geboren zijn: 66 jongens en 71 meisjes. 1.1. Zondag zijn alhier naar het hnis van bewaring overgebracht J. H. Kessens, oud 17, J. Terol, ond 19 en A. R. Gies- bers, ond 16 jaren, die den vorigen nacht door een agent van politie op heeterdaad waren betrapt op diefstal van groote stuk ken lood van een onbewoond perceel aan de Baan. Bij onderzoek is gebleken dat successievelijk al het lood van dat huis bedragende honderden kilo's is gestolen, waaraan behalve de drie genoemden nog andere personen schuldig zijn. De twee eerstvermelde knapen Kessens en Terol hebben reeds vroeger wegens diefstal, ge vangenisstraf ondergaan. Een 22 jarige bleekersknecht die - 1.1. Zondag een nieuw pak kleederen wilde koopen, kwam even te voren tot de treu rige ontdekking dat hij zijne portemon- naie, inhoudende 12 rijksdaalders, twee guldens en een muntbiljet van 10 had verloren. Gisteren namiddag ten ruim 3 ure is de Heer B., woonachtig in de Kenau straat, nadat hij aan den Kruisweg van de tram was gestapt, aan en omvergere- reden door een rijtuig bespannen met een paard, waarbij de wielen over zijne beenen zijn gegaan die ter hoogte van de enkels zijn gekneusd. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn ingeleverd 727 stembiljetten. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereenigiug hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Drie voor kantoorlooper. Een voor portier. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster Een voor hurgerwaschvrouw Een voor hulpkookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. die lijst gedurende veertien dagen ter iDzage is nedergelegd op de gemeente-secretarie (afdeeline Militie en Schutterij) cn bij afschrift is aangeplakt" Bezwaren tegen die lijst kunnen van 31 October- 1890 tot 13 November 1890, op ongeze-eld pa- pier wprden iDgediend. Haarlem 17 October 1890, Burgemeester en Wethouders voornoemd* E. A. Jordeus, De Secretaris, A. A: Laud. KENNISGEVING. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Oct. B. C. Keerwolf en J. Droog. P. Vreenegoor en J H. Beugelaar. H. Wijtkamp en J. van het Nederencl. H. G. Boeren H. Mantingh. T. J. van Beek en G. G. Elipsen. J. A. Steenman en M. J. Brondgeest. J. B. C. Vos en C. H. van Tienen. GETROUWD. Ié Oct. E. van Romburgh en N. Langeveld. 15 Oct. P. J. van Acker en H. M. Molenaar. 16 Oct. J- van der Pol en K. T. Diepenbeek. J. E. Eabius en A. M. J. van Walchren. L. J. Limburg en C. D. M. Lobman. G. J. Heijdanus en J. Negrijn. J. B. van Rooijen en M. H. van Biiderbeek. GEBOORTEN. 7 Oct. G. (Jitendaal geb. Kuijpersz. (levenl.) 8 Oct. P. A. T. van Deursen geb. Kusters d. 9 Oct. A. M. Prinsen geb. van Acker z. C. C. Maarleveld geb. Bruinier d. (levenl.) G. Kleefman geb. Hazelaar 2 d. (levenl.) 10 Oct. M. S. A. van Gemund geb. Veen z. A. van Zwieten geb. van Eibergen z. A. C. Hen nen geb. van Balen z. 11 Oct. A. Bank geb. van Bruggen z. W. Huijkman geb. Deen z. G. Baas geb. van Altveer z. A. C. Droog geb. van der Pol z. C. G. A. Meijer geb. Boogaard z. C. C. Erdmansdorfter geb. Ko ning z. (levenl.) 12 Oct. E. H. Knyfgeb. van Es d. D. Kok geb. van Nellestijn d. A. J. Vreugdenhil geb. Berghuijs d. 13 Oct. T. Goosens geb. Zeilmaker z. J. M. Burgers geb. Handgraafd. 14 Oct. G. Kwant geb van der Meij d. E. G. M. Gunst geb. Pik d. ^5 Oct, C. van Olden mark geb. Tromp d. 16 Oct. J. H. Klingers geb. Kikkert z. OVERLEDEN. 9 Oct. T. van der Meer 4 j. d. L. Lakenstr. 10 Oct, W. J. de Rijk 16 j. z. Gierstr. W. van Zutpken 8 m. z. Doelstr. A. Botke geb. Alkema 36 Gast huis vest. H. E. Lusing 1 m. z. Ged. Oudegracht. J. Waning geb. de Graaff 45 j. Esschilderstr. il Oct. J. C. van Wateringen 19 d. z. LeicBchestr. 12 Oct. H. Uurbanus 89 j. Jacobijnestr. G. S. Honing 1 m d. Z.Polderstr. 13 Oct. A. O verdijk 4 m. d. L. Poellaan. P. H. von Speicker ^eb Hoppenbrouwers 76 j. vanMarumstr. I.E. de Vos 21 dg. d. Rozenstr. 14 Oct, M. E. Anthonisse 2 m, d. Oranjeboomslaan M. E. Scherpenhuizen geb de Beer 61 j. Gastkuisstr. 15 Oct. P. WJ.-Kuijkeh 5 m. z. N. Kerks- plein. P. Wingerder 9 m. d. Z. Polderstr. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 187 5(Staats blad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkda gen, vao des voormiddags 10 tot des namiddags 4 unr, tot 30 October e. k. "s namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van P. J. Vazen om vergunning tot het veranderen van zijne kleerenwasscherij door stoom gedreven in het perceel aan het Z. B. Spaarne No. 22 Kad. Sectie F No. 6267 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 30 October e. k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeen te de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeen tbestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der in richting in te brengen. Haarlem 16 October 1890, Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gezien de artikelen 17, 18 en 19 der wet van 14 September 1866 (Stbl. no. 138); Brengen ter kennis, dat de lijst van inwonerB, die voor het verleenen van Inkwartiering en On derhoud in aanmerking komen, is herzien, en dat Burgemeester eu Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No 95); Doen te weten, dat bij hunne beschikking van 16 dezer aan P. van Gasteren vergunning is ver leend tot oprichting van eene slachterij eü rookerij in het perceel aan de Maarten Spiesstraat no 2 Kad. Sectie G No. 262. Haarlem 18 October 1890. Burgemeester eu Wethouders voornoemd. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van brieven en verdere stukken, geadresseerd aan onbekende personen, welke stuiken door de Afzenders kT/wen worden opgevraagd. Brieven, Kamminga, Amsterdam; M. Mulder, id.J. Prins id; W. v. Zoomeren, id; G. Smit, id J. Dekker, id - de Favauge, id,; J. H. Jutte, id.; A. Steiger* s'Hage; Mevr. Tienbode, Haarlem Arie Koning, Haarlemmermeerv. Heiningen, HeemstedeBar- bouw, Leidende Vries, Schageu Vermeulen. Utrecht J. Koek? Briefkaarten, M. Says, Amsterdam; G. Booms, id.L. Weiz. id.; J. Wagenaars, Utrecht; M. Winkel? Wed, Pogge I L. Palte Bnitenlandsche Brieven, G. C. do Koever, Moritz Rinaux, BrusselReedijk, AeurbachBank Droft, Londen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat vanPolitie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags; van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zak met zakdoek. Een stoplap je. Twee portemonnaies met eenig geld. Een notitieboekje. Een blanwe borst rok. Een kinderschoentje. Eene ko ralen benrs met zilveren knip, waarin eenig geld. Een knipmes.Een bril. Eenige fantasie-armbanden. Een gra naten armband met gonden sluiting. Eenboek. Een boezelaar. Een pet. Een lederen sigarenkoker. Eenige sleu tels aan oen touwtje. Eene paarden deken.Eene muilkorfEenige sleu tels. Eene zilveren insigne. Terug te bekomen bij A. Willemse, Nienw-Heiligland No 8, een grooten bal. Idem bij M. Roobol, Nassanlaan No 27, een kabeltouw. Idém bij Eortgens, Leidsebeatraat No 37, een kinder-bak- wagen (speelgoed). Idem bij Snoek Warmoestraat No 11, eene zijden hee rendas. Idem bij J.Jansen, wonende te Heemstede, een gonden dames-cilinder horloge met borlogehouder. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent eene zeef. Markt van 20 October. Aardappelen Aangev. 590, verk. 310 H.L. L. pr. 1.25 H. pr. f 3.50 pr. H.L. Appelen Aangev. 190, verk. 115 H. L. L. pr. 3.00 H. pr. /6.00 pr. H.L. Peren Aangev. 90, verk. 66 H.L. L. pr. f 2.50 H. pr. 6.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 272, verk. 272 K. Gr. L. pr. 1.40 H. pr. ƒ1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 197, verk. 150 stnks. L. pr. ƒ8.00 H. pr. ƒ18.00 p. stuk. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 20 October. Witte Tarwe 7.50 8.75 Rogge 5.60 6.10 Haver 3.125 3.375 Paardenboonen 5.75 5.80 Groene erwten 7.10 Bruin mostertiaad 15. KAASMARKT 22 October. Aang. en verk. 89 stapels, uitmakende 11531 kazen, wegende 23129 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogram f 28.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 Oct. 1890, desnamiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioG. Merkel. 3. SonateCh. Finck. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. 4. Marche fnnèbreChopin. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2