HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 90 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 80. Twaaltde Jaargang. 144. van ZATERDAG 8 November 1890 op ZONDAG 9 Nov. 1890. E B 0 U I E E. Nieuwsberichten 'TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die ahdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Hoog. 16e Zondag. 'b Avonds 6 nre, Van Arkel pred. te Bloemendaal. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Sicaan. Maandag 's av. 6 nre, Knottenbelt. Openbare catechisatie. Matth. 1238 vv. Woensdag 's avonds 7 ore, Moeton. Exodus 18. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Benrlier, past, a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 'b av. 8 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Koolman. 's Avonds 6 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandi/lc. Avondmaal. 'sAv. 6 ure, Hesta. Dankzegging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. J. W. Lieftinck, pred. te Sliedrecht. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luca9 21 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'e av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Met veel dank ontvangen voor de Chr. School voor on- en minvermogenden bij den Heer J. Bier ens de Haan van eenige juffrouwen van het Frans Loenen-hofje 10,en bij Hs. 300 halve centen „door een dienstmeisje Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Arkel. Nam. 2V2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Woensdag 's avonds 61/2 nre, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Nam. 2V2 nrei c- van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6V2 ure, H. Waardenburg. Be 3de November j.l. was voor de behandeling van de Begrootiug aangewe zen en reeds te 10 uur begaven zioh de Raadsleden op weg. naar het Stadhnis om over die gewichtige gemeentezaak te be- De Voorzitter deelde eerst nog mede dat er een plan bestond tot opheffing der Gemeente Gymnaetiekschooldat was in gekomen een rekest van Zandvoort tot ondersteuning van het tramwegplandat er met Jhr. E. Barnaart een overeenkomst was gesloten betreffende bet weghalen van zand aan de Leidsche Vaart, welke over eenkomst door den Raad werd goedgekeurd dal aan den Heer van der Vliet den Cor rector vergunning was verleend tot bet geven van colleges in het Sanskriet aan de Amst. Universiteit behoudens goedkeu ring van den Minister van Binnenlandsche naken; dat de Heer Land ontslag had gevraagd als regent van het St. Elisabeths ga8thnis welk ontslag eervol werd ver leend; en dat de Heer H. H. van Waveren gevraagd had om zand te mogen wegha len van de Leidsche Vaart. De commissie van onderzoek der ge loofsbrieven van den Heer Mr. A. A. van der Mersch, adviseert tot zijn toelating als Raadslid, en conform dit advies wordt besloten. De Heer S. Voorzanger wordt benoemd tot onderwijzer aan de opleidingsschool, de Heer R. Haverschmidt, tot onderwijzer aan de Tusschenschool, de Heer L. van der Vegt te Breda tot leeraar aan het gymnasium en de H. B. S. terwijl de Heer C. Druy vesteyn wordt benoemd tot regent van het St. Elisabeths gasthuis en de Heer L. O. van Maanen tot lid der Com missie voor het M. O. De Heer Sabelis werd benoemd in de Commissie voor de bezwaarschriften. De rekening der schutterij werd goed gekeurd. Daarop kwam de begrooting aan de orde. De Heer Macaré geeft zij n tevreden heid te kennen, dat er nu eens geen ver hooging noodig was van belastingen. Wel moest de hoofdelijke omslag 195,000 opbrengen, in plaats van 188,000. maar deze meerdere opbrengst kan gevonden wor den uit da toename der bevolking, thans 52104 zielen. Er zijn evenwel nog don kere stippen in het verschiet. Er zullen groote uitgaven moeten gedaan worden, en het belastingstelsel bezit geen genoeg zame elasticiteit om daarmede mee te gaan. Zoodra de nieuwe belasting wetten zijn aangenomen zal het zaak zyn de hand te slaan aan onze belastingen, ten einde een meer geleidelijke toename van inkomsten te verkrygen dan thans het geval is. De Voorz. is dit geheel met spreker eens. De groote uitgaven die voor de denr staan boezemen hem evenwel geen vrees in, omdat ze tegelijk de middelen zijn om de gemeente voornit te brengen. Overgaande tot de bijzondere artt. komt allereerst de verhooging van de jaarwedde der Wethouders ter sprake. De Wethou ders verlaten de Vergadering. De Voorzit ter verdedigt de verhooging en meent dat de bezoldiging zoodanig moet zyn, dat men er zyn betrekking voor moet kunnen op offeren. Er zyn steden waar f 2000 wordt gegeven, z. i. kon Haarlem wel 1500 hiervoor uittrekken. De Heer Stolp en de tweede Afdeeling van den Raad meenden dat f 1200 vol doende was. De Heer Krol gelooft, dat als men het wethouderschap opvat als een betrekking, f 2000 zeker niet te veel zon zijn. Hier in Haarlem is dat evenwel zoo nooit be schouwd. De wethouder ls hier geen ofli- oieel persoon, dien men geregeld aan het stadhnis kan vinden, men moet hem hier op zyn kantoor of aan zyn huis opzoeken, 't Is daarenboven eenigzins onkiesch te genover de afgetreden wethouders om nu terstond de jaarwedde te verhoogen. De Heer Prins meent, dat de bezighe den van den wethouder wel van dien aard zyn, dat men ze als een ambt kan beschouwen. De Heer Macaré wil deze verhoogiDg niet zonder verhooging van het traotement van den Burgemeester. De Heer Cnoop Koopmans, wijst er op dat de Gemeentewet wel degelijk spreekt van de jaarwedde der Wethouders. Werd die vroeger op ƒ900 bepaald, dan moet thans bij vermeerdering der werkzaamhe den ook verhooging van jaarwedde volgen. De Heer van de Poll stelt voor de jaarwedde te brengen op ƒ1500. Dit wordt verworpen. Het voorstel van 1200 wordt evenwel aangenomen. Voor het innen der belastingen wil de Heer Macaré een zeker percentage afstaan aan de ambtenaren. De Voorzitter vreest hierbij voor vexatie en raadt dit af. De jaarwedde van den arohiteot wordt met ƒ200, die van den opzichter met ƒ400 verhoogd. Over de verhooging van de wedde der agenten van politie zal later worden ge handeld. De bezoldiging van den bewaarder F. Dollée wordt vermeerderd met 200. De Heer Macaré stemt tegen de post voor buitengewone werken, omdat daarin o.a. riolen en nieuwe trottoirs worden opgenomen, die z. i. tot gewoon onderhoud moeten worden gerekend. By de inkomsten, wordt voorgesteld met de omliggende gemeenten in overleg te treden tot verhooging van het sohool- geld voor de leerlingen die de lagere scho len alhier bezoeken. Dit wordt goedge keurd. De Heer Macaré verzocht B. en W. in 't vervolg by de begrooting een staat op te willen maken van de gronden die nog kunnen worden verkocht. De Voorzitter ziet hierin geen bezwaar. De begrooting wordt daarop vastgesteld in uitgaaf en ontvangst op f 977.114.22 V3. De Heer Macaré wensoht nn ook het traotement van den burgemeester te ver hoogen. Deze verklaart echter, tenvolle tevreden te zyn met zijne betrekking en geene verhooging van jaarwedde te wensehen. Hij meent dat ten allen tijde voor het bestaande traotement geschikte menschen zullen worden gevonden om aan het hoofd van deze belangrijke gemeente te staan. De Heer Macaré trekt nn zyn voorstel in en hiermede werd de vergadering ge sloten, die buitengewoon vroeg eindigde, en van het begin tot het einde, als een toonbeeld van eenstemmigheid kon worden aangemerkt. De Dnitsche rijkskanselier Caprivi, hij doet minder van zich spreken dan zyn ambtsvoorganger is de gast van den Prinsregent van Beieren. Als dit reisje achter den rng is, vertrekt hij naar Milaan waarheen zioh ook de Italiaansche premier, Crispi, begeeft, en vervolgens brengt Caprivi een bezoek aan don Oostenryk- schen premier, Graaf Kalnoky te Knffstein. Degenen die achter dit genoegelijke uit stapje weer een vraagteeken schrijven, hebben het natuurlijk weer bepaald mis als zy zoeken naar de reden van dit heen- en weertrekken. De vraag, wanneer Proffessor Kooh's methode tot genezing van tering ten alge- meenen nutte kan verklaard worden, staat opgelost te worden. Men bericht toch dat de patiënten, door hem volgens de nieuwe geneeswijze behandeld, zoo goed vooruit gaan, dat de geneeswijze vroeger dan men meende zal bekend gemaakt worden en dan zal blijken in hoeverre de wonderen ervan medegedeeld waarheid zyn. Voor- loopig behoort men zich niet te veel te hechten aan de geruchtenalleen Koch en zijne adaistenten zyn volkomen op de hoogte en deze orakels zwijgen nog. Men spreekt óók nog van bacillen vernietigingen op het gebied van andere besmettelijke ziekten, zooals de gevreesde diphteritis, maar ook deze behoort men volgens geloofwaardige personen niet te spoedig te geloóven. Na de Londonsohe dokwerkers, heb ben de huurkoetsiers thans van hnnne grieven en bedreiging van werkstaking gesproken. Zy hebben het plan zich bij de Union aan te sluiten en deze weg zal ook waarschijnlijk gevolgd worden door sjouwer- en losserlieden van steenkolen- en- graanschepen. Een 18-jarig meisje, dat vóór ee nige weken in hulpbehoevenden toestand verkeerde en welwillend door eenvondi- lieden te Leeuwarden als een eigen kind werd verzorgd, heeft, door hare weldoe ners valschelijk mede te deelen en te doen gelooven dat zij eene belangrijke erfenis had gekregen, verschillende kle dingstukken van hen weten te verkrygen, welke grootendeels nieuw gemaakt wer den en een betrekkelijk aanzienlijke waarde vertegenwoordigen. Zij heeft zioh Maandag onder valsche voorgevens met die goederen, en nog reisgeld bovendien uit de voeten weten te maken. Haar be drog kwam echter aan het licht, en zij is te Sneek aangehouden, en naar Leeu warden overgebracht. Volgens de dagbladen zijn nit de cellulaire gevangenis te Rotterdam twee gevangenen wegens krankzinnigheid naar 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik ter verpleging opgezonden. Het zon niet onbelangrijk zijn te weten of by de behan deling der tegen hen ingestelde vervolging reeds niet van dien toestand in meerdere of minderere mate is gebleken, opdat dit tot aansporing moge strekken voor onze rechtcolleges om, bij vermoeden van ab normaliteit der hersenfunotiën, een zeer ernstig deskundig onderzoek te doen instellen. De toestand van Z. M. den Koning wordt ongunstiger. De krachten nemen merkbaar af. De Koning verkeert in nog al opge wonden toestand.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1