IAARLEÏÏSCH Eerste Blad. No. 91 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 86. Twaalfde Jaargang. van WOENSDAG 12 November 1890 Nieuwsberichten A telephoonnummer telephonische verbindins met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 6 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De pas benoemde regent ran Luxem burg, hertog Adolf van Nassau, is in af wachting van de dingen die komen zullen, in alle stilte, zonder eenig vertoon naar Frankfort vertrokken, waar hij zich voor- loopig vestigt. De regent ontving van verscheidene sonvereinen telegrammen van gelukwensching wegens den ijver door hem betoond bij het vervnllen zijner plich ten. Dit Spanje wordt bericht, dat de toestand der Koningin-regentes en van den jongen koning beterende is. Nog wordt medegedeeld, dat de Madrid- sche slagers hst werk gestaakt hebben, omdat het gemeentebestuur verordeningen heeft gemaakt betrekking hebbende op de vleeschprijzen. Van wege gemeentebestuur is thans vleesch verkrijgbaar gesteld. Zooals men zich herinnert, heeft de stad Berlijn bij het jnbilé van Graaf Moltke negentig duizend mark ter zijner beschik baar gesteldde gezamenlijke som van hetgeen Moltke is aangeboden bedraagt tweehonderd duizend mark. Moltke heeft nn het verlangen te kennen gegeven deze som te bestemmen voor eene stichting naar zijne keuze, welke gevestigd zal zijII te Parchim, de geboorteplaats van Graaf Moltke. Om lezers te trekken heeft de re dactie van een nieuw Engelsch weekblad, Pearson's Weekly, een nienw middel ge vonden. Zij biedt namelijk een brnidschat aan van 100 pd. st. 's jaars (per kwar taal te betalen) aan eene jonge dame, die op de volgende wijze gekozen wordt: Jonge dames tusschen 18 en 30, die gaar ne willen trouwen, knnnen zich per brief tot de redactie wenden, met opgave van ouderdom, levensomstandigheden, positie harer familie enz., en wordt verzochtzoo mogelijk ook een portret er bij te voegen. Voorts moeten 4 of 5 personen opgege ven worden, die referentiën willen geven. Desverlangd hehoeft men in het eerst de volle namen niet optegcven. Ouders en voogden hunnen ook ten behoeve van eene jonge dame optreden. Uit de aanvragende dames kiest de redactie er eene, die dan zóo zal zijn dat ze iederen man tot eer zal strekken. Zij zal uitgenoodigd worden in het huwelijk te treden met een heer, door haar nit tien door de redactie aan gewezenen te kiezen. Heeren worden daar om eveneens verzocht zich met portret, referentiën, enz., tot de redactie te wen den. Kan de gekozen jonge dame uit de tien geen kenze doen, dan doet zij afstand van hare rechten en wordt zij gekozen, die na haar de meeste rechten kan doen gelden. De huwelijksdag wordt bepaald en Pearson's Weekly draagt alle kosten van het huwelijk, uitzet enz. Door de buitengewone kloekheid en tegenwoordigheid van geest van den sta tionschef te Staphorst is Donderdag ochtend de sneltrein uit Meppel aan een groot gevaar ontsnapt. Door den mist konden de onveiligheidssignalen niet opgemerkt worden, waardoor de trein doorreed, voor dat de trein uit Zwolle op het kruispunt was. De chef, het gevaar ziende, wierp eenige klappers op de rails en zwaaide met een groote roode vlag, tengevolge waarvan deze laatste maohinist stopte. Nog één oogenblik en eene belangrijke botsing ware onvermijdelijk geweest. De hnlpprediker Stöeker te Berlijn heeft als zoodanig zijn ontslag gevraagd en bekomen en wel omdat hij zich gekrenkt gevoelde, dat keizerin Frederik het huwelijk van hare dochter Victoria met den prins van Lippe-Schaumbnrg niet door hem wil laten inzegenen. In zijn plaats is nu be noemd de predikant Dryander, iemand van gematigde richting, terwijl voor deze be trekking ook nog in aanmerking kwam Dr. Dalton, die in zijn betrekking als predikant te St. Petersburg zeer gezien was. Een rijke Russische dame, mevr. Sobolewa zal te Jaroslaw, in Rusland, een weesinrichting stichten voor de kinderen van Boelgaren die, naar de stichtster het nitdrnkt, „door den heer Stamboeloff ver moord zijn." De beide zoons van wijlen majoor Panitza zullen in dit gesticht wor den opgevoed. Naar wordt medegedeeld heeft keizer Wilhelm dr. Koch bij zich laten komen en hem voorgesteld dat het rijk de uitvin ding omtrent de genezing 'der tering zal koopen en bijzondere ziekenhuizen voor teringlijders oprichten. Dr. Koch zon een groot jaargeld en een titel ontvangen. Men verzekert, dat lichte gevallen van tering door Koch's methode genezen zijn, terwijl in oudere gevallen, waarbij reeds een deel der longen verteerd was, de groei en voort planting van den bacil belet en het leven van den lijder verlengd werd. Groot opzien baart een rapport van den inspecteur der gebouwen in de Ver- eenigde Staten, volgens hetwelk de regee- ringsgebonwen te Chioago zoo slecht zijn samengesteld, dat zij op het instorten staan. Nieuwe fundamenten zouden 21/2 millioen dollars kosten. In het hoofdpostkantoor te Chicago hebben springende buizen overstroomingen aangericht, de voorgevel is aan het verzak ken, en de ingenieurs oordeelen, dat het gansche gebouw elk oogenblik kan instor ten. De dezer dagen gedane poging om den sneltrein van Frankfort naar Neder land door dynamiet in de lucht te doen springen, ligt nog in een geheimzinnig duister. De door een belooning van 1000 mark aangemoedigde onderzoekingen heb ben nog niets opgeleverd. Alleen denkt men, dat het te doen was om den post wagen te berooven. Een dergelijke aanslag is voor zes jaar, waarschijnlijk met een zelfde doel, tusschen Dnsseldorf en Duis burg gepleegd. De daders bleven ook toen onbekend, hoewel hooge belooningen voor de ontdekking waren uitgeschreven. Het is gelukkig, dat de sneltrein dit ongeluk is ontkomen, want wanneer de mijn, op een plek aangelegd, waar de snelheid 7080 KM. per nur is, op het juiste oogenblik gespronge ware, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. - Dat de rechtbanken niet met over tredingen van het hooge import-tarief spe len, bewijst een vonnis, dat Maandag te New-York tegen vier smokkelaars is ge wezen. Het waren drie hofmeesters van het stoomschip City of New-York, die gepoogd hadden gemaakte kleederen binnen te smokkelen, en een jongen die geholpen had om de smokkelwaar uit de voeten te krijgen. De hoofdschuldige is veroor deeld tot dertien maanden gevangenisstraf en 500 dollars boetezijne twee scheeps gezellen tot dezelfde gevangenisstraf en eene kleine boete, en de jongen alleen tot 250 dollars boete. De aanstaande gedenkdag der ont dekking van Amerika zal, behalve in Ame rika, ook in Spanje gevierd worden. Als plaats der feestviering is aangewezen het stadje Huelva, vanwaar Columbus op zijne ontdekkingsreis uitging, terwijl de bij eenkomsten in verband met de feestelijkheid znllen gehouden worden in het klooster La Robida, waar de ontdekker de noodige geestkracht terng kreeg, toen hg op het punt was de geheele onderneming op te geven. Na zijn vaderland groote rijkdommen be zorgd te hebben, zag Columbus later zich in Amerika omringd van personeel dat zijn goeden naam bezwalkte, zelfs zoo, dat de energieke man geboeid naar Spanje gebracht werd. Zou men nn bg die feesten ter zij - ner eere ook de snoode ondank in herin nering brengen, waarmee zijn ergdenkende tijdgenooten hem beloonden, waardoor hg vergeten en in beklagenswaardigen toe stand te Valladolid in 1506 overleed,zonder in het bezit gesteld te zijn van de enorme voordeelen welke hem door Ferdinand en Isabella, de koning en de koningin van Span je, waren toegezegd, of een bedevaart doen naar St. Domingo, waarheen het stoffelijk overschot later werd gevoerd. De heer de Volder, minister van bin- nenlandache zaken in België beeft op ver zoek eervol ontslag bekomen,-in zijne plaats is benoemd de heer Malot, bekend staande als protectionist en anti-militairist. De stad Kopenhagen heeft besloten, electrisohe verlichting in te voeren en de uitvoering opgedragen aan de bekende firma Siemens en Halske te Berlijn. Het cen traalstation zal ingericht worden voor de voeding van 14,000 gelijktijdig brandende lampen. Men bericht, dat in den toestand van Z. M. den Koning merkbaar achteruitgang wordt waargenomen. Het toegediende voed sel wordt meestal zonder bewustzijn gebruikt. De weinige slaap wordt her haaldelijk gestoord door onrnst, waardoor de hooge lijder, als aan angst ter prooi, voortdurend van en op de legerstede wil geholpen worden. In de Kalverstraat te Amsterdam hebben dieven Zaterdag nacht een stuk gesneden nit de spiegelruit van het magazijn van den heer Etienne Delaunoy. De die ven hebben eene partij zilveren kinder speelgoed, eene antiek gouden lampetkom en kan, eene antiek zilveren cassette, en meer dergelijke voorwerpen ontvreemd, tot eene gezamelgke waarde van f 3000. Door de maréchanssées te Vaals werden Zaterdag 20 stuks koeien in beslag geno men, welke uit Dnitschland naar Nederland waren overgekomen. Als eigenaar heeft zich aangemeld de landbouwer Kreemer nit Gaasmiihle (Prui sen). Hij geeft voor, dat het vee door uit braak zijne weide ontvlncht is en daarna koers heeft gezet naar ons land. Het vee is in de kazerne der maréchaussées geBtald. In de omstreken van Leuven heeft een afgrijselijke misdaad plaats gehad. Drie sujetten, blijkbaar meer dier dan mensch, zochten in een herberg twist met een der bezoekers. Zij vielen hem aan, sleepten hem naar buiten en slacht ten hem letterlijk. Ten slotte sneden zij hem het hoofd af, staken dit op een stok en keerden zoo „in triomf" in de herberg terng. De gendarmes, die inmiddels wa ren gewaarschuwd, hadden een hevigen strijd met de sohnrken te voeren, alvo rens zij hun de boeien konden aanleg gen. Een der dames-ohefs in het maga zijn Hirsoh aan het Leidscheplein te Am sterdam is in bewaring gebraeht wegens diefstal van vele voorwerpen nit het ma gazijn, die in hare woning terng zijn ge vonden. Haar echtgenoot, ook bg de heeren Hirsch werkzaam, klaagde voortdurend over vermissing van goederen. Een recher cheur kwam ongemerkt toezicht houden, en zgn vermoeden, dat de thans gearres teerde de daderes moest zgn, werd spoedig bewaarheid. Door den Minister van Waterstaat is bepaald dat het goedkenringsmerk ge durende het jaar 1891 te bezigen, zal zijn: bg den ijk en herijk der maten en gewichten de letter b in den gewonen schrijfvorm bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. HAARLEM, 11 November 1890. Emma Nevada, de begaafde Ameri- kaansohe zangeres, heeft gisteren avond aan een zeer talrijk publiek in de con certzaal van de sociëteit „Vereeniging" een zeldzaam genot verschaft. Wel niet een kunstgenot, waaraan des menschen gemoed zich kon laven en ver kwikken, van ernstige, diepgaande waarde, maar een genot dat vluchtig en snel voor bijgaand, toch tot groote bewondering stemt en ook onder ons, al diende het slechts tot afwisseling van de ernstige kunst, die gewoonlijk de concertzaal biedt, waardeering vindt. Met al de nommers van haar programma behaalde Nevada een schitterend sncces. De keelvaardigheid die zij aan den dag legde in hare zwierige roulades en geache veerde trillers, in hare meeslepende por- tamento's en pikante stacato's wekten ware geestdrift. Niet minder de wijze waarop zij schakeering wist te brengen in den klankkleur van hare schoone stem. Hare geheele manier van zingen en hare voordrachtwijze wettigen het vermmoeden dat Emma Nevada als opera- zangeres een zeer hoog standpunt inneemt. Met warmte werd zij in hare verrichtingen toegejuicht. Onder de satellieten, die deze muzikale „ster" omringenbevinden zich personen van onmiskenbaar talent. Toch was het licht dat van hen afstraalde minder schit terend, nu en dan zelfs zeer zwakjes. Bij sommigen liet de zuiverheid te wenschen over, bij anderen was de klank verre van beschaafd, bg allen kon men opmerken, dat zg zich bevonden bniten hun element, de opera. Daarbij kwam, dat de orkest begeleiding nit den aard der zaak ver vangen moest worden door eene begelei ding en welk eene begeleiding op het klavier. Men mag de fouten derhalve niet al te zeer uitmeten; trouwens hoofdzaak bij dit concert was Emma Nevada en haar heeft men kunnen hooren en volop be wonderen. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Deo., benoemd tot directeur van het postkantoor te Haarlem de Heer Th. Hoijer, thans directeur van het postkantoor te Dordrecht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1