HAARLEMSGH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 96 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Ouaegracht 86. Twaalfde Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 29 November 1890 op ZONDAG 50 Nov. 1890. Nieuwsberichten TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDINS ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, iloeton. 19e Zondag, 's Avonds 6 ure, van Loenen Martinet pred. te Santpoort. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. -Woensdag 's avonds 7 nre, Barbas. Exodus 19 1— 8. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Pas de service. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Donderdag 's avonds 7 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, D. A. van Hazelen Predikant te Alkmaar, 's Avonds 6 V2 ure, geen dienst. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 'sav. 7i/s ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 'e Avonds 6 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. 'h Avonds 6 ure, (Jraandijh. Bidstond. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Wintercollecte voor de Diaconie. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 22 21 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal v.d. Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bij bellez. Joh. 2 1 w. j Ds. Knottenbelt is Dinsdag aVOIld. van 89 uur vei hinderd te catechiseeren. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Ariel. Nam. 2V2 ure) d'. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Woensdag 's avonds G1/) °re, JKuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. 's Avonds 6 ure, C. van Koetsveld CEz. Eerste Matinee Musicale van den Heer Joh. Steenman. De Zondag middag van deze week bood eene gelegenheid om muziek te hooren, die door velen zeer werd gewaardeerd en waaraan ook wij met de grootste belang stelling onze aandacht schonken. We be doelen de matinée musieale van den Heer Joh. Steenman. Ontegenzeggelijk behooren Steenman's matinée's tot de beste uitvoe ringen hier ter stede en het mag ons wer kelijk verwonderen, dat ze nog niet druk ker bezocht worden. Weliswaar heeft de Heer Steenman niet over gebrek aan deel neming te klagen en is de bovenzaal van de sociëteit „Vereeniging" in den regel goed bezet, maar toch zou dat nog anders knnnen zijn in eene stad met zóóveel mu ziekliefhebbers, als de onze kan aanwijzen. Nu weten wij wel, dat er veel, misschien te veel muziek gemaakt wordt, en dat het bijna niet mogelijk is, alles bij te wonen, even als het voor ons moeilijk wordt, van alles behoorlijk verslag te ge ven, doch het gehalte van onze kamer- muziek-uitvoeringen moest dunkt ons me nigeen aansporen, vooral deze te steunen en in eere te honden. Voor zijne eerste matinée had de Heer Steen man de medewerking verkregen van den Heer L. Schegel en van eene jeugdige zangeres uit Amsterdam, Mej. A. Reddin gius. Als instrumentale nommers werden gemaakt: Sonate C. min. van Beethoven, Seobs Stücke voor viool en piano van Amanda Maier, (Mevrouw Röntgen), de Romance G. maj. van Beethoven en Un- gariseher Tanz, G. min. van Brahms. Mej. Reddiugius zong: eene aria uit de „Frei- sehütz", „Ansfahrt" van Grieg, „Klar- chen's Lied" uit „Egmond" van Schnbert, Am Sonntag MorgeD" vanBrahms en „So willet dn des Armen dieh gnalig erbar men?" mede van den laatsten. Over de uitvoering van de heeren Schlegel en Steenman kan maar ééne mee rling bestaan n.l. deze, dat zij hoogst vol maakt was en het cachet droeg van waar achtige kunst. Waar deze kunstenaars sa menwerken en elkander steunen, kan men verzekerd zijn van een onberispelijk en semble en van eene even kleurvolle als diepgevoelde voordracht 't Was of Steen man's spel in den laatst verloopen tijd, nog aan kracht en duidelijkheid gewonnen heeft; de toon van zijne prachtige viool klonk ongemeen vol en warm. 't Is een genot, op zulk eene wijze Beethovens kostelijke Sonate te hooren spelen. Wij herinneren slechts aan de stemming, waarin het Adagio den hoorders bracht en aan het daarop volgende geestige Scherzo. De fantaisiestukken van Amanda Maier vie len zeer in den smaak. Uiteraard hebben ze geeu streng belijnden vorm en zijn daardoor niet alle van even groote be- teekenis. No. 4 Allegro molto, maakt daarop eene uitzondering; No. 6 is wat al te gerekt. De beide laatste nommers van het programma werden eveneens heerlijk vertolkt. In het laatste, de Unga- rischer Tanz van Brahms, had de Heer Steenmau gelegenheid, de technische zijde van zijn talent eens recht te doen uit komen. Met groot genoegen maakten wij Zon dag middag kennis met den zang van Mej. Reddingius, oud-leerlinge van het conser vatorium te Amsterdam. Wij begroeten in haar eene Nederlandsehe zangeres met meer dan gewone stemmiddelen en met mu zikale gaven, die in de toekomst veeldoeo, verwachten. Hare voordrachtswijze bewees, dat zij zioh de lessen van haren zangmees ter, den Heer Messchaert, duchtig ten nut te heeft gemaakt. Die voordracht ken merkte zich door groote zeggingskracht, door diepe uitdrnkking en veel tempera ment. Het gelukte Mej Reddingius door haren sympathieken zang de harten der hoorders stormenderhand te veroveren en hun luide huldebewijzen af te dwingen. Met genoegen zullen allen een weder op treden van haar te gemoet zien. B. De tweede Kamer heeft Vrijdag, met 44 tegen 29 stemmen, op voorstel van den Heer van Kerkwijk besloten, terug te komen op het vroeger beslnit, en Dinsdag a. een aanvang te maken met de behan deling van de Indiesche begrooting. Tot Voorzitters der nieuw gevormde afdeelingen zijn benoemd de heeren v. d. Peltz, E. Cremers, G'eichman, de Geer van Jutphaas en Schaepman. Tweede Kamer. Nadat Dinsdag de Ko ninklijke boodschap van het overlijden des Konings was voorgelezen, hield de Voor zitter eene rede. Hij wees er op, hoe de Kamer, nog onder den indrnk van de be- ëediging der Koningin-Regentes, thans onder den indruk verkeerde van het over lijden des Konings, die in zijne langdu rige regeering getoond heeft den bloei en de welvaart des Lands ter harte te willen nemen, en onder alle om standigheden de grondwettelijke rechten en vrijheden der onderdanen met groote nauwgezetheid heeft gehandhaafd en voor gestaan. Hij spoorde aan om 's Konings nagedachtenis te eeren door een voorbeeld te geven van onverbreekbare gehechtheid en trouw aan de beide Vorstinnen, die den Koning dierbaar waren, en uitte de beste wenBchen voor het vaderland en voor Koningin Wilhelmina. Er werd besloten de Koninklijke Boodschap, met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Eene kommissie werd benoemd, om dit adres te ontwerpen, bestaande nit de H.H. Schimmelpenninck v. d. Oye, Brantsen v. d. Zijp, E. Cremers, Keuchenius en Schaepman. De heer Domela Nieuwenhuis vroeg liet woord, doch zag gelakkig daar van weder af. De gewone werkzaamheden zijn tot nader order verdaagd. Io de zitting van Woensdag is het ontwerpadres van rouwbeklag goedge keurd. Iu dit adres verklaart de Kamer met diepe ontroering de smartelijke tijding van het overigden des Konings te heb ben ontvangen. Erkentelijke hnlde wordt gebracht aan den overleden Vorst, die in 1889 met rustige fierheid kon verklaren, dat hij zijn koninklijk woord van 1849 gestand had gedaan. Innige deelneming wordt betuigd in den ronw van het Ko ninklijk Huis, en verzekering gegeven van trouw en verknochtheid, alsmede van den ernstigen wil, om met de Kroon mede te werken tot bevordering van 's Lands be lang. Het adres eindigt met de bede, dat de Almachtige Kraoht moge schenken aan H. M. de Koningin- Regentes, onder de zware beproeving, welke haar is opgelegd, en bij de vervnlling der gewichtige taak, door haar aanvaard, zoowel uit liefde voor het Vaderland, als uit teedere zorg voor '8 Konings doohter. De goedkeuring van het adres had plaats met algemeene stemmen op één na. Deze ééne stem was die van den heer Domela Nieuwenhuis, die zijn handelwijze ook motiveerde. Hij protesteerde tegen de in het adres voor komende verklaring, dat de Kamer de na tie vertegenwoordigde daar een groot deel niet vertegenwoordigd isen tegen rouwbeklag, daar velen in den lande, even als hij, geen rouw dragen. Als repu blikein wil hg eeren die het verdient, maar daartoe bestond in dit geval, zijns inziens, geen aanleiding. Voorstemmen zijnerzijds ware huichelarij en vleierij. Het adres zal aan H. M. worden aangebo den door eene Kommissie uit de Kamer, met den Voorzitter aan het hoofd. Leden dier Kommissie zijn de redacteuren van het adres, benevens het oudste lid in jaren, de heer v. d. Schrieck, en de twee outste leden naar anciënniteit, de heeren van Kerkwijk en Virnly Verbrugge. De werkzaamheden der Kamer zijn geschorst tot 9 December. Er is vastgesteld dat het stof felijk overschot des Konings Maandag 1 December te balf 12 met een rouwtrein naar de residentie wordt overgebracht, al waar dan waarschijnlijk gelegenheid zal zijn een blik op het lijk te werpen. H. M. de Koningin-Regentes en de jonge Koning in zouden dan vroeger op den ochtend naar den Haag vertrekken. De datum waarop de Koningin den eed zal afleggen als Regentes en als Voogdes is nog uiet vastgesteld, evenmin als die voor de eedeaflegging van den Raad van Voogdij. Verder wordt medegedeeld dat H. M. de Koningin Emma hoogstwaarschijnlijk als regentes en voogdes over de minder jarige Koningin zal beëedigd worden niet in de vergaderzaal van de Tweede Kamer, maar in tegenwoordigheid van de leden der Staten-Generaal in een kerkgebouw in den Haag, waarschijnlijk de Willems kerk aan de Nassaulaan. De leden van den Raad van Voogdij zonden eerst later in eene vereenigde ver gadering der Staten-Generaal worden be- eedigd. Thans is bericht ontvangen, dat de Koning van België zich bij de begrafenis doet vertegenwoordigen door den graaf van Vlaanderen. Dinsdag avond heeft de kisting van 's Konings lijk paats gehad. In de rouw kamer waar het thans rust, is het vloer kleed met zwart bekleed. Op den schoor steen en aan den ingang branden kaarsen. De kist is op twee niet hooge schragen geplaatst in eene berceau van opgaand groen, ten weerszijden zijn candelares met brandende kaarsen, waardoor het rouwver- trek een pleehtigen indrak maakt. Twee kamerheeren zijn ter bewaking gesteld. De rouwstoet die het stoffelijk overschot naar 's Gravenhage zal begeleiden zal zijn als volgt: Achter den koninklijken rouwwagen vier volgrijtuigen. De rouw trein gaat over Amersfoort, Utrecht, Woer den en Gouda, waar het garnizoen onder de wapenen komt. Te 's Gravenhage aan het Staatepoorweg station wordt het Ko ninklijk lijk overgenomen in den rouwwa gen van waar het wordt overgebracht

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1