HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 98 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Twaalfde Jaargang. 144. met AMSTERDAM. 'van ZATERDAG 6 December 1890 op ZONDAG 7 Dec. 1890. Z R 0 TS[ I E K FELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDINH ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijko nommera 3 centen per 8tak Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die al dan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Yoorm. 10 are, Swaan. Nam. 2 nre, Knottenbelt. 20e Zondag. 'a Avonds 6 ure, Kuylman, pred. te Heem stede. (Voor Barbae). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Bergenia, pred. te Spaarndam. Woensdag 's avonds 7 nre, 20ste Jaarver gadering van de Afd. Haarlem der Ned. Zend.-Vereeniging. Sprekers: Smeding, verslag; J. L. Zegere, van Heemstede, Oud-Zendeling van Indramajoe,rede.Col- leote voor de Ned. Zend.-Vereeniging bij het uitgaan aan de denren. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Bremer, godsdienst-onderwijzer Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Oed. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Woensdag 's avonds 6V2 nre, JKuylman. Hillegom. Voorm. 10 nre, M. Buchli Feet. Lutliersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Avonds 6 ure, Mees. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Prof. Ds. P. J. Mulder, Kerkelijk Hoogleeraar te Amsterdam, 's Avonds 6 ure, Heeta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. €kr. Bewaarschool, L. Heeienvest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Luca9 22 39 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 's av. 8 ure, Ssoaan. Bijbellezing. Ds. Hoog zal deze week nog niet kun nen catechiseeren. Overleden te Oosterkerk Ds. Gijsbertus Jacobus de Klerkvan 18461871 pred. alhier. De collecte voor de turfnitdeeling heeft heeft opgebracht 1219.83. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. A. Barbas. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. O. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Ariel. Nam. 2l/s ure, geen dienst. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Nam. 21/2 ure, 6'. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Boenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 7 nre, II. J. Bergenia. Zandvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2V2 ure, O. Schrieke. Afscheid. HET VERSLAG. (Vervolg XI. Landbouw en Veeteelt. Deze afdee- ling bepaalt zich dit jaar tot enkele me- dedeelingen van Maatschappijen welke in vloed uitoefenen op den landbouw. De Nederl. Maatsch. ter bevordering van Nij verheid, tot deze rubiek behoorende, is reeds in hoofdstuk IX vermeld. De afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw telde 443 leden. De cursus voor hoefbeslag, wegens deze Vereeniging gehouden, had tot resultaat, dat aan zes personen het getuigschrift kon uitgereikt worden, dat zij met vrucht het onderwijs aan die Inrichting gevolgd had- deo. De rekening sluit met een voordee- lig saldo van f 768.84. Ter gelegenheid van de landbouwten toonstelling alhier gehouden, had eene goed geslaagde harddraverij plaats. De Bloemistenvereeniging heeft 2 eere en 34 gewone leden, behoorende tot 25 firma's. De Vereeniging tegen het mishandelen van dieren bespreekt in haar uitvoerig verslag het gebruik van het slachtmasker en hetgeen verder tot den kring barer werkzaamheden kan gerekend worden. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Haar lem, berichtte dat haar ledental stationair bleef. In de Algemeene opmerkingen omtrent tuinbouw en bloemisterij zijn dit jaar in het Verslag geene gegevens. Wat den handel aangaat wordt mede gedeeld, dat die in paarden, runderen, var kens en schapen blijft vooruitgaan en de aanfok van paarden meerdere belangstel ling ondervindt, alsmede, dat de gezond heidstoestand van het vee zeer gunstig was. Aan het Verslag ingezonden door de Kamer van Koophandel treft men nog het volgende aan Ter kaasmarkt werden verkocht 2840 stapels of 350077 kazen wegende 687312 Kilogrammen. De gemiddelde prijs was f 28.34 per 50 K.G. Uit een vergelijkende staat blijkt, dat de kaasmarkt alhier steeds achteruitgaande is; in 1875 werd meer dan een millioen Kilogram kaas verhan deld. Ook de veemarkt was minder druk dan in 1888. De toestand der ambachtsnijverheid mocht gedurende 1889 niet ongunstig ge noemd worden, en vooral in het bouwvak ging veel om. Meer dan honderd huizen werden bijgebouwd, bestemd voor den handswerkstand, terwijl meer aanzienlijke huizen verrezen op den Zijl weg en om- jiggende straten. De bouwmaterialen stegen in prijs en de werkloonen ondergingen weinig verandering. De toestand van het timmervak was, volgens deTimmerlieden-vereeniging, Eens gezindheid," beter dan in 1888, dooh het loon stond niet in verhouding tot de behoef ten. Er wordt gewezen op de groote behoefte aan practisch onderwijs in de verschillende vakken van het ambachtsbedrijf. Naar het oordeel der Vakvereeniging voor schilders en behangers is het met de werklieden in deze vakken treurig ge steld. De wensch wordt genit van een vaste loonstandaard, om de concurrentie minder scherp te doen zijn. De Menbelmakers vinden den toestand der ambachtsnijverheid onvoldoende, doch dat 1889 voor den bekwamen werkman gunstiger geweest is dan de vier vroegere jaren. Onderwijs, vooral in het teekenen, is ook hier gewenscht. Ook de schoenmakers klagen en wen- schen eene vakschool. Tot bepaling van den toestand der fabrieksnij verheid laat het Verslag de fa brikanten zelf spreken. Trekt men de verschillende uitspraken samen, dan was 1889 Diet ongunstig te noemen, dooh ook enkele klachten, als gemis aan voldoende los- en ladingplaats voor zware voorwer pen, onvoldoende afmeting van de sluis te Spaarndam, ongerief door slechte hoeda nigheid van havenwater, het bezwarende der patent- en suikerbelasting en der ar beidswet bereikten de Kamer. Omtrent de winkelnering kan de Kamer van Koophandel geen bepaald oordeel uitspreken, doch zij aoht, dat door de immer toenemende concurrentie de winsten kleiner worden. Er kwamen 14 kleine faillissementen voor. Afgegeven waren 1775 patenten. De bnitenlandsche handel bepaalt zich voornamelijk tot den handel in bloem- en bolgewassen. Overproductie doet ook in dit bedrijf den toestand minder gunstig zijn. Ten aanzien van de Binnenlandsche Scheepvaart bleef de behoefte aan uit dieping van het Binnen-Spaarne bestaan. De kassierderij en wisselhandel ken merkten zich door meer levendigheid en opgewektheid in zaken. Bij den aanvang van de gemeenteraads- I zitting van Woensdag j.l. bracht de voor zitter in herinnering hoe onverwacht de treurmare van 's Konings overlijden allen had getroffen, en hoe droevig deze slag was voor het koninklijk huis, hoe ernstig voor 't Vaderland. B. en W. hadden ge meend namens den Raad onmiddellijk een brief van rouwbeklag te moeten zenden aan de Koningin-Regentes en hadden daarop ook reeds antwoord ontvangen na mens hare Majesteit. Het voorlezen van beide brieven werd door den Raad staande aangehoord. De voorzitter zegt hierop overtuigd te zijn in den geest der Vergadering te heb ben gehandeld, en spreekt zijne beste wenschen uit voor het geluk van de jeug dige Koningin. Een rekest van Schornagel aan den Raad gericht, wordt voorgelezen, maar in handen van B. en W. gesteld, daar het niet behoorde tot competentie van den Raad. Een brief van den Heer Huet, waarbij hij zijn ontslag indiende als lid van den Raad en als President van de Kamer van Koophandel werd voor kennisgeving aangenomen. Twee rekesten waren ingekomen ter onder steuning van het adres der Vereeniging tegen de prostitutie, een van de typografen en een van de zevende dags Baptisten. Ingekomen was voorts een voorstel van B. en W. tot verhooging der traktementen van de agenten van politie. Een rekest vau de Vereeniging het Witte Kruis met verzoek om erfpacht voor de oprichting van een volksbadhuiseen verzoek van Roest tot weder inhnring van het Wij0werkers huisje en een klacht van Wragge werden mede in handen van B. en W. gesteld. Algemeen verwachtte men nu de be slissing omtrent den Stoomtram naar Zandvoort te vernemen. Er was echter door de Heeren Hijmans c.s. nog een nader adres ingediend, waarbij zij aanbo den, den tram van het Wilsonsplein door het Geldelooze Pad naar den Kleinen Hout weg te laten rijden, en een andere lijn van Zandvoort door de Wilhelminastraat en de Raaks langs de Onde Gracht, te laten eindigen voor den verbindingsweg der Koning- en Gierstraten. Deze laatste aanvrage was echter nog niet behoorlijk onderzocht en daarom stel den B. en W. voor de zaak nog een 14 dagen nit te stellen. De concessie aanvrage van den Heer D. Storm werd mede uitgesteld. De afkoop van erfpacht, door G. B. de Vaal aangevraagd, wordt toegestaan. De Heer Sneltjes had bezwaar tegen het beginsel, de heer Macaré meende dat men tegenwoordig tegen den penning 28 moest afkoopbaur stellen, omdat de rente voet gedaald was. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Een voorstel tot verhuring van een huis aan het Kennemerplein werd goedge keurd. Een aanvrage tot afkoop van een re cognitie bij het perceel Groote Houtstraat hoek Gierstraat, wordt aangehouden, na dat de Heer Stolp heeft aangetoond dat het in het belang van den Heer Gerber en van de gemeente zou zijn bij eventuele verbouw een stukje grond bij de Doelen straat te rnilen tegen den thans aan de gemeente behoorenden open grond. B. en W. zullen trachten zich hierover met adressant te verstaan. Aan de vereeniging „Christelijke Be waarschool", wordt een terrein afgestaan in den omtrek van de Bakkerstraat tegen ƒ8.50 per M2, tot het opriohten eener bewaarschool. Aan den Heer L. Sabelis wordt weder om eenige walgrond aan het Spaarne ver huurd. De Heer Sabelis houdt zich buiten stemming. De Heeren Giebels en van Servellen haddeu aangevraagd een stnk grond te mogen koopen tusschen hunne perceelen aan de Kinderhuisvest. B. en W. en de commissie van financi ën keurden dit goed. De Heeren Macaré, Sneltjes en Stolp, houden het voor wenschelijk genoemden grond te bewaren. Komt eenmaal een ver bouwing van de infirmerie tot stand dan kan daar een zeer goede straat en ver binding met de Kruisstraat ontstaan. Deze Heeren wilden dns niet op het besluit van 1886 terugkomen en den doorgang behou den. B. en W. meenden dat de Magdalena- straat voldoende was. De gevoelens over deze zaak waren verdeeld. Zelfs werd het gevoel er bij ter sprake gebracht ofschoon

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1