Nieuwsberichten Maandagochtend werd in een hooi berg achter de zoogenaamde „zeven huis jes", aan den Beznidenhoutschen weg te 's-Gravenhage een man gevonden, wiens beide beenen tot aan het onderlijf bevro ren waren. Een eigenaardig en bloedig twee gevecht heeft tijdens de laatste verkie zingen in de Vereenigde staten plaats ge had in Estill. Zekere dr. Lilly en eene John Wilson kregen bij de 9tembus over het stemrecht van een neger twist en haalden hun revolvers nit. De eerste schoot tweekeer op den laatste, voordat deze van zijn wapen kon gebruik maken. Wilson schoot tweemaal terug. Lilly, ofschoon doodelijk getroffen, haalde zijn mes uit en ging dezen te lijf, die wederom vuurde en Lilly's broeder kwetste, zoodat deze dood neerviel, waarna hij zich naar zijn tegenstander sleepte, wien hij met zijn pistool op het hoofJ sloeg. Lilly stierf spoedig; Wilson bezweek eerst den vol genden dag. Drie personen, die van den kamp getuigen waren, werden gekwetst. Professor Koch hoopt over 14 dagen zooveel lymphe gereed te hebben, dat hij kan voldoen aan de aanvrage van alle geneeskundigen, die tot op heden zich tot hem hehben gewend. Het Berliner Tagellatt meldt, dat Koch aan Pasteuren Cornil te Parijs ieder twee fleschjes lymphe heeft toegezonden, die alle vier terugge komen zijn, omdat de Fransche douane beambten ze niet wilden doorlaten wegens het in Frankrijk bestaande verbod van invoer van geneesmiddelen. In de Grasltdanin en Invalide spreekt de Russische minister van oorlog alle ver halen omtrent het ter dood brengen van de drie onschuldige soldaten te Warschau, wegens vermoeden van moord op een ser geant, tegen. Het démenti vindt weinig geloof. Onlangs zijn de hoogescholen te Gratz en te Weenen aagenaam verrast door een vorstelijk geschenk van de zan geres Marie Wilt, die op het punt staat het tooneel te vertaten. Zij Bchonk aan beide inrichtingen een som van 100,000 florijnen, waarvan de intrest strekken moet tot het schenken van beurzen aan verdienstelijke studenten. De zangeres had den naam buitengewoon zuinig, zoo niet vreeselijk gierig te zijn, zij deed zelf op de markt haar inkoopen, maakte zelf de wasch aan kant enz. Thans echter erkent men, dat zij de kunst verstaat om van het vele verdiende geld een lofwaardig gebruik te maken. Omtrent het al of niet schipbreuk lijden van de St. Margaretha, gezagvoer der Johan Ort. aartshertog Johan zijn de gevoelens nogal verdeeld, al thans de moeder van den verdwenen ge zagvoerder, de bejaarde aartshertogin van Toscane, heeft aan den Oosterijkschen marineminister opgedragen zijn advies uit te brengen omtrent den kans, die er zou kunnen bestaan, dat haar zoon nog tot de levenden behoorde. Het resultaat van diens bevindingen, opgemaakt in overeenstem ming met iemand die heeft deelgenomen aan de Noordpool-expeditie, luidt gunstig. Het is voor de grijze moeder te hopen, dat de gegeven troostgronden blijken zullen waar te zijn. In de kamer van afgevaardigden te Berlijn deed Graf eene interpellatie over Koch's geneesmiddel. De minister Gossler antwoordde, dat de kwaadsprekerij van eenige docters ongegrond is. De minister van financien zal Koch de noodige mid delen ter beschikking stellen. Het is mo gelijk dat Koch's geneesmiddel ook op andere ziekten toepasselijk is. Er is voor gezorgd dat het middel geheel binnen bet bereik van armen komen zal, en mettertijd zal het bekend gemaakt worden. De minister vermeldde, dat een heer één millioen voor arme tuberkuleuze zieken geschonken heeft, en verklaart, dat het zijn grootste genoe gen is het geluk te hebben gehad, den weg voor Koch te effenen. Hierop volgden luide toejuichingen der Kamer en van de tribunes. De Duitsche rijksbegrooting is thans openbaar. In ontvangBt en uitgaaf sluit zij met 1.130.645.888 Mark. Voor het rijksleger is bijna zes en twintig millioen meer gevorderd dan vroeger. Er zullen drie pantserschepen, een kruiser, een ad viesjacht en acht torpedobooten worden bijgebouwd. De begrafenis van Z. M. den Koning had Donderdag plaats. Eene overgroote schare was in de Residentie,langs den weg waarheen de treurige stoet trok geschaard en even zoo was het te Delft. De rouw stoet was samengesteld als volgt De optocht werd geopend dooreen com mando kavalerie waarna in volgorde de volgenden den trein vormdenDe waarne mende gouverneur der residentie, een ba taljon dienstdoende schutterij der residentie, eene afdeeling der zeemacht van officieren, eene afdeeling mariniers, twee bataljons van het regiment grenadiers en jagers met de muziek, een bataljon infanterie met de muziek, drie escadrons huzaren met de mu ziek. Op den Rijnwijkschen weg sloot een korps der Delfsche schutterij zich bij den stoet aan. Vervolgens een hofcourier en twee rij knechts, de stalmeester des Konings, vier officieren der maréchaussée, der kavalerie, veldartillerie, en rijdende artillerie, allen te paard, dan de kamerheer-ceremoniemees- ter in een hofrijtuig, de hofbeambten en officianten in diepen rouw, te voet, een wapenheraut en wapendrager, de genees- heeren en de lijfarts des Konings. Hierna volgen de intendanten der particuliere do meinen en paleizen, de directeur der zaken van weldadigheid, de jagermeester, de se cretaris voor de Luxemburgsche zaken, de directeur van 's Konings kabinet, de. veld maarschalksstaf, gedragen door een adju dant in buitengewonen dienst, de buiten- landsche ordeteekenen, die der Militaire Willemsorde, die der Eiken kroon, van den Gouden Leeuw van Nassau, allen gedragen op rood fluweelen kussens; een heraut van wapenen, de standaard van het Koninkrijk, het rijkszwaard, de rijksappel, de Koninklijke schepter en de Koninklijke kroon, de opper-ceremoniemeester, vier adjudanten- onderofficier, ordonnancen des konings, de Rouwwagen bespannen met acht paarden, elk paard geleid door een koetsier, de adjudanten in gewonen dienst, de ordonans- officieren, waarachter de ad judanten in bnitengewonen dienst, de Vorst van Waldeck Pyrmont, de Groot-Hertog van Saxen, de Groot-Hertog van Luxem burg, Grootvorst Alexis van Rusland, Aarts-Hertog Frederik van Oostenrijk, Prins Albert van Pruisen, Prins Eduard van Saxen Weimar, Prins Victor Emanuel van Savoye, de Graaf van Vlaanderen, Prins Wilhelm van Wnrtemburg, Prins Waldemar van Denemarken, de Erf-Groot- Hertog van Saxen, de Erf-Groot-Hertog van Luxemburg, de Hertog van Mecklen- burg-Schwerin, de Prins van Schaumburg- Lippe, de Prins Von Wied, de Prins van Bentbeim, Graaf von Rosen, (Zweden en Noorwegen), Graaf Von der Scbiilenburg (Saksen Altenburg), Burggraaf de Pindella (Portugal), de heer von Bulow (Mecklen burg Strelitz), Prins Karadja Pacha, (Turkije), de heer Legrand, (Frankrijk), de heer de Villa Urrutia, (Spanje), de heer Gennadius, (Griekenland), de heer Vala- resco, (Rumenië), Sir Collins, (Hertog van Albanië), Generaal Derracagaix, Admiraal Des Essarts en Kolonel Chasmoin (Fransche leger, Marine en Republiek), de deputaties van het 63e Oostenrijksche regiment infan terie, van het 5e regiment Russische grena diers en het Pruisische 2e Westphaalsehe huzaren-regement No 11van officieren van het regiment grenadiers en jagers, van schutterij, marine, mariniers, van het Indische leger, en van het Metalen kruis, twee bataljons grenadiers en jagers, een van het vierde regiment infanterie, een eskadron huzaren en twee batterijen veld artillerie tot sluiting van den trein. Naarmate de stoet te Delft aankwam, traden de verschillende personen uit hunne rijtuigen en begaven zich in de kerk, waarna de lijkkist naar den grafkelder werd gedragen, waar eene toepasselijke toespraak uitgesproken werd door den hofprediker Dr. C. E. van Koetsveld, vóór het koninklijk lijk in den grafkelder werd afgelaten. Hierna werd de kerk verlaten en de kist van het grootzegel des rijks voorzien. Van het oogenblik waarop het Konink lijk lijk uit het paleis werd gedragen totdat het in het graf geplaatst was, werd elke minuut te 's Gravenhage en te Delft een kanonschot geloBt. Gedurende de beide dagen werden aan het paleis eene menigte rouwkransen bezorgd, van burgerlijke en militaire corporaties en instellingen van allerlei aard. Te Groningen kon de groote klok van den Martini toren niet geluid worden tengevolge van herstellingen in dien toren. Thans zijn twee mannen aangesteld, die met zware hamers beurt om beurt de klok aanslaan, en te Delft is de klepel van de luidklok op het Raadhuis naar beneden gekomen. De commandant der Amsterdamsche brandweer, de heer A. van Moock, heeft het te kwaad met den burgemeester zelf. Hij heeft bij den raad een adres inge diend, waarin hij verzoekt dat, zoo bij voorkomende branden „door den burge meester bevelen worden gegeven, welke naar de meening van den commandant der brandmeer, de officieren gehoord, den dood van brandwachts kunnen veroor zaken, hij, commandant, die bevelen niet zal hebben uit te voeren." Het tegenwoordige dienstreglement geeft bij brand den burgemeester bet op perbevel. 't Is daartegen dat de com mandant opkomt. Als een staaltje van snel rijden kan het volgende dienen, door de JV. Mepp. Ct medegedeeld Toen dr. Roessingb, te Deventer, op het Loo werd ontboden, is bij van Deven ter naar het vorstelijk verblijf gereden in 21 minuten. Dit geschiedde in twee rij tuigen met vier paarden iedereen werd gebrnikt van Deventer naar Twelloo en een van Twelloo naar het Loo. Aan een der bladen wordt nog het volgende medegedeeld: Een der gronden waarop juffrouw A. Kuypers in voor- loopige hechtenis werd gehouden, was, dat de justitie enkele doeken en ook een hemd had gevonden, door de overledene gebruikt, waarin door de scheikundigen zinkwit werd aangewezen. Dit verschijn sel was uiterst bezwarend, maar het la tere onderzoek heeft aan 't licht gebracht, dat de overledene zinkwit uitwendig heeft toegepast om een kwaadaardigen uitslag te bestrijden. Zinkwit werkt opdrogend en is in dergelijke gevallen geen ongewoon middel, terwijl het boven dien dikwijls wordt aangewend zonder dat de raad van een geneeskundige wordt ingeroepen, hetgeen ook thans het geval moet zijn geweest. In de plaats van den heer Dr. D. de Haan, die voor die betrekkingen had bedankt zijn gekozen als voorzitter van het bestuur van den Romolenpolder de heer Mr. M. G. P. Delcourt van Krimpen en als voorzitter van het bestuur van den Ouden Spaarndammerpolder de heer Mr. A. W. Thöne. De torenklok te Spaarndam is bij het luiden naar beneden gevallen zonder per soonlijke ongelukken veroorzaakte die val wat materieele schade. Hoewel het nog zeer gewaagd moet worden genoemd, hebben j.l. Zaterdag en Zondag reeds onderscheidene personen de reis op schaatsen van Amsterdam naar Halfweg sommigen zelf tot Haarlem langs de Amsterdamsche en Haarlemmertrek vaarten gemaakt. Op enkele zwakke plaat sen zooals bij molens en bruggen moeBt wordeu afgestapteen paar gevallen kwa men voor dat het ijs te zwak bleek, doch daar de baan vlak langs de kanten werd bereden kostte dit slechts een gedeeltelijk nat pak. Gisteren (Maandag) werden de vaarten door meerdere personen bereden. HAARLEM, 5 December 1890. Door de Anti-revolutionaire Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" alhier is het volgende adres gezonden aan H. M. de Koningin-Weduwe. Aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe Regentes. Mevrouw! Met diepen weemoed vernam de Anti- Revolutionaire Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Haarlem de treffende, voor Uwe Majesteit, de jonge Koningin en het vaderland zoo uitermate smartelijke tijding van het overlijden van Zijne Ma jesteit onzen geëerbiedigden laatsten Ko ning uit het dierbare, aloude stamhuis van Oranje. De Kiesvereeniging voornoemd welke het zich eene hooge eere rekent in haren Vereenigingsnaam den doorluchtigen naam „Oranje" aan dien van „Nederland" te verbindengedachtig aan het verbond dat eenmaal de groote prins Wilem I, de vader des vaderlands, met den Potentaat aller Potentaten sloot, beveelt Uwe Ma jesteit en de jonge Koningin den God des eeds en des verbonds vurig aan, en bidt in Christus naam, Uwer Majesteit en de jonge Koningin 's Heeren nabijheid in deze droeve dagen innig toe. De God van Nederland en Oranje ne me het Koninklijk huis en Neerlands volk in Zijne heilige bescherming. Moge de innige deelneming van alle Uwer Majesteits getrouwe onderdanen die altijd met Oranje, zoowel in treurige als blijde dagen, op 't hartelijkst mede leefden, in deze dagen van diepen rouw Uwer Majesteits droefheid eenigszins le nigen. Namens de Anti-Revolutionaire Kiesver eeniging „Nederland en Oranje" te Haarlem, De Voorzitter, A. van Huizen. De Secretaris, Jac. Post. De vergadering der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap'' op Vrijdag avond 28 Nov. 1890 werd door den Voorzitter, den Heer E. de Lanoy, geopend met een woord van hulde aan onzen overleden vorst Willem III, den laatsten mannelijken telg uit het doorluchtig huis van Oranje, die ook de kunst lief had en daarvan aan Zang en Vriendschap een bewijs heeft gegeven, door aan haar ter gelegenheid van haar 60jarig bestaan den koninklijken titel te verleenen. De beste wenschen werden door hem geuit voor onze beminde prinses, nu H.M. Koningin Wilhelmina, benevens H.M. de Koningin- Weduwe- Regentes. Het Bestuur meende dan ook in den geest der leden te bandelen, door als bewijs van deelne ming in het droevig verlies van het Ko ninklijke gezin, de gewone repetitie-a vond niet te doen doorgaan, doch den a- vond te wijden aan de behandeling van verschillende andere zaken. De Heer J. W. Sevenhuyzen, werkend lid der Liedertafel had haar dienzelfden avond eene verrassing bereid, een fraai geteekend welgelijkend portret van Z. M. den overleden Vorst werd door bem aan de Vereeniging opgedragen, welk bewijs van sympathie onder hartelijke dankbe tuiging werd aanvaard. Nog eene andere verrassing viel den Heer H. v. Breemen Hz., Vice-Voorzitter der Vereeniging ten deel. Als blijk van waardeering voor al hetgeen door hem gedurende eene reeks van jaren is ge daan om den bloei van „Zang en Vriend schap" krachtdadig te bevorderen, werd hem op uitdrukkelijk verlangen van de leden „het Lidmaatschap van Verdienste" aangeboden, dat door hem met blijdschap en onder dank aan zijne medeleden voor dit bewijs van vriendschap, werd aange nomen. Voorts werd door het Bestuur mede gedeeld, dat het eerste concert in dit saizoen zal plaats hebben op Woensdag 21 Jan. 1891 en dat daarbij als solisteu zullen optreden Mej. S. Spohr (sopraan) en Mej. L. de Nijs (viool), beiden van Amster dam. Door de liederfafel zullen o. a. worden, ten gehoore gebracht het aan haar en haren Directeur bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan der Vereeni ging opgedragen koorwerk „Het Vader land" van Ph. Loots, alsmede bet fraaie „Columbus" van Hiller. Nog deelde de voorzitter mede, dat eene uitnoodiging is ontvangen tot deelneming aan een internationalen Zangwedstrijd te Wiesbaden in het begin der maand Au gustus van het volgende jaar. De internationale zangwedstrijd te Keu len heeft plaats in het laatst dier maand. Op eene der volgende vergaderingen zal eerst beslist worden, óf en aan welken wedstrijd men denkt deel te neman. Op het Museum van Kunstnijver heid is thans de tweede Serie tentoonge steld der Photographien die door den Heer J. C. Joekes aan het Museum in bruik leen werden afgestaan. Men vindt hierbij heerlijke gezichten van Soerabaia, Aden, Port-Saïd, Genua, Venetie en Milaan, die ons een denkbeeld geven van de bijzon dere schoonheden dezer landen, De ten toonstelling der Japansche Kunstwerken en der Chineesche kostumes trekt nog steeds vele bezoekers, die in de Kunstnij- heid der Oostersche landen belangstellen. Verschillende andere tentoonstellingen zijn in voorbereiding. Het Museum is gedurende de Maand November laatstleden door 1198 perso nen bezoeht. Het stedelijk museum van schilde rgen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de maand November bezocht door 310 personen waarvan 83 personen tegen I betaling. Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem-

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 6