HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 102 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 8t5. Twaalfde Jaargang. 144. van ZATERDAG '20 December 1890. «p ZONDAG 21 Dec. 1890. Nederd. Herv. Kerk. KRONIEK TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINfl met AMSTERDAM. 1)MII ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. poet ,40. Prijs per Advertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Wonderlijke nommerg 3 eenten per gtnk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Heemstede Voorm. 10 ure, de Heer Zegen Oud-Zendeling. Groote Kerk. 'Voorm. 10 ure, L. Smit, pred. te Nieuw-Vennep. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 22e Zondag, "s Avonds 6 ure, tl. t'egkes, pred. te Dordrecht. (Voor Smeding). Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbae. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Vittêger. pasteur Auxsrre. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. *s Avonds 6 ure, geen dienst. Beverwijk. Voorm. 10 ure, JC. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, A. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Bloomendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Ar/cel. Nam. 21/2 «te, D. van Arkel. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Best. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. 's Avonds 6 ure, V. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Velsen. Voorm. 10 ure, 11. Waardenlurg. Zandvoort. Voorm. 9Vs nre, I'. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. Nam. 21/» nre, P. J. Moeton, Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Prof. Dr. J. Knappert, Kerkelijk Hoogleeraar te Amsterdam. *s Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, ïideman. Bevestiging van nieuwe leden, met me dewerking van het zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, IVelse. Ds. Barbas zal in deze en in de vol gende week geene catechisatie honden. Door Ds. Moeton met hartelijke dank zegging ontvangen voor de armen in zijne wijk van J. K., met bijvoeging „een kleine gift" f 10. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. A. Barbas. Tweede concert van de Haariemsche Bachrereeniging. De concerten van de Haarl. Baohver- eeniging schijnen niet te deelen in den onspoed der tijden, waaronder andere uit voeringen en vertooningen gedrnkt gaan. Bij het concert van Maandag avond j.l. was daar althans niets van te bespeuren. Zooals in vorige jaren, was de mnziekzaal van de sociëteit „Vereeniging" vol en stond, bij het uitgaan eene file van rij - tuigen gereed, om de talrijke bezoekers naar de versohillende deelen der stad te- rog te brengen. Men zon geneigd zijn iets onbillijks te vinden in de honding van ons publiek tegenover de verschillen de muziekuitvoeringen als men ziet, hoe het hier kwistig en mild zijn sympha- thieën schenkt en ginds de kunst, als zij ons tegentreedt in even schoone, misschien grootschere gestalte, den rug toekeert; doch men vergete niet, dat de Bachver- eeniging in ons muzikale leven, dat zioh door haar zoo krachtig heeft ontwikkeld, diepe wortels heeft geslagen en zich reeds een tal van jaren mag verheugen in den steun en de waardeering van allen, die de muziek beoefenen en liefhebben. De programma's van de Bachconcerten zijn steeds van een uitstekend gehalte en de uitvoerenden in den regel musici van groote beteekenis. Zoo was het ook Maan dag avond. Mejuffrouw Hermine Spies, concertzangeres nit Wiesbaden en het uitnemende Kiinstlerpaar, de Heer en Me vrouw Bosmans uit Amsterdam traden op in de vertolking van eene uitgebreide en belangrijke serie toonwerken. De iyst overziende, zal men van ons niet vergen, de uitvoering in bijzonder heden te bespreken en zich wel willen vergenoegen met de mededeeling van slechts enkele indrukken. Mej. Spies zong, in drie groepen, liede ren van Schumann, Brahms, Enbinstein, Giovanini en Mozart, en toonde daarin eene schoone altstem te bezitten, die in het lage register zeldzaam vol, sonoor klinkt en in de hooge tonen, bij het mezzavoce een zeer aantrekkelijk timbre heeft. Hare voordrachtswijze van de Brahmsche liede ren was instaat veel indrnk te maken het heerlijke lied „Wie bist du meine Köni- gin" werd gezongen met diep gevoel en was voor de zangeres het glanspunt van den avond. In den Schumannschen cyolus beviel zij ons minder; eene bedenkelijke intonatie droeg daartoe het hare bij. Was de zangeres bij den aanvang mis schien minder goed gedisponeerd!" Met het laatste drietal liederen mooht Mej. Spies echter weer een groot succes behalenhet bekende „Schlafe mein Prinz- chen, schlaf' ein" van Mozart werd op aanhoudend verlangen gebisseerd. Mevronw Bosmans had eene zeer zware en moeielijke taak, welke zij echter met talent en op sympathieke wijze vervulde. Het tweede deel van het programma gaf haar vooral gelegenheid hare kunstgaven in het volle licht te laten nitkomen het Scherzo van Schlegelde Menuet van Bizet, de Caprice van Vogrich en het salonstukje van Schubert, dat men als extra nummertje haar afdwong, wa ren proeven van fijn en geacheveerd spel. In het samenspel mocht men een kenrig ensemble bewonderen. De Heer Bosmans behaalde met zijn nobele voor dracht en zijn buitengewoon sohoonen toon nieuwe lauweren; zijn instrument klinkt in gedragen mnziek heerlijk mooi. De sonate van Rnbinstein, het Andante van Mann en le Cygne van Saint Saëns behoorden tot zijne beste nummers. In de Bachvereeniging weet men het artistieke spel van Bosmans te waardee- ren; getuige daarvan het insigne, dat als eerelid zijn borst siert. Dë Heer Schlegel accompagneerde op éénige wijze de liederen van Mejuffrouw Spies. Niet allen sohenen evenveel door drongen te zijn van de beteekenis der begeleiding, althans men applandiseerde eenige malen vóór zij ten einde was en bedierf daardoor wreed den totalen indruk. Men wete toch, dat in het algemeeD, maar vooral in de Schumannsehe liede ren de pianopartjj eene belangrijke en zelfstandige plaats inneemt en dat het natnnriyk als slot van eene muzikale gedaohte of als herhaling van een of an der motief niet van het geheel geschei den kan worden. B. De Raadsvergadering van 17 Dec. kan zeker wel onder de belangryke gerangschikt worden. Nadat aan de wedu we Klinkert eene gratificatie van f 50 was toegewezen, en aan den Heer Tollenaar eene verhooging van tractement, nadat aan Mej. A. J. de Jong eervol ontslag was verleend als onderwyze- res, en een adres der Visschery-vereeniging in handen van B. en W. was gesteld, werd een rekest van M. van Staveren als ongeze geld ter zijde gelegd. Het algemeen Ne- derl. Werklieden verbond Afdeeling Haar lem had een rekest ingediend tot vaststellen van een minimum-loon en een normalen arbeidsdag by gemeentewerken. De Voor zitter stelt voor hierop te antwoorden, dat de Raad hiertoe niet wenscht over te gaan; in gelijken zin als onlangs op een derge lijk verzoek van eene andere corporatie is geantwoord. De Heer Prins is verontwaardigd dat hg in genoemd adres wordt voorgesteld als te sympathiseeren met den handel in menschenvleesch, omdat hy in de vorige vergadering had gezegd, dat de regeling van het arbeidsloon een zuiver econonisch vraagstuk was, 't geen hy meende, dat wel door niemand zou worden betwyfeld. De Heer Waller is het niet geheel eens met den vorigen spreker, dat het vraag stuk alleen van economiBchen aard is, ('t geen dan ook niet te verwonderen is als men bedenkt, dat in 't Engelsche parle ment thans de 8 nur dag wordt voorge steld, waaruit blijkt, dat men dit vraag stuk niet alleen van vraag en aanbod wil laten afhangen). Toch meent hy dat er wel geen ander antwoord te geven is dan door den voorzitter is voorgesteld, maar zon wenschen, dat het, omdat de zaak zoo belangryk was, nauwkenrig werd onder zocht en gemotiveerd werd beantwoord. Daartoe wenschte spreker het adres te stel len in handen van de commissie voor de verzoekschriften. Daar de Heer Waller vooraf had ver klaard, dat er voor dit onderzoek de be kwaamste staathuishoudkundigen en de grootste teehnici werden vereiaeht, zal het die commissie zeker niet weinig ge streeld hebben toen de Raad zyne Motie van orde met groote meerderheid aannam. Hierop volgde een pynlyk oogenblik. De drie Wethouders verlieten geiyktydig de Raadzaal omdat weder eens over hnnne tractementen zon worden beraadslaagd. Gedeputeerde Staten hadden aan den Raad bericht, dat naar hun gevoelen 1200, zooals besloten was, te weiaig en f 1500 een geëvenredigd salaris zon zyn. Het gevoelen van Ged. Staten in deze is wat de Dnitsohers noemen maszgebend, en de Raad stond hier dus voor een groote moeyelykheid. De Heer Enschedé had grooten eerbied voor Ged, Staten, maar meende tooh by zyn gevoelen te moeten blyven. dat f 1200 genoeg was. De Heer Sneltjes berekent, dat als een 4de Wethouder benoemd werd, detraóte- menten der gezamenlyke Wethouders van f 2700 tot f 6000 verhoogd zonden wor den. De Burgemeester meende, dat de stem ming de vorige maal onzuiver geweest was, omdat men toen ook vermeerdering van zgn tractement wenschte, 't geen thans niet meer in aanmerking kwam. De Heer van Weel kan in den brief van Ged. Staten geen ander argument vinden dan het zielental der bevolking en dit is toch sedert het vorige be sluit niet noemens-waard veranderd. Ook komt het hem onbegrypelyk voor, dat Ged. Staten niet eerder met hun voorstel tot verhooging zyn gekomen. De Heer Macaré is thans voor de ver hooging, nn de Burgemeester pertinent geweigerd heeft in die verhooging te dee len. Alle tractementen zyn verhoogd, 'tls billijk, dat thans ook de Wethouders daarin deelen. De Heer By voet meent, dat de verhou ding tegenover de Wethouders minder aangenaam zon zyn, als men nn nog het onde besluit wilde handhaven en zal dus voorstemmen. De Heer van de Poll stelt voor het traktement op f 1500 te brengen. Hierover staken de stemmen en de be slissing moet das worden uitgesteld tot een volgende vergadering. Na deze beraadslaging was men ein delijk gekomen aan de concessie aan vraag van den H.H. Hymans, v. Minden en de Jong. Zy verzochten een stoomtram te doen gaan van de palenry bij de Ko ningstraat, langs de Onde Cracht, Raaks, Wilhelminastraat, Wilsonsplein en Leid- sche Vaart naar Zandvoort, met een zy- tak over het Molenpad en het Geldeloo- ze Pad langs de Baan naar den Kleinen Houtweg. Niet dan schoorvoetend gaven de Burge meester, de Heer de Kan ter en de Heer By- voet hnnne toestemming. De eerste ver wonderde er zich zelfs over dat de overige heeren zoo luchthartig konden denken ove een stoomtram door de stad, maar 1 ODgaarne ook ze zeiden te moeten ten voor den tydgeest, die allen te 1 tig was. De Heer 't Hooft wist ook hi<

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 1