Nieuwsberichten. der een lichtpunt te vinden, en wel dit, dat de Haarlemmers, in elk geval min der gevaar liepen in een andere stad door den stoomtram te worden overreden, als ze er in hnn eigen gemeente aan gewoon waren (aan den stroomtram natuurlijk). De Heer Enschedé acht het plan van de HeerenHijmansc.s.veel verkieselijker en ook beter uitvoerbaar dan dat van den Heer Storm, die nit de Rozenstraat over den singel en langs de Oranjekade wil rij den om dan met de locaalspoorweg naar Zantvoort te gaan. Over het punt van uitgang werd uit voerig beraadslaagd. De een wilde bij de Raaks de ander bij de Jacobijnestraat een derde bij de Stoofsteeg een vierde einde lijk bij de Koningstraat beginnen. Het laatste gevoelen zegevierde. De Heer Macaré maakte eenige aan merkingen op de redactie van het besluit, die door B. en W. werden overgenomen. De richting van de zijlijn naar den Hout werd nog niet nader gedefioieerd daar deze samenhing met het staalbadbuis. (Dit laatste woord is door den Heer Storm uitgevonden, wien daarvoor de dank van alle juristen toekomt). De overige voorwaarden door B. en W. ontworpen, .werden met kleine wijzigingen goedgekeurd vooral de bepaling van een termijn van indieniog der plannen en van oplevering van den weg. Het waarborg kapitaal zal op zijn hoogst f 15,000 bedragen. Over het juiste be drag zal echter later worden beslist. Het plan van de Heeren Hymans werd hierop goedgekeurd, en dat van den Heer Storm verworpen. De debatten over den stoomtram waren levendig en opgewekt, zooals bij het onder werp paste, en zulk een voortvarende geest was thans over de geheele vergadering gekomen dat de overige punten der agenda in buiten gewoon korten tijd waren afge handeld. De bewoners van het Znider Buiten- spaarne kregen nnl op het rekest om een breeden weg bij gelegenheid van de uitdie ping van het Sparen te maken. Een gratificatie van 250 aan de spuit der vrijwilligers werd goedgekeurd. Mej. Donck werd tot onderwijzeres 2de klasse bevorderd. De agenten ven politie kregen verhoo ging van tractement. De heer Krelage kreeg fiat op zijn po- j gingen tot verbinding vaD de Haarlemsche politie met die van Amsterdam per tele- phoon gedurende den nacht. Er werden eenige wijzigingen gebracht in de reglementen der Middelbare en Hoogere Scholen en aan den Heer van de Poll toegestaan een school te doen houden voor de jongens zijner fabriek in de lokalen der tweede Tusschensohool. Aan G. Schoevaart werd pensioen ver leend en het rapport der commissie voor de reclames goedgekeurd. De Heer Mr. A. W. Thöne werd tot Curator, de Heer Mr. W. Jager Gerlings tot commissaris van het Muziekkorps, de j Heer Mr. J. Enschedé tot regent van het Barbara Gasthuis, de Heer Sneltjes tot lid der gascommissie, de Heer Dr. Bijleveld tot gemeentegeoeeskundige en de Heer Zocher tot lid der Museum commissie be noemd. Het verslag van den gasopzichter werd voor kennisgeving aangenomen. Tweede Kamer. De zitting van Maandag was gewijd aan het algemeene debat over de Slaatsbegrooting. De heer Tak van Poortvliet, hoewel beschouwingen over den staatkundigen toestand plichtmatig achten de, verklaarde, namens vele leden der linkerzijde, thans van een politiek debat af te zien, in afwachting van de gelegen heid door den Voorzitter aangekondigd, om later een staatkundig debat op rnime schaal te kunDen honden. De heer Domela Nieuwenhnis beklaagde zich, dat de kleri- kalen al evenmin iets doen, als de liberalen indertijd gedaan hebben. Konservatief was en is het leidend beginsel. En de Katho-1< lieken de konservatieven bij uitnemend heid beleven gulden dagen, en laten de antirevolutionairen den spits afbijten; daarvoor zijn ze slim genoeg, en zij lachen dan ook in hnn vnistjen. Aan deze Regee ring verweet hij gemis aan konstitutio- neelen zinzij is geheel geliberalizeerd, en onder geen vorige Reg. werd in zulk eene mate het Hoofd vao den staat tot ■n koning van marsepijn gemaakt. Spreker 'de er den heer Tindal bij, en diens ren, dat de Koning tegen zijn zin ge- werd gehouden, of niet in staat t regeering waar te nemen. Kies- rvorming bleef achterwege, finan- - cieele hervorming eveneens. De Staat blijft inkomsten trekken nit eene volkszonde, den jenever, en uit de StaatsloterijLosmaking van de banden tusschen Kerk en Staat blijft ook achterwege. Het defensie-vraag- stuk lost zich op in weerloosheid en zwa- ren druk. Aan het sociale vraagstuk is niets gedaan. Spreker beval aanaanleg van groote werken en acht-urigen werkdag, in afwachting van de opheffing van pri vaatbezit en nationalizeering van den bo dem. De heer A. van Dedem verklaarde namens vele vrienden zioh aan te slniten aan de verklaring van den heer Tak van Poortvliet. De heer van Vlijmen vraagt, ook namens eenige vrienden, of de Reg. in haar geheel, en ieder lid in 't bijzonder de verantwoordelijkheid draagt en zich aansprakelijk stelt voor de indiening der Legerwet. De heer Vermeulen is de Reg. in meoig opzicht dankbaar, doch onvol daan over haar beleid. Tot principieel ver zet zou dit anders niet leiden, maar met het oog op de legerwet verklaarde spreker namens eenige vrienden, dat zij nooit of nimmer tot die ongelukswet zouden me dewerken, en dat de Reg. die wet hand havende, zelf oorzaak zal zijn van splitsing der rechterzijde. De heer Veegens verweet der Rechterzijde ook stilzitten in zake kiesrechthervorming. De Min. van Kol. verdaagde mede het politiek debat tot la ter. Hij konstateerde uitdrukkelijk, dat wijlen Z. M. de Koning nooit staatsstuk ken heeft onderteekend, dan toen hij per soonlijk daartoe in staat wasdat bij de behandeling der Legerwet zelve zal kun nen blijken, of de rechten en de vrijheid daarin miskend wordendat die wet door den Ministerraad is goedgekeurd en door de onderteekenaars in een memorie van toelichting verdedigd zal worden. De Min. hoopt alsnog op eene spoedige behandeling der Stedenwet, met het doel, dat zij mo ge in werking gesteld worden vóór de verkiezingen. De heer Harte verklaarde, dat door het indienen van de legerwet de Reg. het vertrouwen der Katholieken ver beurd heeft, wier stenn de Reg. levens vatbaar maakte, zoodat zij van nn aan geen parlementaire meerderheid op haar hand zal hebben. De Min. van Kol. protesteerde tegen zulk eene partij berekening, en ont kende, dat anti-dienstplioht een Katholiek dogma zon zijn. De heer van Nnnen kon stateerde, dat 't het beginsel was der Katholieke staatspartij. Het algemeen debat werd nu gesloten. Hoofdstukken I en II werden daarna goed gekeurd. Wordt vervolgd.) HAARLEM, 19 December 1890. Op de bovenzaal van het Nutsge- bouw in de Zijlstraat had Dinsdag, Woens dag en Donderdag eene tentoonstelling plaats van de verzameling afbeeldingen, graphische voorstellingen en geschriften welke van wege den Volksbond, Vereeni- ging tegen drankmisbrnik te Amsterdam tentoongesteld zijn geweest. Het was eene merkwaardige collectie, de bezichtiging stellig de aandacht zeer waard, en die meer dan redeneringen over de kwestie drankgebruik en misbruik, kun nen spreken tot den beschouwer. Het eerst trokken de aandacht de beide goed afgewerkte platen met de onderschrif ten „Ach vader, niet meer" en „Het kind van den tapper", welke namens den Bond zijn uitgegeven, en dan begon eene reeks van plateD, keurig en duidelijk afgewerkt, zooals eene vergelijkende lijst van alko- holisch9 dranken met voedingsmiddelen. Men leert er nit dat de voedende kraoht dier dranken, zelfs van de beste, uiterst gering is. Eene vergelijkende staat van sterfte bij personen in verschillende vakken wijst aan, dat de koffiehuis- en hotelbedienden, dus zij, die door de omstandigheden het meest met alcohol in aanraking komen, den groot sten sterftekans hebbeD. Misschien draagt hiertoe ook bij de gestadig door tabaks rook verontreinigde atmosfeer. Volgens j dezen staat is de sterftekans van de gees telijken het gunstigst. Vervolgens eene voorstelling van het spijsverteringsproces en de werking van al cohol op maag, lever, nieren en bloed. De wijzigingen, welke de volksdrank daarstelt in deze hoofdbestanddeelen der stofwisseling, zijn belangrijk genoeg om den te veel ge- hnldigden regel: Een borrel op zijn tijd kan geen kwaad, geheel van onwaarde te verklareö. Onder de overige merkwaardige graphi sche voorstellingen was er een die aanwees hoe niteenloopend het getal zielen is op ééne vergunning in de verschillende deelen van het koninkrijk, en eene welke leert dat te Maastricht bij de indnstrie het drank gebrnik het geringst is, maar dat bij meer deren bloei van het bedrijf, ook elders, het drankgebrnik stijgt, terwijl nog eenige voorstellingen van de werking der stuivers- spaarbank te Amsterdam en te Haarlem I zeer de aandacht trokken. Hog ontmoette men er eene afbeelding van het Herstellingsoord voor Drankzuch tigen „Hooghnllen", dat den len Januari a.s. wordt geopend. Wij gelooven, dat de Volksbond een nuttig werk verricht met deze gegevens op nieuw onder de aandacht te breogen van ieder, die belang stelt in het kennen der feiten, die aanleiding geven tot ver meerdering van volksgeluk en tot het inzicht van de noodzakelijkheid tot voortdurende bestrijding van den volkskanker het drank gebruik en meer bepaald het drankmis brnik. Tevens strekt een en ander tot bewijs, dat de Bond naar buiten werkt en er zich op toelegt de feiten ter algemeene ken- nisse te brengen, redenen waarom zij aller belangstelling en medewerking verdient. De Heer Kes gaf gisteren avond zijn vieide concert in de sociëteit „Ver- eeniging". De opkomst was beter, dan bij de vorige concerten en wettigt het ver moeden, dat men doorgaande, het beoog de doel zal bereiken, het tegendeel zon trouwens met het oog op de meer dan schitterende uitvoeringen onverklaarbaar zijn. Het orkest zal nu concerten geven in Utrecht en Arnhem, natuurlijk ook met geen ander doel, dan om het arbeids veld, dat in Amsterdam voor eene zoo kostbare onderneming te klein is, nit te breiden. Donderdag is door Burg. en Weth. dezer gemeente ten raadhuize aanbesteed het leggen van door de gemeente te le veren cementriolen opfnndeering, te maken van rij- en voetstraten en van een grind weg enz. in de Barendsestraat en in ver schillende wegen en straten der gemeente. Ingeleverd werden elf inschrijvings biljetten. Aannemer H. London voor ƒ17798. De eerste uitvoering van de Haar lemsche Afdeeling der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst is bepaald op Donderdag 15 Januari a. s., terwij] op den voorafgaanden Woensdagavond de al gemeene repetitie met orkest zal plaats hebben. Voor het uittevoeren oratornim, „Samson" van Hiindel, zijn de heeren Messchaert en Rogmans nit Amsterdam reeds als solisten aangewezeD. Ten dienste van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indiëisinde fabriek van de firma Beynes alhier een salon-spoorwegrijtuig vervaardigd, dat zoowel door afmeting als constructie en sierlijkheid ten hoogste de aandacht ver dient. Het vormt een salon voor den Gou verneur en een kleinere voor het gevolg en heeft voor en achter een balcon. Het geheel heeft eene lengte van 11,5M., bij 3.7 en 2.65 M. hoogte en breedte en heeft eene gewicht van twintigduizend kilo gram. De salons zijn van gepolitoerd noten hout met beeldhouwwerk, de balcons zijn betimmerd met teakhout. In het groote salon bevinden zich twee canapée's van rottan en fauteuils en tafels met beweeg baren bladen, terwijl de wand- en pla fondbeschildering zeer verdienstelijk is. Voor licht en lnchtverversching is op de meest soliede wijze gezorgd. Alle grond stoffen en versieringen zijn door Neder- landsche fabrikanten geleverd en het ge heel is uitsluitend door Nederlandsehe oij- veren afgemaakt. Donderdag namiddag bad op de ijs baan van het sporterrein „De Phoenix,, een wedstrijd plaats voor ar en paard in het schoontijden. Twaalf deelnemers wa ren opgekomen. De prijzen werden be haald als volgt: 1. gouden med. Van Die ren Bijvoet. 2. verg. zilv. med.J. C. van den Berg, 3. verg. zilv. med. Korthals, 4. zilv, med. H. Heek, 5. zilv. med. C. van Hollik Jr., 6. br. med. G. de Vaal, 7. br. med. Van Gullepen. De deelneming aan de vrijwillige oefening op schaatsen door de leden der d.d. schuterij alhier was niet groot. On der geleide van den majoor-commandant Mr. W. Jager Gerlings ging de tocht o- ver de Mooie Hel, Amsterdamsche Vaart, Heerensingel, Znider Buitenspaarne, Ring vaart, Bennebroek en Leidsche Vaart. De deelnemers noemden het tochtje zeer ge notrijk. De oefening wordt Zondag ochtend herhaald. De verzamelplaats is de „kik kert" Met de thans heersehende koude en daardoor ontstanen stilstand van vele werk- i zaamheden heeft het Bestuur der Vereeni- ging „Weldadigheid naar Vermogen" een zware taak te vervullen, te meer daar het getal aanvragen om onderstenning toe-, en het bedrag der contributies afnemende is, zijnde de ontvangst over 1890 wel twee duizend gulden minder dan in 1889. Toch werd het Bestuur dezer dagen verblijd met de toezending van drie extra-giften, eene van 25.eene van f 35. eene van f 100.en ƒ4.35 van een whistpartijtje op 14 December, welke in deze dagen van groote behoefte zeer te stade komen. Dat dezesehoone voorbeelden navol ging mogen vinden is in het belang der velen, die geholpen bebooren te worden, zeer ge- wenseht eD het Bestuur houdt zich dan ook verzekerd, dat daardoor gesteund, ver schillende plannen niet onuitgevoerd be hoeven te blijven. Bij de godsdienstoefeningen der Hederdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag -21 December des voorm. te 10 nre en des namiddags te ure in de Hoorderkerk optreden Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 12 Dec.A.J.KrugerenT. Groot. 17 Dee. J. Liesbout en M. J. Honnebier. S.Groos en M. Scbellings. 18 Dec. G. van Gelder en L. C. S. Rittner Bos. GETROUWD. 17 Dec. D. Vermeulen en S. J. C. Stern. G.Wit en A.Watzema.A.Vissers enH. Buis. 18 Dee. A. A. Arps en C. C. vander Ham. L. F. J. van Luijken en II. S. Zwaanswijk. GEBOORTEN. 10 Dec. E. J. Schnijder geb. Madarasz d. J. Ilandgraaf ge'o. Alberts z. C. C. Versteeg geb Bouwman z.11 Dee. M. W. Bekooij geb. Andree z. A. Ruis geb. Schipper d. J. Cassee geb.Willemse d.12 Dec. M.M.J.van Veen geb. Scheelings z M Blanke geb. van Hout z. D. Picleprat geb Rigterd. T. C. van Vliet geb. Dikkeboomd.M. Huibers geb. Aarts d. E. Oushoorn geb. Lasschuit z. - 13 Dec. J. Vellemangeb. Spier z. en d. M. S. de Jong geb. Koehorst d. A. Hak geb. Heij- steeg d. E. van der Meij geb.Koeleman z. J. M. Blanskleij geb Andriessen z. 14 Dec. J.P.Jager geb. Dam dJZalm geb. Schab- bing z. C E. van Cranenbroek geb. Blij d. A.W. Er kelens geb. vau Vliet d. O. M.Duin geb. de Haan d. 15 Dee. A. Ulders geb. Jo- kannis d. P. van Melis geb. van den Vossen- berg z. M. E. Compter geb. Strcngers d. 16 Dec M. de Wildl geb. Arons z. J Roe land geb. van Boetbergen d. G. Dijkstra geb. van Dalen d. H. Boots geb. Amersbeek z. J. Prins geb. Pot d. J. M. Severijnsegeb. van der Sluis d. 17 Dec. C. Burggraeve geb. Sprengers z.18 Dec. J.Weersgeb. Sokerpen- knisen z. OVERLEDEN. 10 Dec. H. Junge 4 m. z Heerensingel. P. E Wolken 4 j d. Ged. Raamgracht. J. J. B. M. van Daalen 2 m. z. Raamvest. W. P. G. Derx 77 j. Nieuwe Gracht. A.Oostinga 12 m. z. Kerkhofstr. 11 J. A. deJong geb. Martin 75 j. Warmoesstr. G. van Andel 70 j. Jansstr.—B.J.van Steen 2d z. vSpaarnwou- derslrnat. 12 Dec. P. M. J. van Liemt, 5 m. d. Verwulti.. J. Wagenaar 2 mz. Ged. Oudegraokt. R. du Kieu geb. Boerlage 59 j Ged. Oudegrackt J. A. van der Meer41 j. L. Lakenstr. 13 Dcc B. Lans 18 j. d. Korte Hofstr. H. dc Imnoij geb. Willink 64 j. KI. Houtweg. T. Zwart 08 j. de Witstr. 14 Dec. M. E Engelman geb. Koffrie 58 j. Korte Veerslr. W. J. Thoolen 7 m z. Leidschestr. H. Gieske 55 j. Zmeervaart. 15 Deo P. J. Vlug 1 m. z Lange Poellaan. R. Bonarius geb. Assies 69 Rustinburgerlaan. S. Van- thiju 59 j. Sckachelstr. C. Star 65 j. Schoter singel. G. van den Bergk 85 j. Witte Heeren- steeg. A. C. Blad geb. Seevinck 67 j. Park laan. C. van Veen 2 d. z. Molensteeg. 16 Dec. D. P. Prang 1 m. z Scboterweg. M, Uilenbroek 9d. z. tlelmbrekersteeg. 17 Deo. P. Smolenaars 10 m.d Amsterdamschevaart. E. Seheltema42 j. Mauritsstr J.van der Pol 8 m. z. Oranjestr. Mr. L. C. du Rieu 64 j. Ged. Oudegracht. „Sociëteit VEREEN1GING" CONCERT, op Maandag 22 December 1890, des avonds te 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps onder directie vau den Luitenant Kapel meester C. P. W. KR1ENS. PROGRAMMA. 1. V'la Trégiment, MarckeNeofconr. 2. Ouverture „le Noze di Figaro"Mozart. 3. a. Ases Tod aus der Suite Peer GyatGrieg. b. Liebes LicdcheuTaubert. 4. Andante gracioso nit de tweede SymphonicCoenen. 5. Fantasie ans dcrOper Tann- hauser"Wagner. 6. Ouverture „Dou Mendeze" Romberg. 7. Fautaisie Pastorale Hongroise. Dopler. Solo voor fluit uit te voeren door den Heer George Smidt. 8. a. Vorspiel zum 5tcn Akte aus König ManfredReinecke. b. Serenade des Mandolines.Desorioes. 9. Potpourri aus der Operette „die Juugfrau vou Belleville Milhjckeiv

Haarlemsch Advertentieblad | 1890 | | pagina 2