HAA Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No 1 Uitgave van DE ERVEN LOOS J ES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang, 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 3 Januari 1891 op ZONDAG 4 Jan. 1891 Nederd. Herv. Kerk. 1890. ÏELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING! ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. f —,25. franco p. post ,4t). Afzonderlijke nommers 3 oenten per stuk. Prgs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaat»,ruimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- en Vrijdagavond M. föJBÉ&TBKlJ - -"Waal Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Moeton. Nam. 2 ore, Moeton. 23e Zondag. ,8 Av. 6 ure. Knottenbelt. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorin. 10 nre, Barbas. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Woensdag 'a av. 7 ure, J. L. 'Legers, Ond- Zeodeliug van Iodramajoe. (Voor Swaan). Mededeelingen uit de Heidenwereld. Col- ieete voor de Zending. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Bremer. Godad.-onderw. Wnalsehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mannier, pasteur a Paris. Collecte pour la Société centrale. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 'sav. 77° ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Bevestiging van Kerkeraadsleden. "s Avonds 6 ure, geen dienst. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ilesta. jb Avonds 6 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, J, O. van G or hum, pred. te Doetinchem. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. WEEK DER GEBEDEN. Kerk der Broedergemeente. Maandag 's avonds 8 ure, Weiss. Schuldbelijdenis en Dankzegging. Dinsdag 's avonds 8 ure, Weiss. De algemeene Kerk. Woensdag 's avonds 8 ure, Weiss. De volken en hunne heerschers. Vrijdag 's avonds 8 ure, Weiss. Zending onder Mahomedanen en heidenen. De collecte op 25 December j.l. ge houden ten bate der Christelijke School voor on- en minvermogenden heeft opge bracht f 132.625 Ds. Hoog hoopt in deze week al zijne catechisatiën te hervatten, uitgezonderd Dinsdag 12 ure. Ds. Barbas zal in deze week weder al zijne catechisaties houden. Ds. Swaan is voornemens deze week zijne catechisatiën te hervatten. t, Ds. Moeton verwacht deze weekweder al zijne catechisanten. Bonnebroek. Voorm. 10 ure, L. O. Schalier tot Peursum, Pred. te Amsterdam. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Ar hel. Nam. 2y» ure, J. D. van Arhel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Hillegom. Voorm. 10 ure. M. Buchli Pest. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet Velsen. Voorm. 10 ure, H.' Waardenbnrg. Voorbereiding en bevestiging van Ouder ling en Diaken. 's Avonds 6Vs nre, II. Waardenburg. Zandvoort. Nam. 2y2 ure, P. E. Barbas, Predikant te Haarlem. De immer voortsnellende tijd heeft weer een afgepasten tijdkring achter zich gelaten en ons eene .schrede nader ge bracht op den weg der eeuwen. Opnieuw is er gewerkt en gesloofd; hier wat vooruit gestreefd, daar wat achterwaarts getreden, ginds den gang der zaken wat gebreideld, elders eene spanne den tijd vooruitgeloopen, doch immer allen en alles werkende onder den drang, men noeme het zoo maar, der omstandigheden, het fatum dat niet door een individu kan vastgesteld of gewijzigd worden, maar in welks ga reel allen in alles te zamen werken tot de oplossing der vraagpunten, die jaar in jaar uit het menschelijk brein en de gemoederen in spanning houden, doen leven met zelfbewustheid van iets nut tigs te verrichten, door de zucht om een voetspoor na te laten in de maatschap pij, waarin wij geplaatst zijn. 't Was een veelbewogen jaar, dat 4 890, te veel bewogen om al zijne teekenende feiten in een kort begrip samen te vat ten, maar die feiten wei ken toch weer mede aan de geschiedenis der mensch- heid en zullen opnieuw het zegel druk ken op den eeuwigen regel, dat allen, willens of onwillens, medewerken tot verkrijging van een goed geheel, zoowel de drijvers der openbare meening als de rustige en gelatene die zich, zij het soms onder protest, laat medevoeren. 4890 stelde zicli niet vroolijk aan bij hare intredehoewel de lastige influenza, die in de naburige Staten reeds begonom zich heen te grijpen, ook Nederland niet schadeloos zou voorbijtrekken, kwam zij toch, als voor vijftig jaren, loen zij dooi de dichters bezongen werd, bijna elke woning binnen en toonde dat met haar niet te spotten viel, hoewel zij vatbaar was om naar rede, maar gezond ver stand en wetenschap, te willen luisteren. Offers eischte zij, en haar aanval op ons rustig Nederland liet nog lang be- teekenende sporen achter, sporen die minder snel vervloeiden en verdamp ten dan het water, waaraan wij haar volgens sommiger geleerden bewering zouden te danken gehad hebben. Bij de groote diensten, welke de Wetenschap aan de maatschappij bewijst, zou het ondankbaar zijn het ijverig pogen om tot meerder licht te geraken niet erken telijk te zijn, of aanmatigend zich te betoonen tegenover hare beoefenaren, wanneer de eene of andere zaak op haar terrein, den leek wat wonderspreukig klinkteen natuurkundige bevroedde het bestaan der bacteriën, Leeuwenhoek vond ze achttien eeuwen later. De tegen woordige tijd kweekt ze op, kent hare eigenschappen, rangschikt ze. Zoo zal in het rijk der geneeskundige weten- schappen 1890 een merkwaardig jaar blijven, en dan denken we in de eerste plaats aan den beroemden bacterioloog, den Duitschen professor Koch, die door zijn gropdig onderzoek, de geheimen van verschillende ziekten opspoorde en ten laatste een middel vond om de gevreesde teringziekte te bekampen. Mogen zijne verdere onderzoekingen op dit in de laatste jaren, ook door onze vaderland- sche geleerden, vaak beploegd terrein aan de verwachtingen beantwoorden Inmiddels werkstakingen in het bui- tenkmd'; gedeeltelijk geslaagde, mislukte en een luttel getal waarbij de stakers aan de winnende hand waren. Droevig, die strijd tusschen kapitaal en arbeid. Of nu echter botsingen de goede ver standhouding tusschen beide machten aankweeken, of aan welken kant de overwinning zal blijven, hier omtrent zijn de meeningen verdeeld, naarmate van de opvatting van het begrip „bezit." Doch als kalmte en bezadigdheid, met humaniteit tot adviseur, in dit ziekte proces consulteeren, daar kan men den toestand laten doorzieken. Nooit heeft iemand geheel gelijk of geheel onge lijk: de drie bovengenoemden kunnen veel kwaad voorkomen. Ieder wachte zich voor overijling; de ziekte moet zijn loop hebben, de wijsheid houde haar in het rechte spoor. Maar de wijsheid zou kunnen beproe ven middelen, die bleken niet de ge schikte te zijn, toch bejegene men ze niet met spottend schouderophalende geneesmeesters en de zieke lijden dan j nog aan theoriekoorts. Zij gaat van zelf over. Slaat nu de overmoed van beiden slechts geen wonden, dan is men toch al een stap verder tot den vrede. Ten opzichte van den algemeenen ge- wapenden vrede, die millioenen behoeft om zich te handhaven, althans volgens de aanhangers van het «maak U sterk, eer men U boven het hoofd groeit", is men nog geen nieuw.stadium ingetreden, a! wapende men zich tot de tanden, al vergrootte men zich liet aantal wande lende affuiten, al zocht men een nieuwen bondgenoot in "t rookvrij kruit en al vonden de denkbeelden op het punt van scheidsrechterlijke beslissing bij interna tionale geschillen tot heden geen ingang, hoewel een internationaal congres in 't belang der wetenschap toch wel moge lijk bleek. De immer rustelooze Keizer van Duitschland had eer van dit werk des vredes, meer eer dan van het laten heengaan van den man aan wien hij, zijn geslacht en Duitschland zooveel te danken hebben, van den ontegenzegge lijk giooten Bismarck, die maar niet kon begrijpen, dat de grijsheid minder worden en de jeugd moet wassen. De geruchten van een troonsafstand, j dien van den veelgetroffen Frans Jozef, verwezenlijkte zich niet, evenmin als vrachten gezien werden van de Boulan- gistische onthullingen, waarbij Je ikheid der hoofden zulk een voorname rol speel de. Men misgunne den dapperen generaal zijne rust zij het eene die tot beter schap leidt op Engelschen bodem niet, evenmin als wij Engeland den logé zouden willen benijden. In Engeland streden Jack te Ripper en Stanley om den voorrang. Het con flict met Portugal, een kort begrip van egoïsme en opgezweepte volkshaat, werd beëindigd met verlies van de gewensehte verstandhouding tusschen deze twee con currenten in den wereldhandel. En dan nog Helgoland afgestaan ter bevrediging der Duitsehe eerzucht, ten koste van invloed in het donkere werelddeel. Vijf tien honderd landzaten en een rotsblok aangewonnen tegen afstand van het recht om te kunnen deelnemen aan be schaving daar, waar hare kiemen reeds gelegd waren. Arme illusionist, ge meen- det de redding te zien opdagen van Duitsehe zijde, ge vraagt of die nu van Britschen kant te wachten is, doch ko men zal ze, dat ligt in de algemeene wereldorde opgesloten. Zal Nederland behalve in eigen boezem beschaven, verbeteren, ver edelen in zijne bezittingen! Werkt het mede aan den kringloop van het Westen naar het Oosten? Vraag het den anti- opiumbond, wat Nederland niet verricht; vraag het den onafhankelijken Neder lander, die door eigen ervaring geleerd, de toestanden in ons Insulinde zonder partijzucht weten te beoordeelen. De waarheid, de onomkleede waarheid alleen kan aantoonen of wij zelf, in het diepe besef van dure verplichtingen heb ben medegewerkt tot het bevestigen van onzen goeden naam als bezitters. In Nederland is mede in 1890 menige illusie te niet gedaan. Wij droomden ons sterk tegen aanvallen van buiten. Goede verdedigingsliniën met een voldoend leger zouden in staat zijn ons in tijden van on rust te beveiligen! „Vertrouwternietop, ze zijn niet vertrouwbaar", gilt en galmt de stem van Tindal en zijn optreden was in staat de natie wakker te schud den. Twee partijen stonden gereed om de onverdedigbaarheid of het deugdelijke der middelen aan te toonen. Theorieën werden ontwikkeld, vergelijkingen ge maakt, fouten aangewezen, hatelijkhe den gedebiteerd, de minister van oorlog geïnterpelleerd. Zal Tindals scherpzin nig pleidooi gewonnen spel hebben, of, zal het gaan als altijd en overal: lier- vorming, doch geen revolutie in de sedert lang gehuldigde denkbeelden. Ons ministerie ondervond mede den drang der tijden. Minister Keuchenius, niet opgewassen tegen de moeielijk- heden, voor hem te beslechten als mi nister van Koloniën, trad af en werd als zoodanig vervangen door den heer Mackay, tevens als hoofd van het mini sterie aanblijvende. Wijziging van regee- ringsprogram had de uittreding dus niet tengevolge en zoo moge het nog eeni- gen tijd blijven; dat zal misschien wel 't beste zijn en dit bleek ten duidelijkst uit veel gepraat over belastinghervor ming, niettegenstaande den dringenden eisch des tijds noch door eene vroegere, nog door de tegenwoordige regeering met succes ter hand genomen. Gelukkig dat eene goede, rechtvaardige pensioeu- wet tot stand kwam.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1