Concert Varié. ZAMPA. UITVOEI „Zang en Vriei Sociëteit „Vereeniging." N ieuwsberichten -yPVERTENTIKlN. Bij gelegenheid van het Nieuwjaar wordt door de ondergeteekenden aan hunne vrienden, bèkenden of begunstigers hun geluk- wensch aangeboden. Hartelijke d ankbetuiging Heil en Zegen Remonstrantsch Zangkoor. Op Maandag 5 ianuari 1891, Hederlandsche Opera. Donderdag 8 Jannari 1891, der Maatschap bevordering der T Koninklijke Liei Blenstli Dienstt <KG3 In het midden van den zomer hadden wij eene temperatuur van zes graden lagei dan gewoonlijk om dien tijdtoch had den de debatten een aanvang genomen over de spoorwegovereenkomst, welke later werd aangenomen en bekrachtigd, i de Rijnspoorwegmaatschappij eenige millioenen in den schoot wierp, der Hol- landsche Maatschappij een belangrijk voordeel bezorgde om ten slotte de ex ploitatie te doen plaats hebben niet al tijd in het belang van het publiek, hoe wel uit de in deze gehouden interpel latie bleek, dat veel anders kon. Een en ander belette niet, dat op vele plaat sen van ons vaderland den vijf en zeven tig jarigen gedenkdag van den Slag van Waterloo met opgewektheid werd ge vierd, even als den laatsten van Augus tus den verjaardag van onze Kroonprin ses, waaraan de afdeeling Haarlem van den Volksbond hier in niet geringe mate het hare toebracht, een bewijs dat bij al het bestaande verschil van opvatting de nationale zin stand blijft houden. Werpt men een blik in de gemeente onzer inwoning, öok daar veel verschil bij overeenstemming, veel goeds, bij veel wat te wenschen overlaat. Nauwelijks had de jaar op jaar ge waagde aanslag op de Haarlemsche kermis de aandacht van den Raad ge vraagd en had de stichting van eene nieuwe school in Haarlems Noorder kwartier vrijwat te doen gegeven of een storm stak op in den boezem van ons achtbaar collegie. De speech van den Wethouder bij gelegenheid van 's Bur gemeesters herbenoeming deed den smeulenden brand uitslaan, die reeds lang bij een der ontegenzeggelijk be gaafdste raadsleden in voeding was. De lijdensgeschiedenis, treurig van het be gin tot het einde, had voor dat noode gemiste Raadslid haar verloop als volgt: Buiten stemming blijven bij den geluk wensen aan den Burgemeester met diens herbenoeming; beschuldiging aan het zelfde adres van kleine middelen te bezi gen, in plaats van bijtijds de personeele belasting te herzien, adres aan Z. M. den Koning; brief aan den Raad; Bro chure aan mijne Raadsbroedersweg blijven uit den Raaddoor ondoordacht vasthouden aan beginsel, niettegenstaan de vele uitstekende hoedanigheden zich onmogelijk gemaakt; bedanken als raadslid, uit! Belangrijke kwesties blijven nog steeds de algemeene aandacht vragengas, wa ter, spoorweg-overwegen, de staalwater- bron, allen zaken van groot gewicht voor de toekomst onzer gemeente, doch ook enkele gewichtige punten werden afge- II daan als: regeling van het herhalings- onderwijs, en nu laatstelijk de tramcon cessie. Stellig kan men 1890 geen on vruchtbaar jaar noemen. Onze gemeente breidt zich uit, verkeerswegen worden gemakkelijk gemaakt, doch de handel, in haar vasthoudendheid aan plaatsen en gebruiken, wenscht zich voorloopig nog niet bij uitsluiting te vestigen en te verplaatsen naar onze goede Spaar- nestad, doch de handel heeft meer noodig, dan Haarlem kan geven en daarom zal Haarlem zich in dit opzicht ook maar geen illusiën behooren te maken. Het onbereikbare te willen bereiken, staat gelijk met het wenschen naar een tijdperk var. onvermengd geluk, en de ondervinding leert nu eenmaal dat noch het geluk van het individu, noch van het huisgezin, of der kleine omgeving waarin men zich beweegt, bestendig kan zijn. Zelfs het groote huisgezin, de Staat, niettegenstaande goede wetten en ge- wenschten regeeringsvorm, loopt niet vrij van ernstige tegenheden. Het laatst van het jaar dompelde het vaderland nog in diepen rouw, de slag welke reeds lang dreigde, viel. Lang reeds hadden geruchten geloopen om trent 's Konings toenemende ziekte, doch de geneeskundigen meenden, steu nende op het sterke gestel van den hoogen Lijder, den slag nog voorloopig te kunnen afwenden. IJdele hoop; den •14en October werd de vertegenwoordi ging der Natie in kennis gesteld met het feit, dat Z. M. niet langer in staat verkeerde zich met regeeringszaken bezig te houden. Den 27 d. a. v. vraagt het kabinet voorziening in de regeering en van toen af volgden de gebeurte nissen elkaar op met eene snelheid, die verbijsterend mocht heetenH. M., 's Konings gemalin, wordt benoemd tot Regentes; den 20 November legt H. M. den eed als zoodanig af; immer nog hoop, dat het krachtige gestel zal zege vieren. Op Zondag 23 November over leed de laatste Oranjezoon en van dat oogenblik is de eenige Dochter, de erfgenaam der kroon, onze Koningin, onder de opperste leiding van Hare doorluchtige Moeder, bijgestaan door een raad van Voogdij. Den vierden December werd liet stoffelijk overschot tot dat der Vaderen verzameld en vier dagen later verschijnt de Koningin- Regentes-Voogdes op nieuw ter plaatse door de wet bepaald en legt den nieuwen eed af, die de wet in deze hoedanigheid vordert. De Natie heeft de trouwe Gade gevolgd aan het ziekbed van haren Koning; hare liefde beloont hetNeder- landsche Volk met aanhankelijkheid. Hef volk sloeg haar gade bij haar op treden als Regentes: het beloonde haar daarvoor met bewijzen van hartelijke trouw. Het heeft met haar geleden en aan de stervenssponde gestaan, het heeft Haar kalm, doch moedig karakter leeren begrijpen bij het aanvaarden dei- Voogdij, overtuigd, dat Zij de jonge Koningin zal opvoeden in gehoorzaam heid aan de Wet, aan liefde tot de Natie, opdat door Haar en in Haar de door luchtige Oranjestam in zijne innige verwantschap tot Nederland voortleve tot in lengte van dagen. Gedurende al die wisselingen bleef het vertrouwen der Natie ongeschokt, zij het ook, dat een enkele wanklank zich mengde in de algemeene volksuiting. Doch die schrille, scherpe dissonant, te onpas geuit, heeft de natie pijn gedaan. Als nu Delft's sombere grafgewelven weer langen tijd gesloten mogen blijven en de gegronde [hoop en de naar men- schelijke berekening bepaalde verwach tingen voor het Vaderland en het re- geerend Stamhuis verwezenlijkt mogen worden, dan heeft zeker de natie zijnen hartewensch, en als onze jonge Koningin opgroeit tot een waardige Vorstin, ge trouw aan de traditiën van haar Huis in verband met de gehechtheid daaraan wat het volk betreft, dan gaat het Va derland een nieuw tijdperk van orde en welvaart te gemoet. En zoo treden wij met frisschen moed het nieuwe jaar binnen, slechts achter ons ziende wanneer tijden en omstan digheden dit tot onze leering voor de toekomst noodig maakt, doch steeds vooruitstrevende en met voorzichtigen, maar vasten stap voorwaarts, tredende op den door ons af te leggen weg. Zoo zij het HAARLEM, 2 Januari 1891. Door onvoorzichtigheid met licht heeft gisteren namiddag Jen ruim 5 uur een begin van brand plaats gehad ten huize van den winkelier Jacobse in de Groote Houtstraat no. 58 in een kleerkast op een bovenkamertje. De brand werd ge lukkig spoedig ontdekt en door de hnis- genooten gebluscht. De slangenwagen die was aangerukt heeft geene diensten ver richt. Bij de godsdienstoefeningen der Nederduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des na middags ten 6 ure (Bidstond met het oog op de beroeping van een tweeden Predi kant) Ds. J. Langhout. Woendag den 7 Januari 1891 des avonds ten 8 ure Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 21 Dec G. Jinsen en A.de Graaf. 31 Dec. L. Demmenie en K. de Vries. H. R. 'l'eunis- sen en J. van Roon. GETROUWD. 24 Dec. C. de Graaft' en J. Ditmar.—31 Dec. W. S den Drijver en M. Kuiper. A. J. Kru- ger en T. Groot.J. Lieshouten M. J.Honne- bier. S. Groos en M. Sekellings. GEBOORTEN. 17 Dec. C. de Mink geb. Peute d. A. M Tennissen geb. Dirks z. 18 Dec. C. Rustman geb. Poelgeest d. N. Siegerist geb. van Dil len d. P. M. E. M. Dreijer geb. Breemsd. W. Beute geb. Hemink z. A. C. Nelissen. geb. van Staveren d 19 Dec. M. v. d. Spoel geb. Nijdam z. J. H. Andrée geb. Walter d. MW. Meelberg geb. van Pinxteren d. H. Heerens geb. van der Meij d. 20 Dec J. Kappelhof geb. van Garste 2d. F. Pelser geb. Klaassen z. C. v. Bilderbeek geb.Koen- derink z. J. C. Wigcherink geb. van der Vlerk z T. Wilkes geb. Verschoor d. A. Bijster geb. Poelman d A. M. van Wester hoven geb. van Eeden d. 21 Dcc J.van Bom mel geb. Schreuder z. 22 Dec. W. Don ker geb. v. Gelder z. li. C. Vissers geb. van Buggenura d. J. A. Biere geb. iNie- man z. C A. J. Bakker geb. Goteling Vinnis z 23 Dec. M. H. v. Nes geb. Klooster d. C. Gieling geb. Zuijdam z. K. van Bruggen geb. van Doorn d 24 Dec. A. Schaar geb. Fehres d. E. van Konijnenburg geb Beider s- A. M. A. Leising geb Engelman d E. Holzapfel geb. Stavenuiter d. - C. [farmans geb. Andrea d. C J. Boerégeb. Groenendaal z. A. M. Smit geb. van der Bijl d. 25 Dec. I. G. Heems geb. Buddenborgz. L. A. Oos- tinga geb. Kranenburg d. C. G. Verpoorten geb. Krooswijkd. J. Koppen geb. Boon d. 26 Dec. H. S Elskamp geb. ten Hope d. E. M. H. Schrameijergeb.Tax z. N. Metselaar geb van Norden z. M C. Curlhgeb. van Ou- werkerk d.A. M. Bakker geb. Pictz (levenl.) 27 Dec. S. Warners geb. van der Linden d A. M. Dikkeboom geb. Hessels d M. Heijboer geb. van Niekerk z J.B. Teunis geb. M filler d. 28 Dec. D. Boedageb. Heij- ungs d. A. van der Wateren geb. Out d. M. E Remmé geb. de Reus d. C. Wensveen geb. Duin d. 29 Dec. J. M. Verputten geb. van Leeuwen d. E. MDouwma geb. Sehol- ten z. M. M. Dielemans geb. de Bel z. M. Boeree geb Houtman z 30 Dec. A de Bruin geb. Ipenga z. A. W. Kruijshaar geb. Oud- hoff z. L de Lanoij geb. Ouwenaller d. H. J. Blom geb. van Walwijk d. OVERLEDEN. 17 Dec. C. M. A. Thieman geb. Wesselingh 33 j. Warmoesstr. M. J. van Bilderbeek 19 m. d. Zoetestr.M. Smit geb. Star49 j. Hage- straat.18 Dec. A. C.van Hamburg geb. Krul 81 Schotersingel. P. J. Spoor 5 m.z. Burg wal. G. Stompft'geb. Houttuijn 77 j. Kruis straat. 19 Dec. M. Mok ft m. z. Frankestr. Jbr. B. van Merlen 90 j. Plein. A.de Jager 75 j. Koksteeg. M. J. Zwitser 47 j. Gr. Hei ligland. H. W. Schiphorst. 76 j. N.Kruisstr. 20 Dec. C. Ellens 3 m. d.Varkenmarktsteeg. E. E. Kamp 3 m. d Damstr. J. L. van Eeden 6 m.z. Krom. D. JSclioevaart 72 j Gr. Houtstr. E. M. Uilenbroek 12 dg. d. Helmbrekersteeg.21 Dec. P. H. Schaap 72 j. Gr. Houtstr.S. Bakker geb. Mooij 81 j. Kam persingel. A. Emrik 8i j. Bartel.iorrisstr. P. en C. Kappelhof ldg.2d. Rustenburgerla an. C. M. Slenders 5 m. d. Schecpmakersdijk. 22 Dec. N. Hessels 61 j. Botermarkt. J. W. van Steen 13 dg. d. N. Spaarnwouderstr. H. de Braber 7 m. d. Parklaan. D. J.H.Pollé geb. Holsteijn 88 j. Barrevoetestr. C. Lips 45 j. W. Appelaarsteeg. 23 Dec. A. Stren- gers 61 j. K. Jansstr. T. van Gaaien geb. Heemskerk 77 j. Brouwerstr. A. J. Klein 51 j. K. Lakenstr. 24 Dec. J. van Hofwegen 20 j. Kinderhuisstr. L. A. Ermshausl9 m. d. Spoorwegstr. G. H. Toebes geb. Romp 31 j. Doelstr. 25 Dec. K. van Gelder geb. Brandei 81 j. Gr. Houtstr. - W. C. Savrij geb. Bauer 62 j. Nieuwe Gracht. A. J. Snoek 6 j z. Papentorenvest. Mr. J. M. van Maanen 89 j. Florapark. A. Philippo 61 j. Schoter singel. G. van Wieringen 2 j. d. K. Heeren straat. D. Velleman 12 d. z. L. Boogaardstr. J. H. Splinter 76 j. Nassaulaan. C. Gus- kens 79 j. Gr. Markt. J. G. Leising 1 dg. d Kennemerstr. S. Sweers 7 dg. z. Kinderhuis- singel. 26 Dec. .1Gootjes 3 m. z. Voorting- straat. -- M. Bos 15 m. d. Kennemerstr. A L. Blanskleij 16 m. d. Hagestr. N. F. Ans- lijn 29 j. de Clercqstr.— 27 Dec. M. Meijer25 j. Mr. Lottelaan. H K. Hemminga 59 j. Tuin straat. 28 Dec. M. Hoogkamer geb Rusman 72 j Gastbuislaan. H. P. Blokker 22 j. Kerkkofstr. C. M. Timmer 6 m. d. Gr. Hei ligland 29 Dec. E. NSelborst 4 mz. Zomer- vaart. G. E. Geenevasen l(>m.Oranjebooms laan. AM. L. de Haas geb. Ravallet 65 j Hasselaarstr. G. vau den Haak 45 j. Amster- damstr. H. Friedricbs 24 j. Ursulasteeg. JBurgers 36 j. Parklaan.-- J. W.Boeree 2 md. Riviervischmarkt. 30 G. 0van Halen 37 i Drappenierstr. B Douglas 86 j. wed. J. Ma joor Begijnhof. M. S. D. van Zamen geb. Beerhorst Asterstraat. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Dec 1890. Aardappelen. Aangev. 212, verb. 174. H. L. L. pr.jfl.50, H. pr. ƒ3.75 p.H.L. Appelen. Aangev. 54, verk 25 H. L. L. pr. f 3.00 H. pr. ƒ6 .50 p. H. L. Peren. Aangev. 18 verk. 13 H. L. L. pr. 3.50 H pr. f 6.00 pr mand. Boter. Aangev. 1244, verk. 1036 Kilog. L. pr. 1.10, H. pr. ƒ1.50. Biggen. Aangev. 583, verk. 502 st. L. pr. ƒ5.00, H. pr. ƒ19.00. KAASMARKT 31 December. Aang. en verk. 35 stapels, uitmakende 3090 kazen, weg. 8318 kilogrammen Hoogste prijs per 50 K.G. 29. VEEMARKT. 31 December. Aangevoerd. Prijs. 14 N. Kalveren 7.a 1 Schaap 19. 12.— P. H. AMELüNG. GEZUSTERS BUSQ.UET. J. J. BOUWER. E. BRUfJNSTEEN. I. J. DRUKKER, Smedestraat 7. J. 't HART. J. C. VAN DER LIST, Photograaf. M. OCKELOEN. M. PRENT v. n. BERG. A. VAN DER PLUYM. S. SLUIZER, KI. Houtstraat. G. UCHTMANN en Echtgenoote. F. VERBEEK, Singer-Maatschappij. H. F. WIJNANDS. voor vele Nieuwjaarsgroeten en Heil- wenschen, mij toegezonden, met we- derkeerige Zegenbede door Ds. P. J. MOETON. Mijn hartelijken dank en weder- keerigen heilgroet aan allen, die,, bij het ingetreden jaar, mij van hun ne goede weuschen verzekerden. Ds. SMEDING. Met wederkeerige heilbede betuigt de ondergeteekende zijnen welge- meenden dank aan allen, die bij den aanvang des jaars hem van hunne belangstelling deden blijken. 2 Jan. 91. Ds. BARBAS. Ondergeteekende wenseht bij den aanvang van 1891 des Heeren besten zegen toe aan zijne vele vrienden en- leerlingen. H. BREMER. Het Compliment van den dag aan mijne geachte Clientele, Vrien den en Kennissen. P. van STAVEREN. Bakenessergracht 5. Haarlem 2 Jan. 1890. aan mijne geachte Clientele, Vrien den en Bekenden. G. HONING. Zondag 4 Januari geen. OEFENING.(3 tl) Grand Spectacle directeur: J. WITTKOWEK, GERSON. 's Avonds 7]/2 uur. De Leden hebben vrijen toegang 7 Dames en Kinderen a 0,25 de persoon. (244) HET BESTUUR. NIEUWE Directeur: J. G. DE GROOT. (5de Voorstelling van het Abonnement,) Opera Comique in 3 bedrijven. Muziek van F. Hérold. Aanvang 7 V2 uvr- Balcon 2.25, le Loge 2. Stalles ƒ1.75. Parterre ƒ1.50, 2e Loge ƒ1.25, Gaanderij ƒ0.60. Hartelijk tèle met het Hoofdkantoor AFDEELING HA EERSTI op Woensdag 14 Ja in de muziekzaal d „Vereeniging". Oratorium van Solisten Mevrouw S. HAASE Sopraan, Rotte Mejuffrouw C. 1 Alt, Amsterd J. J. ROGMANS, Amsterdar JOH. MESSCHAEI Amsterdan Directer de Heer W. RC te Haarlem (Opgericht 20 Febrn Beschermhee Mr. E. A. JOB Directeur de Heer W. RO Het Bestuur heeft berichten dat het le I saizoen is bepaald op 19 Januari 1891 als solisten zullen opt Mej. SOPHIE SP0( Mej. LENAMIE DEN Degenen, die als Kunstlievend lid wet treden, gelieven zich te melden bij den Pe der Vereeniging, den EDEN, Damstraat 20 A'aniens het E. DE LANOY, T. C. NIEPHA1 Heden overleed geliefde Broeder HERMAN na een lijden van vi in den jeugdigen leef' en-twintig jaar. J. FRI Bij Mevrouw LOl Gracht 88, kan r geplaatst worden eer voor werk- en keuk Liefst in de twin Spreekuur van 12- Er wordt gevraagd fatsoenlijke van de P. G. niet 1 jaar, die goed kan ki werkeD. Zonder goedi hoeft men zich niet i Adres KI. Hontstra

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2