CQLLEC J Schouwburg - Ha A. KÜIMELK DON PASQU ir ADVERTENT] NIEUWE Dir. H. M. Frederico Carl Enrique Dondi. Vendredi 16 Janvie Wetenschappen op Woensdag 14 Janus in de Bovenzaal van h Buitengewone C len in verband met de eischen van een gemengd pnbliek. Mejuffrouw en de Heer Van Maas droe gen met veel kunstvaardigheid voor het Andante van het Concert in E mineur van Mendelssohn, (Piano en Viool) dat al da delijk de gewenschte stemming bracht en na de pauze de fraaie Tweede Polonaise van Winiawski, waarvan de uitvoering met aandacht werd gevolgd, en zeer werd toegejuicht. Ons dappere kwartet Loreley gaf met niet minder toewijding zijne schoonste gaven ten beste. In 't Bosch van Menager, Ihr lieben Vöglein van Verhuist en dan twee Ty- roler kwartetten welke in kostuum wer den ten gehoore gebracht en hierdoor het effect volkomen deden zijn. Mooi was vooral het aardige joedel-refrein. Op al gemeen verlangen werd een der couplet ten herhaald. Ons pnbliek houdt ook van actie; hiervoor zorgde ds Gymnastiek- Vereeniging Sparta, die door haar élégant werken aan het rek vooral veel dank in- oogstte. De Heer Straus was onbetaalbaar ko misch. Zijne voordracht «Muziekliefheb bers" getuigde van veel goeden smaak. Het auditorium kwam soms door zijn humor tot het toppunt van vroolijkheid. Het laatste programma-nummer had dit is een eigenaardigheid bij de Bonds- bijeenkomsten een nationaliteits-tintje, zeer geschikt om indruk te maken. Sparta voerde een Collonne-degen uit, uitmuntende door fraaie standen met een nimmer feilende nauwkeurigheid en toen na afloop de jongelieden in positie ston den, trad Loreley op met het Hieuw Wilhelmuslied, woorden van den Heer J. Hierop en het Volkslied, gewijzigd door den zelfden. Hier ontwikkelde Loreley een kracht, welke aan geestdrift grensde. Hiet verzuimd mag worden de vermelding, dat Loreley van het Bestuur in de eerste af- deeling een krans ontving, een even een voudig als gepast huldeblijk aan het Kwartet, dat altijd gereed is zijne schoo- ne gaven ten algemeenen nutte ten beste te geven. Even na elven ging men in goede orde uiteen. Een recht prettige geest had den geheelen avond geheerscht en de Bond kan er zich op beroemen door dezen goed geslaagden kunstavond hare populariteit versterkt te hebben. Ten slotte een opmerking. De Bond bestrijdt drankmisbruik, maar daar de grens tusschen misbruik en ge bruik niet te trekken is en het eerste een gevolg is van het laatste, is het de vraag of het niet verstandiger ware alle spiri tualiën op de feestavonden streng te we ren, zelfs punsch. Hoewel het gebruik ervan slechts sporadisch voorkwam, be hoort er toch op gewezen te worden, dat punsch in de zaal te verkrijgen was en als het drankduiveltje op welke wijze dan ook om den hoek komt kijken, waar blijft men dan met het prestige des Bonds! 't Is niet om opmerkingen aan den man te brengen, maar om het begin sel, dat niet aan eischen van het publiek of aan buffetbelangen mag opgeofferd worden. De volgende getallen geven aan de personen welke op Zaterdag en Zondag gebruik maakten van de gratis koffie-en brood-uitdeeling, zijnde respectievelijk 446 en 432. Sedert Maandag zijn na negen uur geen kinderen meer toegelaten met het oog op het schoolverzuim. Op dien dag kwamen 356 kinderen en 250 volwassenen en Dins dag 450 kinderen en 225 volwassen. Menigmaal is er, ook in dit blad, gewezen op het gebrek aan eenheid in den zang van de leerlingen der verschillende openbare scholen alhier. Bij feestelijke ge legenheden kon er nooit eens flink uit de borst door allen een zelfde lied gezongen worden, omdat de eene groep kinderen dit, eene andere groep dat lied niet kende. De afdeeling Haarlem van het Hed. On derwijzers-Genootschap wenscht daarin verandering te brengen en benoemde daar toe eene commissie bestaande uit de heeren J. de Koek, R. Luyten, J. W. Sevenhui- sen, W. Swart, B. J. Visscher, G. C. Weeren en J. Weijerman. Deze commissie verzond aan de hoofden der scholen eene circulaire, waarin zij eene opgave vraagt van de kinderliederen, welke in hunne scholen worden gezongen, om daaruit bij voorkomende feestvieringen eene keuze te kunnen doen. Indien de H. H. onderwijzers zich tevens kunnen ver staan in de keuze van eenen leider voor het geheel, zijn wij op het gebied van kindergezang eene schrede voorwaarts ge gaan. Zondag avond gaf de Koninklijke Yereeniging in den Schouwburg eene bui tengewone voorstelling met De Koopman van Venetië van Shakespeare naar de ver taling van Burgersdyk. De letterkundige verdiensten en de in houd van het werk zijn reeds herhaalde lijk aangetoond, evenzoo de zwakke zijden. Vooral gelden als een grief de tien tafereelen waaruit het stuk bestaat, waardoor de dui delijkheid niet wint en de aandacht van den toeschouwer wordt afgeleid tot bijza ken, die al zeer weinig tot de ontknooping bijdragen. Toch zijn wij het Hederlandsch Tooneel dank schuldig voor de opvoering van het klassieke meesterstuk met zijne fraaie ka rakterschilderingen, met zijn krachtige taal. Elk der opvoerenden toonde zich opge wassen tegen de moeielijke versificatie, al is het ook, dat soms het rijmwoord invloed uitoefende op den zin. Het zwaartepunt van de Koopman ligt ongetwijfeld in het spel "van jjbylock. Deze party vervulde de Heer Bouw meester, en dat wel op de meest lofwaar dige wij ze. By hem geen sprake van afge paste strofen, of anstvallig achtgeven op slotklanken, geen sohaduw van overdri ving. Hg was geheel de hartstochtelyke gevoelsmensch, waar sprake was van haat en wraak, de koel berekende woekeraar waar de belangen van zyne finantiën dit noodig maakten. Onbetaalbaar als satiricus, in het duivelachtig lachen by zyn leed vermaak konde men zich niets schooners voor de rolsopvatting voorstellen. En Possart dan in de Dnitsch vertaling van de KoopmanDe meening bestaat, dat Bouwmeester niet door hem wordt overtroffen, en dan mogen we ons geluk wenschen, dat de groote, de gevierde Duit scher voor 't minst eene evenknie vindt in den Hederlander Louis Bouwmeester. De damespartyen werden mede verdien- steiyk weergegeven. Mevrouw Holtrop als Portia mnntte uit door fraai Hederlandsch en door die gratie, welke de ryke erfdoch ter onweerstaanbaar deden zyn. De zaal was redeiyk goed bezet, een bewijs dat men de groote verdiensten van het Neder lands Tooneel kent en waardeert. De groote zaal van het Sportter rein de Phoenix had Zondag een eigen aardig aanzien door de tentoonstelling van Duiven en wat daarop betrekking heeft. Hu is voor een leek op het ge bied van Duivensport een duif een duif, rood, blauw, grys, bont, geschulpt, ge wone duif, postduif, pagadet, maar allen duiven. Welke leek echter de moeite ge nomen heeft een kykje te nemen voelde zich eenigszins den indruk, dat deze soort van sport toch zyne genietingen kan heb ben, nu nog afgescheiden van het groote nut dat ééne soort, de postduif kan heb ben. Tegen half tien werd de tentoonstel ling officieel geopend, door den Bescherm heer der Haarlemsche Vereeniging De Snelvlieger, den Heer F. Lieftinck. In eene korte toespraak wees Z. W. E. Gestr. er op hoe de duiventeelt tegen woordig niet meer is een zaak van bloot toeval, maar hoe door doelma tige kruising de soorten veredeld worden en hoe op deze wyze een krachtig ras gevormd was, geschikt om by vreugde of ramp, in tyden als stoom en electrici- teit hare diensten weigeren, de hoop ge vestigd te doen blijven op de kleine vriendelijke bode, de duif, Hamens eenige Vereenigingen werd aan den Heer Henri E. Jung, het ijverige lid van het Bondsbestuur, een geschenk in zilver aangeboden door den bescherm heer en toen verspreidde men zich door de ruime zaal om het tentoongestelde te bezien, en het was merkwaardig de ge sprekken der kenners te volgen en de geestdrift op te merken, welke het be schouwen van deze of gene vermaarde overwinnaar by wedvluchten of van het eene of andere fraai gebouwde of schoon geteekende duivenpaar opwekte. De postduif met hare ringvormig ge teekende, bolle oogeD, haar slank, fyn- gevormd lichaam en haar schrander kop je; de leek in het vak gevoelt, dat zoo'n diertje tot iets meer geschikt is, dan de sierduif in eene andere volière. En dan, hoe de eigenaars hunne duiven uit de groote menigte exemplaren weten te her kennen en hoe zorgvol zy hunne geve derde vrienden laten drinken en hoe het hen aan 't hart gaat, als dnif weigert om van de drinkgelegenheid gebruik te maken of de verontschuldigingen te hoo- ren, omdat duif nu ook in zoo'n zaal, in een korf, niet op haar gemak is, niet durft, niettegenstaande het beestje nu toch dorst moet hebben. Zie, zoo'n duiven- tentoonstelling leert den leek toch ook, dat de menschen nog zoo kwaad niet zyn. Hatuurlyk vormden de gesprekken over wedvluchten den boventoon en vernam men van heldendaden van bekende dui ven, die de beteekenis van de duivensport in een geheel ander licht deden zien. By de wedvluchten is het bepalen van den juisten tyd van aankomst een punt van aanbelang. Veel is er al over gespro ken en allerlei soort van tydsbepalers zyn reeds in deze werkzaam gesteld geweest. Door den Heer P. van der Putten alhier is thans in deze eene belangrijke verbetering aangebracht. Zoodra de duif na eene reis op het hok terug komt, maakt hij door aanraking van den bodem contact met eene electrische schel en bespaart dus den eigenaar het groote ongerief van soms uren op den uitkijk te staan om de aankomst af te wachten. Tevens was aan wezig een uurwerk, door den Heej^#an der Putten vernuftig uitgedacht,'dat dient, om het juiste tijdstip van aankomst te constateeren. Het is nog niet duidelijk of beide toe stellen met elkaar kunnen in contact ge bracht worden tot één automatisch toestel, dan ware de kwestie geheel opgelost. De eet- en drinkbakken van denzelfden in zender moeten aan alle eischen voldoen. Des namiddags was er muziek in de zaal en werd de tentoonstelling goed be zocht. Van de Haarlemsche inzenders werd bekroond de Heer H. E. Jung met 1 Zil veren med., 1 Bronzen medaille en 2 diploma's, de heer Haartman met 1 Zilv. med., de Heer Van IJsseldyk met 1 Zilv. I en 1 Bronzen med., de Heer Van der Putten met 1 Zilv. med. en de Heer Don- nee met een diploma. De verschillende armbesturen hebben tegenwoordig een zware taak in het ver zorgen van al degenen, die thans hulp noodig hebben. Dit ondervindt ook het College Diakenen der Nederduitsch Her vormde Gemeente, dat, niettegenstaande de enkele zeer belangryke giften waardoor Buitengewone uitdeelingen konden plaats hebben, thans in de noodzakelijkheid is, zich tot de ingezetenen te wenden tot ver sterking der buitengewone middelen om dit te kunnen voortzetten. Het voornemen bestaat, Donderdag a.s. eene Buitengewone Collecte te houden. Waar de behoeften groot zijn, kunnen wij, zonder nadere aanbeveling, volstaan met de aankondiging van deze Collecte op aanstaanden Donderdag. Haar men ons mededeelt, is op de thans plaats hebbende schilderyententoon- stelling van de Sociëteit Monus te Maas tricht o.a. voor de verloting aangekocht eene schilderij, strandgezicht, van een jong Haarlemsch kunstenaar, den Heer J. G. Veldheer. Ter voorziening in de behoefte aan een tweeden leeraar heeft de Kerkeraad j der Hederduitsch Gereformeerde Kerk, (do- leerende) alhier in zyne laatstgehouden vergadering het navolgende drietal predi kanten geformeerd, alsP. van Son te Amsterdam, S. Sleeswyk Visser te Rijsoord en J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsnm. Gaarne vestigen wij de aandacht op de Lezing te houden op Woesdag 14 Jan. a.s. door den Heer A. Brummelkamp van Gro ningen in de bovenzaal van 't Hut. Wy vertrouwen dat deze lezing, welke ook voor Dames toegankelijk is, door velen zal wor den bijgewoond. Gisteren avond omstreeks llVs ure heeft door het springen van een petrole umlamp een begin van brand plaats gehad op een bovenachterslaapkamer in het per ceel Zylweg no 1, waarbij verschillend beddegoed, gordijnen en eenig meubilair is verbrand. Door de bewoners en de buren is de brand geblnscht. Gisteren avond is een los werkman by de H. IJ. S. M. aangehouden ter zake van diefstal van een worst uit een mand in het goederen magazijn. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 20 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand December van het vorige jaar was dit getal 28, dus 8 meer. Gisteren avond is in een koffiehuis in de Smedestraat een biljartbal ontvreemd. By de heden plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeen teraad zyn ingeleverd 541 biljetten. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zieb de volgende personen voor werk aangemeld: Een voor stalknecht. Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Drie voor kantoorloop er. Een voor portier. Een voor behanger. Een voor schoenmaker. Een voor metselaarsknecht Een voor broodbakkersknecht. Twee voor tuinmansknecht. Een voor opzichter. Vijf voor aardwerkers of los werkman. Tien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor hulp kookster. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk toi het Bestuur te richten (bus Doelen of Stadhuis. BURGERLIJKE STANI» ONDERTROUWD. 2 Jan. P. A. Lijdsmau eu C. D. Lohman. I. C. Jolles en A. de Clercq. 7 Jan. J. G. Broekhuizen en C. van Slaveren. 8 Jan. H. Kroon en M. C. Persenaire.H. F. van Beij- nen en A. M. Geersen. GETROUWD. 7 Jan. T. Keijzer en J. Eindhoven. 8 Jan. G. Jinsen en A. de Graaf. G. van Gelder en L C. S. Rittner Bos. GEBOORTEN. 31 Dec M. C. Balden geb.van der Steijlen d. J. E. de Vries geb. Erank z. H. Kuipers geb. Pot z. A. Elffers geb. Verbagen z. 1 Jan. M. Erdtsieck geb. Kaler z. C.M. van. Wieringen geb. van Velzen d. P. A. van Am- stel geb. Sarlet d. J. Snoeks geb. Bakker d. 2 Jan. B. C. Hersman geb. Doelage d. M. J. Broekmeijer geb. Warning z. A. Sanders geb. Hardesmeets d. (levenl.) 3 Jan. A. E. de Boer geb. Lingeman d. E. S. Hoevens geb. Meier d. P. Lingeman geb. Steijn d. 4 Jan. H. C. Quarks van Ufi'ord geb. de Ea- vauge z. C. Buurman geb. Smit d. J. IJ. van Hamburg geb. de Vries d. G. W. M. van Dam geb. Vollaerts d. G. L. MAlleman geb. Duin z. M,Waning geb. Bouwer d. E.van- Brussel geb. Benraadt d.J. M. Neuman geb. v. d. Hoff d. 5 Jan. G. Vink geb. Bakker z. G. C Roosloot geb.van der Putt d. J.H.Koe- lemeijer geb. van Kessel z D. C. E. Kruup geb. Droog z. E. Hoogkamer geb. Brusseld. C. van Stipriaan geb. Krap d. A. M. C. Anten geb. de Nijs d. J. C vander Ham geb. Holsmuller d. H. M. de Haan geb. van Gef- fen z. 6 Jan. H. Dellius geb Rijke d.J. W. Wezenbeek geb. van Loenen d.M. E. Broekman geb. Kruijerz. A. Dirksgeb. van Toor d. A. Oosterom geb. Starrenburgd. 7 Jan. B. J. van Slooten geb Meijland z. H.- J. G. Malherbe geb. Stammeijerz.J. J.Boon geb. Rosbaeh d. OVERLEDEN. 31 Dec. J. M. Arons 72 j. Hagestr. C. M. Nobels 5 rod. z Koudenhorn. L. T.Hijmen- sen 2 md. z. Wijde Appelaarsteeg. C. M- Arends geb. Maane 71 j. Raam vest. A.C. Hille 2 uid. d. Bu'gwal. J. Reesl8 j. Morin— nesteeg. 1 Jan. P. Prijs 76 j. L. Raamstr. C van Muijen 6 md. d. Scheepmakersdijk. C. D. Breemer 68 j. Spaarnwouderstr. E. W. Bogaart geb. Cornet 56 j. Raamsteeg. M. A. Smit geb. Toepoel 75 j Oranjeboomslaan. A. Peper 55 j. K. Heerenstr. 2 Jan. H. van der Hurk 80 j. Sophiastr. M. Homborgk geb. van Dantzicli 87 j. Barrevoetestr. A. M.van Beek geb. Blom 78 j. Hagestr. J.A.van Roon 58 j. Vrouwesteeg. Jvan Es 28 j. L. Molen straat. A. M. E. Zegwaart 3 j. d. Leliestr.— 3 Jan. G. J.W. Burger 14 md.z. Lombardsteeg. S. P. Roosen 34 j. Oranjestr. G. Wolken 8 md. z. Ged. Raamgracb'. 4 Jan. J. van Duijn 71 j. Raamsteeg. A.M. van den Eijk- hoff 80 j. Zoetestr. - G. JHollander 9 md. d. Teylerstr. J. J. Koehorst 7 j. z. Amsterdam straat. 5 Jan. H. W. Weijers 45 j. Schoter singel. D. Anthonisse geb. v. d. Raadt 71 j. Hagestr. C. v. d. Bogaerde 79 j. Raamsteeg. J. P. Donker 14 dg. z. KI. Heiligland. 6 Jan. A. M.Smoolenaars 3 j. z. Bakenessergraeht. J. Smit geb. van der Zee 79 j. Breestr. G. Uilenburg geb. van Niei 66 j. Breestr. P. Pieper 50 j. deWitstr.—7 Jan. E. Liefting21j. Biggest, C. H. G. Hoogkamer 1 dg. d Mag- dalenasteeg. 8 Jan. J. Eouraux geb. Lusink 65 j. Schotersingel. Markt van 12 Januari. Aardappelen Aangev. 30, verk. 22 H.L. L. pr. f 2.00 H. pr. f 3.25 pr. H.L. Boter. Aangev. 116, verk. 116 K. G. L. pr. f 1.35 H. pr. ƒ1.55 p. K. G. Biggen. Aangev. 56, verk. 49 stuks. L. pr. ƒ5.00 H. pr. ƒ17.00 p. stuk- GR A AH- EH ZAADMARKT Marktbericht van 12 Januari. Witte tarwe f 6.80 f 7.80 llogge 6. Haver 3.12° 3.75 Tournée d'Opéras Co Italiens, une senle représentati Grand Opéra Comique e DE DOHIZETTI Rideau a 1lk hei Balcon 2,50, Stalles 2,Parterre 1,50, 1,25, Gaanderij f 0,50. Tekstboekjes met Holl. tekst in den Sch( 25 ets. verkrijgbaar. Duivenboonen Paardenboonen 6.25 ,5.50 6.60 's Avonds ACHT in de Zijlstraa door den WelEd. 1 van Grom Onderwerp: Bilderdijl kenis voor ons leven. Op uitnoodiging van de gelings Vereeniging Jes en de Ger. JongeÜDgs V Timotheus, alhier. gjdg? Kaarten zyn vt a 20 CtS by de heeren delaars De Erven Loosj gracht, J. F. v. Dobbe jorisstraat, D. J. v. Groote Houtstraat en t perkt aantal ook aan op den avond van de Le De Lezing is ook t< voor Dames. Buitengewoi DIAKENEN DER NE GEMEENTE alhier, staat gesteld door er belangrijke giften, h< durende deze en de vor reeds meermalen de i zorgen toevertrouwt Buitengewoon kunnen met levensmiddelen, br en dekens; die gifter bruikt, en de kas is n buitengewone uitgav< strijden, terwijl de be hunne armen nog e zoo al niet grooter z Bewogen met het li veel honderden gezinn Diakenen daarom bel door het houden een op Donderdag den 1 a. s. een beroep te doi in den laatsten tyd, gebleken liefdadigheic Zij zijn overtuigd welwillendheid waar hunne, vooral in dezen taak te verlichten, e daarom op ZEER MI DRAGEN. Hamens Diakenen F. C. HOS, Diaken-B H. J. BRONKHORST, Haarlem, 14 Januan

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2