HAA Eerste Blad. PREDIKBEURTEN Nieuwsberichten. INo 15 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 21 Februari 1891 verschijnt* op ZONDAG 22 Febr. 1891. Nederd. Herv. Kerk. ^elephoonnïïmmes TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk.meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des miftdags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. 9e Lijdenstekst. Ham. 2 ure, Barbas. 10e Lijdenstekst, 's Av. 6 ure, Knottenbelt"11e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas, 9e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Boog. 's av. 7 ure, Swaan. 12e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debiy. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Sandpoort. Voorm. 10 ure, B. Tideman Jz., Pred. te Haarlem. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. '8 Avonds 7 ure, J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, Snel, Theologisch Candidaat. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Donderdag 's av. 71/2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, W. Bax, pred. te Zaandam, 's AvondB 6 ure, Poolman. Donderdag 'sav. 8 ure, Mees. Lijdeusprediking. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk, Voorm. 10 ure, Dr. J. van Loenen Mar tinet, pred. te Sandpoort. Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 's avonds 8 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenrest. Maandag 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Lucas 23 35 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdag 'sav. 8 ure, Swaan. Bijbellezing. Lokaal v.d. Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bij bellez. JDe collecte gehouden bij de openbare vergadering van het Hulpzendelinggenoot schap „de liefde van Christus dringt ons" op Maandag j.l. in de Groote Kerk heeft opgebracht f 77,891/2- Bennebroek. Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma. Predikant te Spaarndam. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, li. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Dr. Muller, Hoogleeraar te Amsterdam. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Zandvoort. Voorm. 91/2 ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Huwelijksinzegening. KRONIEK De Raadzitting van 18 Febr. j.l. ving aan met de beëediging en installatie van den Heer Joh. de Breuk, het nieuw ver kozen raadslid. De Voorzitter zeide, hem met genoegen in den Raad te zien zitting nemen, waarin de gedachtenis aan zijnen geachten vader bij velen nog levendig was. Hij vertrouwde, dat de Heer de Breuk diens voetstappen zou drukken en had daar voor allen grond omdat hij bekend was met den ijver en de bekwaamheid, die hij zelf belangeloos had over gehad voor de |i belangen der gemeente, in zijn hoedanig heid als le Adjudant en Secretaris, van het corps Brandblnsschers, waarvan hij nu onlangs tengevolge zijner benoeming had afscheid genomen. De Heer de Breuk werd door de Raads leden verwelkomd, en nam plaats naast den Heer de Clercq van Weel. De gebruikelijke mededeelingen vingen aan met het bericht van het overlijden van den Heer Droste, die zoovele jaren het hoofd was geweest van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter bracht hulde aan zijne nagedachtenis en stelde voor een brief van rouwbeklag te zenden aan diens betrekkingen, waartoe besloten werd. Verschillende rekesten werden daarop in handen gesteld van commissies. De Heer L. Obermüller verzocht ontslag tegen 1° Sept. a.s. wegens gezondheidsre denen. Ingekomen was een voorstel van B. en W. tot herziening van het Reglement van orde. Van den Heer Janssen van Raay was ingekomen een jaarboekje van 1891 en een legaat van den Heer Soli voor de bibliotheek. Beiden werden in dank aanvaard. Een rekest van onderscheiden gemeen tebesturen om zich te verzetten tegen de voorgestelde belastingontwerpen werd ne- dergelegd ter visie van de leden bij den Secretaris. Een voorste] tot het aangaan eener da ding met Mej. Koenen tot regeling der hangende verschillen betreffende de Rus- tenburgersloot en de Esschilderssloot, werd aangenomen. Hierbij zal de Rustenburger- sloot, voor zoover die langs de Rusten burgerlaan gelegen is, aan de gemeente komen. De derde suppletoire begrooting werd goedgekeurd. Eenige grond bezuiden de tolgaarders- woning aan de Leidsche Vaart werd op de thans algemeen geldende voorwaarden verhuurd. De Commissie van financiën was in haar adres daarvan afgeweken, maar moest toegeven aan den Heer de Kanter, dat het beter was hierbij zich aan den regel te honden door haar zelve eenmaal vastgesteld waarin de Raad dan ook be rustte. Ook de grond van een nachtwachtshuisje aan den Burgwal werd verhuurd, terwijl de grond voor het volksdouchebad afgestaan, werd verhuurd aan de Vereeniging „het Witte Kruis." De aanvraag van verschillende particu lieren tot verlenging van huur werd toe gestaan, en de rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken goedgekeurd. De aanvrage van den Heer Sanders tot aanleg van een locaalspoorweg van Nieu- wer-Amstei naar Haarlem werd voorloo- pig toegestaan zonder dat de Raad zich bierdoor gebonden wilde rekenen jegens andere aanvragers. B. en W. stelden wijders voor om aan Mejde Vlaming, aan wie tot herstel van gezondheid een verlof van 3 maanden was verleend, gedurende dien tijd de helft harer jaarwedde toe te staan. De Heer Macaré had hiertegen bezwaar. Er bestaat hiervoor geen vaste regeling en deze was toch zeer gewenscht. Het ge- heele tractement uit te keeren, achtte hij niet goed, ofschoon dit aan Burgemeester en Wethouders wel werd toegekend, als ze door ziekte verhinderd waren. Bij velen zou door dezen maatregel de prikkel tot terugkeer te zwak worden. Men moest het echter den ambtenaren der gemeente aangenaam maken en daarom achtte hij het niet kwaad tweederde van het tractement bij ziekte nit te keeren. De Voorzitter wijst er op, dat bij ont stentenis der Wethouders dadelijk hun presentiegelden ophouden, en hun taak zoolang door de overigen wordt waarge nomen. Bij het onderwijs verlangt men dadelijk een plaatsvervanger. De Heer Krol is sterk tegen ruime be zoldiging bij verlof. Dit leidt tot mis bruiken, zooals hij vaak in Indië heeft gezien. De heer Macaré vreest daarvoor niet. Indische toestanden zijn niet met de onzen te vergelijken. Wat de ontstentenis van B. en W. aangaat, ook voor hen worit soms een tij del ij ken Wethouder aangesteld. Daarenboven kunnen zij elkaar vervangen, wat bij het onderwijs vaak onmogelijk is, daar een leeraar in het Nederlandsch toch geen Duitsch kan onderwijzen. Het amendement van den Heer Ma caré wordt daarop verworpen. B. eo W. beloven evenwel te zullen overwegen, of er eene regeling op te maken isdit laatste op verzoek van den Heer van der Merseh na afloop van de zitting. Aan den Heer Dr. P. G. Buekers wordt vergunning verleend om werkzaam te zijn aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers. Op voorstel van den Heer Stolp wordt hier de bepaling ingelascht, dat deze ver gunning zal gelden, zoolang zijne lesuren aan de gemeente dagscholen niet meer dan 26 bedragen. Benoemd worden tot onderwijzer de He6r J. A. J. Paulen, tot onderwijzeres Mej. P. Metman en Mej. J. J. de Kook. Tot leeraar in de gymnastiek wordt aangesteld de Heer W. Visser te Elburg, Dr. T. C. Winkler benoemd tot commis saris ran de Stadsapotheek, de Heer C. J. Gonnet tot lid der commissie van het stedelijk museum, en tot stadschirurg Dr. Bijleveld, waarbij tevens op diens ver zoek zijne benoeming als stadsgeneesheer wordt ingetrokken. Nadat eindelijk nog een stembureau was samengesteld tot verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel werd de vergadering gesloten. De Ferste Kamer, die Maandagavond was bijeengekomen, om aan te hooren, welke stukken enz. er waren ingekomen, heeft Dinsdag haar algemeene beschouwin gen naar aanleiding van de N^aafobegroo- ting aangevangen. De eerste Spreker was de heer van Gennep, die met ernst opkwam tegen de bewering der Reg. in haar schrif telijk antwoord, waarnit zon kunnen worden opgemaakt, dat door de aanneming der school wet-wijziging het liberale be ginsel zou zijn prijsgegeven. Daarbij is het neutraliteits-beginsel gehandhaafd,maar subsidieering der kerkelijke scholen toege staan. Het sukces der Reg. in deze aan gelegenheid is enkel verkregen in naam van de neutraliteit en billijkheid, niet in naam van haar christelijk bewustzijn. De heer de Brnyn verklaarde nog nooit met zooveel leedwezen het woord gevoerd te hebben als thans. Hij betreurde het, dat de Reg. die den schoolvrede had ge bracht, nu door de Leger wet een twist appel onder de burgers van hetzelfde land geworpen had. Namens zijne politieke vrienden verklaarde Spreker, dat zij niet tegen de begrootingen zouden stemmen, om den gang der werkzaamheden niette verstoren, maar als ooit de Legerwet de Kamer mocht bereiken, dan zouden zij het Kabinet even krachtig bestrijden, als zij het tot nu toe verdedigd hadden. De heer Fransen van de Putte kritizeerde het po litiek beleid der Reg. in verschillende opzichten. De Staten-Generaal hebben er minder over te ooideelen of zij is opge treden als eeue Reg. van christelijk be wustzijn, dan wel of zij blijk gegeven heeft van politiek bewustzijn. Hij liet verschillende leden van het Kabinet met hun handelingen en nalatigheden de revue passeeren en was tot de overtuiging ge komen, dat de dagen van dit Kabinet ge teld zijn. Spreker dringt er op aan, dat hervormingsgezinde partijen zich zullen verstaan ten aanzien van het bereikbare. Aangaande het tegenwoordig Ministerie ge tuigde hij nog aan het slot zijner rede, dat het zich gedoopt had als Ministerie van christelijk bewustzijn, maar dat men als opschrift boven zijn grafzerk moest plaatsen„Hier rnst in vrede en tevre den het Ministerie van Staatkundige on bewustheid.De heer Melvill van Lijnden trachtte het Kabinet te verdedigen, dat altijd volgens dezen spreker veel tot stand bracht. Hij keurde de stelselmatige oppozitie van den heer Brnijn, op grond van eene nog niet behandelde legerwet af. De heer van Royen pleitte voor eene nieuwe partij formatie, daar rechts en links voorstanders en tegenstanders van hervorming zijn. De heer Wertbeim vroeg of de Reg. onze konsulaire vertegenwoor diging ten behoeve van Luxemburg wilde doen ophouden. De Min. van Kol. meent, dat als de Reg. kan wijzen op het tot stand komen der schoolwet, zij wellicht den naam kan krijgen van de Regeering der pacifikatie. Bij die wet toch is het neutraliteitsbeginsel gehandhaafd, maar met gelijke toepassing tegenover het open baar en het bizonder onderwijs. Het ver wijt, dat de Reg. nog geen kiesrechtwij ziging van belang wenscht, beantwoordde de Min. met herhaling der bewering, dat de additioneele artiekelen niet bestemd waren om dadelijk te worden veranderd,

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1