HAARLEMSC Eerste Blad. PREDIKBEURTEN INo 19 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 7 Maart 1891 op ZONDAG 8 Maart 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. VELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Adyertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiên worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Sioaan. 17e Lijdenstekst. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 18e Lijdenstekst. ®sAv. 6 ure, Barbas. 19e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 1.0 ure, Hoog. 17e Lijdenstekst. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, J. II. Wiersma, pred. te Amsterdam. (Voor Smeding). Woensdag 's av. 7 are, Moeton. 20e Lijdenstekst. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, J. W. Hilbrander, godsdienst-onder wijzer. Waalsclie Kerk. Voorm. 10 ure, Debty. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Woensdagavond geen dienst. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 's av. 7V2 ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Donderdag 's av. 8 ure, Mees. Lijdeusprediking. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, J. J. van Hitte, pred. te Zaandam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's avonds 8 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool, L. Heerenvest. Geen Bijbellezing. Lokaal in de Oranjestraat. 's av. 8 ure, J. M. Snethlage pred. te Amsterdam. Bijbellezing. Lokaal v.d. Jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 u., Knottenbelt. Bij bellez. D8. Smeding zal Dinsdagavond iidmateneatecbisatie houden. Benuebroek. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Ariel. Nam. 21/2 ure, J. D. van Ar kei. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kui/t Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Nam. 21/2 ure, C. van Koetsveld CEz. Doopshediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Velsen. Voorin. 10 ure, H. Nam. 2 ure, de Heer Dagenaar te Ymuiden, en H. WaardenburgDoopshediening. Nam. 3Ve nre, Zondagschool Zandvoort. Voorm. 9 ure, A. E. van Deinse Pred. te Heemskerk. Vierde concert van de Haarlemsche Bachvereeniging. Bij het Bachconeert van Dinsdag avond traden als solisten opde heer en mevrouw Hildach uit Berlijn en onze stadgenooten de H. H. L. Schlegel en Joh. SteenmaD. Voor den laatste, die voor de eerste maal bij een Bachconeert speelde, lag daarin eene groote eer en eene erkennig van zijne verdiensten als jong kunstenaar, want de Directeuren van de Bachvereeniging gaan er- niet zoo heel gemakkelijk toe over, iemands naam op het programma te bren gen zij moeten de overtuiging hebben, dat de bekwaamheden van de artisten, die daarvoor in aanmerking komen, in overeenstemming zijn met de muzikale be- teekenis van hunne concerten." Wij feliciteeren den heer Steenman dan ook wel met de onderscheiding, welke men hem van de zijde van „Baeh" heeft waar dig gekeurd. Ons bepalende bij de uitvoering van Dinsdag avond, spreken wij in de eerste plaats met groote ingenomenheid over den zang van den heer en van mevrouw Hil dach. 't Bleek ons bij hun optreden in de duetten al heel spoedig, dat we hier te doen hadden met een tweetal bijzonder be gaafde artisten, met een Kiiustlerpaar van goeden hnize. Slechts zelden hebben wij zoo mooi duetten hooren zingen zoo volmaakt gelijk, zoo heerlijk van klank, zoo sober in voordracht en toch zoo diep gevoeld. Wij herinneren aan „Still wie die Nacht" van Götze en aan „Tragödie" van Schumann. De prachtige stem van den Heer Hildach deed ons nu en dan aan Carl Hill denken en zijne echtgenoote wekte herinneringen op aan Adèle Asmann. Het geluid van deze zangeres is misschien wat donkerder getint, dan dat van Mej. Asmann, doch het bezit dezelfde volheid dezelfde sonoriteit, en past daardoor zoo bij uitstek voor de vertolking van Sehu- mannsohe liederen. De heer Hildach zingt naar de methode van Julius Stockhausen, den eenmaal gevierden barytonzanger en lateren leeraar in den zang te Frankfort a/M. Dit kwam vooral in zijne solo nummers „Die Uhr" en de ballade „Ar chibald Douglas" aan het licht. De duidelijke uitspraak van den tekst maakte een tekstboekje bijna overbodig. De ballade vatte hij in de gedragen dee- len minder breed op dan o.a. Messchaert dat doet. Men kan over de juistheid van bei der opvatting verschillen, doch ééne meening kan er slechts bestaan over de artistieke wijze, waarop de heer Hilbach zingt en over het sympathieke timbre van zijn echt mannelijk geluid. In de solo's en in de duetten gelukte het dit muzikale echt paar natuurlijk veel bijval verwerven. Het bestuur der Bachvereeniging is wel gelukkig geweest met deze solisten. De heer Schlegel had bij dit Concert eene zware taak te vervullen. Behalve de begeleiding van de zangnommers en van de solo's van den heer Steenman speelde hij met dezen de Krentzer-sonate (op. 47) van Beethoven en eene nieuwe Balla de (op. 13) van eigen compositie. Als al tijd, had hij veel succes, en was men ook nn weer één-en-al bewondering voor zijn fijn en keurig spel. De zware sonate bood den heer Schlegel gelegenheid te toonen, hoezeer hij is ingedrongen in de geheimen van Beethovens Mnze en hoe hij het ver mogen bezit den aandachtigen hoorder die geheimen te openbaren. Daar sprak uit al de verrichtingen van den Heer Schle gel een ernst en eene toewijding, die ach ting inboezemden en bovendien eene vol maaktheid in opvatting en uitvoering, die ons nn als immer te voren -met eerbied vervulden voor zijne muzikale ta lenten. En de heer Steenman? Ook over zijn spel mogen wij met ingenomenheid ge wagen. Zoowel in de Sonate als in de Faust Fantaisie van Sarasate gaf hij veel te genieten. De Romanze van Ries was heerlijk van toon en deed uitkomen, hoe Steenman vooral in gedragen muziek zijn genre vindt. Het publiek betoonde den speler veel sympathie en riep hem her haalde malen terug. B. Enkele weken geleden bezat Spanje binnen zijn gebied een nieuwe republiek, zeer radicaal in haar aspiraties, doch klein als die van Andorra en San-Marino. Deze republiek werd uitgeroepen te Alboa, een kleine stad in het Zuiden van Spanje, onder de volgende omstandigheden. Alboa telt 11.050 inwoners. Het bezit een bloeiende industrie in wollen en lin nen goederen, waarvan de plattelandsbe volking de grootste consument is, maar het licht zoo verborgen te midden vaD de bergen en zoo ver verwijderd van eenigen spoorweg, dat weinig personen, zelfs in Spanje, van Alboa vóór de laat ste week ooit hebben gehoord. Het stad je ligt twee dagen reizens verwijderd van het naaste spoorwegstation. Bij de onlangs gehouden algemeene verkiezingen zegevierde te Alboa de libe rale eandidaat over zijn conservatieven mededinger. De conservatieven, gegriefd over dit resultaat, besloten niets meer te doen te willen hebben met de centrale regeering. Verscheidene geheime bijeen komsten werden gehouden en op een goe den morgen werden de vreedzame inwo ners gewekt door gedrnisch op de Plaza. Verschrikt snellen zij naar hunne balcons en ontdekken groepen mannen met vogel- roeren, oude zwaarden en dikke stokken, die de straten doortrokken onder het ge schreeuw vanViva la llepublica Federal de Alboa. De opstandelingen maakten zich meester van de openbare gebouwen. De federatieve republiek werd officieel geproclameerd en eene voorloopige regee ring ingesteld. De stad stond onder een waar schrik bewind. Niet éen winkel was geopend, en niemand dnrfde zijne woning verlaten. Spoedig ontving men te Almeria bericht van dezen toestand, de gouverneur zond gendarmerie en de rechterlijke macht naar Alboa. Niet lang duurde het of de nieuwe stand van zaken was opgeheven. De leden der revolutionaire regeering hielden zich schuilsommigen dezer dap peren werden in de kelders, anderen on der hun bedsteden gevonden. Twee en twintig werden gearresteerd, doch do Spaansche regeering schijnt de zaak meer van een komische dan van een tragische zijde te willen beschouwen. De koning van Italië zon, volgens geruchten, verklaard hebben met het oog op den toestand van 's lands financiën zijne civiele lijst met vier millioen lire verminderd te willen zien. Toen evenwel de lijst der bezuinigingen bij de vertegen woordiging ter tafel kwam, miste men dit postje, omdat nu bleek dat de afstand van de vier millioen niet had plaats ge had, wat natuurlijk aanleiding gaf tot te leurstelling. Nn wordt de meening geuit dat Z. M. op het vernemen der geruchten toch het offer maar had moeten brengen, wat te meer zon op prijs gesteld zon ge weest zijn, omdat men weet dat 's koninga vader, Victor Emannnel, hem slechts schulden had nagelaten. Koningin Victoria vertrekt in 't laatst van Maart naar het Zuiden van Frankrijk, waar zij te Grasse apparte menten doet gereed maken. Tegen betaling van 3200 francs per dag zal het verblijf adaar eenige weken duren. Het volgende voorval teekent zeker wel den voorzichtigen handelsman. Een handelsman uit Stettin had zijn zoon op reis gezonden naar Berlin. Het jonge mensch kwam in den trein in kennis met een handelsbediende, die hem wist uit te hoo ren en toegerust met de noodige kennis omtrent personen en omstandigheden van den jeugdigen reiziger, begeeft hij zich naar het telegraafkantoor en seint den ouden heer te Stettin om geld. Maar Papa kon niet begrijpen, dat zijn zoon nu al geld noodig had, en heeft nu den inval aan den postdirecteur te Berlijn te verzoeken het bedrag slechts nit te reiken aan den persoon wiens photographiseh portret hij er bij zond. De bedrieger verscheen aan 't postkantoor, zij uiterlijk kwam niet overeen met het portret, arrestatie volgde, en de bedachtzame oude heer had zijn geldje gered. Naar aanleiding der genomen pasmaat regelen is in de zitting van het Landseo- mité te Straatburg een adres aan den kei zer voorgelezen, waarin de vertegenwoor digers van Elzas-Lotharingen verklaart, dat zij elke inmenging van vreemde ele menten afwijzen en geen vreemde agitatie ooit geschikt is om hunne gezindheid aan het wankelen te brengen, terwijl verder het Landseomité 's keizers welwillendheid verzoekt tot het opheffen of verzachten der bedoelde maatregelen. Een jongeling te Waddingsveen moest loten. De ouders rilden bij de ge dachte, dat hun zoon, de kostwinner, onder dienst zou moeten gaan en wilden zekerheid hebben hoe de afloop zon zijn. De kaartlegster werd geraadpleegd, die allen behoorlijk geruststelde en er haar woord van eer op gaf, dat de jongeling zon vrijloten. Dit is ook werkelijk ge schied met een der hoogste nummers kwam hij er uit en meer dan ooit geniet de kaartlegster bij verscheidenen 't volste vertrouwen. Het moge bedroevend zijn, maar potsierlijk is het te hooren in welke omstandigheden de vrouw wordt geraad pleegd. Zelfs in zaken, waar het meest ernstige onderzoek door bevoegden ge- wenscht is, wordt hare hulp ingeroepen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1