HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 20 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. Per drie maandenT >25. franco p. post —,40. van WOENSDAG 11 i¥aart 1891. Nieuwsberichten. ïeiephookntjmmkk TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groots letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond .1 L 1 Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De Tweede Kamer is Dinsdag 3 Maart ■weder bijeengekomen. In deze eerste zit ting deed de Voorzitter mededeeling van in gekomen stokken, tn van de besluiten der Centrale Afdeeling betreffende regeling van werkzaamheden. De nieuw benoem de ledeD, de H. H. G. Zijlma (Zuia'horn) en Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek (Rotterdam) werden na onderzoek hunner geloofsbrieven, toegelaten, werden door den voorzitter beëedigd en welkom gehee- ten, en namen beiden zitting aan de lin kerzijde. De Woensdag werd gewijd aan den arbeid in de Afdeelingen. In de zitting van Donderdag werd goedgekeurd de additioneele overeenkomst met Groot-Brittannie tot wijziging van art. 4 van het handelstraktaat (bereke ning rechten naar de waarde). Aan de orde was toen het ontwerp tot goedkeuring van de verklaring van 15 Nov. 1889 met het Dnitsche Itijk nopens de van weers zijden te nemen maatregelen tegen den zoogenamden handel in vrouwen en meis jes. De heeren van Bylandt en van Kempen drongen aan op uitzetting van vreemde Kellnerinnen, die klandestine prostitutie drijven. De heer de Beaufort opperde be denking tegen verhooren door de politie van vreemde vrouwen en meisjes, die zich aan ontucht overgeven. De Min. van Just, achtte voor het oogenblik het ne men van algemeene maatregelen onge- wenscht, maar zou gaarne plaatselijke regelingen bevorderen. Hij zou overwegen, of aanschrijving aan de plaatselijke politie gewenseht ie. 't Ontwerp werd aangeno men met 68 tegen 7 stemmen. Daarna is het debat aangevangen over het ont werp houdende nadere bepalingen omtrent den suiker-acoijns. De heer Levyssohn Norman bestreed den voorgestelden bij slag als een ongerechtvaardigde aanvulling eenen slechte regeling. Hij stond voor het entrepot-stelsel, in afwachting van afschaf fing van den suiker-accijns zoodra elders met het premieën-stelsel wordt gebroken. Hij zou tegen stemmen. De heer van Nuuen bestreed het onderwerp, vooral met het oog op het nadeel vooFbet land bouw bedrijf. Ook bestreed hij de vrees der Reg., en zou trachten door amende menten het belang der schatkist te bevor deren zonder de industrie te belemmeren. De heer de Ram bestreed eveneens het ontwerp op grond van nadeelige gevolgen voor industrie en landbouw. Vrijdag was de heer Mees het eerst aan 't woord. Hij verdedigde het ontwerp als een zeer gematigd middel om den ak- cijns te verzekeren. De Snikerpremie wordt gereduceerd tot het reeds hooge bedrag voor 1889/90, De fabriekanten hebben dus geen reden tot klagenhun eischen in de adressen zijn overdreven. De landbouw zal ook niet gebaat wor den, want de beetwortel-kuituur zal zoo uitgebreid worden, dat de prijzen toch niet stijgen. Krachtig bestreed Spreker dan ook de rede van den heer van Nu uen. Overigens wees hij op den tegen- woordigen toestand als een gevolg van het protektie-stelsel. De heer' Clercx meende, dat de hulp voor den Neder- landschen landbouw even noodig was als vroeger voor de Indiesche suikerlords. Hg zou vóórde amendementen en bij verwerping van deze tegen de wet stem men. De heer Gleichman stemde met den heer Mees in. 't Ontwerp is niet gericht tegen de fabriekanten en tegen den land bouw maar tegen het feit, dat een deel van den akcijns niet in de schatkist komt. Hij zou vóór het ontwerp stem men, ook omdat dit zekerheid gaf. De heer Rutgers van Rozenburg wees op de overdreven agitatie der fabrikanten, en ontkende dat de landbouw gebaat zou zijn door de amendementen, daar de in vloed van de inkomsten der fabriekanten bitter weinig bij den landbouw merkbaar is. Mocht het ODtwerp verworpen wordeD, dan staat den fabriekanten het veel scher per exercise-stelsel te wachten. De heer Dijckmeester achtte wijziging van het ont werp ten behoeve van den landbouw vol strekt noodzakelijkzonder zulke wijziging zon hij tegen stemmeD. Ook de heer Glin- derman bepleitte de belangen van den landbouw. De Min. van Fin. verdedigde het ontwerp in 't belang van den fiscns. Het exercise-stelsel achtte hij te impo pulair, om op dit oogenblik ingevoerd te worden, 't Ontwerp voorziet in de be hoeften van het oogenblikde landbouw zal niet benadeeld worden :de prijs der beetwor telen zal niet sterk dalen beperking van produktie wordt niet voorgesteld en is niet te wachtende indnstrie wordt niet be nadeeld; zij zal integendeel nog meer blij ven genieten dan 1888. Mocht de becgfe- ring der overponden onjuist zijn, dan zon de Min. bereid gevonden worden, met de fabriekanten dat cijfer te doen konstatee- ren, en mocht dan blijken, dat de fabrie kanten benadeeld worden, dan zou men hem bereid vinden remissie voor te stel len. De aanslag in 1890 had bedragen 51,052,000 kilogr. De Heer van Kerkwijk kwam krachtig op tegen de bewering des Ministers, als zonden de bestrijders van het ontwerp een hooge snikerpremie voor staan. Hij wil alleen ter wille van den landbouw niet op eenmaal de premie zóó verlagen, dat de bieten kultnnr verdwijnt. Het algemeen debat werd daarop gesloten. Op ait. 1 is voorgesteld een amendement van den heer van Nnnen c.s. om den aan slag niet op 1891 te doen slaan, maar op 1892, '93 en '94. De Komm. van Rapp. advizeerde eenstemming aanneming van dit amendement. Het gemeentebestuur van Parijs had een kunstwerk van den beeldhouwer Baffler, Marat voorstellende, doen wegne men, om hierdoor ontstane ergernis weg te nemen. Thans is deze zaak in den ge meenteraad besproken. Terwijl van de eene zijde werd beweerd, dat in het licht der geschiedenis Marat de erkentelijk- J heid der negentiende eeuw verdient en eigenlijk allen eerbied en bewondering voor hem behooren aan den dag te leg gen, werd van anderen kant in het mid den gebracht, dat Marat een gek was, een bezetene, dorstend naar bloed en ge vraagd of men den tiran durft verheerlij ken, die Parijs drenkte met bloeddie de verantwoordelijkheid draagt van den tijd van moorden en ongerechtigheden, welke men het schrikbewind noemt en dat men voor znlke monsters geen stand beelden opricht. Ten slotte is een mo tie aangenomen, waarbij het bestuur wordt nitgenoodigd het kunstwerk van Baffler, voorstellende Marat, weer op zijn plaats te herstellen. Men zon zoo zeggen, dat beide partijen wat sterk op den revolutieheld hebben afgegeven, en hij slechts een offer der omstandigheden geworden is, zooals het trouwens met de meeste wereldlingen gaat. Stellig was de man geen genie ook deze bestaan volgens sommige niet an ders hadde hg zich niet vereenigd met al wat in den revolutietijd op den laagsten trap van ontwikkeling stond. Eene nieuwe manier van geldmaken is de volgende Plaats in de krant een prijsraadsel, zoo doorzichtig dat een idioot zelfs er zijne hersens niet bij behoeft in te spannen beloof ieder die goed oplost een boek of iets anders, als hg zoo- of zooveel postze gels zendt. Honderden loopen natuurlijk in den val, omdat men „toch nooit we ten kan". Stuur daarna de inzenders met een kluitje in 't riet en lach ze allemaal uit. Eene waarsohnwing van een burge meester tegen zulke winstjagers moest in dezen tijd niet meer noodig zgn. Voor eenige dagen deed men te Lon den alle pogingen tot terugvinding van eene schatrijke dame, die vermist werd, maar het big kt thans dat zg in een krankzinni gengesticht zit opgesloten en nog wel, naar men verneemt, geheel onwettig. Men heeft erg geklaagd over den bar ren winter, dien we thans, getuige de modderige straten, achter den rug heb ben. Het uiterste hebben we echter niet bereikt; Zuid-Rusland, en bij name de stad Taganrog weet van andere dingen te gewagen dan van zeven weken vorst en ijs van 60 duim dik. Daar had men drie weken lang 60 voet sneeuw, of misschien wat minder, maar de Taganroggers of Taganrogezen waren gedurende dien tgd volkomen van de buitenwereld afgesloten. Het viel zelfs moeielijk den menschen levensvoorraad te bezorgen. Wie erg denkt, vaart erg in het hart, doch haast zou men denken, dat het zóó erg niet geweest is. De strijd over Amerikaansch spek staat beslist te worden door de Ameri kanen zelf. Er is namelijk een wet aan de orde, waarbij o. a. bepaald wordt, dat niet alleen voortaan aan keuring is onderworpen het uitgevoerde vee, maar ook het vleesch van uitgevoerde geslachte beesten zal een gezondheids-certificaat als paspoort moeten kunnen toonen. Het begrip „gezond" zal dan nog alleen maar een punt van smaak zijn. Natuurlijk, dat bij den uitvoer van gezond vleesch en spek de prijzen zullen stijgen en dat het dan zal blijken of het Amerikaansche artikel nog zal concnreeren met onze in- landsche vleeschwaren, omdat de slimme Amerikaan dan geen water meer bij den wijn kan doen en ook de vervoerkos ten van de goede waar den prijs zullen drukken. Onzen slagers wacht dus protectie, maar van ongedachte zgde. Sadler is niet Jack the ripper en de rus Podlowiski is niet de moordenaar van den Russischen generaal Seliverstoff, dit is thans voldoende gebleken en ook bleek, dat de politie taai is. Als Padlowiski niet de dader was, dan is een ander het daarom werd een teringlijder gearresteerd die toevallig wat op den boef leek, dien men zoekt. Men had alweer den verkeer de en zoo voortgaande vindt men den schuldige. Dat de betrekking van vredestichter iemand niet schotvrij maakt, heeft een parlementslid in Noord-Engeland onder vonden. Bg eene bemiddeling, door hem aangeboden, kreeg hij van bevriende zijde een trekpot tegen het hoofd, doch hij beweerde dat het geen zeer deed. Er gaan gernchten, dat kanselier Ca- privi's dagen geteld zgn, door oneenig- heid met den keizer, doch ook, dat de oude heer van Friedrichsruh weer naar Ber lijn zal geroepen worden. Wie 't niet belieft te gelooven, wachte tot bij tgd en wijle zgn ongeloof aan 't licht komt. Toen Dinsdagmiddag te Caslerca de trein van Dublin aankwam, zagen de treinwachters, op kleinen afstand van het station, een man in wilde razernij uit den trein springen, hard wegloopen en in het bg liggend bosch verdwijnen. Een portier en een politieagent zetten hem na en het gelukte hnn hem te vangen. Toen de trein stilhield bleek het dat in deu wagen, dien de man verlaten had, vijf personen zeer ernstig gewond waren. Het bleek toen dat men te doen had met een krankzinnige, die onder weg met zijn zakmes woedend en onbewingbaar allen had doorstoken, die met hem in den trein zaten. De gewonden werden te Castlerea verbonden en be ongelukkige krankzinnige door de politie naar een gesticht gebracht. Een der titels, welke de regeerende keizer van China van zijn volk gekregen heeft, is die van „Vuurdraak"; dit is om de noodlottige branden, die gedurende zgn nog slechts korstondig bewind hebben plaats gehad, met name die van het Zomerpaleis en van den Tempel des Hemels. Thans denken de Chineezen er over om bg de bijnamen van hun keizer te voegen dien van „Waterdraak", omdat sinds vele jaren znlke hevige en aanhou dende regens en zulke rampvolle over stroomingen niet bekend waren. HAARLEM, 11 Maart 1891. Een avond van kunstgenot smaakten Zondagavond de schouwburgbezoekers big de voorstelling van de Koninklijke Ver- eeniging „Het Nederlandsch Tooneel." Gegeven werd Scribé's tooneelspel Adrien- ne Lecouvrenr met mevrouw Frenkel in de titelrol en de beste krachten der eenige Vereeniging in de overige partijen. De eerste maal is het niet dat dit werk hier werd opgevoerd, maar daar de zaal goed bezet was, mag hieruit worden afge leid dat het goede immer aantrekkelijk blijft. Mevrouw Frenkel heeft zich overtroffen. Met eigenaardige zelfbeheersching, de vrncht van stadie, zegt zij hare rol in onberis pelijk Nederlandsch en speelt met de moei lijkheden welke de auteur haar voorlegt, waarbij hare klankvolle stem, gemakkelijk aansprekend in alle registers, haar uitste kende diensten bewijst. Met genoegen wordt hierbij gedacht aan de diepgevoelde en toch zoo eenvoudige voorlezing van Lafon- tainós fabel en de indrukwekkende voor dracht van het vers nit Phedra, terwijl het stille spel van onze eerste tragedienne en hare schoone standen, eenen schilder waardig, in alle opzichten bewondering wekten. Met Mevrouw Frenkel vormden de ove rige artisten een gelukkig geheel en dan noemen wij met onderscheiding mevr. Chr. Poolman, die de partij van Prinses van Bouillon met zooveel distinctie weergaf. De historische abt de Choisenl, voorge steld door den heer Tourniaire, was zeer belangwekkend en de Michelet van onzen kranigen Morin onverbeterlijk. De heer van Dommelen had zich een fraaien kop gemaakt. Clous als Manrits van Saksen gaf zich geheel. Artistiek en overeen komstig den tgd der handeling waren de kostuums en ondanks verschil in kleur

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1