HAA Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No '25 Uityave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 21 Maart 1891. op ZONDAG l22 Maart 4891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TEIiEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. afzonderlijke nommerB 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Sicaan. Avondmaal. Nam. 2 ure, Peaux, pred. te Wijk aan Zee. Dankzegging. 's Av. 6 ure, C. van Koetsveld, pred. te Houtrijk c. a. Dankzegging. (Voor Smeding). Woensdag 's avonds 8 ure, Barbas. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Vrije benrt. 24e Lijdenstekst. Bakenesser Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Avondmaal. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debug, Preparation a la Sainte-Cène. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lulhersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Lidmaten-bevestiging. 1s Avonds 7 ure, Mees. Bevestiging van nieuwe leden en voorbereiding. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 Ure, Hesta. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, de Vries. Dankzegging Remonstrantsehe Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Bevestiging van nieuwe leden met me dewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 1s Avonds 6 ure, Weiss. Lijdensgeschiedenis. Maandag 's avonds 8 ure, Weiss. Dinsdag 's avonds 8 ure, Weiss. Woensdag 's avonds 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Donderdag 's avonds 8 ure, Weiss. Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Pred. te Heemstede. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. D. van Ariel. Nam. 2y2 ure, J. D. van Ar kei. Heemstede Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/2 ure, J. Kuylman DoopBbediening. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Bevestiging van Lidmaten Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Avondmaal. Velsen. Voorm. 10 ure, F. van Gheel Gildenieester. Pred. te 's Gravenhage. Zandvoort. Voorm. 91/2 nre, Reede. Ped. te (Jastrionm. Voorbereiding. Gecollecteerd Zondag 8 Maart 's avonds in de Groote Kerk f 1,— voor het Mili tair Tehuis te Harderwijk. De collecte voor het godsdienstonder- wijs bij de Ned. Herv. Gemeente op 15 Maart bedroeg f 125,171/2- Ds. Knottenbelt bericht met dank bij de laatste Bijbellezing ontvangen te heb ben f 10.— met bijschrift„Voor de opleiding van den Aspirant-ZendeliDg", f A'T" voor zen(l'ngt f 1,voor de school voor on- en minvermogenden, een doosje met 300 halve centen, 1500 ge bruikte postzegels en f 25,— voor lo kaalhuur. Tweede Kamer Het debat over art. 2 der Postwet Staats monopolie voor brievenver voer) met het am. Smidt om dat mono polie van beperken tot brieven beneden V2 Kilogr. werd Dinsdag voortgezet. Na dat de heer Tak van Poortvliet gewe zen had op misbruiken, tot welke de redactie van het art. aanleiding zou kunnen geven, verklaarde de Min. van waterstaat enz., dat hij geen overwegend bezwaar had tegen het am. Smidtbij bracht echter tevens een wijziging in het art., waardoor strafbaar wordt het ver voer van brieven in een pak of omslag, anders dan voor leden van een gezin bui ten den kring van een post- of hnlpkan- toor. Bij monde van den heer Goeman Borgesius verklaarde de Komm. van Rapp., dat zij geen bezwaar had tegen het amen dement, noch tegen de wijziging der Reg. Na nog eenig debat, waaraan de heeren Rooseboom, Zaayer, Heemskerk, Heldt en de Min. deelnamen, werd bet am. Smidt met algemeene stemmen aangeno men, en art. 2 daarna goedgekeurd. Door Amsterdamsche krniers zal brievenvervoer toegelaten worden, alleen bij de te ver- leenen vergunning, onder voorwaarden bij K. B. art. 3, gewijzigd door een am. van de Komm. van Rapp., werd na debat goedge keurd. Het bepaalt nu, dat het stadsport 3 eent brieven beneden 15 gram en van 5 cent voor brieven van 15 tot 200 gram zal zgn. Het binnenl. briefport is be paald op 5 cent tot 15 gram, 10 cent van 15 tot 200 gram, en 15 cent van 200 tot 500 gram, en 5 cent meer voor elke 500 gram of gedeelte daarvan. Art. 5 stelt het port voor drukwerken op 1 cent beneden 25 gram, 2 cent beneden 50 gram, 3 cent beneden 150 gram, 7V2 cent beneden 250 gram, 10 cent beneden 500, 121/2 cent voor elke 1000 gram meer. Een amendement van den heer Vee- gens tot meerdere verlaging voor drukwer ken, behalve nieuwsbladen, werd na ver dediging en bestrijding verworpen met 60 tegen 26 stemmen. Een amend, van den heer Mees, dat den stortvloed van nieuwjaarBkaartjes wilde keeren door tij delijke verhooging van port, werd ver worpen met 62 tegen 26 stemmeo. Tegen dit laatste am. werd aangevoerd, dat het voor mingegoeden een bepaald nadeel zon zijn, terwijl meergegoeden zich door de portverhooging niet zonden laten afschrik ken. Het art. werd onveranderd goedge keurd. Art. 6, bepalende het port voor nieuwsbladen met of zonder bijvoegsels per nnmmer of exemplaar op 1/2 cent beneden 35 gram en bij hooger gewicht 1 cent per 100 gram werd goedgekeurd, nadat de Min. een amendement van den heer v. Löben Seis om het maximum van gewicht voor 1/2 cent P°rt nittebreiden van 35 tot 40 gram, in het belang der kleine pers, bad overgenomen. Woensdag was eerst art. 8, regelende de frankeering en t' geen geschiedt bij niet frankeeringafonvoldoende frankeering. De MiD. wijzigde het art. waarin o.a. nu bepaald wordt dat het maximum van gewicht van brieveu bij K.B. zal worden geregeld. Ongefrankeerde brieven worden met dubbel port belast. Bij niet aanne ming of verzending wordt geen bijport geheven, tenzij het een brief geldt met stadsport belast, die buiten de grens der gemeente wordt vervoerd. Een am. van den heer Roseboom om te bepalen, dat ge oorloofd is met drukproeven de vervolg- kopy te verzenden, werd door de Komm. van Rapp. aanbevolen, door den Min. met het oog op mogelijk misbruik be streden, en aangenomen met 50 tegen 29 stemmen. Het art. werd goedgekeurd. Na goedkeuring van art. 9. bepalend, dat enkel port wordt geheven van brieven die wegens verblijf elders van den geadres seerde meer dan één verzending onder gaan. Stelde de heer van Aseh van Wyck met eenige andere leden een nienw art. voor, waarin wordt voortgesteld dubbel Zondagsport te heffen. Dit am. werd door den heer Gildemeester toegelicht. De Komm. van Rapp. stelde een am. voor, om uitsluitend gedrukte stukken en monsters Zondags niet te verzenden. De heer Borret stelde als snb. am. op het eerste dezer amendementen voor, alleen te bepalen, dat bij bestuursmaatregel kan worden bepaald, dat des Zondags worden bezorgd die stukken, waarvan de bestelling op Zondag op het adres wordt verlangd. Beide amendementen werden bestreden, het am. v. Asch v. Wyck door de heeren Schaepman, Goeman Borgesins, de Borret, en ze werden beide ingetrokken, nadat de Min. verklaard had, reeds nu bevoegd te zijn, in den geest van den heer Borret voorschriften te geven omtrent bezorging des Zondags alleen van stukken, waarop dit uitdruk kelijk is aangegeven. Verworpen werd een am. door den heer Schimmelpenninck ver dedigd, tot invoering van een aanteeken- recht van 5 cent voor aaogeteekende stukken waarvoor geen schadevergoeding wordt verlangd. Tegen stemden 46, vóór 36 leden. De door onzen landgenoot, Jack Grein, te Londen opgerichte „Onafhan kelijke schonwburg'' is Vrijdagavond in het Royalty Theatre geopend met de op voering van Ibsen's Spoken. Sommige Londensche bladen zijn ten hoogste ver ontwaardigd over dit stuk, waarvan de regeering volgens hen de opvoering had moeten verhinderen. Van andere zijde wordt de draak gestoken met deze con- ventioneele moralisten, wien de hooge mo raal van een Ibsen een doorn in het oog is. De zaak zal in het parlement ter sprake worden gebracht. Op de lijn New-York Central wordt de volgende nieuwe wijze van lijninspectie op spoorwegen met goed gevolg gebrnikt. Een wagen met het noodige mechanis me geeft, over "de rijdende, niet alleen de juiste plaatsen aan waar de spoorwijdte abnormaal is, of verkeerde verbindingen, gebroken bonten enz. zich bevinden, doch wijst automatisch zelfs afwijkingen van 1/32 dnim van de standaardwijdte der rails aan, en bovendien de afstanden tns- gchen de stations. Te Parijs heeft een onde bedelaar, Pucciarelli genaamd, zieh uit het door hem bewoonde zolderkamertje geworpen, zoodat hij op de straat dood bleef. In zijn kamertje vond men 80.000 frs, aan effec ten en geld. Eenige Italianen te New-Orleans waren voor eenigen tijd beschuldigd al daar de Siciliaansche zeden in te voeren door het oprichten eener maffia, dat is, eene vereeniging gegrond op het recht van den sterkste, en waar het mes rech ter is. Een chef der politie, die ambtshalve eenige gepleegde daden van geweld moest onderzoeken was door de leden der ver eeniging gedood en de daders gevangen genomen, doeh vrijgesproken, wat by de by de bevolking groote verontvaardiging wekte. Ingevolge het besluit eener mee ting te Clay Statne forceerde daarop de bevolking Zaterdag de gevangenis en paste de lynchwet op 12 Italianen toe die zon der omslag werden opgehangen. Alvorens zich naar den kerker te begeven trok het gepeupel door de straten der stad en plun derde eenige winkels. De Italiaansche ge zant te Washington heeft bg den heer Blaine geprotesteert tegen den moord op zgn landgenooten te New-Orleans. De heer Blaine gaf den gezant zgn af keer over het gebeurde te kennen en verklaarde onmiddelgk de bevelen van president Harrison te willen inwinnen. Dinsdag avond werd bg Gibraltar de stoomboot Utopia aangevaren door het Britsche pantserschip Anson, waarbg de ram van laatstgenoemden bodem een gat van 30 voet leDgte aan de Utopia toebracht. In tien minuten zonk het schip. Men vreest, dat van de bgna negenhon derd passagers zeshonderd omgekomen zgn, hoewel onmiddellgk van verschillende kanten hnlp opdaagde. Negentig lgken zgn reeds opgevischt. Ter gelegenheid van den zeventig sten verjaardag van den Prins regent van Beieren is te Munchen met luister feest gevierd. De keizer zond per telegraaf een geluk-wensch, waarin de volgende zinsneder voorkwamLaat het mij uitspre ken, hoe verheugd en dankbaar ik het erken, dat met uwe trouwe medewerking de band, die Ons en onze Huizen en regeeringen verbindt steeds inniger en vaster is geworden, aan welke verklaring de Prins-regent groote waarde hecht. In den koninklgken grafkelder te Delft is op de lijkkist van wglen koning Willem III de krans gelegd, welke tot

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1