kennisgeving. Eerste Blad. HER-IJK, No. 28 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 8 April 1891. Nieuwsberichten JELEPEOOKMUMMÏK TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders van HAAR LEM doen te weten, dat de HER-IJK der Maten en Gewichten, waartoe de let ter c (in den gewonen schrijfvorm schuin gesteld) zal gebruikt worden, zal plaats hebben in deze gemeente in de Kleine Zaal van het Koffiehuis van F. PRINSEN (voorheen P. Smitsin de Wijde Appelaar- steeg, n.l. Voor ten verkoop bestemde Maten en Gewichten op 7, 8 en 9 April. Voor Apothekers-, Gond- en Zilversmids gewicht en verdere gewichten, bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daar boven op 10 en 11 April. Voor den HER-IJK in het algemeen Voor de bewoners van de afdeeling I op 13, 14, 15 en 16 April e. k. Voor de bewoners van de afdeeling II op 17, 18, 20 en 21 April e.k. Voor de bewoners van de afdeeling III op 22, 27, 28 en 29 April e. k. Voor de bewoners van de afdeeling IV op 30 April 1, 2 en 4 Mei e. k. Voor de bewoners van de afdeeling V op 5, 6 en 8 Mei e. k. Voor de bewoners vaD de afdeeling VI op 9 en 11 Mei e. k. Voor de bewoners der Gemeente in bet algemeen op 12 Mei e. k., telkens des voormiddags van 912 en des namiddags van 14 ure. Wordende alle Winkeliers en verdere belanghebbenden uitgenoodigd, zich met al hunne Maten en Gewichten, behoorlijk schoon, droog en roestvrij gemaakt, op gemelden tijd en plaats te vervoegen en daardoor de nadeelige gevolgen te voor komen, welke bij nalatigheid hiernit voor hen zonden kunnen geboren worden. Voortsdat de Verificatie der Milligram- Gewichten uitsluitend aan deIJK-kantoren kan plaats hebben dat de termijn voor den Her-IJk in dit jaar eindigt op 1 October a.s., en dat voor ben, die verzuimd mochten hebben hunne maten en gewichten op tijd ten Her-IJk aan te bieden, alsnog gelegenheid bestaat die voorwerpen te doen her-ijken aan het IJk-kantoor te Alkmaar, op de navolgende dagen en uren 14, 15, 16, 20, 22, 23, 25, 27, 29 en 30 Mei 18, 19 en 20 Juni 2, 3, 4, 24 en 25 Juli 7, 8 en 10 Augustus e. k. telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur en van 17 Augustus eiken Maan dag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur. Haarlem, 6 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Groot opzien baart te Berlijn een heftig artikel der ultra-ractionaire en hoog-orthodoxe Kreuzztg tegen de Rus sische keizerlijke familie naar aanleiding van een gerucht in de Duitsche pers, dat de gemalin van den jongen Russischen grootvorst Konstantijn, geboren prinses Elisabeth van Saksen- Altenburg, Rus land verlaten heeft en niet eerder terng- keeren wil, dan als haar voldoende waar borgen gegeven worden, dat zij niet langer aan de onduldbare plagerijen zal blootstaan, om haar protestantsch geloof tegen het Griebsch-orthodoxe te verwisselen. Met naam en toenaam somt de Kreuzztg de verschillende grootvorsten, ooms en broeders van den czaar op, die Duitsche prinsessen gehuwd hebben, en deelt mede, welk onbeschaamd leven van echtbreuk en lichtzinnigheid deze Russische vorsten ten koste hunner gemalinnen hebben ge leid. Ten slotte verklaart het blad niet te gelooven, dat er nog Dnitsche prinsessen bereid zullen zijn een huwelijk aan te gaan met een Russischen grootvorst sedert vastgesteld is, dat elke vorstin bij haar echtverbintenis tot de Grieksch-orthodoxe kerk moet overgaan. In het Doorden van Engeland is weer eenige strijd te verwachten van de werk lieden in de ijzermijnen. De eigenaren of beheerders dier mijnen hebben namelijk aan de arbeiders kennis gegeven, dat het loon moet verlaagd worden, naardien de productiekosten door de tegenwoordige marktprijzen van het ijzer niet meer ge dekt worden, terwijl zelfs het vooruitzicht bestaat, dat eenige ovens zullen gedoofd moeten worden als de prijzen niet verbe teren. Op het mg nwerkerscongres te Parijs is een voorstel aangenomen strekkende om de regeeringen uit te noodigen tot het sluiten eener internationale overeenkomst voor het treffen eener wet op de mijnwer kers. Op voorstel van Belgische mijnwerkers- afgevaaardigden op dat congres is bepaald dat de buitenlandsche mijnarbeiders, hetzij door zelf te staken, hetzg door verminde ring der steenkoolproduetie, de werksta king zullen bijstaan, die weldra in België moet nittbreken, ter verkrijging van den achtnrigen werkdag. De bevolking van Britsch-Indië be draagt volgens volbrachte volkstelling 220,490,000 zielen. Dit is 22 millioen meer dan volgens de telling in 1881. Met inbegrip van de vasalstaten is de bevol king ongeveer 285 of ongeveer 25 milioen meer dan 1881. Volgens een Engelsch blad is het niet onwaarschijnlijk, dat koning George van Griekenland, die binnen kort de gast zal zijn van den prins van Wales, zich over eenigen tijd voor goed in Engeland zal vestigen. De Grieksehe koning koestert geenerlei zucht tot regeeren meer. Hg bezit een aanzienlijk fortuin en moet het hoofd zijn van een groot handelshuis te Londen, Een ongetrouwd heer, onlangs te Hamburg overleden, vermaakte een legaat van 12.000 Mark aan een wednwe met het volgende briefje: „Dertig jaar geleden vroeg ik uw hand, maar u wees mij af. Tengevolge daarvan leefde ik nog lang in vrede en geluk. Wil daarom dit legaat aanvaarden als een blijk van dankbaarheid voor uw goedheid". De Deensche Heidemaatschappij heeft een paar dagen geleden haar vijfen twintigjarig bestaan gevierd. Kort na den rampspoedigen oorlog van 1864 opgericht door particulieren, met vaderlandslievende bedoelingen, was het doel dezer vereeni- giug de heiden van Jutland, die sedert eeuwen woest lagen, te ontginnen. Door middel van beplanting en kanalen is dit nu met ongeveer de helft van ons heide land tot Btand gebracht, althans een goed begin ermede gemaaktzoodat er geen twijfel meer bestaat of de heidevelden in Jut land znllen eenmaal vruchtbaar gemaakt kunnen worden. Te Weenen had een vreeselijk fa miliedrama plaats. Een man van zaken, de decorateur Kleinert, vergiftigde des nachts zijne twee volwassen zonen, door de gasleiding in hnnne slaapkamer open te zetten, en schoot vervolgens zijne vrouw en zich zelf dood. Den dag te voren had Kleinert reeds getracht zijne vrouw en zes joDgere kinderen te dooden door ver giftigd gebak. Hij deed het in waanzin nigheid, welke uitbrak tengevolge van financieele moeilijkheden. Dezer dagen gaf een hoofdofficier van het Saksische leger een vlugschrift uit, waarin hij de noodzakelijkheid betoogt van eene vrijere richting in de Protes- tantsche kerk in Duitschland. Dit geschrift verwekte zoo groote ergernis en bestrij ding van de orthodoxe predikanten, dat de officier genoodzaakt is geweest zijn ont slag te vrageD. Door hem is nu tegen Pinksteren te Berlijn een vergadering van geestverwanten bijeengeroepen, om te trachten zijn hervormingsdenkbeelden te verspreiden. Te Gent is een diefstal gepleegd ten nadeele van de gemeentekas, bijna onder de oogen van den gemeente-ontvan ger, door den kassier Gillis. Hem werd zestig duizend francs ter hand gesteld om in verschillende enveloppen te verdeelen, als zijnde het uitbetalen traktement aan verschillende gemeente-ambtenaren. Bij het eindigen van den bureautijd werd, naar meening van den ontvanger, alles in de brandkast geborgen, doch Gillis schijnt gelegenheid gevonden te hebben het pa pier ongemerkt bij zich te houden. Den volgenden morgen bleek, dat het geheele bedrag en de kassier verdwenen waren_ De oude heer Gladstone heeft eene deputatie ontvangen nit tachtig Engelsche damesvereenigingen, ten einde zgne mede werking te verkrijgen op pogingen die aangewend worden om de graafschapsra den ook voor vrouwen open te. stellen. De dames vinden dit heel noodzakelijk met het oog op armverzorging en gast huis-aangelegenheden. Men kan er geen wijs nit worden of de dames zich bij uitzondering omtrent die belangen willen doen gelden, of dat het óók de bedoeling is om hare Btem uittebrengen in zake van andereu aard. De kwestie is overigens niet nieuw, want de Londensche Gaaafschaps- raad heeft reeds in 1890 eene petitie ingezonden bij het parlement, waarin vrouwelijke medewerkingin liefdadigheids zaken zeer werd aangeradc Gladstone heeft zijn medewerking toegezegd. Uit Kaïro wordt aan de meld, dat er tusschen de Suez Kanaal Maatschappij en de Egyptische regeering een contract gesloten is, waarbij de eerst genoemde gemachtigd wordt eene lijn voor het vervoer van reizigers aanteleggen tusschen Ismaïlia en Port Said. Te Sneek is iemand in arrest ge nomen, die beschuldigd wordt, iemand wien hg honderd gulden schuldig was in eene binnenkamer gelokt en hem daar onder bedreiging van moord gedwongen te hebben de rekening zonder betaling voor voldaan te teekenen. Na den dood van Z. M. den Koning werd vrij algemeen in ons land de be hoefte gevoeld aan eene wijziging onzer Volksliederen, die paBt op de veranderde tijdsomstandigheden. Ook de Vereenigiug tot Verbetering van den Volkszang te Amsterdam oordeelde dat de onde woor den niet onveranderd konden gezongen worden en werd besloten voor het „Wien Neerlandsch bloed" en het „Wilhelmus" zoo spoedig mogelijk uit te zien naar een nieuwen tekst. Het Bestuur heeft kennis genomen van de verschillende wijzigingen, in de bladen en tijdschriften voorgesteld, en ook van die, welke het van andere zijde toegezonden werden. Na rijp beraad zgn de woorden gekozen van den Heer J. W. Van Dalfsen te Amsterdam, en het hoopt, dat zgne keuze ook naar het oor deel van anderen gelukkig mag genoemd worden. Om de liederen zoo algemeen mogelgk te maken en daardoor eenheid te verkrij gen, stelt het Bestuur voor iederen be langstellende op franco aanvraag een exem plaar kosteloos beschikbaar. Men lichte zich daarvoor tot den Secretaris, den Heer J. II. Gaarenstroom, Marnixkade 28 te Amsterdam. Naar wij vernemen wordt het too- neelgezelschap onder directie van den heer A. Faassen te Rotterdam ontbonden, naar dien genoemde heer verbonden is bg den Tivolischonwburg. Het lokaal wordt in genomen door den heer A. Saalborn als directeur-gérant van een tweede nieuwe Schouwburgvereeniging, waar behalve da gewone tooneelstukken, operetten en hal- letten znllen gegeven worden. Mevronw Saalborn de Groot, vroeger deel uitma kende van het gezelschap van Gebr. van Lier te Amsterdam, zal in deze vereeni- ging optreden. De Hoogduitsche Opera te Rotterdam wordt voortgezet door den heer Ignatz Polakalthans voor het volgend speelsei zoen is hem deze taak opgedragen. Dezer dagen overleed te Simpelveld een zonderling, die een aanzienlijke som geld in den muur van het bakhuis zijner woning had ingemetseld. De erfgenamen, die wisten dat er zich geld moest bevinden, doch niets vonden, begonnen alles te onderzoeken en ontdek ten eindelijk een versch gemetselde plaats in het bakhuis, waaruit spoedig eene ka pitale som werd te voorschijn gehaald. Namens de synode der Christelijk gereformeerden hebben de heeren L. Lin deboom te Kampen, E. Douma te Rotter dam en H. J. Klinkert te Zwolle een adres gericht aan H. M. de koningin-re gentes, waarin aangedrongen wordt op een nieuwe Zondagswet. Zij hopen, dat wel dra èen goede Zondagswet, overeenkom stig het Woord van God, naar de behoefte des volks, moge mede-arbeiden tot bevor dering der heiliging van den dag des Heeren, in den publieken dienst en in geheel het volksleven. Op last van Hare Majesteit de Ko_ ningin-wednwe, regentes, brengt de direc teur van het Kabinet des Konings ter algemeene kennis, dat, gedurende Hoogst- derzelver verblijf in het buitenland, alle aan H. M. gerichte brieven moeten be zorgd worden aan het Kabinet des Ko- ningB, alwaar voor eene geregelde door zending der stukken aan het adres van H. M. zal worden zorg gedragen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1