HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN [No. '29 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 11 April 1891. op ZONDAG 12 April 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten Daarvan was kennis brief, dien Kolonel e Clifford had laten aidde als volgt: Clifford bbend man wenscht te komen, en u aan rgoeding, welke het te geven. Ik wensch Walter Clifford uit van 20 000 pond, die wederrechtelijk ont- vijf percent intrest k van dat kapitaal, meer dan dat doen ld maakt dal on- niet gelukkig, arin mijn vriend en e, zooals ik nu te laat ige schepsel ter we- efheb, bijna zijn oin- mijn is me thans een ng haar in eigendom jan Hope en aan u, dat gij haar zult blij- en dat gij mij, zoo zoo groot aandeel ailkeeren, als gij mee- j voor mijn onderne stel deze voorwaarde persoonlijk, zoo lang me voorgenomen heb wereld bezit te ver- dierbare kind, dal nu zijn, en dat wellicht zal verwaardigen een op den afged waalden regels schrijft. indien gij hel goed leve in huur houden, e, een honderd mor- rek van het huis, om 'den of tuinen te ma- or de mij nog ove- eenige bezigheid den handel en de en verzoekingen." mining met den in- bi'iet was een akte Bartley had geschre- laar Clifford Hall zou het stuk ten overstaan onderteekenen. omstreeks negen uur der geheime politie- rnel Clifford aan, om mwelijke mededeeling ollega was een soort poor gekomen, een n, die er het gewo- n op nahield, maar end stond als Mark n de Dun Cow, waar babbelaar in folio aangeschreven stond, nten hadden hem zeer :d, maar hij scheen om bepaaldelijk hel verrichten, maar ten, waarschijnlijk jen op te doen over Men had hem in zien wisselen met jch daar Mark Wad- •steld kon worden ien onder de geeste- waarschijnlijk een geweest, die met andere zaak betrok- stig vrouwspersoon zeide de Kolonel. Kolonel?" vroeg de greep, welk verband len deze opmerking en de door hem ge- oordde de Kolonel, morgen om twaalf n een twijfelachtig dat gij je in den grasperk ophoudt te- mocht het noodig zijn, signaal geven." Wordt vervolgd TEL3PHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINS ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk, Pry's per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 wc, die alsdan too mogelijk nog worden gepUuitst. Groote Kerk. Voorm. 10 nre, Jb. Moulijnpred. te Nijmegen (Voor Smeding). Nam. 2 nre, Moeton. 28a Zondag. *s Avonds 6 ure, Sic aan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet pred. te Sandpoort. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Woensdag 'sav. 7 ure, Barbas. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Bourlier, past. a. la Haye Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. de Heer vau Pelzen, te Scherpenzeel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Kerk der Broedergemeente Voorm. 10 ure, Kleinschmidt. Ds. Mees deelt mede dat te beginnen met Maandag hij al zijn catechisatiën weêr houdt op de gewone uren. Ds. Poolman verwacht deze week zijne catechisanten op de gewone nren. Ds. Smeding bericht met dank de ont vangst van ƒ31,25 voor de Ned. Zend.- Vereeniging van de Meisjesnaaikrans voor de zending alhier. Met dank ontvangen voor de school van on- en minvermogenden bij den Penning meester den HeerJ.Bierens de Haan f31,25, zijnde de helft van de opbrengst eener loterij van ,den Zendingskrans van Mevr. 8. Benuebroek- Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Pred. te Houtrijk en Polanen. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, II. Wiersma, Pred. te Amsterdam. Nam. 2Vs ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, geen dienst. 's Av. 5 Va nre, C. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, II. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 10 ure, J. van der Spek, Pred. te Giesen Nieuwkerk. Zandvoort. Voorm. 9V» ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem, Door stemgerechtigde maaslidmaten der Herv. gemeente te Bennebroek is in de vorige week beslist, dat de benoeming van Ouderlingen en Diakenen en het beroepen van Predikanten voortaan ook weder door den Kerkeraad zal geschieden. Maandag avond vergaderde de Eerste Kamer. De van de Tweede Kamer laat stelijk ontvangen wetsontwerpen werden verzonden naar de Atdeelingen. Daarna ging de Kamer over tot het trekken der Afdee- lingen, waarna de openbare vergadering werd verdaagd tot Donderdagde Voor zitter wil dan de Stedenwet aan de orde stellen. Uit St. Petersburg berichtte men weer eens een ontdekte samenzwering tegen het leven van den Czaar. Het scheen wel mogelijk dat het geruchten waren, in ver band staande met onderhandelingen over eene nieuwe Russische conversieleening te Parijs, doch de zaak blijkt maar al te waar te zijn. Maandag hield de Czaar wapenschouwing over de regimenten der rnitergarde, waar van hij commandant is. Deze wapenschou wing vond plaats in de regimentsrijschool, tegenover het paleis van den grootvorst Nikolaas, en werd slechts bij gewoond door speciaal genoodigden. De ingang tot de rijschool loopt tnsschen lage, voor de toe schouwers bestemde estraden. Tegen half elf nu posteerde zich op eene daarvan, dicht bij de gang door welke de Keizer komen zou, een Zuid-Russisch uitziend man. Zijne buitengewoon vroege komst en de door hem ingenomen plaats, die hem in de onmiddellijke nabijheid van den Czaar zou gebracht hebben, wekten achterdocht, weshalve men zijne invitatiekaart bekeek, welker echtheid terstond betwijfeld, werd. Skameikin (zoo beweerde de man te hee- ten) werd vervolgens nitgenoodigd zijn overjas uit te trekken, hetgeen hij aan vankelijk weigerde, uit vrees voor ver koudheid. Hij werd nu in arrest gebracht, en bij onderzoek vond de polite bij hem eene Amerikaansohe revolver, alsook eene capsule, vermoedelijk gevuld met een snel werkend vergif. Men zegt, dat de politie afwist van het komplot, hetwelk in eene provinciestad gesmeed moet wezen. Nog wordt uit Rusland medegedeeld dat door de regeering bepaald is, dat Joodsche en Protestantsohe kinderen, die de lagere school bezoeken, daar de cate chismus, de gebeden en de lithnrgie van de Orthodox Grieksche kerk moeten leeren. De Fransche kunstenaars zenden niet in op de aanstaande Berlijnsche tentoon stelling, doch des te rijkelijker bedenken zij Rusland. Op de Fransche tentoonstelling te Moskon zullen 700 kunstwerken in 24 zalen geëxposeerd worden. Carnot zendt zijn door Bonnat geschilderd portret in. De Russische regeering heeft Koch's tuberculine als een gevaarlijk geneesmiddel verboden, zoowel voor de gasthnizen als de particuliere geneeskun dige praktijk. Uit een belangrijk rapport van den Italiaanschen consnl-generaal te New-Or leans aan zijne regeering blijkt, dat de Italiaansehe kolonie in die stad vóór de laatste gebeurtenissen, groote welvaart ge noot; zij bezit 1500 ongebouwde eigen dommen, 2000 magazijnen, tallooze pacht hoeven en stoomschepen voor het trans port van goederen. De consul geeft toe, dat er onder de Italianen verscheidene nit hun vaderland ontvluchte misdadigers zijn, doch onder deze laatsten zijn de meesten genaturaliseerde Amerikanen en enkele onder hem bekleeden zelfs openbare ambten, 0. a. bij de politie. De consul beschuldigt de overheden der stad van nalatigheid op den dag der moord, want zij wisten zeer goed dat de bevolking plan had de gevangenis te be stormen zij hadden dns de gevangenen in veiligheid moeten brengen of hen voldoen de moeten laten beschermen. De consul was op den dag zeiven den syndicus gaan waarschuwen, doch deze had verklaard niets te kunnen doen. Yoigens den berichtgever van den Temps volgen de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Rome niet alleen met groote belangstelling den loop van het Italiaansch-Amerikaansch incident, maar de meeste verheelen niet, dat zij ftalië's houding goedkeuren en dringen er op aan, dat het zijn vorderingen handhave, opdat geen precedent in het leven worde ge roepen in de betrekkingen der bondsre- geering met andere mogendheden. Bismarck heeft aan het nationaal- liberale kiescomité te Hannover getele- grapheerd, dat hij het zich tot de grootst mogelijke eer rekent, aldaar candidaat ge steld te worden voor den Rijksdag. De toestand van den krankzinnigen koning van Beieren blijft nog steeds het zelfde. Soms weigert hij twee of drie dagen achtereen alle voedsel en op andere tijden verslindt hij de voorgezette gerechten. Enkele malen verkeert hij in groote op gewondenheid, tracht afsluitingen, ter zijner veiligheid aangebracht, te verbrijze len en slaakt van tijd tot tijd wilde kreten. In Frankrijk doet het volgende zonderlinge verhaal de ronde. Indertijd moet Le Myre de Yilters als gouverneur van Madagascar een goochelaar, Cazeneuve genaamd, gebruikt hebben om koningin Ranavalomanjaka onder zijn invloed te krijgen. Deze, door H. M. als toovenaar beschouwd en zoozeer in gunst aangeno men, dat hij zelfs haar minnaar zon ge weest zijn, verschillende maatregelen ten gunste zijner landgenooten te verkrijgen. Naar Frankrijk teruggekeerd, heeft hij, daar men hem de orde van het Legioen van Eer niet als belooning voor zijn diensten gunde, zich laten „interviewen" en deze eigenaardige bijzonderheden om trent Frankrijke koloniale politiek wereld kundig gemaakt. HAARLEM, 10 April 1891. De tweede uitvoering van de Lie dertafel „Haarlems Zanggenot", direetenr de heer W. Wiegant, werd Woensdag avond gegeven in de Sociëteit „de Kroon". Reeds dadelijk trok de aandaoht, dat in tegenstelling met hetgeen bij onze muziekuitvoeringen haast regel is door het koor slechts Hollandsche tekst werd gezongen. Lachner met Hollandsche woor den, Smits, Hol, Yerhulst, en de uitslag beweeB opnieuw, dat de kenze goed was. De groote hinderpaal bij de stadie met tekst in vreemde taal is altijd de uitspraak zelfs de beste, de meest geroutineerde di recteur is niet altijd opgewassen tegen de buitensporigheden van zijn koor wat betreft de uitspraak, hoeveel meer als de zanger zich heeft te plooien naar een vreemde taal. Dan komen nog melodie en harmoniezij karakteriseeren den tekst en wie kan dan aan het geheel beter gloed en licht verleenen dan een koor, dat de bedoeling van den diohter bevat, in zijne eigen taal. Zanggenot telt vijf en vijftig leden, over 't algemeen zangers, die enkele nren in de week aan hnn werk ontwoekeren om te zingen, doch in die paar nren wordt er ook gestudeerd, hiervan getuigde o.a. de uitvoering van het uitgebreide toonwerk In 't wond van Hol. De klankverhouding kwam ons goed vooreen paar tenoren meer, zon wel knnnen, maar aan dit euvel lijden de meeste mannenkoren. De p. en pp. waren mooi, de f. en ff. soms wat hoekig. Met heel wat gloed, recht schoon, werd Verhulst's Lentelied gezongen en goed op zijn dreef was het koor in den Feestzang Rembrandt van Verbuist, welke door den jongen Heer Wiegant verdienstelijk werd geaccompagneerd. De Zangcnrcus zong: Verlangen, van Heim. Er mag zeker nog wel even aan herin nerd, dat Zanggenot zijne zangers zelf opleidt. Deden alle zanggezelschappen zoo, dan zou het getal muzieklezers toenemen en meer liefde tot den mannenzang ge kweekt worden. „Verlangen" werd uiterst beschaafd gezongen, zoowel wat uitspraak als toon- vorming betreft. De heer Wiegant verdient allen lof voor zijn volharden in het vormen van zijne koorkrachten. Die zelf ge kweekte zangers blijven hou en trouw aan het vaandel van Zanggenot; hunner js de toekomst Omtrent den heer Johan Schmier, Concertzanger te Amsterdam, die zijne medewerking verleende, zijn de gevoelens verdeeld. Het Moed om, waar te zijn van C. Andriessen, was verdienstelijker gezongen dan het Töchterleinmaar Uit vliegen van Dr. Pijzei was naar veler mee ning fraai opgevat. De heer Anton Van der Voort Jr, Violist te Arnhem, luisterde de uitvoering op door zijn goed spel, waarvan de begeleiding bescheidener had knnnen zijn. Van der Voort komt ons voor een goed ontwikkeld musicus te zijn, die door zoeten toon en Hinken streek zijn gehoor weet te boeien. Beide medewerkenden werden door de aanwezigen zeer toegejuicht. Zanggenot heeft eer ingelegd met deze tweede uitvoering. Dankt men dit aan de zangers, dan komt tevens den directeur, den heer Wiegant, allen lof toe voor de wijze waarop hij zijne troepen aanvoert. Woensdag werd hier op eenvou dige wijze ter aarde besteld het stoffelijk oversohot van den Heer Johan Engelbert

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1