UITVOEI Schouwburg - Albreclit B< Operette-Vcre INCOGN ADVKRTEN' Hederlandsche Donderdag 16 Ap „Con Ami op Vrijdag 17 of de Vorst tegen i De Prinses van 3 Na afloop H. C. 6. Er wordt bericht, dat Vrijdagnacht door Fransche en Engeleche detectives vier beruchte internationale dieven in hechtenis zijn genomen, die vóór 3 jaar twee millioen uit den postwagen tusschen Ostende en Brussel, en 700,000 frs. uit den spoortrein van Neuhaven naar Weenen stalen. De identiteit van den aanvoerder der bende, Panwel, die te Bristol een kas teel bezit, werd terstond vastgesteld. De andere gearresteerden gaven valsche namen en adressen op. Panwels is reeds in En geland en in Frankrijk veroordeeld ge worden. De Engelsche politie was er van onderricht, dat de bende groote waarden, die zich in eene vuurvaste kast op eene stoomboot bevonden, ontvreemden wilde. Sleutels, waarmede de kast was te openen, werden bij Panwels gevonden. De dieven waren gewaarschuwd, en ondernamen daarom den tijdens de overvaart voorge nomen aanslag niet. Zij werden op het spoorwegstation in hechtenis genomen. Er zijn twee valsche munters gear resteerd. De beiden heeren waren te Leeu warden toen de eene ontdekte, dat de politie op hen lette. Deze begaf zich toen naar Harlingen, om van daar Rotterdam te bereiken. Slechts met moeite gelukte het, hem in handen te krijgen. Hij blijkt kopergieter te zijn en maakte de munten geheel volgens de regelen van zijn vak: hij goot ze in een doos met gips gevuld, waarin vooraf de voor- en keerzijde van den gulden waren afgedrukt. Het werk kan niet den meester loven, want het materieel is zoo blijkbaar on echt, dat men zonder veel moeite in het aangeboden muntstuk een looden gulden ziet. Het is den man dan ook niet gelakt, meer dan twee producten zijner nijverheid te plaatsen. De werkstaking in het Bildt (Fries land) begint meer en meer in eenen toe stand van werkloosheid over te gaan. De landbouwers hebben er hun werk op in gericht om zich met weinig hulp te redden. Yelen, die nu om werk aankloppen, worden geweigerd. De kas vau het burgelijk arm bestuur, die dezen winter al meer dan gewoon is aangesproken, zal op den duur wel de meeste schade lijden. Volgens het Handelsblad had het volgende te Oudehorne in Friesland plaats. Een veehouder was aan een timmerman 60 schuldig, waaronder ook rente. De schuldenaar wilde geen rente betalen, en de crediteur stelde zich toen tevreden met f 55, mits hij dadelijke betaling erlangde. De eerste stemde hierin toe, telde 20 op de tafel en deed daarop zijne porte feuille open om, zoo het heette, het ove rige met bankpapier te betalen. Hij ver zocht den crediteur inmiddels de rekening te qui teer en, waaraan deze voldeed, maar er kwam geen papier voor den dag. De veehonder wist echter de gequiteerde re kening in handen te krijgen, en gaf deze aan zijn vrouw, om ze nog eens goed na te zien. De vrouw verliet de kamer, maar kwam niet terug. Op eene listige manier wist de veehouder vervolgens zijnen te genstander buiten de woning te krijgen en grendelde daarop de huisdeur. Aanvan kelijk verklaarde de veehouder aan de politie, dat hij de geheele schuld had vol daan, hetgeen de quitantie kon bewijzen, maar later heeft hij zijn daad bekend. Er is proces-verbaal opgemaakt, maar de man is met zijne vrouw intusschen naar Ame rika vertrokken, Een boer uit Sittard had zich onlangs naar Aken begeven om bij zekeren dr. W. eene operatie aan zijne tanden te ondergaan. Hij kwam bij vergissing terecht bij een ander dentist. De 25jarige bediende van den dentist gaf zich nu uit voor dr. W. en trok den armen man 21 tanden en kiezen, (of wat minder), zonder hem van te voren gechloroformeerd te hebben, ten einde een nieuw kunstgebit van 400 Mark te kunnen verkoopen. De patiënt leed tengevolge dezer rnwe behandeling gedurende meerdere dagen aan koortsen. De strafkamer te Aken veroordeelde den bediende, tegen wien een aanklacht was ingediend, tot 3 maanden gevangenisstraf wegens verwonding. Te Zeeland (Noord-Brabant) heeft men zich eindelijk meester kunnen ma ken van een krankzinnige, de „wilde man" genaamd, die zich gedurende meer dan 8 jaren in den omtrek in bosschen had schuil gehouden en slechts naar zijne woning kwam, wanneer de honger hem dwong. Hij heeft vrouw en kinderen, die hem niet bewegen konden in huis te blijven. Hij is geheel verwilderd, voedde zich met knollen, wortelen en eikels, was al dien tijd gekamd noch geschoren en had bijna geen kleeren aan het lijf. Op Paaschavond vond een meisje, dat thans van den schrik ziek ie, hem in dien toestand in een varkensstal, waar hij zich aan het voeder tegoed deed. Toen hij even later in zijne woning kwam, werd hij in bewaring genomen, en is ver volgens naar een krankzinnigengesticht overgebracht. In het Bildt duurt de werkstaking nog steeds voort en de toestand wordt daardoor moeielijker. Uitgestrekte percee- len bouwland zijn in de afgeloopen week meest met werktuigen door de landbou wers met zomergraan bezaaid. Dit vordert weinig handen, doch vele akkers waren met meer kans op voordeel beter met aardappelen bepoot geworden. Dewijl bo vendien de strenge vorst bijna alle win tergraan heeft vernietigd en er dus voor eerst aan wieden niet te denken valt, blij ven de werkzaamheden tot een minimum beperkt. Te Echt, in Limburg, is onderhands verkocht een huis met erf, stalling en tuin voor de kapitale som van 36 gulden HAARLEM, 14 April 1891. De letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" gaf bij hare tooneelvoorstel- ling van Maandag avond het tooneelspel Jan Masseur van D. M. Maaldrink. Het deed algemeen genoegen dit oor spronkelijk werk van een Nederlandschen auteur te zien opvoeren, te meer, daar bij de voorstelling indertijd door het Neder- landsche Tooneel gegeven, het stuk wel loonend bleek. Hoog gespannen was de be langstelling dergenen die, gedachtig aan de vele moeilijkheden die bij eeneriohti- ge opvoering van Masseur te overwinnen zijn, verlangden te weten in hoeverre „Cremer" er tegen zou opgewassen zijn, te meer, daar costnum, grimeering en groe peering hier met elkander in 't nauwste ver band staan, Het stuk verplaatst ons in het bran- dendst revolutietijdperk, vol van afwis selende republikeinsche regeeringen, waar de minst ontwikkelde heethoofd soms in eene korte spanne tijds regeeringsper- soon werd, getuige Jan Masseur, al behoort die nu juist door overtuiging en aanleg niet tot de minst geschikten. Een overzicht van het stuk gaven wij reeds vroeger, wij bepalen ons dus thans tot de uitvoering zelve. In de eerste plaats de Jan Masseur. Vurig republiekein verlaat hij zijne geboor teplaats om te Parijs zijn vaderland te dienen, dit sta hier op den voorgrond. Hoe goed ook zijne grime, hoe wel overdacht ook zijn spel, had men gaarne wat minder berekenende bedaardheid willen zien. Zuster Anne Marie teekende hem af als een stier, die alles achter zich vertrapt de revolutieman beantwoordde niet geheel aan dit gedeelte van die karakterschets. In het derde bedrijf was hij verdienstelijk. In het vierde bedrijf, waar de toestand over het algemeen meer gevoel eischt, waren schoone momenten te over. In het vijfde bedrijf vonden wij zijn spel wat mat en dit werkte terug op de overige spelers. Jeanne Masseur is eene bevallige actrice. Zij spreekt goed en haar spel in het twee de bedrijf is te prijzen. Anne Marie, als altijd goed bij de pinken, geeft blijk van tooneelroratine. Haar klemtoon ligt goed, even als hare actie te roemen is. Wat minder afgepastheid zou niet geschaad hebbenAnne Marie is eene Fransche vrouw. Lisette, brengt eene goede tricotiëre te voorschijn. Ruw en rauw als de beruchte vrouwen van hare voorstad. Haar grime was goed. In werkelijkheid boezemde zij afgrijzen in. Valentin Tabouret, zeide zijne rol een voudig; hij heeft met veel inzicht ge toond zijne partg te begrijpen. Piet Corin, was nog al op zyn dreef. Bij zonder lachwekkend was zijne telkens af gebroken vertelling en toch, het lummel achtige trad te sterk naar voren. Het plaatseiyk dialect ontsierde hier en daar. De Robespierre beantwoordde geheel aan de eischen der traditie. Koel, afgemeten, niet meer woorden gebruikend dan noodig, fraai gegrimeerd, bovendien goed in zyn rol en rolvast, iets wat bij enkele andere leden te wenschen overliet. Het 3de bedryf was recht schoon ge groepeerd. Het gesprek tusschen de twee vrouwen in het vierde bedrijf was niet kwaadde vertelling van Masseur zelfs goed. Het vijfde bedrijf met al zijne treffende scènes leed aan eene soort van niet te verklaren styfheid en gerektheid, doch was overigens goed ineengezet. Het guillo tine-spel vond men geestig. Enkele feiten voorbij ziende, den aan kleve van elke eerste voorstelling, heeft de Vereeniging in het algemeen verdien- stelqk gewerkt, doch Jan Masseur mag niet verdwijnen van het repertoire. Al werkende bereikt men de volmaking. In de groote pauze werd de medaille, verworven op het laatste concours, aan het vaandel gehecht. Te twaalf ure een vol uur later dan het programma bepaalde was de voor stelling afgeloopen. Het geheele Strijk-Orkest van het Ste- delgk Muziekcorps verleende zijn mede werking en onderbrak op aangename wijze de pauzen. Zondag avond gaf de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel in den Schouwburg alhier eene buitenge wone voorstelling met De onechte Zoon" van A. Dumas ills. Een door haren verleider vergeten vrouw voedt haren zoon op tot een man, in onwetendheid met zijne geboorte. Doch de jonge man verlieft, wenscht te trouwen en nu komt zijne onwettige geboorte aan het licht en bezorgt hem de weigering der bloedverwanten van het meisje, wier voogd, de verleider zijner moeder, zijn vader blijkt te zijn. De herkenning, het gevolg eener ontmoeting, leidt niet tot er kenning van den zoon, wiens levenslot inmiddels een gunstigen loop heeft geno men, buiten toedoen van den vader. Toch loopt alles uitstekend afde zoon krijgt het meisje zijner keuze ondanks zyne geboorte, alleen doordat de hoofd elementen in het stuk de leer zyn toe gedaan, dat de man den naam maakt en niet andersom. Fraai werd het stuk afgespeeld. Mevr. Bouwmeester, speelde haar moederrol als altyd met veel toewijding, terwijl de heer Clous als de zoon zich op nieuw van zeer gunstige zijde deed kennen. De deftige oud» markiezin, trots op haar stand en afkomst, werd keurig voor gesteld door mevrouw Poolman. Haar grime was uitstekend. Onze Morin, in zyn rol als Markies d'Orgebac, was met zyn geestig spel niet de minste der broedereD. De heer Van Schoonhoven speelde den egoïst met heel wat goed inzicht. Mevrouw Holtrop niets dan lof voor de fraai door dachte meisjesrol. De Schouwburg was niet bjjzonder bezet. De byzondere aandacht wordt ge vestigd op de laatste abonnementsvoor stelling van de Nederlandsehe Opera op aanstaanden Donderdag in den Schouwburg alhier. De heer de Groot doet dan opvoeren de geschiedkundig-romantische Opera Al- brecht Beiling, tekst van M. A. Caspers, muziek van H. F. R. Brandts Buys. Behalve dat Albreoht nog altijd een der sympathieke figuren der overlevering kan genoemd worden al worden tegen het bestaan van den held onzer kinder jaren met grond geschiedkundige bezwaren opgeworpen verdient het toch allen lof, dat de heer de Groot deze oorspron- kelyke, Nederlandsche Opera doet op voeren. De handeling hetzij deze dan meer of minder verdicht is heeft plaats in een tijdperk onzer geschiedenis, rijk aan daden, in een tydperk van onderlinge beroeringen en burgertwisten, bekend on der den naam van Hoeksche en Kabel- jauwsche twistenstof te over om eenen opera-tekst tot grondslag te dienen en als 't ware de geschiedenis aanschouwelqk voor te stellen. De kritiek is omtrent het toonwerk zeer gunstig gestemd, terwyl ook de uit voering in vele opzichten geroemd wordt. Een en ander doet verwachten, dat deze nieuwe proef om de Nederlandsche Opera door eigen krachten tot haar recht te brengen, zoowel door vrienden der dra matische als der muzikale kunst hier ter stede, zal op prijs gesteld worden. Door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald, dat de verkie zing van een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Haarlem, vacature wylen den heer A. van Stralen, zal plaats heb ben op 28 April a.s. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 30 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Maart van het vorige jaar was dit getal 58 dus 28 meer. Gisteren is alhier naar het hnis van bewaring overgebracht H. B., oud 22 jaar, laatst kelner in het hotel Funckler alhier, die zich aan diefstal van ƒ300 ten nadeele van zyn patroon had schuldig gemaakt. Hy had deze gemeente reeds verlaten, maar is door de politie te 's-Gra- venhage aangehouden. 1,1. Zondag en gisteren zyn door de politie alhier vergezeld van de rechercheurs Panhorst en Verbeek uit Amsterdam, een groot aantal goederen, allen van diefstal afkomstig, bij verschillende winkeliers en particulieren in beslag genomen, aan dezen verkocht door de echtelieden B., woon achtig te Amsterdam, die reeds zyn aan gehouden ter zake het opkoopen van goe deren, wetende dat die van diefstal af komstig waren. De alhier in beslaggenomen goederen zynkarpetten, jassen, stukken flanel, linnen en keper, japonstoffen, paren pantoffels en zijden dassen enz. te zamen ter waarde van eenige honderden guldens. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebhen ziek de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster Een voor bargerwaschvrouw. Een voor liunennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, wordeia beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 Stbl. no. 51) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van wed. A. Strenger® om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein inde gelagkamer van het perceel aan de Korte Jansstraat no. 3. Haarlem 11 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Jordens, De Secretaris, A. A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van '8 middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een speldje met imitatie-parel. Eeu rijtuigdop. Een gouden riDg, gemerkt. Een rytuigmoer. Een fantasie-armband. Een portemonnaie met een weinig geld. Vier borsteltjes. Een tabakspypje. Een paternoster. Een ladder. Een pendule sleutel. Een sleutel. Terug te bekomen by de firma A. Boret, Zyl8traat no. 26, een pakje, waarin een pantalon en een pet. Idem by P. J. Colla, Bakenessergracht no. 70, een bloed koralen armband met gouden sluiting. Idem by den winkelier Rnysenaars, Zyl- straat, eene nieuwe dames paraplnie. Markt van 13 April. Aardappelen. Aangev. 160, verk. 40 H.L. L. pr. 2.50 H. pr. 3.50 pr. H.L. Appelen. Aangev. 12, verk. 8 H.L. L. pr. 5.00 H. pr. f 12.00 p. H.L. Peren. Aangev. 4, verk. 3 H.L. L. pr. 4.50 H. pr. f 6.00. Boter. Aangev. 318, verk. 296 K. G. L. pr. f 1.00 H. pr. ƒ1.25 p. K. G. Biggen. Aangev. 148, verk. 120 stuks. L. pr. 4.75 H. pr. 16.00. GRAAN- EN ZAADMARKT Marktbericht van 13 April. Boode tarwe ƒ8. Witte tarwe „9.50 ƒ10.10 Roqqe 6.75 7. Haver 4.20 Groene erwten 7.25 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 16 April 1891, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioG. Merkel. 3. SonateFink. a. Allegro moderato. h. Andante, c. Allegro risoluto. 4Bas-aria uit het Oratorium PaulnsMendelssohn. 5Finale. NIEUWE Directeur J. G. DE GR laatste voorstelling v/h. oorspronkelyke Nede Muziek van HENRI I BRANDTS BU onder zyne eigene Aanvan Bekende prijzer 1|«6 De hoofd par door de Dames V. D. VAN ZANTEN en de BERS en PAUWELS Direct, de Heer B. J 's avonds te 71/ in de groote zaal vai „DE KROO: Operette in 2 b< door H. Krp Operette in 2 bi door R. Ge Voor het knnstlie schap a f 3.voo kaarten voor Heeren voor Dames h 0.50, aanmelden by den J MUNK, Boekh. Ane, mede by het Bestut avond der uitvoering f bureau der sociëteit van af half zeven tot Tekstboekjes a 0 Het J. B. A. SI H. KINGM (617)Nc Het Bestuur van clnb verzoekt jongen jaar uit den gegoei adspirant-lid we den, zich schriftelijk bij den Heer W. F. KENS, Hasselaarstri opgave van voornami en adres. Ondertrouwd EDUARD RU DC en MAGDALENA I 1Jaartrn, j 1Q A U K nvwron l 1 Bevallen van een JOHANNA RUTGI STEEN—van Haarlem, 13 April Voor de vele bl neming, by het ove geliefde moeder, bel moeder, Mej. de Wi geb. Immer, onderv wy onzen hartelyke Dit

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2