HAARLEMSCH HERIJK. PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No. 51 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 18 April 1891 op ZONDAG 19 April 1891. Nederd. Herv. Kerk. N ieu wsberichten. reeds aan mijne egedeeld. Eene aarden mijn zoon 3 schadeloosstel den aangeboden bijik ben over- ware het alleen, andelwijze inijns nekton, „de zaak dslag uitgewerkt eens bedenken," hij naar het ge- ir toen hij daar iep mijnwerkers, mschoolden. Nu ongerust, dal zij en, daar hij ge- hem geen spoor lemen t was o ver- omstandigheid jaar zag, en de ten zij met zijn i gedaan hadden, vering over de je zich van het zijn rug er naar n oordeel, mijn- zalvenden loon, jze van schade- uzenden ponden en. Gij gevoelt, dal voor haar >rgd, en dat zij en ware lastpost Maar aan den als onpartijdig dal zij dit treu- iw mogelijk be- dat zij zelfs den n nemen, dien zij edragen heelt." dit onpartijdige Bartley de deur, ;n met zijn akte. item, die hij her- aan die stein, none lippen van hij hem en riep schurk hier!" Kolonel Clifford; et. llij heel Me- estelijke." Bart- actiierdochtigen bleel gedurende rsloorbare kalra- :ich, als ware hij ersoon geweest. Kolonel Clifford ter hand ge- ud: „Papa was eliig verzekeren, iet onze Walter het de andere an moet geweest ey bestolen had, 'an dal gestolen in onzen lieven om hem in 'l ïaar papa heeft hem niet onl- og fonkelde ze- lield zichzelven n denken zal," bezigheden." de dienstbode had binnenge- sprak hij, „ver persoon, of is mcklon antwoordde de ;n loon, „ik heb en, dal ik zou jeen vroeger is r gekomen was, de zaak te be- r, in de dagen ergeboren was, nekton. Ik heb laar ik heb be- ik de gewijde istelijken stand roken met mijn ;edaan ook van ÏELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. L. Zeg e r s. Aan belanghebbenden word bericht, dat niet de letter C, zooals in de kennisge vingen voorkomt, maar de letter b in den gewonen schrijfvorm schuin gesteld, dit jaar zal worden gebezigd voor den herijk der maten en gewichten. Haarlem, 9 April 1891. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, E. A. JORDENS. De Secretaris, A. A. LAND. Hillegom. Voorm. 10 ure. M. Buclili Fest. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Sioaan. Nam. 2 ure, Knottenbelt. 29e Zondag, 's Avonds 6 ure, Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. F. E. Daubanton pred. te Amsterdam. (Voor Smeding), 's av. 7 ure. Barbas. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, van Koetsveld CEz. Nam. 2 nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, J. FF. Hilbrander, Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Zandvoort. Voorm. 10 ure, J. IK. Knottenbelt, Pred. te Haarlem, Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, W. Beekhuis Predikant te Uitgeest. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'e Av. 5 nre. Schotel, Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, H. A. van der Meulen pred. te Haastrecht. Kerk der Broedergemeente Voorm. 10 ure, tFeiss. Maandag 's av. 8 ure, de Heer Ghris- peéls, Evangelist te Duinkerken. Mede- deelingen van den arbeid aldaar onder Vlamingen en Hollandsche matrozen, Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten. Benneb roek. Voorm. 10 ure, B. ter Haar Rommy, Em. Predikant te 's Hage. Bevewijk. 10 nre, .1 O. Boon. Evagr Luthersche Kerk. 10 ire, geen dienst. oopsgezinde Kerk. 10-we, J. Bloemendaal. ^0 nre,] Visser, Theol. Candidaat. nre, geen dienst. Concert van de Haarlemsche Bach- vereeniging. De Haarlemsche Baehvereeniging ver plichtte Dinsdag avond haar steeds toene mend ledental met een buitengewoon be langrijk en schoon concert en sloot alzoo hare wintercampagne op eene haar waar dige wijze. Aan het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer W. Kes en aan prof. A. Brodsky, leeraar in het vioolspel aan het Leipziger conser vatoire, was de uitvoering van een rijk en afwisselend programma toevertrouwd. Als in een edelen wedstrijd beijverden beiden, èn Kes èn Brodsky, zich, om aan het groote auditorium, dat in onze fraaie concertzaal bijeen was, hoog en edel mu zikaal genot te schenken en deze concert avond te maken tot een onvergetelijken avond. Zeker is hun dat in mime mate gelukt. Over dit vijfde Bachconcert kon slechts ééne stem zijn geweestdie van algemeene voldaanheid. De samenstelling van het programma droeg, naast de heer lijke vertolking, daartoe dezen keer veel bij. De hoofdwerken van het orkest, de Suite „Peer Gynt" van Ed. Grieg naar Ibsen's dramatisch gedicht van dien naam (zie Adv. Blad 7 Februari 1891) en Beet hoven's Pastorale mogen toch in het al gemeen verstaanbaar en, in edelen zin, genietbaar geacht worden. Zij, die geen vreemdelingen zijn in de muzikale kunst, herkennen in deze twee kleur- en beeldrijke stukken toonpoëzie, programma-mnziek van de allerbeste soort; program-muziek op welke het antwoord van Goethe slaat Keine Gattung ist gering zu achten, jede ist erfteulig, sobald ein grosses Talent darin den Gipfel erreichte Tot onverdeeld genieten komt het bij deze werken slechts op eene goede uit voering aan en wij behoeven niet te zeg gen, dat Kes en zijn keurbende daarvoor zorgden. Opnieuw dwong de schoone klank van het orkest bewondering af en trof de technische ontwikkeling, die zich nn en dan openbaarde in óverbruieende virtuo siteit en overstelpende veelheid. In af zondering en klaarheid van phraseering kon moeielijk meer volmaaktheid en grootere voortreffelijkheid worden ver langd. Mochten wij bij Grieg en Beethoven de schoonste momenten in herinnering brengen, we zouden wijzen op Ases Tod. Als een treffende lijkzang, aangrij pend door de weemoedige liefelijkheid zijner melodiek, roerend door den eenvoud der motieven, vermocht dit stokje muziek diepen indruk te maken. In de landelijke symphonie, waarin Beethoven zijne eigene woorden „Bliek in die schone Natnr und beruhige dein Gemüth über das Müssen- de" in vervalling bracht, trof ons o. a. bijzonder het Andante Scene am Bach", terwijl de wedergave van de schilderingen der verhevene en ontzettende natuurtoo- neelen grootsch en ontzagwekkend mocht heeten. Het edele werk van Besthoven, duchtig voorbereid en met evenveel vnnr als fijnheid weergegeven, kroonde als slot- nommer majestueus den schoonen avond. De heer Brodsky was hier geen vreem deling. In 1887 maakten wij reeds, op een der Bachconcerten, kennis met zijne schit terende gaven. De onvergetelijke indruk ken, toen door hem achtergelaten, wer den op dit concert spoedig verlevendigd en wederom gelukte het hem, ons geheel te brengen onder den invloed van de macht zijner goddelijke knnst. Brodsky behoort tot de ernstige kunstenaars; tot de man nen wier verrichtingen in de allereerste plaats waarde ontleenen aan den adel waar mede ze, als kenmerk van hoogheid, ge stempeld zijn. De keuze zijner nommers (Concert G-moll, Op 26 van Max Bruch, Adagio van L. Spohr en Concert van Bach) getuigde dat reeds bij voorbaat. Van Brnch's concert droeg hij vooral het eerste meer gedragen gedeelte met groote warmte voor, gelijk hij ook in Spohr's dankbare werk uitblonk door eene smaakvolle vertolking en eene groote mate van teederheid. De toon van BrodBky hoewel niet uitermate breed is van het beste ge halte; technisch staat hij boven moeilijk heden, waar ze hem tegenkomen worden ze spelend overwonnen. Met znlke gege vens kwam het klassieke, stijlvolle con cert van Baeh heerlijk tot zijn recht en werd heel het optreden van dezen kan- stenaar één doorgaand succes. Brodsky bracht een bniteDgewonen indruk teweeg en werd met groote geestdrift gehnldigd. Zeker is het allen hoogst aangenaam te vernemen, dat de Baehvereeniging dezen kunstenaar in den kring harer eereleden heeft opgenomen. Dat lidmaatschap werd door Brodsky met waardeering aanvaard. Aan het Bestuur der Baohvereeniging brengen wij, bij het eindigen van de con certen-reeks, welke ons ook dezen winter zooveel genot verschafte, onzen oprechten dank. B. Tweede uitvoering van de Beverwijksche Zangvereeniging. Met groot genoegen woonden wij gis teren avond daartoe op hensehe wijze uitgenoodigd de tweede uitvoering bij van de Beverwijksche Zangvereeniging onder de leiding van den heer L. P. Berc- kenhoff. Reeds vroeger hadden wij ge legenheid, met dezeZangvereenigiDgkennis te maken en mochten wij goede herinne ringen aan haar medenemen. Dnbbel aan genaam wordt het ons daardoor, ook nu veel goeds van hare uitvoering te kunnen zeggen en onze ingenomenheid te mogen uitdrukken met de richting, waarin de heer Berckenhoff het muzikale leven in het kleine, doch aan kunstzin lang niet arme Beverwijk leidt. Het programma moge voor die richting spreken. Het be vatte de volgende belangrijke koorwerken „O, weint urn Sie" (Eerd Hiller), Prin- zessin Ilse (A. Schnlz), Loreley (Hiller), en Schön Ellen (Max Bruch), en bovendien een viertal liederen voor Bariton uit de bekende „Loverkens" van Nicolaï. Het solowerk bij deze nummers was in handen van ODze stadgenoote, Mejuffrouw Jeanne Landré cn de heeren A. C. Wes- tenborg en C. A. Z. de eerste uit Arnhem, de laatste uit Beverwijk zelf. De uitvoering slaagde over het geheel uitnemend en wees terug op degelijke voorbereiding. Het koor, nit ruim vijftig leden dames en heeren bestaande, heeft aan klank en helderheid veel gewon nen. Naar onze meening zegt dat veel. Schoonheid van klank is de adel van elke zangvereeniging en by gemis daarvan moest men haar eigenlijk het recht van bestaan ontzeggen. De dames zongen werkelijk recht mooi, beschaafd en muzikaal en ook de heeren, al konden zij nog niet in alle opzichten eene vergelijking met de dames doorstaan, gaven bewijzen van grooten vooruitgang. De groote kracht, door het koor ontwik keld, getuigde van flinke elementen onder de zangers. Veel figuranten houdt de Be verwijksche zangvereeniging er niet op na. Van de solisten droeg natuurlijk Mej. Landré den eerepalm weg. Zij zong, als altijd, verrukkelijk mooi. Hare schoon gevormde, welluidende stem, hare eenvou dige, goed overdachte voordrachtswijze, kortom heel haar manier van zingen maken op ons altijd een hoogst aangenamen in druk en het doet ons oprecht genoegen te kunnen melden, dat het sympathieke talent van Mej. Landré meer en meer in wijder kring hekend en gewaardeerd wordt De heeren Westenborg en Z. kweten zich zeer verdienstelijk van hun taak en droegen zeer veel bij tot het welslagen van de uitvoering. Den heer Berckenhoff, die in dezen kring zoo zeer de rechte man op de rechte plaats blijkt te zijn, feliciteeren wij met den goeden afloop van zijn concert. j| Mej. Landré trad met veel succes den 14 April j. I. in de Leidsche Zangvereeniging op en zong daar, met medewerking van Paul Ilaase „Das Marchen von der schonen Melusine", Psalm 127 van Pzanz Wüllner en Schön Ellen. B. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag werd het herkozen lid, de heer Wal ter, toegelaten. De nieuwgevormde afdee- lingen hebben tot voorzitters gekozen de heeren Schimmelpenninck, Gleichman, van Delden, de Geer en Cremers. De voor zitter stelde vervolgens voor den volgen den Dinsdag de Legerwet in behandeling te nemen. De heer Vermeulen kwam tegen dit voorstel op. Volgens hem mist de Kamer den tijd, de kalmte en zedelijke bevoegdheid om een zoo belangryk onder werp in de stervensuren vóór de ver kiezingen te behandelen. Al kon de behan deling ten einde gebracht worden, de uitvoerings maatregelen zouden toch door een andere Kamer moeten worden genomen. Waartoe zulk een haast vroeg Spreker, en hij stelde voor de Legerwet niet aan de orde te stellen. De Voorzitter betreurde zeer het verzet tegen zijn voorstel, en wees op den in de openingsrede uitge sproken wensch der Regeering, dat dit ontwerp spoedig mocht behandeld wordeD. Alle werkzaamheden zijn er naar geregeld. De heer Farncombe Sanders bestreed ook het voorstel van den Voorzitter. Hij wees er op, hoe het ontwerp diep ingrijpt in de maatschappelijke toestanden. Het pu bliek is Dog niet voldoende voorbereid, en haast is er niet. De gevolgen der amen dementen zijn Diet te overzien, en zekerheid van uitvoering bestaat toch niet. De heer

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1