Eerste Blad. PREDIKBEURTEN INo. 55 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 25 April 1891 op ZONDAG 26 April 1894. K E 0 N I E K Nieuwsberichten. heb." nooit. Maar waar- TELEPHOONNUMMEB ÏELEPHONISCHE VERBIND1." G et meer dan den iig huiverend.Be- wet!" sprak zij. „Le- raij over." zoo spoedig hel om Mr. Middleton. dag vertoonde zich jring in den toe- in t. Hij sprak tegen -behalve fluiste- den tegen Lucy, waren. kwam Prokureur deelde hem mede Monckton wilde niet legen hem. YVaddy spreken, heele geval begreep, end met Monckton's laad met ieders ge- dat het eene dwaas- vokaat te misleiden, hij openhartig. Mr. nu op de hoogte van het gevaar hij kwam er ook vijanden barsten in hadden. dat hij deed, was, g wist te verki'ij- aalftal mijnwerkers, m Davies, ter zake loordmaar hij liet hij liet hen slechts jar van hen lieten maken en namen on had daarop ge- aakte het geval be de overigen. Toen tusschenkomsl van de dagbladpers, sen artikel, onder ize Wilden". Daarin ilige verontwaardi- hoe de mijnwer- lley het doode li- mijnwerker, die mijn in brand ge- eigen leven zoowel en daardoor in ge- bben, op gruwelijke hadden, en verder, eden met deze mon- ling, een heer aan- oodgeslagen hadden, end hadden eenige ekken met een zeker medeplichtige van geweest was, ol'ver- eesl te zijn; „maar de schrijver, „ver- id, want, gelijk we re bron zijn te weten teer in kwestie een jeigenaar, verre ver- rzoeking tot misdaad elingen, die dit oord loei bezocht had dan titen, en om zich te eer kiesche opdracht, niet zouden mogen al waren ons daar- eden in vertrouwen indigde zijn artikel espreken, dat dezen ï'stand zou gebracht al waren zij ook be er menschelijkheid, ie wet stonden, bij het dagvaarden zijn naam en adres aan den rechter iënt een groot land- dat men hier waar had met een geval n aanzien van den iënt was stervende ontvangen wonden maar zijne vrouw recht zou wederva- Wordt. vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT >25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ore, Barbas. Nam. 2 ure, Swaan. 30s Zondag, 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, 11. Feijkes Jr., pred. te Dordrecht. (Voor Smeding). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld, pred. te Houtrijk, c. a. Woensdag 's av. 7 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Swaan. Waalsche Kerk. Pas de service. Velsen. Voorm. 10 ure, D. A. van Haselen, Pred. te Alkmaar. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegraeht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel, Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Knottenbelt bericht aan zijne cate chisanten, dat hij dezen en den volgenden Dinsdag verhinderd is te catechiseeren Door Ds. Smeding in dank ontvangen voor de Cbr. school voor on- en minver mogenden uit het bnsje van H. f 3,60. Nederd. Herv. Kerk. Bermebroek. Voorm. 9 ure, A. E. van Deinse, Pred. te Heemskerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Doopsbediening. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt, Pred. te Haarlem, Hillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en l'olanon. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, Zondagschool, s Avonds 5 '/2 ure, O. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Voorm. lOj ure, F. W. N. Hugenholtz Jr., Theologisch Candidaat. Spaarndarn. Voorm. 10 ure, .7. W. Ililbrander, Godsdienstonderwijzer te Haarlem. Zandvoort. Voorm. 9Va ure, I'. Peaux, Pred. te Wijk aan Zee. In de raadszitting van Woensdag j. 1. werd ter tafel gebracht een rekest tot afschaffiog der kermis; een mededeeling dat de Heer L. de Breuk was benoemd tot kapitein van de staf van den brandweer; dat B. en W. de zaal van Felix Pavore hadden gehnurd van 1 Mei1 Nov. voor hulpschool, en 200 aanvroegen voorleer- middel -n,—hetwelk werd goedgekeurd; dat aan de gemeente door iemand die onbekend wenschte te blijven ƒ50 was geschooken dat een pachter in gebreke was gebleven de huur t.e betalen, waarover het advies van de rechtsgeleerde Commissie zou wor den ingeroependat aan den ontvanger van haven en kaaigeld bij zijn jubilé een gratificatie was verleenddat de Maat schappij van nijverheid een subsidie verzocht voor hare vergadering in dezen zomer en een bijdrage in het waarborgs- fonds voor eene tentoonstelling van vak scholen welke zij wenschte te houden; dat een adres van den Heer Joh. Winkler was ingekomen met verzoek om af te wijzen het rekest van Volksbelang tot oprichting van een openbaren speeltuin aan de Leidsche Vaart, aangezien dit voor hem onaangenaam zou zijn, die juist in die bunrt grond had aangekocht, en ook andereD misschien zou afschrikken daar te bouwendat een brief van Dr. M.-, Meyer over zij n belastingbezwaarschrift ter visie van de leden was gelegddat Dr. Heeringa ontslag vroeg wegens ongesteld heid, 't welk verleend werd en dat Mej. van Schubertz, besloten had haar woning tegen lo Nov. te verlaten. Het leeningsplan der gemeente om onde schuld af te lossen en gelden te verkrij gen voor nieuwe werken, werd goedge keurd. Er zullen /"350,000 worden geleend op zulk een tijdstip als B. en W. gunstig zullen oordeelen tegen 3 of 31/2 Een voorstel van den Heer Krol om °/o alleen uit te loven werd afgestemd. Men wilde dit van den toestand der geld markt laten afhangen. Overigens deed de Burgemeester met niet weinig ingenomen heid uitkomen, dat Haarlem de eenige was wier 3 °/0 leening ir. het vorige jaar was geslaagd. Verhuring van grond aan de Leidsche vaart werd gedeeltelijk, aan het Heerenhek ten volle toegestaan. De Vereeniging Volksbelang had grond aangevraagd voor een tweeden openbaren speeltniu in het Leidsche kwartier. De Commissie van financien en het Ge meentebestuur hadden beiden gunstig ge adviseerd. Toch is het voorstel gevallen. De Heer Joh. Winkler, die een stuk grond aldaar had aangevraagd om er eeu villa te bou wen, maakte bezwaar tegen het oprichten van een speeltuin in die omgeving. En al beweerde nu ook de Heer Macaré dat men er niet veel last van kon hebben, omdat het toch beter was dat de kinderen in den tuin onder leiding speelden dan dat zij zooals elders uit school komende allerlei baldadigheid uitvoerdenal werd ook aan gevoerd dat de speeltuin verdwijnen zou zoodra de grond voor dien speeltuin voor bouwterrein werd aangevraagd, de Raad achtte het gevaarlijk na dit adres, den grond voor den speeltuin af te staan, uit vrees het terrein niet te zullen ver- koopen. Het rekest werd dus afgewezen. De recognitie voor de Ned. Bell. tele- phoon Maatschappij bleet onveranderd. Eene kleine verandering in de regeling der onderwijzerstractementen derde klasse gaf aanleiding tot een langdurig debat. Verscheiden adressen waren ingekomen tot verhooging van die tractementen. De Heer Prins wilde de tractementen der hoofden van scholen, zoowel van hee- ren als dames gelijk maken evenals die der onderwijzers eerste klasse. Zijn amendementen werden evenwel in getrokken na een betoog van den Heer Waller, dat het op het oogenblik zeer ge vaarlijk zou zijn een ingrijpende veran dering te maken in de tractementen, met het oog op de financien der gemeente, te meer daar een groote vermeerdering van het aantal onderwijzers te wachteD stond. De Heer Waller stelde echter voor aan ben, die de akte voor het teekenen en de gymnastiek verwierven een vermeerdering van f 50 in uitzicht te stellen voor elk dier beide vakken, om tenminste eenige verbetering van tractement aan te brengen. Dit werd aangenomen. Een kleine wijziging in het reglement van orde werd goedgekeurd. In het Stads Armen- en Ziekenhuis werd een groote verbetering voorgesteld. Zij die met aanstekelijke ziekten behebt waren zouden daaruit worden overgebracht naar het Elisabeths-gasthuis, zoodat er meer dere ruimte voor de armen overbleef, en een groot bezwaar van adressanten tegen tegenwoordige inrichting werd wegge nomen. Dr. Lodewijks bleef ook na deze ver beteringden toestand van het huis afkeuren, daar de noodige ruimte voor kinderen en zieken ontbrakde voorzitter gaf echter te kennen, dat men nn voorloopig met deze eerste verbetering genoegen moest nemen, men kon dan later weder andere maatre gelen nemen. Het plan van B. en W. werd goedge keurd. Aan school B. heerschte nog altijd het gescheiden stelsel van leerlingen. Dit werd in deze zitting opgeheven. Er werd eene wijziging gemaakt in het bouwplan benoorden den Zijl weg en be sloten tot den aanleg van een trottoir in het Florapark. Tot de verbouwing van het Raadhuis werd besloten. Voor een assistent in de scheikunde zal f 100 meer worden uitgeloofd, (thans f 600) aangezien voor het tegenwoordige tractement geen goede assistenten te krij gen waren. Het adres van Volksbelang, tot instel- j ling van een gezondheids- en bouwpolitie werd gewezen van de hand, op grond dat in beiden reeds genoegzaam tvas voorzien. Verschillende rekeningen van stadsin- stellingen werden goedgekeurd. Een bezwaarschrift tegen de plaatselijke directe belasting werd gegrond bevonden. De Heer W. D. Nolting werd tot lid van het burgerlijk armbestuur benoemd en de Heer O. J. ten Thye tot onderwij zer 1ste klasse aan school A. Na benoeming der etembureaux en na dat de Heer Ziegeler tot directeur van de Stads Bank van Leening was benoemd, en de Commissarissen waren herbenoemd, sloot de Voorzitter de Vergadering. Tweede Kamer. Dinsdag hebben de be sprekingen rakende de Legerwet een aan vang genomen. De eerste spreker was de heer Schaepman. Hij zon zich niet wagen aan het beoordeelen van militaire stel sels, doch achtte zich als volksvertegen woordiger verplicht antwoord te zoe ken op twee vragen1° voldoet deze legerwet in haar geheel aan het doe), waarnaar eene Nederlandsche legerwet kan en moet beoordeeld worden? en 2° Is de voorgestelde wet in overeenstem ming met en berekend naar de krachten van ons volk? Op de eerste vraag luidde Sprekers antwoord toestemmend, 't Ont werp beoogt verdediging van onze onaf hankelijkheid en hand having onzer neutrali teit te doen zien, dat wij kunnen en toillen. De hoofdgedachte is te verkrijgen een zoo volledig mogelijk geoefend leger; geen algemeenen dienstplicht, geen oefenplicht, maar bij oorlogsgevaar indeeling by het. leger. Spreker gaat na, welke stelsels daar tegenover staan. Hy verwacht van een zoogenaamd volksleger niets. Als men niet den tyd heeft om te oefenen, geeft de volkswapening niets: dan is het volks- verspilling by 't oorlogvoeren. Op het voorbeeld van Zwitserland mogen we ons niet beroepen. Dat land heeft een geheel ander verleden. Eeuwenlang maakten de Zwitsers van het krygvoeren een bestaan, door zich te verhuren in vreemde legers. Ook van het vrywilligersstelsel, zooals in Engeland, is geen heil te verwachten. Men vergeet, dat zulke legers van vry- willigers meerendeels bestaan niet nit man nen, die met vrijen wil en uit vaderlands liefde dienen, maar nit geronselden. Taine heeft ze genoemd „fontenellen, om de we reld van kwade sappen te bevryden." Ook gaan in Engeland stemmen tegen dit stel sel op. Wat de 2ie vraag betreft: deze wet geeft verzwaring van last, verhooging van de jairlyksehe lichting, verlenging van diensttyd, en eindelyk persoonlyken dienstplicht. Spreker wil dit laatste punt bespreken zonder hartstocht. Hy ziet in den persoonlyken dienstplicht niet den hoogsten, heiligsten plicht, een middel tot ontwikkeling, maar evenmin ziet hy in de plaatsvervanging het ideaal der voortreffe- lykheid. Hij wees er echter op, dat er verzet bestaat by het volk tegen dit stelsel, dat nieuw is. By ons volk bestaat geen weer zin tegen het leger, maar wel vrees voor het verblyf in de kazernen, die wellicht gewettigd is, maar waarin verbetering zou kunnen worden aangebracht. Als reien waarom de Katholieken zoo tegen de in voering van persoonlijken dienstplicht zyn, noemde spreker zekere historiesche herin neringen. Tydens de clemente regeering der Edelhoogmogenden waren geen Katholie ken in de hooge rangen in het leger. Daardoor is niet de vaderlandsliefde, doch wel de lust verminderd. Ook herinnerde Spreker aan den minaangename bejegiDgen waaraan in 1830 en '31 een goedhartig volk in de Zuidelyke provinciën is bloot gesteld geweest. Daarenboven noemde spre ker een in zekere rangen heerschend luid ruchtig anti-klerikalisme, dat wrevel wekt. Toen spreker memoreerde, dat soms hoofd officieren niet schijnen te weten, dat een Ka tholiek door Zondagsdienst zyn godsdienst niet kan vervullen, werd hy geïnterrum peerd door de heeren Goeman Borgesius en Heldt, maar hy volhardde bij 't geen hij gezegd had. Spreker eindigde met te be weren, dat de Regeering niet genoeg ge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1