H A A PREDIKBEURTEN Eerste Blad. No 57. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 9 Mei 1891 op ZONDAG 10 Mei 1891. Nieuwsberichten. Nederd. Herv. Kerk. SELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post —,40. Prijs per Adyertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar piaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Moeton. Voorin. 10 ure, L. Smit, pred. te Nieuw-Vennep. Nam. 2 ure, Hoog. 32e Zondag, 's Avonds 6 ure, Barbas. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Sicaan. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Faber, godsdienst- onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Paolo Longopasteur de l'Eglise Vaudoise de Milan. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, A. Voorhoeve, Pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Eringa Theologisch Candidaat. 's Avonds 6 ure, Inzegening van vier broeders diakonen uit de inrichting Meer en Bosch. Verschillende sprekers. Hillegom. Voorm. 9% ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CPz. Bevestiging van nieuwe leden. Nam. 2 nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 ure, van Loenen Martinet. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Zandvoort. Voorm. 9% nre, P. J. Moeton, Pred. te Haarlem. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. P. II. Bitter, laatst pred. te Utrecht. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, M. L. Hartog Doopsgez. pred. te Joure. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ponderdag 's avonds 8 are, Weiss. Voorbereiding. Ds. Barbas bericht, dat hij zijne cate chisanten van Donderdag één uur, alleen deze week verwacht Vrijdag één nur. Ds. Knottenbelt kan Dinsdag van 23 uren wegens eene vergadering niet cate- chiseeren. De overige 5 catechisaties op dien dag gaan door. Ds. Hesta is Maandagavond ten 7 ure verhinderd zijne catechisatiën te houden. Ds. Smeding heeft in dank ontvangen voor de Chr. school voor on- en minver mogenden 25 ets., opbrengst van den verkoop van capsules. Ds. Knottenbelt bericht met dank ont vangen te hebben door de dames Hof stede de Groot f 25,voor de opleiding Van den Aspirant-zendeling. Bennebroek. Voorm. 10 ure, P. E. Barbas, Pred. te Haarlem, Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepjp. Tweede Kamer. Dinsdag, bij voortzet ting van het algemeen debat over de Le- gerwet, was eerst de Minister van Marine aan 't woord, die, hoewel niet bepaald welsprekend, toch op duidelijk wijze wist uiteen te zetten, hoe hij over de zaak dacht. Hij verdedigde meer in 't bijzonder de regeling van den dienstplicht voor de Marine, die tot aan de inlijving gelijd is aan die der Landmacht. De heer Guyot bestrijdende, verdedigde hij de samenkop peling van dienstplichtigen der land- en zeemacht in het ontwerp. Eene geheel afzonderlijke regeling achtte hij onge- wenscht. De bedoeling is niet enkel de dienstplichtigen uit zeevarenden en vis- schers te rekrnteeren. Eene marine-rezerve achtte de Min. noodig naast en buiten dienstplicht, en zal ter hand genomen worden na beslissing over deze wet, in welken zin ook. Op dienstvervulling bui tengaats en in Indië is ook gerekend. Be lemmering der dienstplichtigen in hun beroep buiten werkelijken dienst zal zoo veel mogelijk worden voorkomen. Daarna verklaarde de Min. van Binnenl. Zaken dat de Reg. uit principe de overlegging van het advies van den Raad van State bleef weigeren niet omdat zij meende, dat daardoor hare pozitie ook maar eenigszins zou worden verzwakt. Zulk een advies is een vertrouwelijk stuk aan de Koningin- Regentes, en bovendien zou het telkens overleggen van de adviezen van den Raad van State dit kollege blootstellen aan het gevaar, dat het werd medegesleept in de politiek van den dag. De Min. betoogde verder, dat deze wet geen zwaarderen druk oplegt, maar vele voordeelen aanbiedt. Had de heer van Houten er op gewezen, dat de militaire officieren belang hadden bij het tot stand komen van deze wet, de Min. achtte zich verplicht er op te wijzen, dat ook velen persoonlijk belang hebben bij het verwerpen van deze wet. Hij ver weet den heer Dobbelman en anderen, dat zij nu eerst zoo krachtig opkomen voor verbetering van het kazerneleven. De Min. verdedigde den persoonlijken dienstplicht. Wat de heer Clercx beweerd had, dat de plaatsvervanging is een korreklief van het lot, noemde hij onjuist. Alleen de vrijstel ling is volgens hem een korectief van het lot. Het wetsontwerp beoogt geen party belang, maar algemeen belang, zeide de Min., en had hij van den schoolstrijd eenmaal gezegd, dat deze moest voortdu ren, ook al ging het land daaronder te gronde, nu zeide hijrecht en billijkheid vorderen, dat het vaderland verdedigd worde door de gansche natie, al moesten de partyen daardoor ook te gronde gaan. De Min. van Fin. betoogde, dat de draag kracht der natie in de laatsten 35 jaar stellig is verhoogd. De oorlogsuitgaven zijn in dien tijd niet eens verdubbeld, en de door dit ontwerp vereischte uitgaven zullen volstrekt niet de draagkracht te boven gaan, terwyl het volstrekt niet vast- stast, dat nienwe lasten noodig zijn, om 'sjaars 2 miljoen meer te vinden. De heer Keuchenins vreesde toen G/a uur lang over alles en tog wat. 's Voorzitters ont zag voor dezen spreker openbaarde zioh hierin, dat hij dezen, in weerwil van al zyn uitwijdingen, niet tot de orde riep, wat hy zeker wel gedaan zou hebben, in dien een minder ontzagwekkend persoon zoo had doorgeslagen. Spreker gaf aan de Reg. den raad schorsing te vragen, ten einde tijd te hebben, om wijzigingen in overweging te nemen, ook in verband met de invoeringswet, en met het oog op de vele amendementen. Zelf wilde hij geen voorstel doen, daar hij niets wilde doen strijdig met de inzichten der Regeering; maar uitstel tol eene volgende zitting kwam hem zeer gewenscht voor. Ofschoon ook hij het militarisme bestreed, en een voor stander was van levenswijzigingen, kon hy zich niet vereenigen met de moties Domela Nieuwenhuis en Vermeulen. Spre ker bracht hulde aan den Min. van Oorlog voor de zachtmoedigheid, waarmede deze de aanvallen van Katholieke zijde bestreed, en hij kwam op tegen de aanvallen der Katholieke pers, vooral de Maasbode, die hij haast zou noemen de Rotterdamsche Stemmen voor Waarheid en Vrede het Synodaalgezind tijdschrift van Dr. Brons veld. Verder kwam hij nog op tegen den eisch der Maasbode dat de Calvinisten het Katholiek program van Recht en Orde te Amsterdam zouden onderteekenen. Spreki- herinnerde nog eens aan een rede door Dr. Vermenlen te Helmond gehouden, waarin deze de Reformatie de schandelijkste revolutie genoemd haddit lezende had hij gedacht aan Luther's laatste woorden: Wir Itaben einen Gott', der vom Tode errettet. Die God, beweerde spreker, is ook de God der CalvinistenLaten wij Hem eeren En deze ontboezeming eindigde hij met eenige aanhalingen van Girardin en Pot- gieter. Toen de profeet zweeg, dorst de Voorzitter volgende Sprekers verzoeken, het uitgebreide debat niet nog meer uitte- breiden door onderwerpen te behandelen, niet met de zaak in verband staande. De heer van Berokel protesteerde tegen de opvatting van den heer Harte, als zouden de Katholieke voorstanders van het ont werp geen ware Katholieken zyn. De heer v. Nunen persisteerde bij zijn gevoeleD, dat het ontwerp ons brengt tot militarisme. De heer Viruly Verbrngge verweet in zijne repliek den heer Rooseboom, dat deze min- paBsende uitdrukkingen ten zijnen opzichte aangewend had, in plaats van argumenten. De heer van Vlijmen beklaagde zich, dat de Min. van Oorlog zioh aangematigd had kritiek te geven over de wijze, waarop hij als volksvertegenwoordiger zijne mee ning over een wetsontwerp had uiteengezet. Hy volhardde by zijn afkeurend oordeel over het aanhangige ontwerp. De Min. van Oorlog beweerde, dat hij alleen het stelsel van den heer van Vlijmen had be streden, geenszins diens persoon. De Portland spoorwegbrug te Nor wood stortte gisteren in op het oogenblik, dat er nog een gedeelte van den trein nit Brigthon overliep. Als door een won der zijn niet tallooze menschenlevens verloren. Zes waggons werden vernield. Vtrscheidene personen werden gewond. Bismarck is gekozen als lid van den Rijksdag, evenwel niet glansrijk, daar hij in herstemming kwam met een eenvou dig werkman, en hy misschien gehoopt had, steunende op zyn roemvol verleden, zonder slag of stoot binnen te komen, terwyl hij zijne meerderheid bij de her stemming te danken heeft aan de onthou ding zijner politieke tegenstanders. De Köln. Ztg. verzekert, dat sedert Bismarck's aftreden in alle nationaal- gezinde kringen van het Duitsche volk de wensch levendig is gebleven, om de ervaring en de politieke wijsheid van den grondvester van het rijk op een an dere wijze voor het vaderland ten nutte te maken. Er bestaat geen twijfel, of het volk zal den raad van den grooten man steeds met achting en belangstelling ver nemen en er zorgvuldig acht op slaan. Daarom verheugt zich de Köln. Ztg. dat de eerste Duitsche rijkskanselier nu gele genheid heeft bij de beslissing over ge wichtige aangelegenheden zijn machtige stem te doen hooren om het gewicht van zijn autoriteit, van zijn invloed in de waagschaal te leggen. De 31jarige tooneelspeelster Ines Fiseher Pauley van het Josefstadter-The ater te Weenen heeft zich dood geschoten, terwyl haar echtgenoot, de tooneelspeler Pauly, in een nevenvertrek bezig was zyn koffers te pakken om haar voor altijd te verlaten. In een achtergelaten brief ver klaarde zij, dat zij zonder haar man niet kon leven. Nauwelijks is de eerste schrik over de kruitontploffing in de nabijheid van Rome voorbij, of men bericht dat op Sar dinië eene dynamietfabriek is in de lucht gevlogen. Bij deze ramp verloren vier per sonen het leven en werden vele personen gewond. Met byzonderen ophef maakt de Pall Mall Gazette gewag van eenen be raamden algemeenen nittocht der vervolg de Russische Joden. De man die hiertoe het noodige wil verrichten is baron Hirsch, de bankier. In de verwachting, dat de andere Israelietische geldmannen zijn voor beeld zullen volgen, heeft baron Hirsch naar men zegt eene som van 3,000,000 beschikbaar gesteld tot het bijeenbrengen van een fonds, hetwelk zal moeten strek ken om een half millioen Joodsche gezin nen uit Rusland over te brengen naar eene landstreek buiten Europa de plek werd nog niet genoemd waar zij een nieuw Kanaün zullen kunnen stichten. Nu Rusland eigenlijk eerst op groote schaal de uitdrijving der Joden begint aan te vatten, en tegelijkertijd de Amerikanen hun land al meer en meer voor have- looze vreemdelingen gaan sluiten, zon ba ron Hirsch met zyn plan zoo het hem ernst is inderdaad te gelegener nre voor den dag zyn gekomen. De zes en zeventig jarige Bismarck heeft aan eene deputatie die hem den uit slag der verkiezing kwam mededeelen, ge zegd, dat het hem zwaar zou vallen, nog op zijnen leeftijd voor geruimen tijd zijne woning te moeten verlaten om de plichten te vervullen, welke de Rijksdag hem op-

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1