legt, aangezien kwalen en smarten hem reeds verhinderen te slapen in zijn eigen huis. Thans, zeide hij, na een veertigja rige politieke loopbaan, waarin het aan bevordering niet heeft ontbroken, streef ik niet meer naar uiterlijke grootheid, doch wie zoolang aan het openbare leven heeft deelgenomen, gewent niet gemakkelijk aan onthouding, Desniettemin zou ik nooit naar een mandaat voor den Rijksdag ge streefd hebben, omdat ik voel dat mijn gezondheidstoestand mij verhindert mijne verplichtingen daarvoor ten volle na te leven. De zaak verandert evenwel, wanneer eene oproeping tot mij gericht wordt, met een beroep op mijn plichtsgevoel. Gelijk ik gedurende mijne loopbaan mij nooit onttrokken heb aan de roepstem mijns Konings, welke ieder volgen moet, zoo kan en wil ik mij ook niet onttrekken aan de roeping der kiezers van uw kies district, die met een zoodanig beroep tot mij zijn gekomen." Verder kwam hij op tegen de bewering, dat hij ooit de nationaal- liberalen als zijne tegenstanders zon be handeld hebben. Zijne schoonste werk zaamheid toch was juist in dat tijdperk gevallen, toen de nationaal-liberalen in het Parlement de meerderheid hadden. Hij kon natuurlijk niet als partijman in de Rijks dag zitting nemen, doch zijne sympathieën behoorden aan de oude Kartell-partij. Het alcoholverbruik neemt in Groot- Britannie en Ierland voortdurend op on- rustbare wijze toe. In 1890 heeft de al coholbelasting bijna 9 miljoen gulden meer opgebracht dan in 1889. Vooral is het verbruik toegenomen in Engeland, namelijk met 9% per hoofd, terwijl het in Schotland en Ierland met 7% toenam. Hierbij moet nog in het oog gehouden worden, dat naast het alcoholisme ook het aetherisme zich in Ierland meer en meer ontwikkelt. Dinsdag ochtend te 4 uren is te Luik een dynamiet-patroon, welke gelegd was op den drempel van het huis van een rente nier in de Rue des Augustins, met een geweldigen slag ontploft. De deur vloog in splinters, alle vensters in het huis en in drie naburige huizen werden verbrijzeld. In de geheele wijk heerschte eene vree- selijke ontsteltenis. De politie doet onder- Ook te Roux heeft iets dergelijks plaats gehad bij de woning van een niet-werk- staker. Ter gelegenheid van de begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem III zijn aan daarbij tegenwoordig geweest zijnde vorsten en vertegenwoordigers van vreem de mogendheden, alsmede aan enkele an dere personen decoratiën geschonken. Dientengevolge is de aanwezige voor raad moeten aangevuld worden met 13 grootkruisen, 23 commandeurskruisen van de Orde van den Nederlandsehen Leeuw, waarvan de bosten van aanschaffing hebben bedragen 4762.30. Die som kan niet bestreden worden uit het onder artikel 22 van hoofdstuk II der staatsbegrooting toegestaan crediet. Een wetsvoordracht is aan de Tweede kamer ingediend om het betrekkelijk artikel, dat door overschrijving uit de onvoorziene uitgaven van dat hoofdstuk niet kan aan gevuld worden, met gezegd bedrag te ver- hoogen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de politie van Halfweg aar. de Ring dijk een goede vangst gedaan, n.l. de twee beruchte dieven gearresteerd der in Haar lemmermeer en omstreken zoo talrijk plaats gehad hebbende kleine diefstallen voorna melijk van pluimgedierte. Een der bewoners van den Ringdijk had de politie n.l. in kennis gesteld dat hij met het tweetal was afgesproken, dat zij des nachts de buit voorloopig in zijn huis konden bergen, waarop een drietal veld wachters zich in de woning verborgen hield. Later kwam het verwachte bezoek en op de sluiksche vragen van den gastheer werd zoodanig dat de politie het kon ver staan een omstandig verhaal gedaan der vele reeds gepleegde diefstallen. Toen men meende, dat de tijd gekomen was, werd de onthutste gast gearresteerd en voorloopig naar de cel te Halfweg overgebracht; later werd ook zijn collega aangehouden en beiden gevankelijk naar Haarlem overgebracht. jje Heer T. Linthorst te Aalsmeer i8 voor de som van ƒ72900 aannemer geworden, voor het bouwen van een draai- pijler voor de draaibrug van den Rijksweg over het Noordzeekanaal te Velzen. Dit jaar treden te Haarlemmermeer 5 Raadsleden af vau de 15 leden, wier getal door het toenemen der bevolking op 17 wordt gebracht. HAARLEM, 8 Mei 1891. Mevrouw van Ophemert-Schwencke en de Heer Johan Schmier, gaven Don derdag avond in onzen Schouwburg een concert met medewerking van den Heer Orelio en Mevrouw Orelio—van Zant. Het viertal is te Haarlem gunstig bekend zoowel in de Nederlandsche Opera als bij concerten is men te Haarlem meermalen in de gelegenheid geweest van hunne veel zijdige gaven op muzikaal en dramatisch gebied te genieten, zoodat men zoo zou denken, dat de opkomst in evenredigheid zou geweest zijn met de meermalen gebleken goeden indruk, dien zij hier steeds hebben achtergelaten, doch wij Haarlemmers zijn op enkele punten en vooral op het punt van uitgaan behoudend en daardoor was er weinig publiek. Toch hadden de vele weg- gebleven vrienden der concertgevers onge lijk. Een goed, afwisselend programma werd uiterst beschaafd doorgewerkt. De lieer Orelio zong de Scène et air de l'o- péra Herodiade en Dichterlicbe (Liedercy- clns) 16 nummers van Schumann, Me vrouw Orelio—van Zant Recit et air de 1 opéra Les Dragons vau Maillart, de Heer Schmier Air de calomnie de 1'opéra Le Barbier van Rossinio en Der Wirthin Töch- terlein van Sieber en Mevrouw van Op- hemertSchwencke Aria der Leonie uit Stradella van Flotow, drie liederen, Ru binstein Muller en Morks, terwijl de Heer en Mevrouw Orelio het concert besloten met: Uw naam, Duo voor Sopraan en Ba nton van R. Holl. De Heer Orelio is als concertzanger sterk voooruitgegaan. Meer en meer weet hij zich te schikken naar het besoheiden accompagnement eener piano, terwijl gloed en bezieling van hem uitgaan ook zonder de actie van den operazanger. N 7 van den cyclus: Ich grolle nicht werd schoon ten gehoore gebracht, terwijl het lieve duo, Uw Naam zeer geacheveerd, met veel gevoel werd voorgedragen. De Heer Schmier deed zich opnieuw als verdienstelijk zanger kennen. Hij be- heerscht het basregister volkomen en de noodige warmte van toon doet zijn zang veel goed. „Der Wirthin Tochterlein" werd met zeer veel bijval ontvangen. Mevrouw van OphemertSchwencke zong zeer gelukkig. Op verlangen werd een gedeelte van lm Maien herhaald. Nog eens, jammer dat zoo vele lief hebbers niet zijn opgekomen. Onze stad voorziet, tot nu toe, op voldoende wijze in de behoefte aan gewoon lager onderwijs. Nog nooit heeft men, bij de jaarljjksche inschrijving, leerlingen moe ten afwijzen door gebrek aan ruimte, al spande het er wel eens en viel er nu en dan heel wat te schikken en te plooien, om ieder een plaatsje te geven. Met recht- matigen trots mocht het hoofd der gemeente bij zijn jongste jubilé, in zijn antwoord aan de commissie van toezicht op het lager onderwijs, daarvan dan ook gewagen. Om deze gunstige toestand zooveel mogelijk te bestendigen en de steeds grooter wordende behoefte vóór te blij ven, bestaat het plan de openbare scholen B.(Spaarwouderstraat) -hoofd de heer J. D. Franse en D (Gedempte Oude Gracht) hoofd de heer J. Spaan Sr. aanzienlijk te vergroo- ten, Aan beide zullen vier nieuwe lokalen worden toegevoegd. Voor de laatste school is daartoe een stnk grond van het St Jo zefs gesticht aan het Spaarne, liggende aan de Ged. Oude Gracht, door de ge meente overgenomen. Naar men verneemt zal het werk van het bouwen van een ziekenhuis met kapel door de afdeeling Haarlem van de Broeders van Johannes de Deo op een terrein aan de Maerten van Heemskerk straat onder eigen beheer geschieden. Door het Burgerlijk armbestuur al- gier is tot zijn voorzitter benoemd de heer G van Egmond en tot Secretaris de heer W. D. Nolting. Het zal, naar men ons mededeelt, dezen zomer in de sociëteit „Vereeniging" niet ontbreken aan goede muziekuitvoe ringen. Door het bestuur der sociëteit zijn overeenkomsten gesloten met de Koninklijke Kapel van de Grenadiers en Jagers voor twee concerten en met den Heer W. Kes van het Concertgebouw te Amsterdam'voor ééne uitvoering, terwijl verderons Gemeen telijk Muziekkorps zich drie malen 's maands in den tuin der sociëteit zal doen hooren. Mocht het weder wat meevallen en de depressie in den dampkring wat beschei dener zijn dan verleden jaar, dan wacht den leden der sociëteit dezen zomer bij genoemde muziekuitvoeringen veel genot. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 10 Mei in de Noorderkerk optreden des voormiddags ten 10 ure en des namiddags ten 6 ure Ds. J. Langhout. Woensdag 13 Mei 1891 des avonds ten 8 ure Ds. J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijltien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. (BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 6 Mei. W. F. Schouten en M. Klok. J. 3. Walter en F. B. Belterman. J. G. van Andel en T. Hogeboom. D. Bos en C. M. Heetem. J. Smit en M. C Warmer. W. Westra en C. Bakker. J. Mes en G. Luiting. M. van der Heijde en E. Wils. J. Gijzen en C. C. Hemme. J. A. M. Rijk en J. J. D. Nolting. GETROUWD. 6 Mei. A. van Velzen en M. Zuiderduin. W. F. van der Kaaij en A. Heesterbeek. A. W itkamp en T. Gon. C. A. van Velsen en G. Slenters. F. Junge en H. Kaarsgaren. J. O. Booms en N. van Faassen. C. Rol en O. Slot. C. J. Waleveld en H. P. H. Gans. P. P. C. Schreinders en M. H. Blankwater. J. A. J. L. Hietbrink en C. M. van Lingen. T. van Brugge en M. Rotkuijs. J. Jansen en J. C. Joor. GEBOORTEN. 29 April. C. J. Plet geb. Swanborn d. 30 April. D. Bakker geb. Ridder d. G. 1. van Dijk geb. Lemmers z. H. A.s geb. van Nie- kerk z. A. van der Sleen geb. Mandemaker d. S. C. Blesgraaf geb. J unge z. 1 Mei. H. J. de Vries geb. Barkelau.H. Calkoengeb. Bolte d. G. Mieremet geb. Smit d. M. E. van Dijk geb. van der Werff z. 2 Mei. A. Franken geb. Reitsma z. A. M, Cornax geb. Bonneur z. T. Koelemij geb. van Stipriaanz. E. van der Kcdde geb. van Wees d. C. Hoogkamer geb. Henneman d. 3 Mei. C. A. van Meurs geb. Brinkman d. R. van Brede- rode geb. Pot z. H. S. M. M. Bosse geb. van Leeuwen z. A. M. Wit geb. Dors d. J. Zantvoort geb. Poldervaart d. 4 Mei. J. M. IJsseldijk geb. van Wunnik d. R. Cornelis- sen geb. Meijer z. H. Folkerts geb. Weerts d. J. Liethoff geb. Esmeijer 2 3.5 Mei. C. J. Nijssen geb. Carbo z. A. J. Opbroek geb. van Beek z. M. van Bommel geb. Duits d. L. C. van Tinteren geb. Dikkeboom z. C. Frijn geb. Traksel z. M. Leenslag geb. Boogaard z. M. C H. Daemen geb. Albers d. M. A. Groot geb. Kok z. 6 Mei. H. M. Bruin geb. Steenkist z. OVERLEDEN. 28 April. J. Eijkenaar geb. Vellenaar 85 j. Z. Polderstr. 29 April. J. M. Boeda53j. L. Molenstr. 3D April. M. C. Dijkman 81 j. Ged. Oudegracht. A. Bruijn 43 j. Spaarne. G. van der Ham geb. Room 63 jÉssenstr. 1 Mei. P. G. Bos 17 md. z. Ossenhoofdsteeg. J. Smink 3 j. d. Esschilderstr. 2 Mei. J. J. Roorda 2 dg. d. Tulpenstr. E. vau Honscko- ten 6 m. z. Luitensteeg. W. J. Umans 21 m. d. Heerenlaan. 3 Mei. P. Rijbroek 3 j. z. Kampervest. 4 Mei. M. J. van Nassau geb. Diemienie 76 j. Twijnderslaan. P. Kuipers geb. Stevenhagen 89 j. Jansstraat. 5 Mei. W. M. J. van Dokkum 5 j. d. Doelstr. J. Liethoff geb. Esmeijer 37 j. Magdalenastr. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd desZondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een fantasie-armband. Een kinderwa- gendop. Een notitieboekje. Een ijzeren moersleutel van een wagen. Een koperen sleutel met beweegbaar handvat. Een kindersohoentje. Een zak waarin sleutels en een potlood. Eene zilveren broche. Een zakmesje. Eene zwarte gebreide horlogeketting. Een R.K. kerkboekje. Een glacé handschoen. Eene zweep. Een knipmes. Eene kinderkous. Een duimstok. Een rond gouden medaillon. Een trap. Eene paardendeken. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij F. Leeuwenkamp, Nassaulaan no. 82, een zwart lakensch vest. Idem bij A. F. van der Meyden, Barendsestraat no. 41, een bloedkoralen armbandje met sluiting. Idem bij J. Treuren, Begijnhof no. 7, eene mestvork. Idem bij den Heer de Wolff, Schotersingel no. 69, een zilveren dames-cylinder-horloge waaraan eene nikkelen ketting met twee balletjes. Idem bij L. van Noort. Oran jeboomstraat no. 149, een groot wit ko nijn. Idem bij L. van Orden, Asterstraat no. 7, een kerkboek met twee knipjes. Idem bij J. J. Meerman, Korte Spaarne no. 5, eenig schildergereedschap en eene linnen jas. In één der tram waggons achtergelaten. Een paar gouden oorknopjes. Markt van 4 Mei; Aardappelen. Aangev. 40, verk. 40 H.L. - L. pr. 3.00 H. pr. ƒ4.00 pr. H.L. Appelen. Aangev. 10, verk. 4 H.L. L. pr. 7.00 H. pr. 12.00 p. H.L. Boter. Aangev. 332, verk. 332 K. G. L.s pr. 0.90 H. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 163, verk. 148 stuks. L. pr. 4.00 H. pr. 18.00. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 27 April. Witte tarwe 10.25 ƒ10.30 Rogge 7.10 7.15 KAASMARKT van 6 Mei 1891. Aang. en verk. 33 stapels, uitmakende 3536 kazen, wegende 7031 kilogrammen. Hoogste prijs per 50 kilogr. 25. VEEMARKT. Aangevoerd. 6 Mei. Prijs. 3 Koeien 120.ƒ170.— 94 N. Kalveren 3.7. 98 Schapen 12.22. 20 Lammeren 6. Soc. „de Phoenix". Eerste abonnementsconcert op Zondag 10 Mei des avonds ten 8 uur, te geven door het Ned. Opera Philharmonisck Orckest. PROGRAMMA 1. Marsch und Chor aus Tann- kauserR. Wagner. 2. Ouverture ObéronC. M. v. Weiier. 3Andante uit de Sonate Pathé- tiqueL. v. Beethoven. 4. Souvenir ChopinBizet. Arrangement Bekker. 5. Ouverture Willem TellRossini. 6. a. Ungarischer AbschiedKeler-Belo. b. RomanzeS. ltevard. Viool Solo door den Concertmeester E. Laron. 7. Wo die Citronen bliibenStrauss. 8. Musikalische Vielwisser.J. Val Hamn. Soc. „de Phoenix." Eerste abonnementsconcert op Zondag 16 Mei des avonds ten 8 uur te geven door het Ned. Opera Orchest, Dir. J. VAN DER LINDEN. PROGRAMMA. 1. Mauövriv MarschE. Bach. 2. Ouverture, Die lustige Wei- ber von WindsorO. Nicolaï 3. Ballet MusikAstorga Abert. 4. Fantaisie La tille du regiment.Donizetti. 5. Ouverture La muette de Portici.Auber. 6. Einleitüng ünd Brautchor aus LohengrinR. Wagner. 7. Früblingskinder WalzerE. V*.aldteüfel. 8. Fantaisie les HuguenotsMeyerbeer. DERDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 10 Mei 1891, des namiddags van 24 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit-Kapelmeester C. P. W. KR1ENS. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 12 Mei 1891, des namiddags van 12 uur door den Ileer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Toccate en FugaJ. S. Bacb. 2. LargoHandel. 3SonateJ.A.v.Eykeu. aModerato. bIntermezzo c. Fuga 4. AndantinoVolckmar. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2