Manufacturer Gevraagd Gevraagd LEERLINGE Schpjjf ef eopieëwefli ADVERTENTIE! H. G. G. „Rood en Wi een Tweede Méisj Een Loopmeisje daaraan in die week 26 personen overle den. Ook te Brussel blijft de ziekte heer- schen en daar kwamen in de laatste be- richtsweek 12 sterfgevallen aan pokken voor. Een Turksch staatsman verklaarde aan een medewerker der Indépendancedat volgens de berekeningen van den Turk- schen generalen staf Rusland in 1893 ge reed zal zijn met zijne krijgstoerustingen. Na dien tijd zal het scherper karakter aan zijn Oostersche politiek geven en dan kan een conflict met Oostenrijk, dat het sein voor een algemeenen Europeeschen oorlog zal zijn, niet uitblijven. In hoeverre deze verklaring, en nog wel eene van een Turkschen staatsman gewichtig kan zijn, kan niet gezegd wor den, wel, dat Rusland zijne grenzen al sedert een paar jaren in staat van tegen weer brengt en wat er kan gebeuren, als dit „werk des vredes" afgeloopen is, is ook nog duister, hoewel men zoo zou meenen dat, wie in het bezit is van uitmuntende wapenen, ze ook wel eens zou willen be proeven. Yoor een paar dagen werd er gewag gemaakt van iets dat te wachten stond ten opzichte van de Russisohe uitdrijvings manie. Mogelijk staat hiermede in verband een beschikking waarbij den Joden twee jaren uitstel van vertrek uit Moskou is verleend. Het zou ook kunnen zijn, dat het bankiershuis Rotschild, dat den czaar, onder voorwendsel van ongunstigen staat der geldmarkt, eene conversie, waarmee 360 millioen gemoeid was, onmogelijk heeft doen worden, van invloed geweest is op de genoemde gunstige bepalingen, en hetstrekt zeker het kapitaal tot eer, als het ook op deze wijze weet mede te werken tot be vordering der humaniteit, in welke deugd de Russische regeering wel eens een jesje mocht hebben. Een fabrikant van mummies werd voor het gerechtshof te Alexandrië onlangs tot een gevangenisstraf van 5 maanden veroordeeld. Deze zeer knappe, maar ge- wetenlooze industrieel had uit zorgvol be reide ezelshuiden, mummies gemaakt, die hij onderden goedklinkenden naam «Mum mies van de Egyptische koningen" in den handel bracht. Al de ezelshuiden, die kon den worden opgekocht, werden tot Pha- rao's verwerkt, die chronologisch gerang schikt de mummiesmarkt overvoerden Toen de koningen geen aftrek meer von_ den, maakte de fabrikant hoogepriesters Het aantal influcnza-lijders in En geland neemt steeds toe. Behahe Gladsto ne, die nog koortsig blijft, lijden aan griep lord Salisbury en gemalin, John Horley, de ministers van marine en koloniën en nog een 55 parlementsleden. Te Deptford zijn de scholen gesloten. Verder heerscht de influenza hevig te Liverpool, teSheffield, waar de vorige week 100 personen over leden, en in Derby. Weenen is dezer dagen een museum van voorwerpen tot beveiliging van het leven en de gezondheid van den arbeider rijk geworden. Het is opgericht in een huis nabij het rhadhnis. De oprichting is uitgegaan van eene vereeniging der hygiëne in de fabrieken en het gevolg der bemoeiingen van dr. Migerkee. Men vindt er zoowel inrichtingen en modellen tot devordering der gezondheid, vooral velerlei soort van ventilatietoestel- len, sis middelen tot beveiliging van het leven van den arbeider door bewogen ma chines, voorts reddingsmiddelen, modellen, bibliotheek, enz. In de Sport komt een vergelijken de tabel voor van de wedstrijden op schaat sen met die op rijwielen. Daaruit blijkt dat de vraag, wie zich het snelst kan be wegen, de schaatsenrijder of de wielrijder, ten voordeele van den laatsten is beslist. Het verschil is zelfs vrij groot: de Eng. mijl brengt een verschil van 35 sec, en de 10 mijl een van 6 min. Over de 50 Eng. mijl besteedt de schaatsenrijder 2 uur meer dan de wielrijder, terwijl bij den afstand van 100 Eng. mijl, de wielrijder reeds 6 uren rust, als de schaatsenrijder aankomt. Bij het afbreken van de ruïue der afgebrande kerk te Apeldoorn, welke vol gens het ontwerp van den architect J. Verheul Dzn, weder opgebouwd zal wor den, is Zaterdag 11. de eerste steen terug gevonden, welke den Hen Mei 1839 gelegd is geworden door Koning Willem I. Deze steen had eene afmeting van 0.20 X 0,60 X 0.50 M. Van boven was er in gebeiteld het jaartal en datum. Onder in den steen bevond zich eene kleine holte, waarin een roodkoperen buisje was gebor gen, bevattende een gedenkpenning ter grootte van pl. m. 0,07 middellijn, waarop aan de eene zijde was afgebeeld de beel tenis van Koning Willem I met een randschrift: ln zijn „25steregeeringsjaar"; aan de ommezijde was afgebeeld de Hol- landsche maagd met een randschrift in het Latijn, dat vertaald luidt: „Ik zal hand haven." Verder bevonden zioh in dit buisje tien verschillende muntstukken uit dien tijd. De moeder van den jongen koning van Servië, de ex-koningin Nathalie, heeft niet tegenstaande het tot haar van regeerings- wege gerichte gehod, den uitersten termijn van vertrek laten verstrijken en zou reeds als een lastpost over de grenzen gezet zijn, ware het niet, dat de jonge, onmondige koning, terugdeinzend voor schandaal, het tegengehouden en zijne moeder had ge beden, uit eigen wil Servië te verlaten, te meer daar hij telkens moet hooren, dat zijne ouders de oorzaak zijn van al het kwade in het vaderland en de bloei en vooruitgang door dit alles wor den tegengehonden. Nathalie schijnt zich naar de wenschen van haar zoon te willen schikken, maar stelt als voorwaar de, dat de regeering verklaart, dat haar recht om in Servië te zijn ongekrenkt zal blijven, een eisch welke waarschijnlijk door de regeering niet zal ingewilligd kunnen worden. Eenige ingezetenen van St Jacobia- Farochie hadden zich bij den minister van justitie beklaagd wegens te forsch optreden van de marechaussee bij gelegen heid van de laatste ongeregeldheden bin nen die gemeente. Het ingekomen antwoord van den mi- ninister houdt in, dat de marechaussee in deze onschuldig is en haren plicht heeft gedaan. HAARLEM, 19 Mei 1891. Onze Haarlemsche wielrijders, die in de laatste jaren nu en dan zoo flink uitkwamen bij verschillende wedstrijden, hebben de gelegenheid gehad op den eersten pinksterdag bij den internationalen wed strijd te Maastricht hun goeden naam schitterend te handhaven. Vooral gelukte dat den heer C. Witteveen alhier. Deze was in alle opzichten Zondag te Maastricht de held van den dag en behaalde niet minder dan drie eerste prijzen n.l. in: III. Wedstrijd voor veiligheidswielers, afstand 2000 Meter met handicap, lste prijs groote verg. zilv. medaille met een kunstvoorwerp, Witteveen in 4 min. 33 sec. IV. Int. Club-wedstrijd (bij de ritten van de eerst aaogekomenen) lste prijs zilv. medaille, Witteveen. VI. Wedstrijd voor veiligheidswielers, afstand 5000 Meter, lste prijs gou den medaille, aangeboden door den burgemeester van Maastricht en een kunstvoorwerp van de Maastricht- sche dames. lste prijs Witteveen 9 min. 47Vs sec. 2de prijs Houtman 10 min. 16 sec. In de volgende maand zullen te Scheve- ningen en Amsterdam weder groote wed strijden plaats hebben, waarbij onze stad- genooten hunne krachten willen meten tegen de beste rijders uit het buitenland. Het bedelen schijnt, ondanks alle tegen werking, toch nog winstgevend genoeg te zijn. Zoo wordt medegedeeld de leefwijs van zeker bedelaarsgezin in AmsterdamHet ontbijt bestaat uit eieren met klein brood, twee fleschjes bier en een paar maatjes jenever, het middagmaal uit soep, vleesch en groenten en naardien de inlandsche aardappelen al wat naar den kelder sma ken Maltheser aardappeltjes enz; ter wijl er volgens onpartijdige medeaeelingen drie kan melk per dag en vijftig eieren per week gebruikt worden. De man, een dronkaard, laat zijne vrouw het „werk" verrichten. De dochter staat niet gunstig bekend. Zie, zoo gaat het met het onnadenkend weggegeven geld, weggeschonken om van den last af te zijD, in plaats van het be drag, dat een aardig sommetje per jaar kan vertegenwoordigen, te stellen in han den van hen, die het zoo goed zouden kun nen gebruiken om te helpen waar behoef te is. Een groot deel van het publiek denkt iets goeds te doen met aan den gaanden en komenden bedelaar wat te geven. Ar moede bevordert het; het gemakkelijk ver kregen geld verliest zijne waarde, als het niet door eerlijken arbeid is verkregen. Men vormt door bedelaars te geven eene kaste van individus, die nimmer zal leeren op eigen beenen te staan, al tijd een lastpost blijft in de maatschap pij, een jaarlijks terugkomende schadepost op de balans der quasi-weldadigheid. Men zou het kunnen noemen een kapi taal werkende met doorgaand rente verlies, gekweekt door de gemakzucht en kortzich tigheid der maatschappij. De lijst van voorloopige candidaten voor de liberale kies vereeniging Foo ruitgang alhier bevat geen andere namen dan die van de heeren mrs. Farncom'oe Sanders en J. A. van Grilse. De heer De Kanter is niet, en de heer Kerdijk door een on voldoend aantal leden opgegeven. Door de radieale kiesvereeniging Haarlem alhier is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. Farncombe Sanders, nadat hij zich voorstander had verklaard van algemeen kiesrecht, met geheime stemming, met geen andere uit sluiting dan in de grondwet is genoemd. 1.1. Zaterdag avond ten ruim 10 ure is eene felle brand uitgebroken in een pakhuis van de firma C. Dyserinck Zoon, kooplieden en winkeliers in koloniale waren gelegen aan het Spaarne n 62, waarvan de oorzaak voor alsnog onbekend. Dit pakhuis bestaande uit twee verdiepingen en waarin eene groote hoeveelheid goede ren was opgeslagen, is bijna geheel uit gebrand. Door de spoedige en krachtige hulp zoowel van de politie met haar slangenwagen als van de brandweer zijn de belendende perceelen, die groot gevaar liepen, behouden. De schade is vrij be langrijk maar alles verzekerd. Door het omstooten van een bran dende petroleumlamp is Zondagnacht om streeks 12 ure brand ontstaan in de werk plaats van den meubelmaker G. Westen dorp, gelegen op de 2e verdieping van perceel No. 46 aan de Gasthuisstraat, die gedeeltelijk is uitgebrand. De politie met haar slangenwagen heeft den brand geblnscht. De schade vooral van het wa ter is vrij groot maar allee verzekerd. Door de politie alhier zijn twee handkarren opgespoord die eenigen tijd ge leden te Amsterdam waren gestolen. Een daarvan was reeds verschillende malen van eigenaar verwisseld, de laatste had hem de vorige week op eene publieke verkooping gekocht. De dief is bij de politie bekend maar heeft zich uit de voeten gemaakt. Gedurende de afgeloopen maand zij n door de politie alhier 43 personen vervolgd wegens dronkenschap op staat. In de maand April van het vorig jaar was dit getal 49 dus 6 meer. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Mag ik U, in Uw blad van heden, beleefd een plaatsje verzoeken voor onder staande opmerkingen. De gelukkig, onbeduidende brand van Zaterdag avond, in een der pakhuizen aan het Spaarne van den heer Dyserinck, bewees opnieuw, dat men nog maar geen verandering beeft gebracht in de malle gewoonte, om de tamboers in de buiten wijken door te laten slaan, als een brand reeds lang gebluscht en gevaar geheel geweken is. Met hartstochtelijken ijver brengt de trom dan in ver afgelegen buurten alles nog in rep en roer. Dat is zeer onaangenaam voor de bewoners en hinderlijk en gevaarlijk dikwijls voor zwakken eu zieken. Men zegt mij, dat tamboers alleen hun plicht doen en niet mogen rusten, voor dat alle schutters, welke behooren tot het brandpiket, in de verschillende stads wijken aan hun plicht, zich naar den brand te spoeden, op luidruchtige wijze zijn herinnerd. Als dat zoo is, neem ik het den levenmakers niet kwalijk, dat ze mij en de mijnen bij avond en nacht noodeloos plagen, maar blijf het niette min heel gek vinden. Wanneer de brand klok ophoudt te slaan, moesten, meen ik, de tamboers ook hun rumoerig werk sta ken. Indien zij niet de geheele wijk hebben kunnen aftrommelen, zouden zij daarvan rapport kunnen doen en de schutters uit de niet bezochte straten vrijgesteld kunnen worden van boete voor hun wegblijven. Ik hoop, M. de R., dat de heeren er wat op kunnen vinden en eene gewoonte, wel ke in de rij der bekende Kamper-uien geen gek figuur zou maken, spoedig zal worden afgeschaft. U dankende voor Uwe bereidwilligheid heb ik M. de R. de eer te zijn, TJw. dienst tv. dienaar X „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijltien voor werkster of schoonmaakster» Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haai lem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staats- blad No. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 28 Mei e. k. 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van P. G. D. Perrinoni om vergunning tot oprichting van eenebewaarplaats van roet in het perceel aan de Korte Begijnestaat no. 29, Kad. Sectie D No. 1449 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 28 Mei e. k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te- brengen. Haarlem, 14 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd! E. A. Jordens. De Secretaris, A. A Land. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commis&ariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren oorkuopje. Een bril. Een glacé handschoen met bonten rand. Eene defecte parapiuie. Een wandel— stok. Een paar wollen kousjes. Een paternoster. Een boezelaar. Een R. K. kerkboek. Eene zak-portefeuille. Een Protestantsch kerk- en gezangenboek. Een bril in étni. Een doek met vellen bordpapier.Een schrijfboek.Twee gespen van perle d'amour en drie rolle- tjes grijze zyde. Eene trapiadder. Een muilkorf'. Een zilveren horlogering. Eene ledige portemonnaie. Eeneschooltasch. met school behoeften. Een paardendeken. Een petroleumwagen waarop ledige petro leumvaten. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij Staphorst, As terstraat No. 23, een lap kamgaren, reeds geknipt voor eene broek. Idem bij J. C. van der Wal, Leliestraat No. 9, eene portemonnaie waarin eenig geld. Idem by den slager Eeltjes, Zylstraat, een melkwageu. Idem bij W. GoedeD, Oude Raarastrat No. 8, een bloedkoralen kettink je met goulen sluiting. Idem bij Smit, Burgwal, een wit schaap. Idem bij den Heer Klinkhamer, Schotersingel No. 89, een witgrysharig bokje. In één der tram waggons achtergelaten Een taschje met haakwerk. Een zakdoek» Een lorgnet. Markt van 19 Mei. Aardappelen. Aangev. 35, verk. 35 H.L. L. pr. 2.75 H. pr. 4.75 pr. H.L» BoterAangev. 380, verk. 348 K. G. L. pr. f 1.00 H. pr. ƒ1.25 p. K. G» Biggen. Aangev. 121, verk. 105 stuks. L. pr. 4.00 H. pr. 22.00. GRAAN- EN ZAADMARKT» Marktbericht van 49 Mei. Witte tarwe f 10. VIJFDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout, op Woensdag 20 Mei 1891, de& avonds ten 8 uur, door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 2l Mei 1891, des namiddags van. 23 uur door den Heer W. EZERMAN» PROGRAMMA. 1. Tocate en FugaJ. S. Bach, 2. Koraal uit Bach's Passion...A. G. Ritter. 3. Sonate No. 2Mendelssohn. a. Grave, Adagio. 1). Allegro maestoso e vivace. c. Fuga. 4Marsche religieuseGigout, 5Finale. BESTÜURSVERGADERIN Zaterdag 23 Mei a. s. avonds ten 71/, ure in „Café N< ALGEMEENE VERGADER des avonds ten 8J£ nre op denzei dag en plaats. Punten ter behandeling: Verkiezing Presidenten wat v( ter tafel zal worden gebrach Voorspoedig bevallen van een Zt JOSEPHINE MARIA ALTHC geliefde echtgenoote van GERARDUS FRANCISCUl PERQUIN. Haarlem, 15 Mei 1891. Heden overleed in den oud dom van ruim 57 jaar, mijn h telijk geliefde echtgenoot Dr. H. SMEDING, predikant by de Ned. Hervorm gemeente. Wed. SMEDING— van Brei Haarlem, 14 Mei 1891. Volstrekt eenige kennisgeving in een klein bnrger gezin eene r Meid of Weduwe, zonder deren, van de P.G., niet bent 30 jaar. Fr. brieven onder No. 351, het bureau van dit blad. Door onvoorziene omstandighe wordt tegen 8 Juni a.s. gevra voor licht huiswerk en het opd OPT* oroiünh Adres: Mej. G. RITSEMA, 5 straat 47. jen flink Meisje, dat goed ïnippen, naaien en strijken, dagel: pan 's morgens 9 tot 5 nur of 9 n ook kan een STRIJKSTE kunnende verstellen, geplaatst w den. Brieven met opgave van c ditiën en informatiën onder No. by den Boekhandelaar H. N. Ml te Haarlem. GEVRAAGD. Paarlaarsteeg 3. (35^ IEMAND van middelbaren leefti biedt zich aan als Noodhu of voor vast. goed kunnei token en werken. Brieven onder 1 155 by de nitgevers dezes. iefst eenigszins met 't grootwi lekend, kan terstond geplaatst w len by J. A. THOOLEN, Pa aanteeg No. 12. (356" Tegen genot van eenig sola tan eene ;eplaatst worden. Fr. br. lett, B. B. aan het Adve tor. van A. M. de Lieme, Bart orisstraat 17. Iemand des namiddags om v ur over zijn tijd kunnende beschi en vraagt Brieven onder No. 358 aan 1 areau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2