HAARLEMSCH Eerste Blad. PREMMRTEÏ No. 43 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 30 Mei 1891 op ZONDAG 51 Mei 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. telephoonnummer telephonische verbinding ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 eenten per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 are, Barbar, Voorm. 10 nre, JjMj. Snethlagepred. te Amsterdam. '\)oor jjoog.) Nam. 2 nre, Knottenbelt. 34e Zondag. 's Avonds 6 ujg Swaan. Nienwe Kerk. Voorm. 11) ure, C. van Koetsveld Crzni, Tred. te Hontrijk en Polanen. Jans-Kerk. Voorm 10 nre, J. O. Boon, pred. te Beverwijk. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Vocm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Pas de service. Giristelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Vorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, P. H. llugenholtz Jr., voorganger der Vrije Gemeente te Am sterdam, met medewerking van het Zangkoor. Donderdag nam. 121/2 ure, Tideman. Hnwelijkswijding. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Tideman is verhinderd Dinsdag, Woensdag en Donderdag ]es te geven. Ds. Swaan noodigt de leden van den Bijbelbond hier ter stede uit tot eene samen komst op a.s. Woensdag 3 Juni,'s avonds ten 8 ure, in het lokaal der Chr. Bewaar school in de Oranjestraat. Den leden wordt beleefd verzocht, de van hunnen naam voorziene bijbelkaart en de maandbriefjes te willen meêbrengen. Bennebroek. Voorm. 10 ure, J. H. Gunning dr., Eoogleeraar te "Leiden. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 Vs nre, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal- Voorm. 10 nre, B. J. Swaan, Pred. te Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuijlman. Nam. 21/2 nre, J. Kuylman. Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2 nre, Zondagschool. 's Avonds 5i/o nre, O. van Koetsveld C.Ez. Sandpoort. Voorm. 10 nre, B. D. Eerdmans, Proponent. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9V2 nre, H. Waardenburg. Avondmaal en Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 91/2 nre, de Heer J. W. Hilbrander, Godsdienstonderwgzer te Haarlem Hillegom. Voorm. 9V2 ure, M. Buchli Eest. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag werden goedgekeurd artt. 13—28 der Legerwet. Op art 17 werd aangenomen met 37 tegen 35 stemmen een amendement van den heer Seyffardt, om wat den duur van den verplichten dienst aangaat, den tijd, doorgebracht in de kolonieën als dub bel aan te merken, wanneer die tijd min stens twee jaren heeft bedragen. De Min. had dit am. bepaald ontraden, als nadeelig voor leger en landweer. Na gemelde be slissing nam hij gelijksoortige amendemen ten op artt. 18 en 19 over. Met 66 tegen 18 stemmen werd verworpen een am. van den heer van Karnebeek op art. 29, maar aangenomen met 61 tegen 24 stemmen een am. van denzelfde, om niet in te lijven ingezetenen, met-Nederlanders, die bewij zen te behooren tot een Staat, waar Ne derlanders niet tot den krijgsdienst zijn verplicht, of waar ten aanzien van dienst plicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De drie eerste hoofdstuk ken der Legerwet zijn afgehandeld, en het verder debat over het ontwerp werd tot later geschorst. Eenige kleinere ontwerpen werden toen goedgekeurd. Na bestrijding door de heeren van Kerk wijk en van Houten, en verdediging door den Min. van Waterstaat enz., is met 51 tegen 33 stemmen aangenomen het ontwerp tot verbouwing van het departement van Binnenlandsehe Zaken. Het ontwerp tot aankoop van een zeer mooi en zeer dnnr hnis in 't Voorhout, onder zeer bezwarende omstandigheden, tot tijdelijk verblijf van Binnenl. Zaken werd krachtig bestreden door de heeren v. d. Feltz, Smidt en van Delden, en verdedigd door den Min. van Binnenl. Zaken. Donderdag zou het debat worden voortgezet. Uit Hanover meldt men nog dat frl. Martha Krüger, het nieuwe lid van het gezelschap Carré, van al de gewon den in den gevaarlijksten toestand verkeert. Op het oogenblik der botsing sliep zij haar linkervoet gleed door een scheur in den vloer van den waggon en werd tot boven den enkel verbrijzeld. Het duur de een half uur eer deze dame uit haar pijnlijken toestand verlost was. Het onge luk dat de familie Carré heeft getroffen, wekt overal veel deelnemning; de heer Carré heeft zich op zijne veelvuldige rei zen in Dnitsehland, een deel van Oosten rijk, Noordelijk Frankrijk, België en niet het minst in ons land zeer populair weten te maken. Men verneemt dat de voorstellingen weer een aanvang znllen nemen. De thans ontbrekende krachten zijn weder aange vuld, doch de heer Carré zal de leiding der zaken voorloopig aan andere handen toevertrouwen. De te Lemmer gearresteerde personen Smeding en Hagenberg zijn Maandag op last der justitie in vrijheid gesteld, daar het gebleken is, dat zij aan den moord te Nienweschoot geheel onschuldig zijn. Thans zijn alle te dier zake verdachten ont slagen, terwijl de justitie nog Bteeds vruch teloos naar de schnldigen zoekt. Het personeel der parijsche omni bussen heeft deze week gedurende een paar dagen het werk gestaakt met het doel loonsverhooging te verkrijgen. In die paar dagen is er heel wat on gerief geweest over het missen van het vervoermiddel en heeft het publiek thans van de veel dnnrdere beschikbare rijtuig jes moeten gebruik makeD. Thans is de zaak bijgelegd en zijn de omnibnsmannen in het genot van hooger loon gesteld, na dat zij elke andere inmenging op hun terrein met geweld hadden tegen gegaan. De kolen werkers bij Luik en Bergen zijn ook weder aan den arbeid gegaan. In Zwitserland is door de ijverige be moeiingen van den Heer Keiler, een matig heids-apostel, een bondopgericht tot bestrij ding van achteruitgang bij de boeren. Het licht voor de hand, dat die bond heftig be streden wordt, voornamelijk door de znlken tegen wier belangen hij zal werken. Van zijne hand is thans eene brochure ver schenen, waarin hij tracht te betoogen, dat de regeeringen aan de belangen der talrijke boeren volstrekt geen aandacht schenken, nn het arbeidersvraagstuk ie dereen bezig houdt. Met al het vnur zijner overtuiging richt hij zijne pijlen tegen de zncht naar genot en de toenemende uit spattingen in het gezellig samenzijn, waar door den kleinen man de laatste centime nit den zak geklopt en menigeen tot een dronkaard gemaakt wordt. Om aan dat kwaad een einde te maken, Btelt hij voor, eene „liederlijkheids-belasting" in te voe ren, waarin zouden moeten worden aan geslagen alle drinkers, alle plakkers (per sonen die 's avonds laat nog in de herberg of koffiehuis zitten), alle dansers en dan seressen, alle bezoekers van feestelijkheden, en verder alle mogelijke vermakelijkheden. Het middel schijnt wel wat kras, al licht in zijne beschouwingen omtrent den toestand veel waarheid. Even als in Nederland worden in Zwitser land publieke vermakelijkheden sterk belast en indirect worden die lasten toch door de pretmakers gedragen. Op verzoek der Vereeniging voor dierenbescherming te Eiga is aldaar eene verordening uitgevaardigd, waarin bepaald wordt dat levende visch, die op de markt wordt te koop aangeboden, niet op tafels, banken, enz. mag worden gelegd, maar bewaard moet blijven in bakken die met water zijn gevuld. Verkochte visch moet dadelijk op de markt worden gedood, en wel zoodanig dat de visch eerst door een slag op den kop word verdoofd en dan met een scherp mes eene snede beneden de kieuwen krijgt. Alleen wanneer de kooper een bak water medebrengt om daarin de visch te vervoereD, mag hij die levend medenemen. Te Parijs is gearresteerd zekere Tnr- pin, beschuldigd van mededeeling te heb ben gedaan omtrent geheimen der Fransche verdedigingsmiddelen aan Engeland. Turpin had eene ontplofbare stof uit gevonden, welke hg bestempelde met den naam van meliniet. Het geheim van de samenstelling stond hij ter beproeving gedurende tien maanden of aan de Fransche regeering tegen betaling van 250.000 francs. Toen die tijd was verstreken, wensch- te de regeering niet verder met hem in onderhandeling te treden en toen wend de Turpin zich tot de Engelsche firma Armstrong, Mitchell en Co. te LondeD, doch deze deelt mede, dat Turpin bij de onderhandelingen over den verkoop van meliniet uitdrukkelijk verklaarde, dat hij recht tot verhoop had. De Fransche re geering heeft later groote verbeteringen aan het meliniet toegebracht, welke aan Tnrpin niet zijn medegedeeld. De Fransche regeering meent echter, dat, hoewel een uitvinder eigenaar is van zijne ontdekkin gen, er toch altijd nog uitzonderingen op dezen regel zijn, en heeft dien tenge volge de inhechtenisneming doen plaats hebben. Nauwelijks is een verdrag tnsschen Engeland en Portugal in staat van wijzen of een nieuw conflict in Afrika wekt de algemeene aandacht. Het betreft een aan val van Portugeesche beambten op Engel sehen, waarbij dooden gevallen zijn. Dat de willekenr der ambtenaren een zoo stoute vlucht heeft genomen, schrijven de Engel sehen toe aan onmacht der Portugeesche regeering en reeds wordt voorgesteld de En- gelschen zelfstandig te doen optreden tegen de vrijbuiters, die zich niet ontzien zioh ge heel tegen de bedoelingen hunner regeering te gedragen. De oorzaak der nieuwe kwestie lag alweer in de vraag wie er het eerst bij zou we zen om onbeheerd land te overmeesteren. Bij een feestmaal tot opening der land huishoudkundige tentoonstelling te Straal- sund zeide de minister Von Bötticher ten opzichte van den buitenlandschen toestand: »Het is des keizers ernstige wil, de openbare welvaart te bevorderen. De onrustbarende geruchten, welke men in omloop tracht te brengen, zijn onge grond de staatkundige gezichteinder is helder en zuiver. Laat u niet door de o- verdrijvingen van Eussische en Fransche zijde verontrusten. In geen enkel opzicht bestaat er een redelijke grond om met ons te beginnen, en wij znllen nooit beginnen. Uit Shanghai wordt aan de Stan dard gemeld, dat de christelijke zendelings- hnizen te Nanking door het gepeupel be stormd en geplunderd zijn. De bewoners ontsnapten nauwelijks den dood. Naar het heet vinden de christenvervolgingen op instigatie van geheime gezelschappen plaats. Dat de biggen tegenwoordig wei nig waarde hebben, bleek dezer dagen in een Friesch dorp, waar een met een bordje om den hals liep, waaraan een papiertje was gehecht met het opschrift: „Verzoeke plaatsing." Een boer, die met 11 naar de markt reed, kwam er met 13 terng, Men had er hem in stilte 2 bijgedaan. Het is geen zeldzaamheid, dat ze te geef, zooals men zegt, worden aangeboden. Woensdag middag ontlastte zich bo ven Beverwijk een zeer zwaar oaweder. De bliksem sloeg in de woning, bewoond door D. Knil. Hij baande zich een weg door den mnnr en trof langs zijn weg een jongetje van 4 jaar, dat deerlijk aan het

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1