„BE PÏÏOI Openbare Verj §ociet A. H. GER1 ADVERTE1N Remonstrantsch UITVOERING 31 Meia.e. des morge precies. op Zondag 31 M Orckest vaa Vo Bond voor i ea Stemrei Afdeeling Ha Maandag I Jui zijne candidatuu dedigen. l. w. c. ber1 ELISABETH SMJ e. j. so: KEUKENI Bienstbi hoofd en langs het geheele lichaam werd gewond. De toestand van den kleine is niet hopeloos. Dinsdag namiddag te rnim 3 nre zijn H. H. M. M. Koningin Wilhelmina en de Koningin Regentes van het Loo te Amsterdam aangekomen en met veel har telijkheid in de met vlaggen getooide stad ontvangen. Op het paleis aangekomen ver toonden de Vorstinnen zich op het bordes en werden daar door eene onafzienbare menigte met geestdrift toegejuicht. Des avonds was er cour voor dames in de partikuliere vertrekken van de Ko ningin - Regetes. Woensdag reeds te halftien nam de audiëntie ten paleize een aanvang. Omsreeks twee uur had de plechtige begroeting van HH. MM. plaats in de Nieuwe Kerk, welke door zijn streng een voudige versiering en plechtigen indruk maakte. Het aantal aanwezigen schatte men op zesduizend. Des avonds was er weer eour voor dames. Bij de aanbieding van den gedenkpen ning hield de Burgemeester eene korte toespraak, die door H. M, de Koningin- Regentes volgender wijs werd beantwoord: „Mijnheer de Burgemeester, Ik zeg U van harte dank, ook namens Mijne bemin de Dochter, voor de hulde Ons gebracht en voor de woorden Ons toegesproken, uit naam van den Gemeenteraad van Am sterdam. Ik kan u niet zeggen welke gevoelens mij bezielen bij het eerste bezoek met mijne beminde dochter aan de hoofdstad des rijks na het onherstelbaar verlies door ons en door ons dierbaar Nederland ge leden. Maar wel kan ik het uitspreken, en ik doe dit uit den grond van mijn hart, dat dit voor mij onvergetelijk zal zijn. Dat zoovelen uit alle oorden van ons vaderland gehoor gaven aan uwe uit- noodiging, mijne dochter en mij hiermede te verwelkomen, is mij een bewijs, dat de band tussehen Nederland en Oranje nog niet is verbroken, maar dat hij, on der Gods zegen, nu wij den steun van allen zoozeer behoeven, hecht als altijd zal blijven voortbestaan. Ik dank n ook namens mijne dochter voor de gedenkpen ningen ons aangeboden. Zg zullen ons dierbaar zijn als eene herinnering aan de zen dag en als een blijvend zinnebeeld der liefde en trouw van een klein maar eerlijk volk. Getrouw tot in den dood zij ons aller devies, dan zal met Gods hulp ons kleine Nederland groot zijn in geluk, in orde en in voorspoed. Dat geve de Almachtige." Donderdag had de eerste steenlegging van het nieuwe Gasthuis plaats onder een onafzienbaren toevloed van belangstellenden en waarbij een mannenkoor van vijfhon derd personen, een koor van vijfduizend kinderen en verschillende muziekkorpsen de plechtigheid opluisterden. Vrijdag ver trokken HH, MM. met den trein van twee ure en behoort het eerste bezoek van Koningin Wilhelmina aan de hoofd stad tot de geschiedenis. Aan het jaarverslag omtrent den toe stand van de Prins Hendrik-stichting te Eg- mond aan Zee is het volgende ontleend. Door de belangrijke uitbreiding der ge bouwen, welke bijna vijftienduizend gulden kostte, konden vijf en twintig nieuwe ver pleegden werden opgenomen, zoodat hun aantal thans honderd en drie bedraagt, waarvan negen boven de tachtig en veer tig boven de zeventig tellen, De nieuwe lingen werden gekozen uit degenen die het 'tmeeste noodig hadden; toch blijft er nog een groot getal aanvragen onbe antwoord. De directeur weet den goeden geest te doen voortduren door de mannen te doen nuttig werkzaam zijn, zonder van hen eene bepaalde taak te eischen, en door gezellig samenzijn onder hen de goede verstandhou ding aan te kweeken. In het afgeloopen jaar ontving de di- rektie van verschillende zijden veel mede werking, waardoor de Sint Nicolaas, de Kerstdagen en de Oudejaarsavond huiselijk konden gevierd worden. De tncht en orde lieten niets te wen- schen over. Misbruik maken van sterken drank kwam in 't geheel niet voor. Vijf sterfgevallen hadden slechts plaats en de gezondheidstoestand mocht uitstekend genoemd worden. De uitgaven voor voeding, kleeding en ligging werden dit jaar terug gebracht op 32Ve cent per hoofd en per dag. Deze vermindering was mogelijk door dien niets werd uitgegeven aan arbeids- en weekloonen en dienstboden alleen dat gene verrichtten, wat moeielijk door ver pleegden kon geschieden. Zoo werden door hen gedurende 1890 vervaardigd tafels, jalousiën en dergelijke voorwerpen, die in de stichting zelf ge bruikt worden. De negen vrouwelijke verpleegden zijn onder toezicht van vrouwelijke beambten. Het getal leden en donatenrs bedroeg 1909, zijnde 57 minder dan een jaar vroe ger In weerwil van het gunstig saldo des vorigen jaars moet thans, niettegenstaande de zuinige exploitatie, een nadeelig saldo geconstateerd worden van f 5703.11. De directeur beveelt de volgende for mule aan voor hen die de Prins-Hendriks- Stichting bij testamentaire beschikking willen indachtig zijn. Aan de „Prins-Hendrik-Stichting" te Egmond aan Zee gevestigd voor behoeftige oude Zeelieden eene som van f HAARLEM, 29 Mei 1891. Aan belanghebbenden wordt kennis gegeven dat de Zwem- en Badinrichting aan de Houtvaart Zaterdag den 23 Mei geopend is. Beleefd wordt onder den aan dacht gebracht, dat de Houtvaart in 't vorige jaar voor rekening van den Heer van der Yliet, wegens het openen van eene Zanderij te Oosterduin, ruim één meter is uitgediept, waardoor het water aan frisch- heid veel gewonnen heeft. Ten einde van die verbetering party te trekken voor de Zwemschool, zgn de bassins nu geheel van de Houtvaart afgesloten en wordt het wa ter door middel van een duiker, die tevens als filter is ingericht, met een molen door wind in beweging gebracht, een halven meter hoog in de bassins gevoerd. Daar door vloeit 't water, aan de Zuidzyde in het bassin gekomen, aan de Noordzgde weg en wordt het voortdurend in bewe ging en koeler gehouden. Bg volkomen windstilte houden twee personen den mo len in beweging. De bassins zijn over 't algemeen een halven meter dieper ge worden. Aan de zwemschool zgn de namen der eigenaars van huizen aan de Hout vaart gelegen voorhanden, die willen be vestigen, dat door vele bewoners dier huizen het water uit de Houtvaart wordt gedronken, en alle groenten in die vaart worden schoongemaakt. Uit het boven staande moge blijken, dat het water in de Houtvaart voor badwater zeer geschikt is. Bg langdurige warmte wordt 't water in de bassins door water nit eene norton- pomp verfrischt. Naar het zich laat aanzien, zal er bg de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, op Dinsdag 9 Juni a. s. in ons district, we der geen eenstemmigheid zgn bg de kie zers van de liberale partij. Nu reeds heb ben eenige invloedrgke leden, waaronder een bestuurslid, van de kiesvereeniging „Vooruitgang", die zich niet kunnen ver eenigen met de candidatuur van Mr. van Gilse, hun lidmaatschap van de kiesver eeniging opgezegd. Deze zullen natuurlijk de candidatuur van Mr. Farncombe San ders voorstaan en steun zoeken bg de vele liberale kiezers, die den heer Sanders hun vertrouwen niet willen ontzeggen. Eene herhaling van het gebeurde in 1888 staat ons derhalve te wachten. Zg, die bg dezen stand van zaken eene herstemming durven voorspellen, zgn mis schien niet verre van de waarheid. Naar men ons mededeelt zullen de hee- ren Mr. J. A. van Gilse en A. H. Ger hard, hoofd eener sohool te Amsterdam, welke laatste candidaat is gesteld door de afd. Haarlem van den Ned. Bond voor Algemeen-Kies en Stemrecht, in den loop der volgende week alhier als sprekers op treden. Door de politie alhier is aangehou den Jan Geel, oud 42 jaren koopman, wiens opsporing was verzocht als verdacht van diefstal van een koperen ketel te Alk maar. Gisteren namiddag is een blind paard, dat onbeheerd aan de Turfmarkt stond, aldaar in het water van het Spaarne ge- loopen, dat door middel van een takel weder op den wal gebracht, waarbg nog een helper genaamd Kleinhout te water is gevallen, die echter insgelgks is gered. Dienzelfden namiddag is een 7 jarige knaap spelende in de Leidschevaart ge vallen, maar spoedig gered door den agent van politie Uylenbroek. Bg de godsdienstoefeningen der Ne- derdnitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 31 Mei 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid dags te 10 ure, en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag 3 Juni 1891 des avonds te acht ure, Ds. J. Langhout. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Mei. H. W. Brans en M. H. van Essen. H. Priester en H. G. Brussé. F. G. Ruigrok van der Werven en M. M. van der Werft. Z. Hartog en T. Konijn. J. J. Surendonk en W. M. Nijgh. A. Veersma en M. Ineke Dr. J. D. Bierens de Haan en L.W. C. Bervoets. D. H. Jansen en C. J. Verbeek Vrolijk. GETROUWD. 26 Mei. C. T. Verkleij en M. J. J. Loots. M. J. de Vries en D. de Jong. J. Polak en H. Mok. J. M. I. Reens en F. Mok. 27 Mei. JMes en G. Luiting. J. Gijzen en C. C. Hemme. D. Bos en C. M. Heetem. C. Kraaijer en T. Vader.G. Uijlenburg en A. Stoute. M. Timmers en C. Hammers. S. P. B. de Droog en A. M. Hommers.J. Schip per en H. C. v. d. Enden. J. M. Bulters en A. Groot. - S. Swart en M. E. van Hoof. J. P. P.v. Dijken J. C. M. Bogaard. P. Rui ter en H. Vrolijk. C. J. Rietbergen en S. C. Everdingen. 28 Mei. D. Saarloos en M. A. van Dansik. S. J. Schouten en H. M. Rooze- krans. G. Hooning en J. van Zij verden. W. O. J. Berkhout en H. M. Buijs. B. de Regt en A, A. de Waal Malefijt. GEBOORTEN. 20 Mei. S. C. Smit geb. Kievit d. E. A. Duijs geb. de Wilde z. 21 Mei. J. C. van Maris geb. Bersch z. M. v. d. Bogaerde geb. Oldenburg d. A. F. Martens geb. Mulder z. A. J. Drost geb. de Boer z. M. Hoender dos geb. Hoenderdos z. 22 Mei. S. de Haan geb. Duiker d. A. Cliteur geb. van Leeuwen z. K. Snel geb. Koster d. W. J. Zomerdijk geb. Arntz z. 23 Mei. M. Snoeks geb. Kuijs z. J. van den Bold geb. van Agteveld d. A. Noorda geb. Smits d. W. J. Grootegoed geb. Hessels z. G. M. Kruijd geb Kooij d. J. M. M. de Jong geb. Stammeijer z. W. Sipkes geb.Wingelaar d. 24 Mei. J. A. Blits geb. Hollenback d. J. Koppen geb. Smit d. J. A. Traksel geb. Diemei d. Jde Koter geb. Broekmeijer z. G. Kos geb. Roos d. 25 Mei. K. M. Robbé geb. Verdonk z. A. A. Peereboom geb. Buijs z. M. Scheen geb. Tork d. A. Beksvoort geb. van Delden d. N. M. Klabou geb. de Bruin z. H. van Dijk geb. van Essen 2 z. M. C. C. S. Negrijn geb. de Graafd. 26 Mei. M. J. v. d. Bent geb. van Biesen z. M. van Heerden geb. Koning z. P. v. d. Berg geb. v. d. Bogaard z. C. de Graaf geb. Neuman z. 27 Mei. H. Brakelgeb. Junge z. D. Fransen geb. Kleintunte d. 28 Mei. W. v. d. Waag geb. Hovius z. A. S. Smit geb. Müller z. C. v. d. Vijgh geb. Koelemij d. OVERLEDEN. 20 Mei. G. van Veen 44 j. KL Heiligland. 21 Mei. C. van der Velden 10 m. z. Tuinstr. E. C. Wasmus geb. Lanson 51 j. Oranjeboom straat. F. Herman 47 j. Korte Houtstr. E. Blesgraaf 2 j. d. Spaarnwouderstr.22Mei J. v. d. Steen 56 j. Rozelaantje. K. Jak 17 j, Oranjestraat. J. Lucas 50 j. Schoterstr. 23 Mei. A. Kluijt geb. Plas 29 j. Voortingstr. 24 Mei. J. C. Elfering 3 m. d. Dubb. buurt. L. A. Maks geb. Meijer 55 j.W.Geldelooze- pad. L. Geldorp 79 j. Ged. Oude Gracht. E. Snijders 74 j. Nieuwe Gracht. P. Boy geb. Junge 80 j. Oostvest. 25 Mei. C. Nibbering geb. Bulters 31 j. Leidschestr. J. de Vries 7 j. z. Z. Polderstr. A. F. V. Emrik geb. Andlij 33 j. Koningstr. F\ Cornelissen 20 d. z. Barendsestr. 27 Mei. J. H. Swart 3 m. d. Westerstr.—W. H. Burksen 69 j.L. Heerenstr, VEEMARKT, 27 Mei. Aangevoerd. Prijs. 4 Koeien f 140.- 170.— 41 N. Kalveren 6.10. 212 Sohapen 402 Lammeren 6 Paarden 16.— 5.— 29.— 10.— KAASMARKT van 27 Mei 1891. Aang. en verk. 53 stapels, uitmakende 6031 kazen, wegende 12199 kilogrammen. Hoogste prgs per 50 kilogr. f 27. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige stukjes kant. Eene zweep. Eene duimstok. Vier ijzeren haken. Twee brillen in étui. Een lap stof. Eene pet, Een paternoster in étni. Een R. K. kerkboekje. Een notitieboek je. Een kinderwantje. Een wollen doek. Een broche. Eene geelgeoliede handkar gemerkt. Een griffelkoker. - Eenige handschoenen. Eenige sleutels. Terug te hekomen bg J. van Kessel, Lange Heerenvest No. 1, een spoor van Berlgnsch zilver. Idem bg G. Wit, Heerensingel No. 65, een bruinharigen hond. .Idem bij mejuffrouw Craandgk, Kleine Houtweg No.79, een smoushond- je in één der tramwaggons achtergelaten: Een paar handschoenen. „Weldadigheid naar Vermogen". t. Bij het Bestuur der Vereeniging hebbeu ziek de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovens.taande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, w orden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk' tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadh nis. ACHTSTE MUZIEKUITVOERING. in den Hout, op Zondag 31 Mei 1891, des namiddags van 24 uur, door het Stedelijk Mu- ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Frohe Sanger MarschEilhart. 2OvertureWeber. 3. Kunstlerleben walzerStrauss. 4Fantaisieop Motiven uit de operrette la Grande Duchesse de GerolsteinOffenbach. 5Ouverture ZampaHèrold. 6. Czardas BalletGrossmamu 7. Die kaiserwilhelms jagdKontsky. 8. Offenbachiana PotpourriConradi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 2 Juni 1891, des namiddags van 12 uur door den Heer W. EZERM.AN PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 1Mendelssohn. 2. Sonate No. 3J. S. Bach. a. Andante. b. Adagio. c. Vivace. 3. Concert FantasieH. Berens. 4. Aria nit de Messias••..Handel. 5. Finale. door hei avonds 8Vs bovenzaal „VEREE waar de hei Hoofd eener O. school t Candidaat der Volkspa lem voor de aanst. - Entree 10 Cents. Leden der afd. vrg. Ondertrouwd: Dr. J. D. bierens her. pred. van 0< en Heden overleed or broeder L. GELDOI ouderdom van 79 jaa M. E. G F. GELE Haarlem, 24 Mei 1 Heden ontsliep doo van Israels Koning mi in het bigde voori Eeuwige Heerlijkheid M. W. SOPHIE Haarlem, 24 Mei 1; Voor dehartelgke ling in onze feestda vonden betuigen wg gemeenden dank. en e Haarlem, 19 Mei Gevraagd te Haarlt gustus in een klein bekwame van de P. G., tevens nende werken en va tuigen voorzien. Fr. Br. Lett. K. Boe handel JAGs. R00 Gr. Houtstr. 11. Gevraagd tegen 1 A j nette IP- G., goed knnnendi netjes werken, alsook getuigen voorzienzich bij Mevr. SCHUIT, Z

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2