HAARLEMSCI PREDIKBEURTEN [So. 49 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 20 Juni 1891 Bericht. op ZONDAG 21 Juni 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. T E 1.® ph.OONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 6 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per atnk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten li ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De uitgevers van „Haarlemsch ad vertentieblad" berichtendat het feuil leton W. Clark Edssell, „Hoe Jack zijn Hof maakte en Schipbreuk leed als een keurig boekwerk van twee deelen, zoo lang de voorraad strekt, voor de alonné's van dit blad verkrijgbaar is te gen betaling van Hen gulden. Van het feuilleton Charles Reade, „Een gevaarlijk Geheim", 1 deel, zijn voor de abonnes exemplaren verkrijgbaar tegen betaling van 60 cents. Collecte voor het godsdienst-onderwijs in alle benrten, behalve vroegbeurt, kinder- kerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Moeton. Voorin. 10 ure, J. A. Barbas, pred. te Bennebroek. Nam. 2 ure, Barbas 37e Zondag, 's Avonds 6 ure, Dr. E. Bargerpred. te Amsterdam. (Voor Hoog.) Bennebroek. Voorm. 10 nre, J. Visser, Theologisch Candidaat. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon, Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. L. Vegers, Oud Zen- deliug-leeraar. (Voor Moeton). Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Barbas. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Collecte pour les Eglises nécessiteuses Christelijk Gereform, Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Vm. 10 nre, 'sAv, 5 ure, IV. Groeneveld, pred. te Hillegom. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Fooiman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. j Bevestiging van nieuwe leden, l Met medewerking van het Zangkoor. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Ds. Moeton kan aanst. Woensdag zijne leerlin- igen, die ten 1 ure komen, niet afwactten. Wegens de classicale vergadering zal Ds. Barbas [Woensdag a. s. niet catechiseeren. Ds. Knottenbelt bericht met dank te hebben ont- 'angen van de Christelijke Zangvereeniging „Hal- lnjah" de opbrengst der collecte bij de uitvoering de Groote Kerk op Woensdag 17 Junij.l ten drage van 22,705 voor de Cbr. school voor on- minvermogenden. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, C. F. Gronemeijer, Pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, A. Drost Pred. te Delft. Hillegom. Voorm. 9 Va ure, P. van der Veen, Evang. Luth. Pred. te Leiden. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, C. van Koetsveld CEz. Nam. 1 nre, Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, H. J. Velsen. Voorm. 9V2 ure, H. Zandvoort. Voorm. 91/2 ure, J. Kuijlman. Pred. te Heemstede. KRONIEK De Raadszitting van Woensdag j.l. be gon met de gebruikelijke mededeelingen. Er was een verslag ingekomen van de Zuiderzee-vereeniging en een bericht van de Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer dat ze dezen zomer van plan was een wed strijd te houden. Mej. Trik had eervol ont slag gevraagd als onderwijzeres en er was een aanbeveling ingekomen voor leerares aan de H. B. S. bestaande uit de dames van Walsem, van Bakhuyzen van den Brink en Kramers. B. en W. stelden voor het vrij gevallen tractement van Mej. Hos over de stadsvroedvrouwen te verdeelen, hetgeen werd goedgekeurd. De Heer C. van Overeem, wiens ontslag op 1 Aug. was vastgesteld, verzocht dit eerst op 16 Aug. te doen ingaan. De redenen daarvoor aangevoerd schenen B. en W. geldend genoeg, om dit verzoek in te willigen. De Heer Laarman verzocht eervol ont slag als leeraar in het teekenen, hetgeen werd toegestaan. De Nederdnitsche Gereformeerde Kerk te Haarlem verzocht afschaffing of, zoo dit niet kon, beperking van de kermis. Op voorstel van den Voorzitter werd dit adres ter zijde gelegd als zijnde genoem de Kerk niet als rechtspersoon erkend. Ook de Vereeniging tegen de Prostitutie verzocht afschaffing of beperking der ker mis. De Voorzitter meende, dat dit adres even als de adressen in de vorige vergadering moest worden afgewezen. De Heer de Kanter kan zich hiermede wel vereenigen. Hij is voor het behoud van de kermis, maar wil het misbruik, dat er van gemaakt wordt, met kracht tegen gaan. De maatregel om op Zondag te 2 nur te sluiten acht hij goed, maar niet vol doende zoolang men de kermisgangers in de gelegenheid stelt reeds te 4 nnr weder de herbergen te bezoeken. Hij had dus ge- wenscht, dat een besluit was genomen om ook dit te verbieden, dan zon de maatregel zeker goede gevolgen hebben gehad. Mocht ook dit niet bateD, eerst dan kon men er toe overgaan des Zaterdags te sluiten. Hij acht zich verplicht dit in 't midden te brengen, omdat hij by de vorige zitting niet tegenwoordig was geweest. De Voorzitter ziet geen termen om terng te komen op het in de vorige vergadering gevallen besluit. De Raad besluit hierop op genoemd adres afwijzend te beschikken. Aan den Heer Ingenhoes wordt op zgn verzoek eervol ontslag verleend als onder- wgzer. De Heer J. Spaan Sr., hoofd van school letter D verzocht eervol ontslag tegen t Nov. a. s., den dag waarop hij 50 jaren alhier als onderwijzer en Hoofd is werk zaam geweest. De Voorzitter stelt voor aan dezen hoogst verdiensteiyken onderwijzer tegen 1 Nov. eervol ontslag te verleenen onder dankbe tuiging voor de zeer goede diensten aan de gemeente bewezen. Dit voorstel wordt onder het applaus der vergadering goedgekeurd. De eigenaar van het huis op den hoek van de Gierstraat had voorgesteld tegen ver goeding van ƒ1500 een gedeelte van zijn grond aan de gemeente af te staan tot ver breeding van den ingang van de Gierstraat en de Doelstraat. B. en W. aohtten deze som te hoog. De Heer Stolp meende evenwel, dat bg eventueele verkoop van het Proveniershuis de aangeboden ruimte wel het geld waard zou zgn. Bg stemming bleek het evenwel, dat de Raad het gevoelen van B. en W. deelde. Door het overigden van den Heer Ph. S. Frank was een vacature ontstaan onder de stadsheelkundigen. De geneeskundige armencommissie stelde voor die vacature niet te vervullen, maar in plaats daarvan eene vierde vroedvrouw aantestellen. Hier mede vereenigden zich B. en W. en de Raad keurde het voorstel goed. De bezoldiging der stadsheelkundigen werd tevens tot ƒ500 verhoogd. Een voorstel tot het aanstellen van een specialen politiearts, mede van de genees kundige commissie uitgegaan, werd door B. en W. niet ondersteund. De Heer Lodewgks betoogt echter, dat er voor bijzondere gevallen aangewezen personen noodig zgn en stelt daarom voor deze taak aan de gemeente-geneeskundigen op te dragen. De Voorzitter wil dit denkbeeld gaarne in overweging nemen en stelt daarom voor het te stellen in handen van B. en W., hetgeen goedgekeurd wordt. Het rooster van aftreding voor de 6 nieuwe raadsleden wordt vastgesteld. Aan den Heer Blits wordt voor extra- lessen aan de H. B. S. met 3-jarigen cur sus toegekend eene gratificatie van 200 behalve de vergoediDg van 2.50 per waargenomen lesuur gedurende een deel van dea cursus 1890'91. Aan de Burgerschool zal voorloopig voor één jaar een 7d« klasse worden geopend. Het rapport van de commissie van fi nanciën betreffende de rekening van het Burgerlgk Armbestuur, benevens de reke ning van het St. Elisabeth's Gasthuis wordt goedgekeurd. Aan de Tweede Tusschenschool wordt Mej. A. Bolding en aan de kostelooze school lett. A Mej. H. J. B. van Heems- kerck benoemd. Aan de scholen A en B worden de Hee- ren J. B. van Dorp en J. van Ekeren aangesteld als onderwgzers. De Heer ;G. K. ter Hegen wordt be vorderd tot onderwgzer 2<le klasse, en de Heer Dr. A. H. Garrer benoemd tot con rector. Het gasrapport zou eenvoudig voor ken nisgeving zgn aangenomen als de Heer Krol niet in het belang van hen, die met den laatsten trein uit Amsterdam kwamen, had verzocht de lantaarn op het Kenne- merplein iets laDger te laten branden. De Voorzitter beloofde te zullen over wegen wat hieraan te doen was en sloot hiermede de vergadering. Maandagavond heeft de Eerste Kamer hare werkzaamheden hervat. Mededeeling werd gedaan van de sedert de vorige bg- eenkom8t ingekomen stukken, waaronder de laatslelgk door de Tweede Kamer aan genomen Wetsontwerpen. De heer van Royen heeft verlof gevraagd en verkregen om aan den Min. van Waterstaat enz. in lichtingen te vragen omtrent den toestand van het Stationsgebouw te Groningen. De Kamer ging uiteen tot Woensdagmiddag. Woensdag werden door de Kamer van de ingekomen wetsontwerpen verschillende kleinere goedgekeurd. Donderdag zgn die tot verlenging van den militiedienst en de Congo-akte aan de orde. Op de inter pellatie van den heer van Royen over de uitbreiding van het Stationsgebouw te Groningen verklaarde de Min. van Wa terstaat enz. dat de, naar aanleiding van de wenschen van het Gemeentebestuur de Kamer van Koophandel te Groningen, ge- wgzigde plannen op 't laatst van April door den Raad van toezicht zgn gereed gemaakt, waarop het Gemeentebestuur is gehoord. Een nader overleg heeft nog niet tot eene beslissing geleid. Het emplace ment zal worden aanbesteed. Op de vraag van den heer Alberda van Ekenstein be treffende de overkapping verklaarde de Min., dat deze afzonderlgk aanbesteed zal worden, en dat de bedoeling is alle plaat sen, waar reizigers in en uitgaan, te over kappen. Op de uit La Plata terugkeerende Duit- sche boot Hansa uit Bremen ontdekte men, nadat men vgf weken onderweg was, in een der boven het dek opgehangen reddingbooten een Poolsch landverhuizer. Hij had het in Brazilië niet knnnen uithouden en geen geld bezeten voor den terugtocht, waarop hg beproefd had als „blinde passagier" terug te keeren. Hg had al dien tgd in de boot doorgebracht en geleefd van de scheepsbeschuit en het water dat volgens de wet in de reddings booten moet voorhanden zijn, en weer en wind en vooral de gloeiende hitte aldaar getrotseerd. Den weg van Rio Janeiro naar Buenos-Ayres had hg te voet afge legd. De groote werkstaking van wasch- vrouwen in Fulham, Kilburn, Hammer smith en andere West-Londensche voor steden is aangevangen, nadat den vorigen Zondag eene betooging door eenige hon derden vakgenooten gehouden was, waarbg de voorwerpen, betrekking hebbende op de wasohwerkzaamheden, werden rondge voerd. Zg verlangen thans een werkdag van 8 uren en 3V2 shilling loon per dag. Driehonderd werkstaaksters vielen de waschhuizen te Kilburn aan en trachtten de waschmeisjes over te halen zich hg haar aan te sluiten. Waar dit mislukte, werden de ruiten verbrijzeld. Eene ver-

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1