HAARI Eerste Blad. PREDIKBEURTEN fSo. 55 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang, 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 4 Juli 1891. op ZOJNDAG 5 Juli 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. ■WPVP^RtW» dat er prachtig rneê zou i Marge zag kans, om een ;en, dat hij met veel winst verkoopen, en Phil be- best te zullen doen, dat aard eens te zien kreeg, it gesprek werd afgebro- arge de woning van den T. Stewart aanwees, want ernstig over den rijkdom iren. In het Park vroeg betredende standbeelden, en heesters, die voor hem waren, als ze voor Mar- I en daarenboven hoogst essant warenPhil wil- weten van den aanleg en an den Vijver in het Park, lts noode af van een be- nenagerie, waardoor voor leele ril bedorven geweest n hij ten laatste vroeg naar tsen van de vele gevechten Island, tusschen de En- Washington, nadat deze was geweest te ontrui- en New York was, wend- den teugel en reed terwijl hij zonder te blo- uittartend, bekende, dat t niets van die oude tij- En toen de twee, na het d van elkaar namen, ver- aat van den oudste zijne nte, terwijl hij in zichzelf Tramlay toch met dien te i.ephoon nummer telephonische verbinding il" lOFDSTUK VII. hare zijde. ing der gasten aan tafel avond aan alle belangheb- zal rechts van den gast- ucia vlak tegenover zich, steeds in 't gelaat kon zal aan de rechterhand iw, vanwaar hij den jon- nauwkeurig kon op- wat van niet minder be- jk Tramlay's houding te- jonkman. Hij kon ook uitwerking de manieren ngen gast op mevrouw want wist hij niet tking van haar gelaal te 't Zou een wonder ge- zoo dit niet het geval ge- daar hij vóór bijna een een harer aanbidders ge- terwijl de dame nooit had, kalm dankbaar te l compliment, en zooveel in hem te stellen, als eene zonder verkeerd te doen, jn aan eene goede ken- it lastig geweest was. Tramlay Lucia gaar- n Marge zou zien wor- in dezer punten van ver niet uitgesproken, maar minder duidelijk begre- al de handigheid van Mar- bij te pas gekomen om, in de wereld verschenen zelfden voet met de familie ilijven omgaan, zonder dat huwelijk vroeg. Yele ja- was het zijn stellig voor- test, Lucia tot de zijne te er oud genoeg voor zou i waren de lieve attenties ardoor hij zich de eerste schatting van het meis- iten te verwerven. Maar, vooruitzichten beter iden de winsten in den rapsgewijze en merkbaar rge was zelf niet in den maar Lucia's vader wel, van vijf en veertig jaar gewoonlijk nog iets meer bruid, dan eene bloote es vaders. Wordt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. s s franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Adverteniièn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 «re, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. f Collecte voor de Chr. school voor on- en minvermogenden in alle beurten, behalve vroegbeurt, kinderkerk en namiddagbeurt. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, L. Smit pred. te Nieuw-Vennep. Nam. 2 ure, Hoog. 39a Zondag, 's Avonds 6 nre, Barbas. Voorbereiding. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Bebry. Christelijk Gereform. Gemeente. Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Mulder. 1 Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Vries. Avondmaal. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Buisman pred. te Delft. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, de Blocq van Scheltinga Bennebroek. Voorm. 10 ure, L. J. Zegers, van Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Oonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 nre, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, J. B. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman, Nam. 2i/s ure, J. Kuylman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, MBuclili Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld CEz. Nam. 1 ure, Zondagschool. Nam. 2V2 ure, O. van Koetsveld CEz. Doopsbediening. Sandpoort. Voorm. 10 ure, Br. van der Veen Pred. te Leiden. Spaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 9J/2 ure, J. Braaisma, Pred. te Klundeit. Zandvoort. Voorm. 9 Va ure, H. J. Hartgerink Pred. te Monnikendam. Doopsbediening en Voorbereiding. De verbonding van Italië tegenover Frankrijk werd in een Italiaansch blad dezer dagen aldns gekarakteriseerd: Wan neer men Frankrijk tot nabnnr heeft, dan doen zich met betrekking tot het natio nale karakter der Franschen en de histo rische voorbeelden, die niet mogen vergeten worden, de volgende mogelijkheden voor. Men moet zich óf door Frankrijk laten beheerschen, wat zeker geen enkel Itali aan wenscbt, óf men moet even sterk zijn als Frankrijk, ja nog sterker. Dit zijn wij beden ten dage nog niet, knnnen ook niet hopen het over eenige jaren te zijn of men moet met een mogendheid verbon den zijn welke evenals wij er belang bij heeft, Frankrijk tot den verschnldigden eerbied te dwingen. Na de goedkeuring van bet voorstel tot verlenging van het drievoudig verbond in het Italiaansche parlement is bet merk waardigste een gevecht in de vergaderzaal waaraan door tweehonderd afgevaardigden werd deelgenomen. Als het niet zoo treurig was, zou men er over knnnen lachen, dat afgevaardigden, van wie men ernst en bezadigdheid zou kunnen verwachtten, elkaar met inktko kers, waterkraflen en parlementaire docu menten bestookten. Hoe dat zoo gebenrde is gemakkelijk genoeg te begrijpen, als men weet, dat het voorstanders en tegenstanders waren van twee ministers, die elkaar niet kannen zetten, terwijl bovendien de heeren afge vaardigden nog gemakkelijker tot dade lijkheden overgaan dan hnnne reeds spoedig ontvlammende Dabnren de Franschen, waar in het parlement ook wel eens wat gebeurt, dat niet dadelijk wellevend kan genoemd worden. De Amerikaansche parlementsle den zijn soms ook wat ongemanierd; be halve de onderlinge handtastelijkheden, komt het daar soms voor, dat afgevaar digden wegens dronkenschap de zaal moeten verlaten. Naarmate men noordelijker komt ne men de goede manieren toe, zoo zelfs, dat Nederland in dit opzicht de meest kalme, rustige en matige afgevaardigden zendt. Eene ontzettend lange rede, die ieder ver veelt, behoort natuurlijk in het bulletin der Nederlandsche vertegenwoordiging geen slecht punt te verkrijgen. Behalve de overplaatsing der ver volgde Joden naar Argentina, waar door Baron Hirsch uitstekende grond is aan gekocht en waar plaats is voor vele ko lonisten, is nog eene andere verhuizing op handen, n. 1. van Yslanders. Van jaar tot jaar gaat het voormaals bloeiende Ys- land achteruit. Strenge winters, aard bevingen en hiermede gepaard gaande asohregens en misgewas hebben de be Volking uitgeput in die mate, dat de twintigduizend Yslanders die nog bestaan op het eiland, een armelijk leven leiden Om aan dien toestand een einde te ma ken heeft zekere Dr. Lndwig von Dolcke, een geboren Yslander, het plan opgevat het eiland te ontvolken en het verder aan de elementen prijB te geven en met de eilanders het schiereiland Alatska te koloniseeren, welk plan door het Ame rikaansche gouvernement en een aantal kapitalisten schijnt ondersteund te zullen worden. De gevreesde werkstaking der Pa- rijsche bakkers is in gang, doch heeftop de leverantie niet veel invloed, aangezien in de eerste plaats de buitengemeenten zooveel brood aanvoeren, dat niet alles ge plaatst kan worden en zelfs in geval van nood eene militaire bakkerij dagelijks twee maal honderdduizend kilo brood knnnen leveren. De werkstakers hebben op de straat gemanifesteerd en daarbij zijn wanordelijk heden voorgevallen, welke de arrestatie van zes personen ten gevolge hadden. Het publiek, dat niet volkomen op de hoogte was van de getroffen schikkingen door de regeering, haastte zich Donder dagavond de noodige brood-inkoopen te doende mensehen waren bang den vol genden ochtend niets te kannen krijgen en zelfs spraken sommigen van hongers nood. Men rekent dat Parijs dagelijks een millioen kilo brood gebruikt; neemt men nn in aanmerking, dat de gezamenlijke militaire bakkerijen, waarvan de verst af gelegene twintig nren van Parijs ligt, met elkaar een millioen, tweehonderddui zend kilo kunnen leveren, dan is de vrees voor broodgebrek al zeer ongewettigd. De werkstaking schijnt onder de bekendheid met bovenstaande eer af dan toe te ne men. Zelfs zullen de bakkers in deze wel het meest te lijden hebben. Hnnne werkstaking vindt dan ook niet veel symphathie; men vindt haar erg on gemotiveerd en begrijpt niet, waarom de bakkers de bureaux de placement, wier op heffing van gemeentewege niet mogelijk is, dan maar niet liever geheel negeeren. Men zou het na den bekenden loop der gebeurtenissen niet kannen begrijpen hoe in 't leven van hooggeplaatste per sonen toch nog van die zaken knnnen plaats hebben, waarvan zij zeiven niet bewust zijn, hoezeer zij, in de meening de draden in handen te hebben, toch dikwijls nog onderworpen zijn aan die geheim zinnige machten, door sommigen genoemd met het woord noodlot, door anderen, en mis schien niet ten onrechte, intrige genoemd. Zoo had, als men Graaf Münster, den Dnit- schen gezant te Parijs, geloof mag schen ken, prips Bismark zeker niet knnnen denken, dat reeds een jaar voor het over lijden van den onden keizer Wilhelm, zijn ontslag en zijne vervanging door den tegenwoordigen rijkskanselier Von Caprivi was besloten. De groote man schijnt er met al zijn politiek niet op gelet te heb ben, dat zijn ondergang reeds bepaald was waaruit hem bij zijne alwetendheid toch ook wel zijne onnoozelheid zal gebleken zijn. Toch politiseert de onde heer nog maar steeds in de Hamburger Nachricbten. Hij meent zich nog een gewichtig persoon en het publiek komt zoodoende van tijd tot tijd achter de waarheid. Het Hambur ger orgaan heeft nu uit Berlijn een wenk ontvangen om Bismarck voortaan meer te beschouwen als privaat persoon dan als officieel raadgever, maar het is de vraag of het blad dien wenk zal opvolgen. Nu wordt wel het gesprek, waarin aan Graaf Munster deze woordeD ontvallen zijn, al weer tegengesproken, maar vrij algemeen houdt men het er voor, dat de verklaring wel gegeven is. Dinsdag namiddag te 3 uur ar riveerden H. M. de Koningin en Konin gin Wilhelmina per Oosterspoor te Am sterdam, ten einde de keizerlijke familie af te wachten, en begaven zich na ontvangst door den Burgemeester, naar het paleis. Een onafzienbare menigte, langs den weg geschaard, juichten HH. MM. herhaal delijk toe, wat minzaam werd beantwoord. Reeds Woensdag begon zich eene menigte personen uit alle standen der maatschappij te verplaatsen per spoor, per rij tuig, te voet naar Ymniden en Amsterdam om zoo weinig mogelijk te verliezen van het groote feit van den dag, het officieele bezoek van den keizer en zijne gemalin aan Neder land. Het fraaie schip de Hohenzollernwaar mede de keizer zijne reis naar Holland maakte, was Woensdag ochtend te half- elf binnen de pieren van IJmniden, ge volgd door het Nederlandsche eskader, dat onder bevel van den Schout-bij-naoht Bo- gaert ter verwelkoming van de htoge be zoekers was aangewezen. Het waren vier sohepen, gevolgd door vijf torpedo booten. Te elf ure stapte men af aan den steiger, waar de verwelkoming namens onze Ko ninginnen plaats had. De aankomst werd bijgewoond door eene dichte schare, dio de hooge bezoekers herhaaldelijk toejuich te. Na overgestapt te zijn op het advies „Jagd" werd de tocht naar Amsterdam voortgezet, waar mede een onafzienbare menigte bijeen was. De breede watervlakte voor Amsterdam had een aller vroolijkst aanzien door de menigte vaartnigen, allen prijkende met bonten vlaggentooi. Tegen één nre verschenen onze Konin ginnen en om twee are konden de keizer en de keizerin welkom geheeten worden in de hoofdstad. Toen begaven zich de vorstelijke personen in twee open rijtuigen bespannen met zes paarden naar het paleis en toen daarna de keizer zich met onze Koningin aldaar op het baloon vertoonde, brak een storm van toejuichingen los. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, de normaalschool voor teekenonderwijzers en de zalen van het Museum Van der Hoop. Tegen 5 uur keerden HH. MM. naar het paleis terng. Het groote gala-diner, waarbij 110 gas ten aanzaten was zeer luisterrijk. De Koningin-Regentes bracht een heildronk nit op den keizer en de keizerin welke door den keizer hoffelijk beantwoord werd. Aan de groote taptoe op den Dam wa ren alle muziekkorpsen van het leger aan wezig. Het spelen der nationale liederen wekte veel geestdrift; de Nederlandsche werden nit volle borst door de toeschou wers medegezongen. Verscheidene malen vertoonden zich de vorstelijke personen op het balcon onder de luide toejuichin gen der opeengepakte menschenmassa. Al les ging buitengemeen ordelijk toe en niettegenstaande de ontzettende drnkte liep alles, voor zoover men weet, zonder on gelukken af. Donderdagnamiddag hield de keizer re vue over de 14 Nederlandsche groote en kleine marineschepen, monitors, ram- schepen en torpedobooten, hiertoe in de ha ven voor de Handelskade opgesteld en be tuigde meermalen zijne ingenomenheid met de kranige houding der officieren en man schappen, waarna eene spelevaart door de grachten naar den Amstel plaats had. Het vuurwerk op het IJ is uitstekend ge slaagd. Eene onafzienbare menigte was bij een aan den wal en op allerlei vaartuigen, niet alleen uit de hoofdstad, maar ook van overal elders. Tot in den vroegen morgen van Vrijdag was er gebrek aan voertuig om de vreemden terug te voeren naar de plaats hunner bestemming. De winst der gemeentelijke gasfa briek te Leeuwarden over 1890 bedroeg f 30.319, zgnde slechts 325 minder dan

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1