Sociëteit „Veri CONCEI BACIIVEREEI TWEEDE op Donderdag 9 Viool- en En Cursus JOH, STEEN HAABLEUl H.C.C. Gevraa DAGME Gevraa DIENSTE In Zwitserland kunnen, naar men uitgerekend heeft, de hotels en pensions beschikken over 62,500 bedden. Deze wor den per jaar gebruikt door 5,724,000 lo gés, die ieder gemiddeld 12 fr. 50 centi mes aan den hotelier betalen, 't geen een bedrag oplevert van 71,545,430 fr. Ieder reiziger geeft bovendien uit voor rijtuigen, gidsen, fooien, amusement, geneeskundig advies enz. 10 frs per dag, dat 57,240,000 oplevert, 't welk, gevoegd bij genoemd bedrag, 128,785,000 frs beloopt in ronde cijfers, welke het Zwitsersche volk ten goede komen. De oude heer Gladstone, de voor malige premier van Engeland, heeft een zwaar verlies geleden. Zijn oudste zoon William is Zaterdagmorgen te Londen overleden. Men vreest, dat deze treurige gebeurtenis ernstige gevolgen voor den grijsaard kan hebben die pas herstellende was van eene ernstige ongesteldheid. Men verneemt, dat de ministers be sloten zonden hebben ontslag aan te vra gen, en zij reeds de noodige behoedzaam heid in acht nemen in het nemen van ingrijpende maatregelen van bestuur. Over de vraag welk soort ministerie thans be hoort op te tredeD, zijn de meeningen zeer verdeeld. De omstandigheden pleiten voor een liberaal ministerie, geen kabinet van zaken, maar een dat genoegzame kracht weet te ontwikkelen om in vooruitstre- venden zin, gesteund door de geheele li berale meerderheid, werkzaam te zijn, wat bij aansluiting der liberalen, als de ver schillende groepen elkaar over kleinheden weten te verstaan, zeer wel mogelijk is. Het kiescomité der Volkspartij in Schoterland stelt voor de aanstaande vrije verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, noodig ge worden door het bedanken van den Heer Treub, geen kandidaat. Het Friesch co mité kan zich met dit besluit niet ver eenigen en heeft daarom alle leden der party opgeroepen tot eene vergadering ter behandeling van een voorstel om in dit besluit alsnog verandering te brengen. Vrijdagochtend begaven zich de kei zerlijke bezoekers naar den Haag, waar zij tegen half twaalf aankwamen, opge wacht door de hiertoe aangewezen auto riteiten. Ka de gebruikelijke plichtplegin gen begaf men zich naar het paleis in het Koordeinde. Bezocht werd het Mauritshuis, het Bosch, het Huis ten Bosch en Scheve- ningen. Eene dichte menigte ontving de Bezoekers met sympathie, maar onze jonge Koningin vielen de meest hartelijke hul debetuigingen ten deel. Op verschillende punten waren doelmatige versieringen aan gebracht. Ka het vertrek uit de residentie had ten vijf ure de aankomst te Rotterdam plaats. Ook hier waren de noodige toe bereidselen in verband met de omstandig heden gemaakt, üit den aard der zaak duurde het bezoek aldaar kort. Begeleid door onze Koninginnen begaven zich de keizer en keizerin aan boord van het jacht: Daar werd afscheid genomen, onze Koninginnen begaven zich naar hunne bestemming terug en het keizerlijk stoom schip de Hohenzollern stevende de rivier af naar zee. De keizer en de keizerin hebben overal een goeden indruk gemaakt en wederkeerig schijnen HH. MM. zeer ingenomen geweest te zijn met de gulle, hartelijke ontvangst, hnn overal ten deel gevallen. Het keizerlijk echtpaar is Zaterdag voormiddag omstreeks twaalf ure te Sheer- ness in Engeland aangekomen, opgewacht door den prins van Wales. Te 4ys uur is de keizer te Windsor aangekomen waar hy met geestdrift is ontvangen. De Duitsche bladen zijn goed te spreken over de ontvangst, die hunnen keizer in ons land te beurt viel. De kei zer was het ook en de Kederlanders met aan het hoofd Amsterdam, den Haag en Rotterdam hebben dus ook reden tot te vredenheid. Omtrent de politieke bedoelingen van het bezoek is men vrijwel eens, dat hier aan niet gedacht moet wordeneen vriend schappelijke hernieuwing der kennisma king met ons land en onze Koningin-Re gentes schijnt de cenige reden te zyn, en zoo is het misschien ook maar beter. Een vriendelijke nabuur behooren wij te heb ben in het groote Duitschland, waardoor zij, hoezeer beiden meester op eigen terrein, kunnen samengaan in het kalm behande len der kwesties, die gemakkelijk kunnen ontstaan tnsschen twee bnren wier scheep vaart, rivierstelsel, handel en nijverheid tot elkaar in nauw verband staan, zóó dat het in beider belang is, elkaar aan te vullen. Omtrent den indruk, welken het bezoek aan Kederland heeft gemaakt, deelt een der bladen een uittreksel mede van een brief van een persoon uit 's keizers naaste omgeving. Men leest daar o. a „Ons verblijf in Kederland was heer lijk en interessant. De ontvangst ken merkte zich door eene verrassende pracht en eene natuurlijke hartelijkheid, waar over de Keizer zóó voldaan is, dat hy op de verdere reis in kleinereu kring her haaldelijk zijne ingenomenheid en zijne vreugde er over te kennen gaf, naar Ke derland te zyn gegaan. In gelijken geest heeft ook de Keizerin zich uitgelaten, die verklaarde, zich dit bezoek niet half zoo schoon te hebben voorgesteld. Op eene andere plaats worden in den- zelfden brief de volgende woorden van den Keizer medegedeeld „Het is alles wonderlijk schoon geweest! Ik heb een merkwaardig land en beste menschen leeren kennen! Die kleine (hier mede is koningin Wilhelmina bedoeld) is een lief, frisch dingzy zal aan mij een goed vriend hebben!" waarop de Keizerin liet volgen „Zy moet eens kennis maken met onze wildzangen, dat zal een pleizier zijn!" HAARLEM, 7 Juli 1891. De heer P. van Looy, leeraar in het teekenen alhier, heeft de goede ge woonte elk jaar, omtrent het eindigen van den cursus, eene tentoonstelling in te rich ten van het werk zijner leerlingen en gaarne wordt steeds gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het bezichtigen ervan, eer stens om zich een begrip te kunnen vor men omtrent het werk zelf en ten tweede, om na te gaan welke wijzigingen zyn aangebracht om het onderwijs in het tee kenen naar eene geschikte methode te doen plaats hebben. Aan de Inrichting van den heer van Looy zyn leerlingen van twaalf tol achttien jaar; zyn cursus is een vijfjarige. Twee lokalen zyn met het werk der leerlingen goed gevuld. De schikking is zoodanig, dat den aanschouwer een juist beeld gegeven wordt van de opvolging, welke in het onderwys gevolgd wordt, van af het elementaire tot het meer ingewik kelde. Met genoegen werd opgemerkt, dat de heer van Looy zyne methode gestadig weet aan te vullen, een bewijs dat hy de noodige gegevens bezit om, niettegenstaan de de eenheid behoort bewaard te blijven, de noodige afwisseling en herhaling ge leidelijk te doen plaats hebben. Zeer veel goed werk kan aangeduid worden, teekeningen met goede lijnen en goed aangelegde tinten. In de afdeeling stillevens getuigde menig blad van goed geleide opmerkingsgave, en mocht de be handeling kranig genoemd worden. De studies naar het levend model, verdienen, in verband met het onderwys in de pro portieleer mede zeer de opmerkzaamheid. In de afdeeling rechtlijnig teekenen nam men met genoegen kennis van het aan vankelijk onderwys in de perspectief; hoe door aanschouwing de allereerste begrip pen van dit moeielyk deel der kunst wor den aangebracht en zoo den grondslag ge legd wordt tot juiste teruggave van het voorwerp zooals het wordt waargenomen Uit de wijze waarop de heer van Looy de kennis in dit vak weet aan te bren gen kan tevens blijken, dat hij dit voor velen geheimzinnig deel der kunst volko men machtig is en dat hy de gave van mededeeling in voldoende mate bezit. Een paar goede penteekeningen, mede aanwezig, mogen niet onopgemerkt bly ven. In de tweede zaal is meer uitsluitend het lettervak en het hout- en marmerschil deren aan het woord. Wat de tentoon stelling van het eerste betreft, blijkt dat ook in dit opzicht eene goede methode gevolgd wordt, wat het tweede betreft, vernamen wy van bevoegden in deze, dat menige carton verdienstelijk uitgevoerd mag genoemd worden. Een bezoek aan deze tentoonstelling wordt allen, die belang stellen in of be lang hebben by het teekenonderwys ten- zeerste aanbevolen. Gedurende de maand Juli blijft zy geopend iederen Woens dag, Zaterdag en Zondag namiddag van 2 tot 4V2 uur. In de vergadering van de Kiesver- eeniging Vooruitgang, Vrijdag avond ge houden zyn tot candidaat voor het lid maatschap van den gemeenteraad gesteld de aftredende leden de Heeren: Jhr. Mr, F. W. van Styrum, Mr. H. Enschedé, Mr. Th. de Haan Hngenholtz, T. Figee, J. J. Sneltjes, W. Stolp en A. van der Steur Jr., alsmede de Heeren H. L. Jans sen van Raay, Dr. H. D. Tjeenk Wil link, D. André de la Porte, P. Heyting, D. Emrik en G. E. L. Hij mans. Door het kiescollege der Ked. Herv. gemeente alhier is Vrydag ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overly- den van Dr. H. Smeding, opgemaakt het volgende drietal: Dr. H. M. van Kes te Woudenburg, Dr. A. J. Th. Jonker Hzn. te Ellekom en Ds. A. J. van Wyngaar- den te Mijdrecht. Het dubbel-mannenkwartet „Met zyn Achtente Groningen hield Vrydag 1.1. een wedstrijd in kwartetzang. Aan dien wedstryd werd deelgenomen door twee kwartetten uit de Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschapn.l. door „Loreley" en door een viertal zangers de b.h. A. C. Reisig, J. van Breemen, H. van Bree- men Hz. en P. van Ooij, dat optrad onder den naam Zang en Vriendschap" Beide kwartetten hadden veel succes en deden den naam van hnnne vereeniging in het Koorden eer aan. „Loreley" ont ving den tweeden prijs, vier verguld zil veren medailles, terwijl aan het andere kwartet met algemeene stemmen de eerste prijs, vier gouden medailles, werd toege kend. De Jury bestond uit de h.h. Bekker en de Groot van Groningen en Dr. Rijken uit Warfnm. Door zeven vereenigingen werd aan den strijd deelgenomen. 1. 1. Zondag avond omstreeks 8% nnr heeft een begin van brand plaats gehad in het brooddepöt van A. J. Grootegoed gelegen aan de Riviervischmarkt Ko. 19 ontstaan door het springen van een brandende petroleumlamp die in de win kel stond. De toonbank, eenige planken en winkelgoederen zyn verbrand. De brand is door de politie met haar slangenwagen geblnscht. In den afgeloopen nacht omstreeks 12Vs ure heeft brand plaats gehad by den winkelier in boter en kaas W. Bos man in de Spaarnwouderstraat no. 48. ontstaan door het overkoken van een pot met vet in de kenken. Het menbelair in die keuken is gedeeltelijk verbrand. De brand is door de politie en de bewoners geblnscht. GRAAK- EK ZAADMARKT. Marktbericht van 29 Juni. Haver f 4.25 INGEZONDEN. Geachte liedactie. Zou U, door middel van Uw veelge lezen blad wel willen medewerken of althans kenbaar willen maken de be hoefte, welke vele kiezers gevoelen aan de oprichting van eene nieuwe kiesver- eeniging in den geest van „Vooruitgang" vóór dat deze de kleur had aangenomen, die haar nu onderscheidt, nl. die van de h. h. SchramHeijtingHijmans, c. s. De vergadering van „Vooruitgang" op j. 1. Vrijdagavond heeft bewezen, dat daaraan groote behoefte bestaat. De slechte opkomst van het zeer ge slonken ledental men moest ongeveer een vol uur wachten, eer het benoodigde getal leden (44) aanwezig was de weinig beduidende motieven, waarop de candidaten werden aanbevolen en ten slotte de keuze van zeven candidaten, waarvan de meesten niet de sympathie hebben van de kiezers wel te verstaan als candi daten voor onzen Raad zyn feiten, die aanduiden, dat „Vooruitgang" niet meer kan geacht worden de kiesvereeni- ging te zyn, welke met succes de kiezers bij eventueele vacatures kan voorlichten. Eene nieuwe kiesvereeniging heeft zeker naast „Vooruitgang" recht van bestaan. Het is niet goed, altijd het kiescomité te volgen, dat ook nu weer bij geteekende advertentie zyne aanbevelingen kenbaar maakt, openbare besprekingen zyn by verkiezingen noodig al valt het stellig niet te ontkennen, dat de namen der on derteekenaars voor het minst evenveel vertrouwen inboezemen dan die van het kleine kuddeken van „Vooruitgang", dat onder de vlag zeilt van „de eenige liberale kiesvereeniging", alhier. Dankbaar voor de plaatsruimte, Uw. dienstu). X. Haarlem 6/7, 1891. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Een voor bnrgerwa9chvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangel werk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. VERGADERING- van den Baad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 8 Juli 1891, 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Eervol ontslag onderwijzeres oplei dingsschool. Adres feest vóór Paviljoen. Proces-ver baal opening kas en bot- ken gemeente-ontvanger. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W.W. tot wijziging en aanvulling algemeene politieverorde ning, met advies rechtsgel. commissie. 3. Idem idem. gratificatie aan leider the oretische en praktische oefeningen schutterij 4. Aanbeveling idem. leerares middelbare meisjesschool. 5. Voordracht idem. onderwyzer oplei dingsschool voor jongens. 6. Voorstel idem. bevordering onderwij zeres opleidingsschool voor meisjes. 7. Benoeming regent St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 8. Mededeeling stukken tot verhooging Rijkssubsidie H.B. school met vyfja rige cursus. Al) VERTEN 's Avonds te 8 voor de Leden en h HET van 1 Sept. a.s. opname leerlingen. Prijs per 3 ma: Voor de Vioolklassen Voor de Ensembleklasi Prospectus gratis I Boekhandelaren en by JOH. SI (354) Masse Zij die nog Lid worden van bovengem niging voor het maatscl 1891/92, ingaande di worden verzocht zich a liefst zoo spoedig mog' Heer E. A. KRUSE Onde Gracht 84. NEGENTIENDE MUZIEKUITVOERING. in den Hout, op Woensdag 8 Juli 1891, des avonds van 810 uur, door het Stede\ïj^. Ww- ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Bras Dessus, Bras Dessous MarschSteenebrugen. 2Ouverture Tutti eu MascheraPerdrotti. 3. Die Indn8triellen walzerStrauss. 4Z weite Ungarische RhapsodieLiszt. 5Ouverture TancretRossini. 6. a. Le Ciela Visité laTerre..Gounod, b. Hussaren ritSpindler. 7. Danse des AborigènesThiere. 8Grande Fantaisie sur des motifs de TOpéra Le premier jour de bonheurAuber. Markt van 6 Juli. Aardappelen. Aangev. 490, verk. 490 H.L. L. pr. 3.00 H. pr. ƒ5.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 332, verk. 332 K. Gr. L. pr. 1.25 H. pr. ƒ1.35 p. K.G. Biggen. Aangev. 112. verk, 102 stuks. L. pr. 2.50 H. pr. 14.00. „Sociëteit VEREENIGING". CONCERT op Donderdag 9 Juli 1891, des avonds ten S ure, te geven door bet Stedelijk Mu ziekkorps onder leiding van den Luitenant Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Prlestermarsch aus Thalia.Mendelssohn. 2. Ouverture ZauberflöteMozart. 3. Soiree d.Eté, ValseWaldteufel. 4. Cavatina de 1'opéra Fausta.Donizetti. Clarinet solo door den heer Theo Hofmeester. 5Grande Fautaisie sur des mo tifs de l'opèra Herodiade.Massenet. 6. Ouverture le Pere Gaiilard.Reber.g 7aEntre acte aus das Drama RosamundeSchubert. h. Marsche TurqueGuillaume. c. PlappermaulchenEilenberg. 8. ReverieVieuxteinps. (geïnstumenteerd door Kriens) 9. Grande Caprice MilitaireHerzeelen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 Juli 1891, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZERMAN, met welwillende medewerking van Mejuf frouw BETSIJ DE REUS, Concertzangeres uit Rotterdam. PROGRAMMA. 1. Preludium eu PugaJ. S. Bach. 2. Aria uit het Oratorium Elias „Höre Israel"Mendelssohn. 3. Adagio uit de 2e Sonate.... G. Merkel. 4. Psalm 137 (Zang)F. Hiller. 5. Andante en VariatienA. Hesse. Het Bestuur van bc club verzoekt, jongen de 16 jaren, nit den ge die adspirant-iid worden, zich sehrifti melden bij den Heer W. Hasselaarstraat 28, o van voornamen, ge boort» Voor de vele bewi langstelling, ondervon overlijden van onzen die den Heer ABRAHAM VAK 6 hetnigen wij onzen hari Mr. A. E. A. S. van 1 D. A. van STRAL M. A. van STRAL Voor de vele bewijz neming, ondervonden j ziekte en na het ove geliefde Echtgenoote ei AKKA FREDE KIEMEIJEI betuigen wij door deze c dank. Mede namens mijne JACs. SCHERPE] Haaklem, Juli '91. een meid, die goed P. G., loon ƒ80 en ƒ2 Spreekuur van 7 to Adres bij de uitgevt Men vraagt met Au P.G. bekend met 't opdo wasoh en strijken. Franco brieven on aan het bureau van di Wordt gevraagd eei hoven de 16 jaar. Maarten Heemskerki 1° Augustus eene flinl meid niet beneden 1 Damstraat 19. Wordt tegen Angus eene als meid-alleen. K

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2