A A Eerste Blad. ESG. 56 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 15 Juli 1891. Nieuwsberichten. TBI. EPHOONNüMMEX TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden7 —,25. B franca p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prjjjs per Advertentie van 1 tot 5 regels 85 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar pïaatsrnimte. VERSCHIJNT; Dinsdag- an Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De arbeiders te Charleroi hebben na toestemming der Ridders van den ar beid han «vredelievende" werkstaking geëindigd. Eenig voordeel is niet behaald, zij zijn alleen finantieel sterk achteruit gegaan. Het was te verwachten, dat het zoo gaan zou j de meest welwillende volks mannen hadden 't voorspeld, naardien de werkstaking ontijdig en ongemotiveerd was. Te wenschen is het, dat de patroons, die stellig niet de minst gedupeerden zijn, thans ook znllen blijken geven van wel willendheid dat zij noch op leiders, noch op de verleiden de middelen van weerwraak zullen toepassen, die zij in de bestaande omstandigheden kunnen aanwenden. Dit toch zou aanleiding geven tot vermeerde ring der bestaande verbittering tnsschen partijen, die elkaar ter bevordering van den goeden gaDg der zaken toch maar niet kunnen missen. De Belgische minister van Spoorwe gen, Post en Telegraaf is door een der radicale afgevaardigden geïnterpelleerd over iet stelselmatig terugzenden naar de plaats van afzending van zedelooze bladen, waar van jaarlijks uit Frankrijk wel zeshonderd duizend exemplaren binnen België worden ingevoerd. Natuurlijk was het den inter- pellant niet te doen om dien invoer te bevorderen, maar omdat het zoo nauw de vrijheid van de drukpers raakt, een recht, Jat volgens hem bij den tegenwoordigen stand der zaken in België niet genoeg kan 1 beschermd worden. Hij ontzegt den mi nister het recht om op die wijze eene censuur uit te oefenen welke alleen de rechtbank toekomt. De minister verklaarde, er niet aan te kunnen denken den oorlog tegen deze ongezonde pers op te geven hij zou integendeel nog verder gaan en ook het vervoer van pornographische bla den in pakken verbieden. Het grondwettig gedeelte der kwestie roerde hij niet aan, doch de exminister van Justitie Bara zette hier nog eens de puntjes op de i's. De meerderheid in de kamer scheen, als naar gewoonte, geneigd te zijn den minister in 't gelijk te stel len. Voor 't geval de zaak echter eens bij de rechtbank wordt in behandeling gebracht, is het niet zeker, dat de minister weer succes zal hebben. Onder de malle vragen die soms eenen minister kannen gesteld worden, behoort zeker wel, die van een afgevaar digde in het Britsche Lagerhuis. Heeft, zoo informeerde hij, het tegen woordige ministerie al eens aan Frankrijk doen weten, dat een bezoek van den pre sident Carnot zeer welkom zou zijn. De vrager kreeg een antwoord, dat in zijn aard even vermakelijk was als de vraag mal en wèl dat het in Engeland niet gebruikelijk was, aan de hoofden van andere landen nitnoodigingen tot bezoek te sturen. Mocht echter het hoofd van Frankrijk of van eenig ander land Enge land willen bezoeken, dan zon hij bepaald hartelijk ontvangen worden. Van gelijkmatigheid in de tem peratuur is, hoewel wij reeds midden in den zomer zijn, tot heden geen sprake. Terwijl in Spanje eene verschroeiende hitte heerscht en de thermometer te Madrid on geveer 100 en te Sevilla 113 graden in de schaduw aangeeft, is het in Zwitser land doorloopend koud. De weinige vreem delingen, die in het Alpenland zijn, zijn in overkleederen gehuld. Lucern, anders op dezen tijd des jaars het middelpunt waarheen alles trekt wat Zwitserland be zoekt, is ledig en de stoombooten op het meer hebben niets te doen. De reeds loopende geruchten omtrent een te verwachten hongersnood in Midden- Rusland bevestigen zich. De rogge, het hoofdproduct voor den Russisehen boer is geheel mislukt en reeds moeten veertig duizend personen, die geheel broodeloos zijn, van regeeringswege onderhouden wor den. De provinciale overheden aan de Wol- 1 ga en in Kasan hebben reeds besloten tot het onmiddellijk nemen van maatregelen tot leniging van den nood. De Duitsche keizer heeft aangeze ten bij het feestmaal, ter zijner eere aan gericht in het Londensche Guildhal. Daar is Z. M. het eere-burgerschap der stad aangeboden. Bij die gelegenheid is de kei zer meer reohtstreeks in aanraking geko men met de bevolking, die eerst den keizer wel beleefd, doch koel ontving. In het En- gelsch dankte de keizer voor de ontvangst hem ten deel gevallen. Op het voorbeeld van zijnen diep betreurden vader zou hij zich steeds beijveren den historischen band tusschen het Engelsche en het Duitsche volk nog hechter te maken. Zijn streven zou in de eerste plaats gericht zijn naar het behoud van den vrede, omdat zonder dien de volkeren Diet hunne aandacht kunnen wijden aan de groote vraagstukken, welker oplossing de tijd heeft opgelegd. Men is over 't algemeen in de hoogere Engelsche kringen zeer ingenomen met het bezoek des keizers. Men meent er in te mogen zien, dat Dnitschland gebroken heeft met het stelsel-Bismarck, dat van geen toenadering met Engeland wilde weten en zoodoende nauwere aansluiting met Rus land mogelijk te maken. Waarschijnlijk in verband hiermede spreekt de Neue Freie Presse den onvrede- lievenden wensch uit, dat Duitschland nu voorgoed met Rusland gebrouilleerd moge geraken. Zoo bemerkt men alweer, dat nit de meest vredelievende connecties alweer dadelijk wordt munt geslagen ten nadeele vaD derden. Nu is het gelukkig, dat Rus land in de Europeesehe politiek tamely k alleen staat en, al schijnt tusschen Rus land en Frankrijk iets te bestaan, dat stof tot denken kan geven, kan hierdoor toch naar veler meening het evenwicht in Eu ropa niet verbroken worden, aangezien het Russische staatsbelang heel andere eischen stelt dan het Eransche, al was het alleen maar ten opzichte van den regeeringsvorm. Bij de beraadslaging over de begroo ting van huitenlandsche zaken in het Britsche Lagerhuis is thans eene verkla ring van de regeering ontlokt, omtrent de loopende geruchten van aansluiting bij het drievoudig verbond. Er is medegedeeld, dat de regeering zich niet had aangeslo ten, doch dat zij altijd op de hand zal zijn van hen, die den vrede willen, niet met wie hem verbreekt. Dat is ten minste eene rondborstige verklaring, die men be hoort voor waarheid aan te nemen, aan gezien tot versterking van den zin er nog werd bijgevoegd, dat de Engelsche regee ring zelfs niet bekend was met de bepalin gen van het verbond, er is met Italië slechts van gedachten gewisseld over het status quo. Toen onlangs de koning van België de stad Brugge bezocht, werd door een werkman, waar de koDing langs reedge roepen Weg met den kartonnen koning. Het volk was er zoo over verontwaardigd, dat het den man afranselde, waarna de politie zich van hem meester maakte om hem uit de handen van het volk te ver- Na al de geestdrift, die in Holland geheerscht heeft tijdens het verblijf van den keizer van Duitschland, kan het mis schien geen kwaad de volgende opinie mede te deelen van het Leipziger Tage- blatt van Maandag den 6 Juli 1891, aan gaande Holland en de Hollanders. Het artikel heeft tot opschrift: „Iets over het rijke Holland". „Holland behoort tot de onbekendste landen van Europa. Iets over Holland te schrijven is ongeveer even moeielijk als iets over China te schrijven. Het gehee- le noorden, zelfs Rusland niet uitgezonderd, komt ons niet zoo SpaaDSch voor als juist Holland. De Hollanders zijn voor ons het onaantrekkelijkste volk van de wereld. Yan natuurschoon is Holland ten eenen- male ontbloot, zoodat het ook niet door reizigers bezocht wordt. De suikerfabri- cage is de voornaamste industrie in Hol land. Het leger en de vloot zijn in zeer slechten toestand, en de schuldenlast be draagt 1050 millioen galden. Het artikel sluit op echt Duitsche wijze met den wensch, dat het bezoek van den Duitschen keizer, eenige verbeteringen hierin teweeg zal breDgen, voornamelijk in het leger en de vloot. De schade, door den hagelslag van 1 Juli in oostelijk Noord-Brabant toe gebracht aan gebouwen, tuinvruchten en veldgewassen, bedraagt alleen voor de ge meente Tilburg ongeveer f 300,000. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is, namens H. M. de Koningin - weduwe - regentes, dank be tuigd aan het personeel van de Holl. ijze ren spoorweg maatschappij voor de betoon de diensttoewijJing bij het bezoek van den Keizer en de Keizerin van Duitschland aan ons land. Een nachtwaker aan eene chemica liënfabriek te Roermond, is Vrijdag na middag in zijne woning gevonden, badende in zijn bloed. Hij heeft een 15-tal ver wondingen aan het hoofd. Naast hem werd gevonden eene bijl, een zware steen en een schort, met bloed bevlekt, toebehoo- rende aan zijne vrouw. De vrouw is sedert Donderdag avond niet meer gezien, zoodat de man van dien tijd af in dien toestand daar gelegen heeft. Een verder onderzoek is ingesteld. Er is weinig hoop op het herstel van den ver wonde. De eerste prijs op de harddraverij gegeven door de „Amst. Sportclub" te Amsterdam is behaald, in de le afdeeling door het paard »Nooit gedacht" van J. Deutekom te Haarlemmermeer. De derde prijs in de 2e afdeeling be haald door Lartschik II, van den heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer. Op de harddraverij gehouden te Dordrecht voor paarden van zessen klaar, is de 2e prijs behaald, door den vos ruin Bonnie L. van den Heer H. F. Bultman te Haarlemmermeer. HAARLEM, 14 Juli 1891. De tentoonstellingen volgen elkaar in dezen tijd snel op. Eerst de tentoon stelling van het teekenwerk der leerlingen van de Burgeravondschool, toen die van de Inrichting voor Teekenonderwijs van den Heer Van Looy, welke geopend blijft gedurende deze maand en ten slotte de tentoonstelling van het werk der leerlingen aan de Teekenschool voor Kunstnijverheid in de lokalen der school aan den Dreef, welke geopend blijft tot 30 Juli a. s. Aan de beide eerste Inrichtingen zijn de leerlingen uitsluitend jongelieden, die zich met het oog op hun handwerk in het teekenen bekwamen, aan de laatste In richting zijn er, die onderwijs in de kunst behoeven, om de opgedane kennis in het kunstvak, dat zij later beoefenen, te kunnen toepassen. Het met zorg geëtaleerde werk verdient de moeite der bezichtiging. Het getuigt van veel vakkennis en ondervinding van de zijde van het onderwijzend personeel en daaraan natuurlijk gepaard gaande am bitie en geschiktheid bij de leerlingen. Ten einde een goed overzicht te ver krijgen beginne men zijne kunstbeschou wing bij het werk der Woensdag en Za terdagklasse. Men vindt daar goede lijnen in de afdeeling Natuurteekenen. Sommige schet8tinten, als ze zoo mogen genoemd worden, toonen aan, dat de aandacht van de leerlingen bij voortduring in de rich ting van „goed zien" wordt geleid. Een bewijs hiervan is tevens duidelijk op te merken in de aanwezige proeven van ge- hengenteekenen. Mooi zijn de oefeningen naar bladvor- men, hier en daar ter onderbreking der toon in wel aangelegde tinten, terwijl ook de verdere oefeningen in vrije samenstel lingen meestal goed van kleur zijn. Ver schillende proeven van projectie hebben een goed aanzien. Ook hier doet kleur veel. Het onderwijs in perspectief, in vervolg op het laatste, geeft mede de beste resultaten te bezichtigen. Sommigen van deze zijn eenvoudig in potlood, anderen zijn naar den eisch geheel opgewerkt en geven een goeden dunk van het onderwijs. Naarmate men verder komt, toonen de leer lingen hunne bedrevenheid in het ontwikke len naar aangegeven motieven, en teveDshun vooruitgang in het behandelen van het ma terieel, waarbij tevens moet opgemerkt wor den, dat het lettervak ook goed vertegen woordigd is. Kamer- en wandversiering, in onze dagen weer meer op den voorgrond tredend, mooie paneelen voor lambrisee ring, eischen hier mede de aandacht. Eene goede proeve van plafondschildering trekt zeer de aandacht door eenvoud van kleur en teekening. In de afdeeling stilleven ontmoeten we bijna op elk karton het bewijs, dat het Museum van kunstnijver heid aan de school uitnemende diensten bewijst, dat de fraaie verzamelingen wor den aangewend hij het onderwijs, en dat ook hierdoor de Teekenschool ten opzichte van velen harer medezusters in eene gun stige positie verkeert. Van de graveerklasse zijn mede verschil lende proeven van goed werk voorhanden, terwijl gaarne de aandacht gevestigd wordt op enkele mooie koolteekeningen, die even wel voor eene haar waardige beschouwing eene betere plaats behoeven. De afdeeling kunstgeschiedenis en stijl leer bevat veel dat de aandacht wel waard is, terwijl die van Oud Oostersche kunst enkele fragmenten geeft, die wij niet gaarne ongezien zouden wenschen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1