EAAHL Eerste Blad. No. 60 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 29 Juli 1891 Nieuwsberichten. TEliEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenr —,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stak.meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnlmte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eene nieuwe soort van spionnen, nijverheidsspionnen, zijn ontdekt, als de gemchten waarheid spieken. Het zgn Amerikanen, die de Duitsohe fabrieken binnendringen om onder schoonschijnende redenen zich op de hoogte te stellen om trent de bijzonderheden van sommige be drijven. In Saksische en Thuringache we vergen is in den laatsten tijd deze soort van spionage herhaaldelijk voorgekomen. De geruchten kunnen waarheid behel zen, maar zeker is het vreemd Amerika bij Dnitschland ter schole te zien gaan. De Zwitsersche stad Bern viert van 14 tot 17 Augustus het zevende eeuw feest van de grondlegging der stad. Het feestprogramma bevat de volgende hoofd nummers Groote historische optocht van twaalfhonderd personenfeestelijkheden met muziek in de open lnchtschoolfeest van alle schoolgaande kinderen. Zaterdag vertrok het Duitsche stoomschip Amely ter Noordpool-expeditie. Zij is tot stand gekomen onder ijverige medewerking van prins Wilhelm van Wurtemberg en een vermogend ingezete ne te Stuttgart, hiertoe opgewekt door de voordrachten van Kapitein Bade, waar in werd aangetoond, dat de rijkdom in kolen, visch, vogels en rendieren van het Noorden een bron van welvaart in zich besluit. Het financieele gedeelte van den tocht wordt gedragen door genoemden Stuttgar- ter, terwijl door den stenn van weten schappelijke autoriteiten het plan ver der tot stand kwam. In de groote koninklijke geweer- fabriek te Spandau zijn van de vierdui zend werklieden er zes en dertig honderd bedankt. De overige vierhonderd werkten slechts vijf uren per dag. Ook te Dantzig is op de militaire werkplaatsen veel volk afgedankt. Het aantal, dat vroeger drie duizend bedroeg, zal weldra tot honderd zgn ingekrompen. Bij de ontslagenen zijn personen, die vijf en twintig jaar aan de inrichting zgn werkzaam geweest. De Fransehe bladen zijn zeer inge nomen met de schitterende ontvangst van het Fransehe eskader door Rusland in de Finsche golf en dit levert stof tot beschou wingen over de vriendschappelijke ver houding tuBschen beide staten. Doch ook de Russische bladen zijn er vol van. Deze wijzen op de overeenkomstige buitenland- sohe politiek, door Rusland en Frankrijk beleden Rusland, dat niets en niemand vreest, mengt zich, zoo min als Frankrijk, met de aangelegenheden van andere natiën, en zij zien in de hartelijkheid, bij deze gelegenheid uitgekomen, eene algeheele verbroedering. Men zinspeelt er zelfs op, dat deze toestand den glans van het drie voudig verbond verduistert, maar de Duit sche en Oostenrijksohe bladen, die al die beleefdheden wel wat met leede oogen aanzien, willen dit natuurlijk niet toegeven. - Omtrent de aftreding van Bismarck als rijkskanselier loopen nog altijd zooveel geruchten, dat het publiek er mee zit, de ware reden van de indertijd plotselinge verwijdering vast te stellen. Thans wordt er weer op gewezen, dat de eerste wrijving tussohen den jongen keizer en zgn kan selier is ontstaan tijdens het bezoek van den czaar aan het Duitsche hof. Ieder her, innert zich hoeveel moeite iet kostte den czaar naar Berlijn te krijgen, wat zgn grond had in de anti-Russische gezindheid van Bismarck toen de czaar eindelgk te Berlijn was, moet eene belangrijke woor- denw.sseling hebben plaats gehad, die den grondslag legde tot eene verwijdering tnsschen den keizer en Bismarck. Dat de zaken, ook zonder Bismarck, marcheeren, big kt uit het feit, dat de keizer er in is knnnen slagen, het drievoudig verbond gedurende dien tijd te bevestigen. Voor eenigen tgd zgn verscheidene voorwerpen van kunst nit het museum te Rennes gestolen. Welke nasporingen ook in het werk gesteld worden om den dief te ontdekken, het bleef vruchte loos. De directeur van het museum heeft thans bekend gemaakt, dat hg dezer dagen een, natuurlijk ongeteekenden, brief heeft ontvangen van iemand, die verklaarde in het bezit te zgn van de voorwerpen en aanbood dezen den directeur terug te bren gen, mits hij 1000 fr. ontving en hem op het woord van eer de verzekering werd gegeven, dat de persoon, die de kunstvoor werpen terugbracht, niet vervolgd zon worden. Indien beide voorwaarden werden aangenomen, dan zou men dit onder de advertentiën in zeker blad te zijner kennis brengen. De directeur begaf zich onmiddelijk naar den maire te Rennes om hem den brief te overhandigen. De maire zeide, dat er niet mocht worden geaarzeld en het voorstel van den schrijver des briefs moest aangenomen worden, ten einde weer in het bezit te komen van de gestolen voorwerpen. Alzoo werd gedaan. Een kort antwoord werd gereed gemaakt, en daarop kwam werkelijk iemand bij den directeur, om hem de kunstvoorwerpen tegen overgifte van 1000 fr. terng te brengen. De waarde dier voorwerpen werd inder-1 tijd zeer overdreven. De directeur verklaart dat zij de waarde van 16000 fr. niet te bov6n gaan. Tevens verklaart hij, dat de persoon, die ze hem bracht, hem volslagen onbekend is, en dus in geen opzicht ver bonden is aan het museum. Heden middag is een vijfjarig knaap je, dat op de zg. witte plek kinder speelplaats in de Scheveningsche boschjes in het zand speelde, voorover in een door hem gegraven knil gevallen. Het zand zette zich in beweging en sloot zich rond het arme kind, dat op die wijze een vree- selijke dood stierf. Op zijn tocht naar het noorden is de keizer van Duitschland op het door den regen glad geworden dek van de Hohen- zollern uitgegleden en heeft hij zich aan de knie bezeerd, waardoor voorloopig een einde is gemaakt aan vermoeiende uit stapjes. In het Amerikaansche zomertheater te Berlijn hebben wedstrijden plaats gehad tusschen de voornaamste worstelaars der wereld. Een Amerikaan en een Hamburger bleven de overwinnaars en bij den beslis- sings wedstrijd tusschen dezen is de Ham burger als eerste vechtersbaars bekroond. Berlijn was opgetogen over het geval dat de overwinnaar de eer van Dnitschland zoo schitterend had opgehouden werd zeer gefêteerd. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer te Almelo is verkozen Dr. H. J. A. M. Schaepman, en bij de gehouden herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Schoterland is gekozen de Heer H. Pyttersen Tz., liberaal. Volgens de statistiek is het percents gewijze getal lotelingen dat beneden de 1,55 M., de officieele maat, was, van 18811888 niet minder dan 6 °/0 gunstiger geworden in vergelijking van 18631871; het bedroeg in het eerst genoemde tijdperk nog slechts 4,7 ter wijl het aantal lotelingen, grooter dan 1,70 M. met 3% vermeerderd is in betrek king tot 186371. Noord-Holland stond het gunstigst, Drente het ongunstigt. In Mekka, de heilige stad der Mohamedanen, moet het niet best gegteld zgn met den gezondheidstoestand. Wegens den grooten toevloed van bedevaartgangers en de minder goede maatregelen, genomen door de Turksche regeering, is de sterfte aan cholera er betrekkelijk hoog. Opvallend is het, dat de Egyptische pelgrims bijna geen last hebben van die ziekte, wat natnnrlijk is toe te schrijven aan de bij zondere gezondheidsmaatregelen door den Khedive genomen. De zindelijkheid der Turksche bedevaartgangers moet boven dien alles te wenschen overlaten. Hieruit kan men alweêr bemerken, dat eene regee ring veel vermag. Dat zij echter niet alles moet willen, zich niet onfeilbaar moet rekenen, bewijst alweer de einduitslag der internationale kunsttentoonstelling te Berlijn. De jury van beoordeeling was genoodzaakt het resumé harer werkzaamheden den keizer over te leggen ter beoordeeling in hoogste instantie. Wat is nu geschied de keizer heeft nu een zoodanige opruiming, wijzi ging en bijvoeging in de bekroningslijst gemaakt, dat alléén ZM. ten slotte tevreden is, waaruit blgkt, dat des keizers kunstrechterlijk gevoel heel anders ontwikkeld is, dan dat der jnry. Wat de keizer doet is welgedaan, en de jury mag toezien. De jury van beoordeeling der Sche veningsche poppententoonstelling heeft hare bekroningslgst in haar geheel aan genomen gezien. Uit Suriname eindelgk eens iets goeds op de verlaten suikerrietgronden heeft men de proef genomen met den verbouw van cacao, en deze zgn betrekkelijk goed ge slaagd. De komst van den nieuwen gouver neur, Jhr. van Asch van Wijk, moge verder den bloei van het schoone, vrnchtbare, doch verwaarloosde Suriname verzekeren, en ons sparen voor de onverkwikkelgke tooneelen van tweespalt onder de bewinds mannen zelf. Te Leeuwarden heeft de Vereeniging voor Armenzorg het feit geconstateerd, dat zelfs de allerarmsten lid zijn van een begrafenisfonds, maar slechts enkelen lid van een ziekenfonds. Dit zal te Haarlem wel dito zgnhier is het nog niet ge constateerd, evenmin als zoovele andere zaken van algemeen belang, te veel om te noemen. De fondsenkwestie zal wel zijn oorzaak hebben in de waarheid, dat men het zwak heeft meer aan de dooden dan aan de levenden te denken. Het zou ook misschien net andersom kunnen zgn. Mevrouw French Seidon, de Engelsche dame, die zes maanden geleden naar Zanzibar vertrok om van de Oostkust naar de groote meren te vertrekken en te toonen, dat eene vrouw even goed als een man ontdekkings tochten kan doen, is in Londen terugge keerd. Wat haar in het donkere wereld deel is overkomen, weet men nog niet, maar te oordeelen naar den toestand waarin zij verkeert, moet zij veel geleden hebben. Zg ging heen jong en als een beeld van gezondheid zg is teruggekeerd als een oud vrouwtje, lijdend en niet in staat om alleen eenige stappen te doen. Hiermee is nu nog niet bewezen, dat vrouwen niet tegen zulke vermoeienissen bestand zgn het bewijst alleen maar, dat zulke proef nemingen gevaarlijk zijn. Bovendien was de dame gehuwd en de echtgenoot, die haar tot Napels tegemoet reisde, heeft stellig niet alle reden tot tevredenheid omtrent den afloop, tenzg hij zich ver genoegt met de eer om de man te zgn van eene veelbesproken vrouw, iets waar op de meeste mannen niet gesteld zgn. Een nieuw middel om slapeloosheid te genezen geeft de Engelsche kanunnik Harford aan de hand. Hg geeft aan hier voor te laten zingen een duo voor sopraan en alt met viool-begeleiding. Zijne opwekking tot het stichten van eene muzikale therapentische vereeniging verdient bepaald ernstige overweging. Het schijnt toch maar waar, dat men het uit den vreemde moet hebben, als was 't ook slechts op het punt van vriendschappelgken omgang tussohen par lement en regeering, waarvan Japan nn weer een goed voorbeeld geeft. De verhonding tnsschen deze beide machten is daar zóó prettig, dat de regeering plei- ziertochtjes organiseert voor de parlements leden en hunne families, om zoodoende de voortreffelijkheid der marinevaartuigen te bewijzen. Het kan zijn, dat men hierdoor eene eventueele oppositie in haar kiem tracht te verstikken, het kan ook zijn, dat de nieuwe vertegenwoordiging nog nooit de regeering goed onder de oogen heeft gezien, Hoe dit ook zg, de toestand is te aan lokkelijk, om die overal zóó te wenschen, Schoterland kan bogen op goede ver kiezingsagenten en op welgezinde kiezers. Een landbouwer werd op den verkiezings dag te kwart voor vijven van zijn werk geroepen om zgn burgerplicht te vervullen. Hij was in hooitenue, d.w.z. zonder boven broek. „Geen bezwaar" zegt de agent, „de wet zegt niets omtrent een bovenbroek". De kiezer op dit punt gerust gesteld, bracht, gedeeltelijk gekleed zijn biljet in de bns. De Haarlemsche kiezers bleven hg de stemming voor den gemeenteraad voor de helft weg, waarschijnlijk verkeerden ze in het zelfde geval als de Schoterlander en in eene stad gaat het zoo maar niet. Het is nu maar te hopen voor den goeden naam der kiezers, dat zg bij de herstem ming wat beter gedisposeerd zgn wat hnn costuum betreft. Er is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon in Limburg, die een meisje een kus ontstal. Of het feit strafbaar is, zou men mogen veronderstellen. Uitslag der gemeenteraadsverkiezing gen in de om Haarlem liggende Gemeenten. Bennebroek herkozen J. C, v. d. Laan en H. A. Parmet. Bloemendaalherkozen N. Ron wens, W. F. v. Hooff en H. Roozen Szn. Haarlemmerliede en Spaarnwonde; her kozen A. v. Rossum en B. P. Yink. Heemstedeherkozen H. Peeperkorn Jzn, G. Milatz en W. Vestergekozen Jhr. J. B. v. Merlen. Schoten herkozen A. Stut, en H. Blom. Slotenherkozen J. v. Bladeren, G, Veldheer, H. Blaauwhof en F. J H. Schnei der. Herstemming tnsschen M. Ackerman en P. Hartman, G. v. Prooyen en C. v. Beem. Spaarndam gekozen J. A. Vallentgoed

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1