De Po advee Schouwbu: Sociëteit COM Hollandsch Zondag 2 Augu Gemeentelijk schappij tot bev de Heer L. S Aanvang var cursus I Augi Aanvang der gustus. herstemming tussohen M. J. Myjer en C. Prins. (aftr. lid) Zantvoortherstemming tnsschen A. Groen Jzn. (aftr. lid) en C. Drayer J. v. d. Yalk en A. Zwemmer, (aftr. lid) Hoe fijner de schijfjes komkommers geschaafd zijn en hoe meer het sap uit gevloeid is, des te lederachtiger worden zijzij knnnen daardoor niet goed klein gekauwd worden en belasten de maag. Als komkommers moeilijk verteerd wor den, dan ligt het alleen aan de wijze van bereiden. Niet te dun gesohaafd of gesne den, behooren zij tot de gezondste vruch ten. HAARLEM, 28 Juli 1891. Nog een enkel woord over de tentoon stelling van Ambachtsscholen welke alhier tot 20 Ang. a.s. geopend blijft. Het is bekend, dat tot op het einde van de vorige eeuw de gilden zorgden voor de opleiding der jonge lieden in elk handwerk: dat die jonge lieden geen meester konden worden voor ze hun meesterstuk geleverd hadden en dat de geheele industrie door die gilden en hunne hoofden beheerscht werd. De revolutie van 1789 heeft die gilden afgeschaft en daarmee veel wat de indus trie belemmerde, maarzij heeft er niets voor in de plaats gegeven. De liberale leer, dat ieder voor zich zelf moet zorgen, achtte het overbodig de zorg voor het ambachtsonderwijs ter harte te nemen, en hiervan was het gevolg, dat dit gedurende onze geheele eeuw een kwij nend bestaan heeft geleid. Nu echter een andere geest vaardig wordt over de menschen van onzen tijd, en de liberale politiek ook op dit punt belangrijk gewijzigd is, nu opent zich ook weder een toekomst voor het ambachts onderwijs. Hier en daar is het alreeds door parti culiere krachten beproefd om in die rich ting ten goede te werken, en ook in Haar lem is thans die beweging krachtig onder steund. De Heer de Clercq heeft de zaak in Volksbelang ter sprake gebracht, hij heeft de gegevens verzameld, die noodig waren om plannen en kostenberekeningen van een ambachtsschool ter algemeene kennis te brengen, hij heeft vergaderingen opgeroepen van belangstellenden van de zaak en is ten slotte zoo gelukkig geweest, in de Heeren Dyserinck, Peltenburg, von Saher, van Lennep, Veldheer, Geyl, Leyh en Beijnes de mannen te vinden die als geroepen wa ren de zaak op touw te zetten, en van wier ijver men een goeden nitslag met ver trouwen verwachten mag. De afdeeling Haarlem der Maatschappij van Nijverheid heeft dit plan krachtig ondersteund door haar denkbeeld om een tentoonstelling van Ambachtsscholen in het leven te roepen. Acht scholen, Middel burg, Utrecht, Arnhem, Leiden, Leeuwar den, Breda, Botterdam en Goes, hebben aan die roepstem gehoor gegeven en onder leiding van H.H. Figee, Merens, Von Saher, Janssen van Baay en J. J. Beijnes is zooals men weet in den Kraton thans die tentoonstelling geopend. Onkundigen of leeken hebben daar de ge legenheid zich te verwonderen over de werkstukken door jonge lieden van 1216 jaar vervaardigd, en kunnen zich aldaar een denkbeeld vormen van het bij uitstek nuttige van zulke vakscholen voor elkeen. Reeds de Talmud leerde, dat elk een handwerk moest verstaan, de grootste wijs- geeren hebben dit gevoelen verdedigd, de Hohenzollern dit door hun voorbeeld steeds den volke verkondigd en men vindt deze waarheid door het volk uitgesproken in het versje: Hij die een handwerk heeft geleerd, Hij vindt zijn brood waar hij verkeert. Aanschouwelijk onderwijs is echter al tijd het best, en daarom roepen we allen leeken op dit gebied toe: gaat naar den Kraton en overtuigt u daar wat goed ge regeld onderwijs van krullenjongens maken kan. Deskundigen weten natuurlijk van de zaak zelve genoeg af, zij zijn genoeg over tuigd van de waarheid, dat pour savoir quelque chose il faut l'avoir appris, zij zullen zich niet tegen ambachtsscholen verzetten, maar over de wijze waarop ge leerd moet worden, zullen hunne gevoelens uiteen loopen. Welnu, hier op deze ten toonstelling vindt ge de voornaamste Am bachtsscholen vertegenwoordigd, in hare teekeningen hare oefenstukken en haar leergang en inrichting. Laat dan alle deskundigen zich daarheen begeven om uit de kritiek van hetgeen bestaat, zoo het kan, iets beters op te bouwen hetgeen nog niet bestaat. Voor een ieder valt aldaar wat te leeren en wanneer zoo wij hopen, de inrichting van vakscholen binnen niet langen tijd voorwerp van gemeentezorg of staatszorg zal worden, dan kannen autoriteiten in de Haailemsche tentoonstelling, de beste gelegenheid vinden, hun kennis op dit gebied te verrijken, om later in staat te zijn grondige adviezen uit te brengen. Maandags is de toegang 1, in de week f 9,25 en des Zondags 0.10. Om een bewijs te geven van de alge meene belangstelling dient dat gepasseerden Zondag 1063 personen de tentoonstelling hebben bezocht. Hij, die de zaak bestudeeren wil, vindt meest eiken dag als de toeloop niet te groot is een der bovengenoemde Heeren bereid, om hem tot gids te verstrekken, waardoor een overzicht van het geheel zoo veel gemakkelijker wordt gemaakt. Zon dag heeft Rotterdam en Arnhem op de tentoonstelling een der leeraren tot toe lichting van hetgeen is tentoongesteld. In den Kraton is thans te samen ge bracht wat in ons land op het gebied van ambachtsscholen is tot stand gekomen. Dat niemand wien het ware belang van den werkman ter harte gaat, of die door zijne positie geroepen is die belangen te behartigen, thans achterblijve om zich op de hoogte te stellen, wat in deze reeds is verricht, dan zullen bovengenoemde Heeren, die zich zooveel moeite voor deze zaak hebben getroost, ongetwijfeld vruch ten plukken van hunne loffelijke pogingen en het algemeen welzijn door deze ten toonstelling grootelij ks worden gebaat. Heden middag herdacht de heer W. H. C. Schmölling, aan wien de gewone orgelbespeling in de Groote- of St. Ba- vokerk, bij afwezigheid van den heer Ezer- man, was opgedragen in zijn programma den sterfdag van den grooten componist Johann Sebastian Bach (28 Juli 1750). De heer Schmölling behoort tot de bij zondere vereerders van Bachde gelegen heid, aan diens nagedachtenis op dezen dag eene zwakke hulde te kannen brengen, wilde hij daarom niet laten voorbijgaan. Achtereenvolgens werden van Bach ge speeld: Preludium ahl. terst), Toccate dorica en Fuga (5 stemmig es gr. t Dat deze hoogst belangrijke werken naar eisch werden voor gedragen, behoeft niet te worden gezegd; de liefde voor den com ponist gepaard aan de bekwaamheden van den heer Schmölling, konden niet anders dan eene treffende vertolking in het leven roepen. Eene verdienstelijke leerlinge van den heer Schmölling, mejuffrouw R. Horsker droeg, mede bij deze orgelbespeling, eeci- ge viool-solo's voor n.l. Adagio Canta bile van Tartini, Sarabande van Bach en Noël van Adam. Het spel der jonge dame onderscheidde zich door zuiverheid en eene goedgevulde voordracht. Met genoegen werd zij aange hoord en zeker heeft ze, evenals haren leermeester, aanspraak op den dank van de talrijke aanwezigen. Op het Museum van kunstnijverheid alhier wordt eene zeer merkwaardige ten toonstelling gehouden van goed geslaagde gekleurde reproducties der beroemde ver zameling Spitzer te Parijs, welks verza meling, bestaande uit de meest zeldzame werken op het gebied der kunstnij verheid uit het Gothiek en Renaissance tijdperk, bijeengebracht door den onlangs overleden heer Spitzer. Men vindt er meesterwerken op het gebied der ivoorsnijkunst en van onovertroffen emailwerkook de me taal industrie, het meubelvak en de kera miek zijn schitterend vertegenwoordigd, en doen ons verbaasd staan over de groote verscheidenheid van vormen dezer oude gildestukken. Des Zondags is de toegang tot het Mu seum vrij. Tevens wordt de aandacht gevestigd op achterstaande advertentie, die ons me dedeelt, dat het werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden teekenschool, ingang Dreefzijde, toegang vrij, nog tot 1 Augustus in de lokalen van genoemde school zal tentoongesteld blijven. Ook deze werkstukken zijn een bezoek overwaard, niet alleen wat betreft het teeken- en schilderwerk, maar ook wat aangaat de fraaie proeven van kunstnaaldwerk onder welke voornamelijk het werk van mejuf frouw Arnoldy in de eerste plaats mag genoemd worden als goed ontworpen, stijl houdend en aantrekkelijk van kleur. De dames, in deze zeker de beste kunstrech ters, wordt wel de beschouwing van deze kleine, doch keurige verzameling aanbe- i volen. Voor de betrekking van Hoofd der kostelooze school lett. D aan de Gedemp te Oudegracht, hebben zich ruim honderd dertig sollicitanten aangemeld. By den op 26-30 Juni jl. te Hoorn gehouden tweeden nationalen pchietwet- strijd der vereeniging van Nederlandsche scherpschutters, is op de vrije baan voor flobert op 12 Meter de 10e prgs behaald door den heer M. J. A. Smits alhier met 28 punten en op de personeele baan, zelf de afstand, de 3e prgs na loting met 28 punten, door den heer F. W. R. Grip- peling te Overveen, beiden leden van de Schietelub Willem III alhier. Naar men verneemt zal ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-weduwe Regentes aanstaanden Zondag des avonds eene muziekuitvoering in den Hout worden gegeven door het gemeentelgk muziekkorps. Wegens de parade die 's middags zal plaats hebben en waaraan gemeld muziekkorps zal deel nemen, is het gewone middagconcert af- j besteld. De kermis is in aantocht. Van alle kanten worden toebereidselen gemaakt om het Haarlemsche publiek óf door aankon digingen óf door andere reclamemiddelen op de hoogte te brengen van hetgeen te zien en te genieten zal zgn. Op onze kermissen is veel, dat gemakkelgk zou kunnen weggelaten worden, maar een goed kermis-tooneelstuk mist men ongaarne en wie ons dit steeds bezorgen zgn de Heeren Gebr. van Lier van Amsterdam. De be kende plek op de Groote markt wordt dan ook weer door hen ingenomen en de reeks hunner voorstellingen wordt geopend met „Van Meppels Avonturen te water en te land". Nieuwe coupletten, nieuwe muziek, nieuwe costumes, geestig spel, dol amusant, wint Van Meppel het in pit tigheid van vele kermisstukken en stemt het den toeschouwer tot vroolgkheid. Als nastukje wordt gegeven het ballet-panto mime »De Poppenfee", keurig gemonteerd, met verrassende lichteffecten en sierlgke groepeeringen. De bekendheid, dat de Hee ren Van Lier altgd wat goeds leveren, sluit verdere aanbeveling uit. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem bren gen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Jnni 1881 (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. van Reet om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de Lange Poellaan no. 32 Haarlem 25 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. lordens. De Secretaris, A. A. Land. KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Ge let op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staats blad No. 95); Doen te weten dat bij hnnne be schikking van 16 Juli j. 1. aan W. Renout ver gunning is verleend tot uitbreiding van de bakkerij door bijplaatsing van een heetwateroven in het perceel aan de Spaarnwouderstraat No. 102 Kad. Sectie D. No. 5830 Haarlem, 25 Juli 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. lordens. De Secretaris, A. A. Land. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 29 Juli 1891, 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingen en ingekomen stukken. Ontvangst-berichten aanvulling en wgziging algemeene politie-verorde ning Goedgekeurde besluiten. Verzoek eervol ontslag onderwgzer opleidingsschool voor jongens h. en m. onderw. Idem idem idem kostelooze school lett. C. 2. Voorstel B. en W.W. verhuring grond aan „Haarlemsche Rglaan", met ad vies comm. v. f. 3Idem idem iden grond Bolwerkslaan, met idem. 4Idem idem idem grond LangeHeeren- vest, met idem. 5. Idem idem idem grond Frederiks- park, met idem. 6. Voordracht idem benoeming onder wgzer 3e klasse opleidingsschool voor jongens tot het h. en m. onderwgs. 7Idem idem idem onderwgzers 3e klasse kostlooze scholen letters A en E. 8Idem idem idem onderwgzer 3e klasse burgerschool. 9Idem idem idem onderwijzeres op leidingsschool voor meisjes tot het middelb. onderwgs, 10. Aanbeveling Curatoren leeraar Gym nasium. 11. Verslag opzichter gasverlichting over de maand Juni. 12Aanbeveling B. en W. W. leeraar H. B. School met 5 j. cursus. 13. Voorstel idem verbouwing Kostel. school letter B. 14. Idem idem verhuring kelder onder de Vleeschhal, met rapport Comm. v. financiën. 15Idem idem idem gronden benoorden Zglweg met idem. 16Idem idem verkoop gronden Florapark met idem. 17. Voorstel comm. van toezicht middelb. onderwijs vermeerdering aantal leden. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 27 Juli. Karioijzaad f 950 per 50 kilogr. Markt van 27 Juli. Aardappelen. Aangev. 510, verk. 510 H.L„ L. pr. f 2.50 H. pr. ƒ4.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 332, verk. 332 K. G. L. pr. f 1.35 H. pr. f 1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 81, verk. 78 stuks. L. pr. f 3.H. pr. f 14.00. Heereboonen. Aangev. 49, verk. 49 mand. L. pr. 2.00 H. pr. f 2.50 prmand, Snijboonen Aangev. 35, verk. 35 mand. L. pr. 2.00 H. pr. f 3.00 pr mand. PAARDENMARKT 27 Juli 1891. Aangevoerd 811 paarden en 1 veulen van verschillende rassen. Laagste prgs f 60, hoogste prijs f 750, met veel handel, en druk bezoek van Fransche en Duitsche kooplieden. VIJF EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING. In den Hout, op Woensdag 29 Jnli 1891, des avonds van 810 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. WKRIENS. PROGRAMMA. 1. Schiitzen MarschEilhart- 2OuvertureBerlioz. 3. Un Bal a la Cour, ValseFarbach. 4. Ballet-Fantaisie uit de opéra Les Vespres SiciliennesVerdi. Ei. Ouverture Hungadi LaszloErkel. 6. Fantaisie pour SaiephonneRadoux. 7. Wally GalopHeinsdorff. 8. Homage a Hallevy Fantaisie van Hansen. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT op Honderdag 30 Juli 1891 des avonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk mu ziekkorps onder directie van den Luit. Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1Marsche de l'Opéra Le Phrophête. .Meyerbeer. 2. Ouverture TitusMozart. 3. F'rühlingskinder, "WalzerWaldteufeL. 4Grosse Fantaisie aus der Oper das Leben fiir den KaizerGlinker 5. Ouverture Leichte CavalerieSuppé. 6Lieb und Treu, Concert PolkaWekker. 7. Grande fantaisie sur des motifs de l'Opéra Martha Flotow. 8. Finale 2e Act Vittore Pisany..Peri. ORGELBESPELING iu de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 30 Juli 1891, des namiddags vau 23 uur door den Heer W. VAN DER EIJKEN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1Mendelssohn. 2. Andanie (Symphouie No. 1).Beethoven. 3. LiedSchumann. 4. Ouverture (don Juan)Mozart. 5Finale (motiven aus Tannhauser).Wagner St GROOl Dir. A. Eerste Oj Phantastisch in B^fGrooteuc land er Schitterend gem tige electrii voorafg Van Meppel's J en Sensatie-blgspel euz.in Met dec Amsterdam, Ro Dordrecht, den eu Leiden opge Prgzen der f 1.49, 2e Ran f 0.75, 4e RaDg Plaatsbesprek van af 10 uur, plaats. D O O op Trydag 's Avonds voor de Leden HE DIREC O n d e r v Zang: Mej. en de Heeren W. BERCKENHOFF Piano: de H GEL, E. APPY ViOOl: De H Violoncel: l Theorie: De SCHMÖLLING. Het schoolgeld jaar. In de Solo Zangk Koor-Zangl Solo Piano gewone Piai Vioolklasse Violoncelkl Theorieklas Voor kinderen t in de Pianokla ring van schoolge den der Afdeeliu korting van vie jaar. Reglementen zip School te bekomen Ouders of Voogi op de School wens worden verzocht c telijk aangifte I Directeur (adres Lange Beerstraat A of de nieuwe leerli reeds onderwgs hel Het Bestuur J. K. TA!

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2