FRISCH BLOED. 11) Uit het Engelsch van John Habberton, Schrijver van „Helen's Kleintjes", enz. „Dat meisje van Tramlay zal hem toch in geen geval den bons geven," hield Juffrouw Hayn vol. „Zij is mis schien zelve niet zoo schrander, als er wel zijn, maar die familie heeft over hel geheel gezond verstand genoeg, om te weten, wat het verkrijgen waard is. Ze hoeft niet te denken, dat zij hier aanstaanden zomer weêr mag komen, als zij zulke malligheden uithaalt." „Annemie," zeide de pachter plech tig, „meent ge werkelijk, dat zij zou wenschen weer te komen, als zóó iets plaats gehad had V' Toen lachten de beide oudjes, en ze gingen in huis, en praatten over allerlei dingen, die niet de minste betrekking hadden op jeugd, of lief de, of New-York. Ze gingen vroeg naar bed, volgens het gebruik bij de boereD, na een gebed, dat eene vormelijke en eenigszins onbestemde bede voor den afwezende behelsde. De oude vrouw lag uren wakker, terwijl het haar toescheen, dat haar hoofd zoo vol was van rozenkleurige droomen, alsof het niet met het sneeuw van den ouderdom bedekt wastoen zij ten laatste juist in slaap zou vallen, schrikte zij echter op, doordat zij baren man hoorde fluisteren „Vader in den hemel, erbarm u over mijn armen jongen." HOOFDSTUK X. de partij bij Agnes Dinon. Gedurende verscheidene vervelen de, zoo niet droevige dagen, en vele rustelooze nachten, werd Philip Hayn staande gehouden door ééne steeds aan wakkerende hoop en wel deze, dat hij telkens nader kwam bij den avond van de partij, waarop Miss Agnes Dinon hem gevraagd had de partij, waar hij zeker was, Lucia weêr te zul len ontmoeten. Behalve in dal ge lukkige oogenblik, toen haar rijtuig op de Avenue tot stilstaan gedwon gen was geweest, had hij haar niet weergezien sints den avond, dat hij hare hand aan zijne lippen gebracht bad. Wat deed de herinnering aan dat oogenblik zijne eigen vingertop pen tintelen. Hij had de Avenue el- ken namiddag bezocht, zonder te durven hopen, dat het rijtuig weêr zou worden opgehouden, maar er toch naar verlangende, haar gelaat in 't voorbijgaan te mogen zien. Met bliksemsnelheid had zijn oog, dat, volgens het gebruik op het land, ge wend was, om naderende rijtuigen 't eerst aan de paarden te her kennen, de voorgespannen dieren goed opgenomen, om ze te kunnen herkennen, als hij ze eens weêrzag. Maar van dag tot dag werd hij te leurgesteld want spannen, die hij had willen wedden, dat dezelfde waren, trokken rijtuigen, die niet het door hem gezochte gelaat bevatten. Hem hadden vele teleurstellingen, zoo wel als twijfelingen aan zijne kennis van paarden bespaard kunnen wor den, als hij geweten had, dat de Tram- lay's geen eigen rijtuig hielden, maar naar een huurkoetsier gingen, als ze wilden rijden. Hij had Lucia zelfs in de kerk ge zocht. Hij had, toen de familie buiten, te Haynton, was, den naam gehoord van de kerk, waar zij heenging, en daarheen wendde ook hij des Zon dagsmorgens zijne schredenmaar de bank der familie was zeker verder achter in de kerk dan de hem toege wezen plaats, want noch tegenover zich, noch rechts of links zag hij één lid van de familie Tramlay, en toen de dienst was afgeloopen, en hij zoo gauw mogelijk naar den uitgang liep, bemerkte hij al aanstonds, dat de ge woonte der boerenjongens, om de kerkgangers bij het uitgaan der kerk de revue te laten passeeren, niet in zwang was bij deltige stadskerken. Eene andere vertroostende hoop, die eerder in vervulling ging, was de ontvangst van zijn gekleed pak. In vollen dos bracht hij vele uren door voor den spiegel in zijne kamer van 't hotêl, terwijl hij zijn best deed, er uil te zien als eenigen der heeren, die hij op de receptie der Tramlay's had ontmoet. Hoe weinig hij Marge in 't algemeen ook bewonderde, aar zelde hij toch niet, zich zoo goed mo gelijk te vormen naar de schitterende manier van optreden van dien heer. Toen hij op een avond een schouw burg binnenslenterde met eene toe gangskaart, die hem hel voorrecht gaf, van tegen een der muren te mo gen leunen, zag hij zeer veel heeren in avondcostuum, en hij maakte zich die gelegenheid ten nutte, om het effect van verschillende soorten van boorden en voorhemden met eikaar te vergelijken. Ten laatste waagde hij het eens, zelf in avondkostuum in den schouwburg te verschijnen, en uit het feil, dat niemand op hem lette, maakte hij met recht de vleiende ge volgtrekking, dat hij zich juist zoo aanstelde, als de anderen. Hij deed ook de gewichtige ontdekking, dat de gewoonte van Rechter Dickman, om zijn rok om het middel vast te knoo- pen, en er een geel zijden zakdoek in volle glorie uit te doen steken, in de hoofdstad eenigszins uit de mode ge raakt was. Ten laatste brak de langverwachte avond aan, en reeds vóór zonsonder gang was Phil geheel gekleed, en zeer onrustig. Hij had al opgemerkt, dat welgekleede mannen het scheren nooit verzuimden, en hij had, niet zonder een inwendigen zucht over zijne verkwisting, ervaring opgedaan in de mysteriën van het kappen. Hij waagde zich op straal, zoodra de duis ternis geheel was ingevallen, begaf zich naar de buurt van het huis Dinon, en bespiedde op een veiligen afstand het huis, met het doel, dat buiten even algemeen is als in de steden, om niet een der eersten te zijn, die kwamen. Hij wachtte zoolang, zonder één enkelen persoon of één enkel rijtuig de deur te zien naderen, dat hij overvallen werd door de akelige vrees, of misschien de partij om de eene of andere reden was uitgesteld. Omstreeks negen uur echter werd zijn wachten beloond door het zien van een enkel rijtuigweldra volgde er een tweede, en toen kort na elkander ver scheidene meer, en een kwartier later meldde ook hij zich aan. Bij deze gelegenheid begreep hij terstond, wat de knecht bij de deur hem vertelde aangaande de kleedkamer voor de heeren; maar toen hij de algemeene bewaarplaats van de jassen, hoeden en stokken bereikt had, kon hij maar volstrekt niet begrijpen, waarom velen der heeren daar bleven staan, zonder iets te doen. Tegen den tijd, dat hij vernomen had, hoe de meesten hun ner alleen maar op hunne dames wacht ten, om die binnen te leiden, sloeg eene pendule in de kamer tien, en terwijl Phil de slagen telde en zich te binnen bracht, hoe dikwijls hij thuis door datzelfde aantal slagen uit zijne eerste sluimering half gewekt was ge worden, gaapte hij door de kracht der gewoonte, en wenschte hij half en half, Haynton nooit verlaten te hebben. Maar plotseling verdwenen èn slape righeid én naargeestigheid èn alle an dere narigheden in een oogenblik, en de hemel Phil's eigen, aller nieuwste hemel, omgaf de aar de, want terwijl hij twee of drie ongetrouwde heeren de trap af volg de, hoorde hij eene welbekende stem uitroepen „O Phil, wat treft dat aardig Net of ge op mij gewacht hebt 1 Ik ben hier zonder heer, dus moet gij mij binnenleiden. Papa komt later, als hij genoeg heelt van de club." 0, die muziek in hel ruischen van haar kleed, terwijl ze de trap af gingen 1 0, dat goud van heur haar, die blos op hare wangen, die blijde verwachting in hare oogen en in hare even geopende lippen En dat hij dit alles maar twintig schreden ver kon genieten 1 Waren het er toch maar twintig duizend geweest Onder aan de trap nam Lucia Phil's arm en samen maakten ze hun compliment voor de gastvrouw. Phil voelde, dat er nog meer naar hem keken, dan Miss Dinon alleen, en dat was inderdaad zoo, want knap pe jonge vreemdelingen zijn in New- Yoik al even zeldzaam, als overal elders op de wereld. Toch werd hij niet verlegen door deze bewustheid, want hall uil vroeg geleerde beleefd heid, hall uil schrandere bewonde ring, begroette Miss Dinon hem zóó hartelijk, dat hij zich terstond op zijn gemak gevoelde. Onmiddellijk na hem kwamen andere gasten, en Lu cia leidde Phil weg om hem aan eenigen van hare kennissen voor te stellen, waarbij zij volop genoot van de verrassing van diegenen, die in hem den linkschen boerenzoon van vóór eene week herkenden. Toen werd Lucia door den eenen heer vóór, den anderen na, die haar om een dans vroegen, in een gesprek gewikkeldandere dames, met wie hij praatte, werden eveneens door hen in beslag genomen en ten laatste zat Phil alleen op eene sofa, op eene plaats, van waar hij de gastvrouw nauwkeurig kon gadeslaan. Miss Agnes Dinon was wel waard gezien te worden. Mevrouw Tram lay mocht al vrij juist gegist heb ben, toen zij haar leeftijd op zes en dertig stelde, er waren toch vele, vele meisjes, die gaarne wat van ha re jaren zouden overgenomen heb ben, indien zij tevens haar prachtig uitwendig voorkomen en wat van den tact en den geest, die hare jaren haar hadden doen verkrijgen, had den kunnen overnemen. Gaarne ook zouden zij zich iets van de overtol lige jaren van Miss Dinon getroost hebben, hadden ze dan tevens met haar het fortuin kunnen deelen, waar over zij geheel alleen te beschikken had. Niemand wist precies, hoeveel het was, en het werd zeer verschil lend geschat, maar wat kwam dal er op aan Het voornaamste en meest interessante van de zaak was, dat het groot genoeg was, om eene aangename verscheidenheid van min naars te hebben gelokt, zoodat er, sints hare intrede in de wereld, geen tijd was geweest, of Miss Dinon had haar trouwdag wel kunnen bepalen, als haar dat behaagd had. Wat schaadt de leeftijd, bij een meisje, dat. kiezen kan in plaats van ge kozen te worden? Bevalt de ge heel ontloken roos aan menig oog niet beter dan de rozeknop En hoeveel bekoorlijker is de roos, aan wier schitterende bloemkroon de glans van het goud niet ontbreekt 1 Phil was zoowat tot het besluit ge komen, dat Miss Dinon eene vrouw was, naar wie zijne moeder met ge noegen zou gekeken hebben, toen zijne overwegingen gestoord werden door de dame zelve, die hem nader de, met deze woorden „Ten laatste kan ik mij den lijd gunnen, u aan eenige mijner ken nissen voor te stellen, mijnheer Hayn. Mag ik uw arm hebben Phil gevoelde zich opeens geheel op zijn gemak. Dit was slechts eene her haling van eene oude en welbeken- de gewaarwording, want hij was al tijd zeer gezien geweest bij de oude re meisjes van Haynton, en vond ze gewoonlijk een veel onderhouden der gezelschap dan hare jongere zus ters. Phil bemerkte, tusschen de voor stellingen in, dat Miss Dinon in geen enkel opzicht op Lucia geleek, maar ze was ongetwijfeld eene schitteren de vrouw. Hare trekken, hoewel wat breed, waren volmaakt, haar oog was vol bezieling, vooral wanneer hij er in neêrzag, zooals hij, van zijne leng te af, wel moest doen, en de hou ding van haar hoofd, op schouders, die volgens hel heerschende gebruik op avondpartijen, ontbloot waren, was kortweg prachtig te noemen. Zij vond gelegenheid om ook nog vrij wat met hem te keuvelen, ter wijl ze de gezelschapskamers rond gingen, en al wat zij zeide gal te kennen, dat haar hoorder een man van verstand was, die niet noodig had, met alle nietigheden van de beschaafde conversatie onderhouden te worden. Phil's geest evenaarde die van zijne beminnelijke dame, en daar haar gelaal hare gevoelens weêrkaat- sle, begonnen de gasten op te mer ken, dal hunne gastvrouw en de vreemdeling een zeldzaam knap paar uitmaakten. Hoe onmogelijk hij het een half uur te voren ook zou geacht hebben, toch waren Phil's gedachten gedurende eenige oogenblikken geheel los ge weest van Luciaplotseling echter werden zij weêr bij haar bepaald, want toen hij over het hoold van een hem juist voorgesteld rozeknop- je heenkeek, zag Phil, hoe Lucia naar hem keek met eene uitdrukking, die hem verschrikte. Hij had haar nog nooit zóó zien kijken, heel deftig, half verlegen, half boos. Wat kon dat beduiden Kon zij beleedigd zijn Maar waarom Werd hij op dit oogenblik niet in beslag genomen door zijne gastvrouw, die, volgens het gebruik te Haynton, en denke lijk overal elders, het eerste recht had, als zij dit verkoos uit te oefe nen 1 Kon het zijn deze gedachte trof hem als een onverwachte slag kon hel zijn, dat zij jaloersch was op zijne oplettendheid jegens Miss Dinon, en op het duidelijk merk bare genoegen, dat hij in hel gezel schap dier dame vond 0, vreese- lijke, verrukkelijke gedachte! Ja- loerschheid was ook te Haynton geen onbekend iets; hij had er de ontwik keling dikwijls van gadegeslagen. Maar, om jaloersch te zijn, moest een meis je heel veel van een man houden, of ten minste grootelijks begeeren, door hem opgemerkt te worden. Kon het zijn, dat Lucia hem in 't zelfde licht beschouwde, als hij haar Acht te zij hem inderdaad meer dan eene bloote kennis 1 Zoo niet, waarom dan die vreemde blik 1 Indien zij werkelijk jaloersch was, werd Lucia weldra ruimschoots ge wroken, want de muziek begon, en Miss Dinon zeide: „Hebt ge eene dame voor de qua drille, mijnheer Hayn Niet dan moet gij er mij nog eene voor u laten opzoeken." „Ik neen, ik dans niet," sta melde hij. „Hoe ongelukkig voor een do zijn of meer meisjes, van avond," zeide Miss Dinon binnen'smonds. „Ge zult mij wel willen verontschuldigen, als ik ga zien, of dedansen bezet zijn (Wordt vervolgd). Gedrukt bjj DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem,

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 6