HA A PREDIKBEURTEN Eerste Blad. 144. mot AMSTERDAM. van ZATERDAG 1 Augustus :89L op ZONDAG 2 Aug. 4891. Nieuwsberichten. n geweest bij de oude- m llaynton, en vond een veel onderhouden- dan hare jongere zus- ïerkte, tusschen de voor dat Miss Dinon in geen op Lucia geleek, maar twijfeld eene schitteren- lare trekken, hoewel wat volmaakt, haar oog was vooral wanneer hij er ooals hij, van zijne leng- noest doen, en de hou- hoofd, op schouders, hel heerschende gebruik tijen, ontbloot waren, prachtig te noemen, legenheid om ook nog t hem te keuvelen, ter gezelschapskamers rond al wal zij zeide gaf te haar hoorder een man was, die niet noodig nietigheden van de conversatie onderhouden Phil's geest evenaarde die innelijke dame, en daar ire gevoelens weêrkaat- de gasten op te mer- uhne gastvrouw en de een zeldzaam knap paar jgelijk hij het een half uur zou geacht hebben, toch gedachten gedurende nblikken geheel los ge- Luciaplotseling echter weêr bij haar bepaald, hij over hel hoofd van sl voorgesteld rozeknop- zag Phil, hoe Lucia ik met eene uitdrukking, schrikte, lltj had haar zóó zien kijken, heel verlegen, half boos. Wal luiden Kon zij beleedigd waarom Werd hij op niet in beslag genomen gastvrouw, die, volgens te llaynton, en denke- elders, het eerste recht dit verkoos uit te oefe zijn deze gedachte een onverwachte slag n, dat zij jaloersch was alettendheid jegens Miss op het duidelijk merk en, dat hij in het gezel dame vond 0, vreese- kkelijke gedachte! Ja- was ook te llaynton geen ts hij had er de ontwik- Is van gadegeslagen. Maar, te zijn, moest een meis van een man houden, sle grootelijks begeeren, pgemerkl te worden. Kon it Lucia hem in 'l zelfde uwde, als hij haar Acht- inderdaad meer dan eene lis Zoo niet, waarom emde blik werkelijk jaloersch was, weldra ruimschoots ge- int de muziek begon, en zeide eene dame voor de qua- heer llayn 1 Niet dan mij nog eene voor u laten neen, ik dans niet," sta- elukkig voor een do- er meisjes, van avond," )inon binnen'smonds. „Ge willen verontschuldigen, of de dansen bezet zijn P" Wordt vervolgd). jN0. 61 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86 Dertiende Jaargang. VEl.EPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1 tot 6 regels 25 cents* elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ore, Hoog. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 ure, Barbas 42e Zondag, 's Avonds 6 ure, Bax, pred, te Haarlem mermeer. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. van Gheel Gildemeester, pred. te 'a Gravenhage. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, van Lennep. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Faber, godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. GedOudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel Woensdag 'a avonds 71/2 ure, Mulder. Donderdag 's avonds 7V2 ure, W.ltenkema, pred. te Rijnsburg. Vrijdag 's avonds 7V2 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Ilesta. Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, T. Kuiper, Emer. Doopsgez. Pred. van Amsterdam. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, F. Daubanton Pred. te Groningen. Heemstede Voorm. 10 ure, J. L. Zegers, O ad-Zendeling-Leeraar. Hillegom. Voorm. 9i/2 nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/0 nre, J. W. Hilbrander, Godsdienstonderwijzer te Haarlem Sandpoort. /oorm. 10 nre, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 nre, II, J, Bergsma. Afscheid. Zandvoort. Voorm. 91/2 nre, D. Bax, Pred. te Haarlemmermeer. Doopsbediening. KRONIEK. Velsen. Voorm. 10 nre, de Heer T. Wagenaar XT vanYmniden. am. 5 ure, Dr. F. van Gheel Gildemeester, Pred. te 's Hage. Bijbellezing. Woensdag jl. werden in den Raad ver scheidene zaken afgedaan, die wel voor de betrokken personen van groot gewicht, maar voor het publiek van weinig belang waren De commissie voor de muziekuitvoerin gen vroeg een vermeerdering van subsidie. Van den Heer Stoffers was een oude twijndersmolen voor het museum ten ge schenke ontvangen. De brugwachter Kion had voor lang jarige diensten een gratificatie van ƒ25 ontvangen en Dr. J. van Praag een maand tractement voor zijne diensten als genees heer in de plaats van Dr. Bij ie veld. De wijziging der politieverordening waar bij de herbergen van (2) uur 's nachts tot 7 nnr 's morgens gesloten moeten zijn, is reeds heden in werking getreden, zoodat de kermisgangers bijvoorbeeld thans wel genoodzaakt zullen zijn tij dig het feestvie ren te Btaken al mogen de tappergen ge durende den kermistijd bij uitzondering tot 2 uur geopend blijven. Een eervol ontslag als onderwijzer werd verleend aan den Heer Albert Stiel. Aan de vereeniging het Witte Kruis werd een klein stukje grond afgestaan. De nienwe belastingheffing en den rei nigingsdienst, even buitengewoon als on ze verteringsbelasting,had een paar be zwaren ontmoet bij den Minister van Bin- nenlandsche zaken. De minister vroeg een raming van de ontvangsten, daar volgens art 254 der gemeentewet, niet meer dan de kostende prijs door de gemeente in re kening mag worden gebracht, voor aan particulieren bewezen diensten. Wordt hiermede tegenover de boeren al eens wat door de vingers gezien, tegen over eigen ingezetenen scheen dit te wor den nagegaan. De Heer de Kanter zette zich aan het cijferen en begrootte de opbrengst van de belasting op 24450, en de jaarlijksche uitgaaf van den reinigingsdienst op pl. m. 26260 ongeacht de rente der terreinen de rioleering en het baggeren. Wel brachten sommige leden nog eeni- ge bezwaren in het midden, die de mi nister tegen deze becijfering hebben kon, maar terecht merkte de Heer Krol op dat dit gerust aan den Minister kon worden overgelaten. Art. 6 der verordening op de heffing werd iets nader omschreven. Volgens het reeds voor enkelen bestaande tarief werden alle nieuwe diensten op de juiste cijfers begroot en hiermede de hoegrootheid van de heffing bepaald. Ook aan dit bezwaar van den minister was dus tegemoet gekomen, en de gewij zigde verordening werd alsDU door den Raad vastgesteld. De Heer de Haan moest de stad wegens gezondheidsredenen verlaten en daar ook de Burgemeester, na eerst de kermis al hier te hebben bijgewoond, zich eenige verpoozing gunnen wil, werd de Heer H. Enschedé tot tijdelijk wethouder benoemd. Aan de Haarlemsche Rijbaan, werd de aangevraagde grond in huur afgestaan, ook werd eenige grond verhuurd aan de Bolwerkslaan, aan de Lange Heerenvest, en aan het Frederikspark. De Heer A. van der Wonde werd be noemd tot onderwijzer 3e klasse aan de opleidingschool. De Heeren G. Max, fl. Langendonk, en S. van der Mije tot onderwijzers aan de scholen A. en E. De Heer J. Roodnat tot onderwijzer aan de burgerschoolMej M. Gerber tot onderwijzeres aan de opleidingsschool voor meisjes. Dr. H. M. B. ter Haar Romeny tot leeraar aan hët Gymnasium, de Heer W. C. L. Bronsveld tot leeraar aan de H. B. school benoemd. De verbouwing van school B. zal ƒ1800 meer moeten kosteu dan geraamd is, en wel omdat de schoolopziener vreesde dat het hoofd der school volgens het pro ject van B. en W. te zeer in zijne ruim te beperkt zon worden. Hoewel ongaarne, vooral omdat later was gebleken dat het hoofd van school B. met deze wijziging volstrekt niet ge diend was, gaf de Raad de gevraagde toe stemming. De kelder onder de Vleeschhal zal in 't openbaar verhnurd worden. Verschillende perceelen aan den Zijlweg werden opnienw in hnnr uitgegeven. Aan Mevrouw Ever wijn Lange werd de door haar aangevraagde grond tegen ƒ8 per M2 verkocht. Een klein stukje zal vr worden afgehouden tot verbetering van den verkeersweg aldaar. De overige terreinen zullen voor de Heeren Krol en Zocher beschikbaar gesteld worden. De Commissie van toezicht op het M. O. wordt van 9 op 12 leden gebracht. Het gasrapport over Juni werd voor kennisgeving aangenomen en daarmede de zitting besloten. Den veldwachter T. Tit, is wegens 25 jarige getrouwe ambtsvervulling door de gemeente Haarlemmermeer eene grati ficatie van 25 toegekend. Dit is de eer ste veldwachter te Haarlemmermeer die dit jubilé viert. De Heer H. van Leeuwen, waarne mend onderwijzer voor den Heer Sorgdra- ger aan school No 4 te Haarlemmermeer is benoemd tot onderwijzer in dezelfde gemeente. Aan school No. 9 aldaar is benoemd Mej A. H Bottinga, onderwijzeres te Grouw. HAARLEM, 31 Juli 1891. Woensdagavond, omstreeks tien uur, kleurde zich de noordelijke hemel boven onze stad plotseling onheilspellend rood en gleden, van het noorden opkomende, ros sige wolkenmassa's over straten en huizen. Het vermoeden, dat er in de richting van het Bolwerk of Noorder Spaarne een felle brand moe6t woeden, bleek spoedig waar heid te zijn. Het hoofdgebouw van het sportterrein „de Phoenix" stond in lichter laaie. Aangewakkerd door den feilen wind, verspreidde het vnnr zich met ongeloofe- lijke snelheid door al de deelen van het gebouw, spottend met elke poging, die tot blnssching werd aangewend, Het brandende gebouw met de uitslaande en hoog op warrelende vlammen leverde tegen de don kere lucht een fantastisch gezicht op, dat door tal van toeschouwers met ontzetting werd gadegeslagen. Tegen ruim elf uur bedaarde de woede der vlammen en waren van het sierlijke gebouw niets anders overgebleven dan de vier naakte muren en eenige zware, eiken balklagen. De vrijwilligers van Spuit 10 waren het eerst op het terrein en ga ven het eerst water. Den jongenlieden komt voor hun ijver een woord van lof toe. Over de oorzaak van dezen geweldigen brand ban niets met zekerheid gezegd worden. Dat hij toegeschreven moet wor den aan eene gasontploffing is niet waar schijnlijk, daar het aanwezige personeel, waaronder de chef, daarvan niets hebben bespeurd en de lichten op de bovenver dieping op de gewone wijze zijn uitge draaid. Op de bovenvoorzaal werd tot ongeveer halftien eene kleine mnziek-re- petitie gehouden door eenige dames en heeren, waarbij evenwel niet werd gerookt. Door het ongunstige weder besloot men, de instrumenten, eene kostbare viool en eene viooloneel achter te latendeze zijn een prooi der vlammen geworden, ook eene piano en een seraphinorgel zijn verloren gegaan. Het gebouw en het zieh daarin bevin dende meubilair zijn laag verzekerd; het eerste bij benrspolis, het laatste bij de Onderlinge brandwaarborgmaatschappij te 's Gravenhage. Het goed van den chef is niet verzekerd, deze lijdt dan ook aanzien lijke schade. Aan pogingen tot diefstal heeft het Woensdag avond niet ontbroken niet minder dan vier personen zijn op heeterdaad betrapt en zullen zich hebben te verantwoorden. Het terrein en het plantsoen heeft weinig of niets geleden. Het tweetal pauwen, dat men over het terrein kan zien ronddrentelen, werd met moeite uit de vlammen gehouden. Of de directie het gebouw, dat thans ineen ligt als puinhoop, als een Phoenix zal doen herrijzen, nit de aseh is een ernstige en veel omvattende vraag, Op de bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging wordt Maandag a. s. in verband met de ambachtschool-tentoonstelling een Congres gebonden voor Ambachtsondarwijs. Verschillende voor dit onderwijs zeer belangrijke vraagpunten, in te leiden door der zake kundigen komen op de agenda voor. Twee hoofdbezwaren tegen het am- bachtsonderwijs staan door het CoDgres opgelost te worden: le Het onderwijs mag nimmer dienstbaar gemaakt worden tot het maken van werkstukken voor parti- kulieren, 2e Het onderwijs moet, even als de leermiddelen, kosteloos verstrekt wor den met dien verstande echter, dat meer- gegoeden kunnen toegelaten worden tegen eene geldelijke bijdrage, geregeld naar den maatstaf van de welgesteldheid der ouders, terwijl onvermogende jongens bij genoeg zame verstandelijke ontwikkeling bij plaat sing de voorkenr hebban, de overige vraag punten zijn meer van onderwijskundigen aard, of hebben betrekking op de door veleu noodig geachte subsidie. Het Congres is toegankelijk voor Leden, Donateurs en Donatrices van de Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, Directeuren, Leeraren, en Leden van Besturen van Ambachtscholen. De kwestie of te Haarlem eene Ambachtschool zal opgericht worden behoeft in hoofdzaak nog slechts finantiëel opgelost te worden. De wenBcbelijkheid van zoodanige Inrich ting wordt vrijwel algemeen uitgesproken, vooral nn de belangrijke tentoonstelling op uitstekende resultaten wijst. De wensche- lijkbeid en de, ervaring wijzen op de nood zakelijkheid en ook ontving het Bestaar der Vereeniging „de Ambachtschool" reeds blijken van belangstelling. Wil men echter

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1