Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No 65 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 8 Augustus 1891. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. op ZONDAG 9 Aug. 1891. N ieuwsberichten. TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke noamers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 35 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten, 13 ure, die alsdan, zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Barbas. Voorm. 10 nre, van Lennep. Nam. 2 nre, Barbas 43e Zondag, 's Avonds 6 nre, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, J. L. Zegers, Oud-Zen deling. (Voor Knottenbelt). Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Hilbrander. Waalsche Kerk. Pas de service. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, A. Mulder, van Bolnes, 's Avonds 5 ure, R. Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Luthersehe Kerk. oorm.jjlO ure, J. C. van Gorkom, pred. te Doetinchem. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Remonstrantsche Kerk. Geen dienst. Kerk de* Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Honderdag 's avonds 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. A. Hoog, Pred. te Haarlem, Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Bloemendaal- Voorm. 10 ure, Hr. P. J. Hoedemaker, Pred. te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Verhoeven, Zendeling-Leeraar. Hillegom. Voorm. 91/s ure, M. Buchli Pest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/2 ure, R. Faber, Godsdienstonderwijzer te Haarlem Sandpoort. Voorm. 10 ure, Jelgersma, Emeritus-Predikant. Velsen. Voorm.10 ure, Dr. F.v. Gheel Gildemeester, Pred. te 's Hage. Collecte voor de Zending. Nam. 5 ure, Dr. F. van Gheel Gildemeester, Pred. te 's Hage. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 9 V2 ure, Reede, Pred. te Castricum. Zaterdag hebben in het oude Zwit- sersche stadje Schweiz de groote nationale feesten een aanvang genomen ter herden king van het zeshonderdjarig bestaan van het Zwitsersehe Eedgenootschap. De feestredenaar, de president van den Zwitserschen Bond, hield ter opening der feestelijkheden een toespraak. Daarin werd aangevoerd, dat de Zwitsers wel trotseh mochten zijn op het eeuwenoude bestaan van hnn eedgenootschap, maar daarom niet mochten vergeten, dat Zwitser land sedert nagenoeg honderd jaren niet meer in den buitenlandschen oorlog be trokken werd, en alzoo sedert drie men- schenlevens niet meer in de gelegenheid is geweest om te toonen of wij sterk ge noeg zijn om ons bezit te handhaven. Niettemin genoot Zwitserland thans niet alleen de waardeering, maar ook het hoog- vereerende vertrouwen van alle beschaafde staten van den geheelen aardbol, die ook de voor het wereldverkeer in het leven geroepen inriehtingen onder de Zwitsersehe bescherming plaatsten. De redenaar beval vooral eene gezonde opvoeding der jeugd, als de draagster der toekomst, het Zwit sersehe volk dringend aan. Des namiddags had onder afwisseling van regen en zonneschijn het uitnemend geslaagde feestspel in nationaal kostuum plaats, waartoe circa 600 personen nit de bevolking der naaste omgeving mede werkten en dat'rijk aan afwisseling was. Id prachtige levende beelden werden de hoofd momenten uit de geschiedenis en sage van Zwitserland voorgesteld, zöoals het schot van Wilhelm Teil, de eedsaflegging op Rütli, de veldslagen bij Morgarten en Murte, kort om alles wat van het jaar 1291 tot op onze dagen Zwitserland beroerde. Eene storm achtige uiting van geestdrift wekte het slotbeeld. Onder feestelijk gezang rang schikten zich op het tooneel alle mede werkenden tot eene kolossale groep, die aan de voeten van een groot standbeeld van moeder Helvetia knielde. De toelatingscommissie voor de Za terdag te openen tentoonstelling van schil derijen te Antwerpen heeft een portret van Henri Rochefort, door Jan van Beers, afgewezen, omdat het een weinig te laat werd ingezonden. Van Beers had echter aan het comité doen weten dat door om standigheden, niet van zijnen wil afhan kelijk, het stuk iets na den bepaalden termijn zou inkomen. Het geval wordt in België nog al kras gevonden, te meer omdat vao Beers door het comité in het bijzonder uitgenoodigd was de tentoonstelling met zijne werken op te luisteren. Tegenovereenen schilder van zulk eenen naam, een geboren Ant werpenaar bovendien, had de commissie, naar men meent, niet op een formeel be zwaar moeten big ven staan. Uit dankbaarheid voorde geestdrift, waarmede het Australische publiek haar met haar gezelschap ontving heeft mad. Sarah Bernhardt bestoten te Melbourne in een voor haar geschreven nienw too- neelstnk van den heer Darmond voor de eerste maal op te treden. Tot dusverre waren het alleen Parijs, Londen en Nieuw- York, die haar eene nieuwe rol voor het eerst zagen spelen. Voor de tweede maal van dezen zo mer is de bliksem tnssehen een exercee- rende troep soldaten geslagen. De man schappen van het eerste garde-regement lagen bg Saarmnnd in eene droge grep pel in hinderlaag, toen de bliksem eenen in de nabijheid staanden den trof en van daar in de greppel sloeg. Twaalf solda ten verloren terstond het bewustzijn, zes kwamen spoedig weder bij, doch de zes andere moesten met eenen wagen naar Potsdam vervoerd worden. Onder genees kundige behandeling zijn zij na eenige dagen weder opgeknapt, doch allen lijden nog aan pgn en zwaarte in de ledema ten. Het hemelvuur heeft zonderling on der hen huis gehouden. De bliksem trof een hunner in het gelaat, ging langs zij nen rechterarm en sprong toen over op den naast hem liggenden soldaat, langs wiens heen hg in de grond sloeg en znlk een hoop zand omhoop wierp, dat een derde er geheel onder bedekt werd. De eerste is in het gelaat en op den arm blauw getatoneerd, en het been van den ander is geheel zwart. Ernstige gevoigen hebben zij er echter niet van ondervon den. De sectie nit de Belgische Kamer voor de grondwetsherziening heeft lang laten wachten eer zij teekenen van leven gaf. De laatste Jnli was de dag waarop men meende gereed te kunnen zgn. Eigen lijke voorstellen zijn toen echter niet in gezonden, wel een rapport waarin de hoofd- .rekken zgn uiteengezet en waaruit blijkt, dat ze niet in deze zitting kan in behandeling komen. Terwgl deze kwestie België in spanning houdt, duikt eene nienwe op in het Oosten. Zekere vijanden van Engeland wisten den Snltan te beduiden dat de onderkoning slechts Engeland's speelpop is, die des sul tans gezag in Egypte telkens meer onder mijnt. Daarom behoorde de sultan den onderkoning af te zetten en te vervangen. Dit zon Engeland in groote moeielijkheden brengen, daar het óf Tewfik als rebel tegen den snltan na zijne afzetting zou moeteu steunen, óf eenen opvolger gedoogen, die slechts het werktuig van den snltan ware. Deze raadgevingen zgn mede gericht tegen den Driebond. Zij zouden bij den sultan gehoor vinden, omdat zij ingaan tegen Engeland's bezettingvan Egypte. Nn wordt dit berucht wel tegengespro ken, doch in verband met een paar ver schijnselen zou men geneigd zijn het ge loof te schenken. Aan den loop der gebenrtenissen en de loopende geruchten zon men mee- nen te mogen herkennen eene zeer nau we verbintenis tussehen Rusland en Frankrijk. Men spreekt van een verbond tnsscben beide staten waarvan dezer da gen de grondslag zon gelegd zijn, doch met dien verstande, dat de overeenkomst niet door den czaar, doch door zijne mi nisters zal onderteekend worden en zoo zal het tractaat blijven liggen tot de tijd van handelen gekomen zal zgn. In zake de toezending van doozen met knalkwik, gezonden aan den Franschen mi nister Constans en de Heeren Etienne en Dr. Treille, heeft men tot heden geen nadere ontdekkingen gedaan. De dader is nog niet gevonden, al bestaat er vermoeden omtrent een gewezen ambtenaar, die zich verongelijkt achtte en gezegd had zich te zullen wreken. Het opschrift der doo zen gelijkt veel op dat waarmede vroe gere dreigbrieven, van dien ambtenaar af komstig, geschreven zijn. Een arm boertje in Noord-Brabant had zijn verhageld graan, waarin geen korrel meer zat, met de lange zeis als strooisel afgemaaid, waarna de „tiende- naara" hem kwamen zeggen, dat hg het tot garven moest binden om het daarna te kannen tienden. Hij verkoos dit ech ter niet te doen, omdat hg niet kon be grijpen hoe hem die verplichting kon op gelegd worden daar het verhageld graan slechts strooisel is en als zoodanig aan gewend wordt, dacht hij het ook niet tiend baar. Thans ontvangt hij van den ontvanger der registratie een aanschrijving, want het is een dominiale tiend, dat hij den tiend- paohter voldoening moet versohaffen of anders door het rijk zal vervolgd worden. De boer weet echter niet hoe de voldoe ning te verschaffen en ook zegt de ont vanger niet hoe dit moet geschiedenhet geen hij met het oog op de hooge eischen der tiendenaars wel had kunnen doen. Te Rotterdam wierp Vrijdag middag een beschonken persoon een kind, dat hem op straat in den weg liep, in het water aan den Boezemsingel. Nadat het kind op het droge was gebracht, werd de beschon ken persoon door een agent van politie naar het politiebureau overgebracht. Onder weg echter kreeg de agent het te kwaad met een löjarigen knaap, die zich verzette tegen het overbrengen van den dronkaard en den agent eenige schoppen en slagen toebracht. Gedurende de laatste 3 a 4 weken werden sommige winkeliers in horloges te Leiden opgelicht door een of meer jeug dige knapen, zonder dat die knapen bij eene recherche der politie werden aange houden, terwgl wel de opgelichte horloges werden opgespoord en in beslag genomen. Door de activiteit van een der winke liers werd een jongen, die een nienw hor loge ten verkoop presenteerde, door de politie aangehouden, als wanneer bleek dat de jongen njet nog twee kameraden schul dig was aan de oplichtingen bovenbedoeld. Het zijn allen knapen van 16 a 17 jari gen leeftijd, die met tact te werk gingen, daar zij bij hnnne operaties elkanders kleederen aantrokken, om zoodoende de politie het spoor bijster te maken. De door misdrijf verkregen gelden hebben zij ten eigen bate aangewend. Men deelt mede, dat nog deze week de vorming van een liberaal ministerie zal plaats hebben, waarin de Heeren Tak van Poortvliet en van Tienhoven zullen zitting nemen. Nader wordt bericht dat de Heer van Tienhoven gereed gekomen is en de vol ledige lijst der Koningin-Regentes is aan geboden. Volgens deze mededeeling zal de Heer Van Tienhoven zelf zitting nemen als minister van Binnenlandsche Zaken. De Heeren Tak van Poortvliet en Smidt zou den belast worden resp. met Waterstaat en Koloniën. Nog noemen de geruchten den Heer N. G. Pierson als minister van Fi nanciën. Op het nieuwe regeeringsprogram zon uitbreiding van kiesrecht eene belang rijke plaats innemen. Het onweer van Maandag op Dins dag heeft in het Westland nogal schade veroorzaakt aan de drniven. Verscheidene koeien en paarden zijn doodgeslagen en te 's Gravenzande is een vronw van twee en zeventig jaar door den schrik plotseling overleden. Te Peize is vrijdag 1.1, een windhoos waargenomen, die zich voortbewoog naar het noordoosten en opnam en vernielde wat in den weg stond. In de laatste dagen zijn daar meer hoozen waargenomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1