La Gazetteeen te Brussel verschij nend blad, bericht dat aan de graanbeurs te Charleroi van niets gesproken werd dan van een calamité nouvelle qui vient se fondre sur nos infortunes campagnes. Vol gens dit blad zijn de velden van Walcourt, de Plennes, de Chassart, Genappe etc. etc. alle door dit schadelijk insect aangetast. Ook in Zeeland is dit verschijnsel waar genomen. Men schrijft dienaangaande Wie in de laatste dagen de tarwe-aren aandachtig gadesloeg, zal bemerkt hebben, dat zich aan de aren gele plekken beginnen te vertoonen. Bij nader onderzoek blijkt dan, dat het gele gedeelte geen graan bevat. Pinkt men zoo'n aar en ontleedt men hem boven een wit papier, dan vallen er saf- fraankleurige wormpjes uit, ter grootte van 3 a 4 mil. Dit insect, voor 'teerst door onze landbouwers in onze streken gezien, leeft ten koste van de nog sappige tarwekorrels. In eene familie te Beekbergen, be staande uit twee broeders en drie zusters, gewoonlijk zeer eensgezind levende, ont stond Woensdag plotseling ongenoegen over eene kleinigheid de oudste broeder gaf daarop in drift de zuster een paar stompen onder de kin, waarop deze naar buiten ging en daar bewusteloos neerviel, Zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. is zij den volgenden morgen overleden. Uit het in deze gehouden geneeskun dig-gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat zij overleden is aan een beroerteniet aan de gevolgen der mishandeling. Volgens de weerkundige waarne mingen over de maand Juni is het gedu rende dien tijd 1 graad Celsius kouder geweest, dan de gemiddelde thermo meterstand aanwijst. Op den laatsten Juli was het zelfs 4 graden te koud. De barometer stond gemiddeld 1 Va m.M. te laag. Er viel gemiddeld 96,3 m.M. wa ter. Onweerberichten kwamen er ruim 700 voor, het aantal vermeldingen van blik seminslag bedroeg 39. Naar aan de Zw. Ct. verzekerd wordt, heeft de regeering besloten vóór het einde van het jaar al de rijks-eigen dommen te Ommerschans te verkoopen. Daaronder behooren ook een groot getal grootere en kleinere burgerwoningen, waar onder vele nieuw. Bij herstemming zijn gekozen tot leden van den Gemeenteraad te Sloten G. van Troijen en M. Ackermante Spaarn dam C.Prins en te Zandvoort C. Draijer Jr. en J. van der Valk Hzn. De kamers van koophandel te Leip zig, Dresden, Chemnitz, Plauen en Zwit- tau hebben bij de Saksische regeering stappen gedaan tot het verkrijgen van een vasten datum voor de viering van het Paaschfeest, omdat de tegenwoordige ongelijke datums tot veel ongerief aan leiding geven. raadsleden vooral der Luthersche Gemeente, maar dat voegen honderden, hier en elders, aan deze dankbare hulde toe. HAARLEM, 7 Augustus 1891. Maandagmorgen zag men op 't Kennemerplein eene rei van weezen, ver pleegden uit 't Luthersche Gesticht, zich achter een eenvoudige lijkstatie scharen, 't Was eene 86 jarige, Mevrouw de Wed. Zocher, geb. Ratelband, wier stoffelijk over schot alzoo naar onze begraafplaats geleid werd; 't vriendelijk Rozenhagen voorbij, waar de overledene met haren echtgenoot den beroemden tuinbouwkundige, en met diens nagelaten betrekkingen zooveel schoo- ne dagen, lief maar ook leed, had doorleefd. En middelerwijl leefde, mogen wij zeggen, de flinke en beminnelijke vrouw nog voor iets andershad ook zij, 44 jaren lang zelfs, haar plantsoen, oude boomen zoowel als stekjes en bloemen, wier kweeking ze met volle toewijding behartigde.'t Luthersche Weeshuis toch is veel, zeer veel aan haar verplichtWél mocht dat bij de geopende groeve door Ds. Poolman met diep gevoelden weemoed getuigd worden. En toen daar de kinderen nu hun lied zongen, hun krans legden niet alleen, maar ook bloempjes op de lijkkist strooiden door de hand van een paar jonge weesjes, toen greep met de hartelijke woorden, daar gesproken, zoo- velen als om 't graf van „Moeder Zocher" stonden, een stille ontroering in de ziel. En met tranen in de oogen gingen niet weinigen heen, want allen gevoelden het, en ook hier hebben we behoefte het den dichter na te zeggen Vrede daal bij dezen grafsteen neêr, Zachte Godsvreê, weggelegd den braven Ach, een goed mensch werd hier toch begraven. En ons was ze meer dat voegen zeker, niet alleen de op het Kerkhof aanwezigen, Regenten en Kerke- Heden morgen te acht uur bevonden zich aan het station een goede vierhonderd kinderen, leerlingen der scholen voor min- en onvermogenden en verpleegden in de verschillende godshuizen alhier. Zij waren nitgenoodigd door de Vereeniging „Door Vermaak tot Nut" om deel te nemen aan een tochtje naar Amsterdam om daar Ar- tis te bezoeken. Tweemaal per jaar, tegen St. Nicolaas voor de kleintjes en in den zomer vooi' de anderen, geeft de Vereeni ging zoo'n schoolfeest, waaraan alleen zij, die door goed schoolgedrag en trouw school bezoek uitmunten, kunnen deelnemen, wel ke feesten volgens het getuigenis van de onderwijzers zeer gunstig werken op het schoolbezoek. De wijze waarop de Vereeniging deze feesten inricht, brengt steeds het kinderhart in verrukking. Vroeg samemkomen in de school, door de onderwijzers in orde ge schaard, dan onder 't zingen van een lied naar 't station wandelen, daar een kren tenbrood om onderweg op te peuzelen, met kalm overleg in den extratrein ge plaatst, onder voortdurend toezicht van bestuur en onderwijzers naar Amsterdam gestoomd, daar aangekomen in lange reien door de stad naar Artis, ontbijt in de ruime, mooie zaal, dan, immer onder geleide, de dieren en andere verza melingen bekijken, vervolgens weer ontbijt, nog eens hier en daar rondzien wat eerst niet was opgemerkt, dan verzamelen en langs een anderen weg naar 't Station en naar huis. Zoo'n tochtje blijft den kinderen lang bg en heeft zyn veelzijdig nut. Zy kun nen er leeren, dat er menschen zyn, die be lang in hun stellen en hun gaarne eens een pretje gunnen. Zoo ging het ook heden. De kinderen vermaakten zich uitstekend en door de goede zorgen van het Bestunr liep alles zoo geregeld mogeiyk. Het weer hield zich goed. De Vereeniging kan in hare annalen weder aanteekenen een goed geslaagd kin derfeest op den 7en Augustus 1891. By de Woensdag plaats gehad heb bende opening der stembriefjes voor de herstemming van zes leden voor den ge meenteraad is gebleken, dat op wit stem briefje waren uitgebracht 1652 geldige stemmen. Hiervan waren uitgebracht 1271 op Dr. H. D. Kruseman en 373 op den Heer H. L. Janssen van Raay, zoodati gekozen is Dr. H. D. Kruseman. Op groen stembriefje waren 1978 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen zynJ. J. F. Beynes met 1017, Dr. H. D. Tjeenk- Willink met 865, H. van den Berg met 840, J. Klein met 832 en D. de Olercq met 790 stemmen. Na het lezen van het procesverbaal werd door den HeerW. F. Overhoff, mede namens acht kiezers schrifteiyk protest ingediend tegen de geldigheid dezer verkiezing. Dit protest had betrekking op het gebruik maken van witte en gekleurde biljetten. De Burgemeester deed op zyne gewone bezadigde en beleefde manier opmerken, dat dit protest, als geen bezwaar tegen de stemopneming zynde, by den Gemeente raad, niet by het Stembureau te huis be hoorde. Omtrent eene onbeleefde bejegening van kiezers, waarover de Heer Overhoff zich ook beklaagde, werd door den Heer Stoel van antwoord gediend. Hy merkte op, dat de wyze van gelyktydig optreden van eenige kiezers aanleiding had kunnen geven tot rustverstoring en bedoelde Heeren daar om verwezen waren naar het eerste stem bureau, waarvan de Burgemeester voor zitter was. Deze verklaring werd door de in de zaal aanwezige kiezers met applaus begroet. Het ongunstige weer, waardoor de eerste kermisdagen zich kenmerkten, was blykbaar niet van invloed op het schouw burgbezoek. Het Nederlandsch tooneel speelde in den schouwburg telkens voor volle zalen en bij Van Lier kwam het publiek mede flink op. De kramers, die het meer van de wandelaars moeten hebben, verkeeren steeds in de ongunstigste positie tegen over het weêris het regenachtig, dan blyft men thuis en de verkoop staat stil. Veel drukte langs de straten was er niet, tenzy men mocht willen meerekenen eeni ge opgeschoten knapen, die onder het mot to pretmaken van tyd tot tyd een afge zaagde kermisdreun uitbrullen. In de So- cietieten Vereeniging en de Kroon zyn de voorstellingen in vollen gang. Men schynt er zich wel te amuseeren en er moet dan ook gezegd worden dat er goed wordt gewerkt. In Felix Favore is de Heer Pierre de Boer met een goed gezelschap van speci aliteiten op velerlei gebied. Een bezoek aldaar durven we volle gerustheid aanbe velen. Gedurende de maand Juli is in de Stuivers-Spaarbank van den Volksbond ingebracht in 464 posten f 701.38, terug betaald in 40 posten 471,595. Er zijn 11 nieuwe boekjes uitgegeven. Gisteren namiddag is aan het Sta ten Bolwerk alhier een broodbakkersknecht aangerand door twee personen die hem eene portemonnaie met rnim f 100 heb ben ontstolen. De verdachten zyn aange houden maar ontkennen. Even te voren had het drietal eene tappery aan den Jansweg bezocht alwaar de bestolene hun het geld had laten zien. Heden morgen is W. T. de Zee, oud 14 jaar, wonende Teylerstraat, die aan toevallen lydende is, in de Bakenes- sergracht gevallen, maar spoedig daaruit gered door C. J. Wesseling, timmermans knecht die gekleed te water is gespron gen. By de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 9 Augustus 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid dags te 10 ure, en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Teves Tz. predikant te Wet- singe en Sauwert. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij liet Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoeumaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster Een voor burgervvaschvrouw. Een voor linnennaaister. Brie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande j j aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 31 Juli. Mr. J. E. Heeres enJ.IlpsemaYine- kers. 4 Aug. L. P. A. üahlhaus en J. M. Nieuwenhuizeu. 5 Aug. G. Oostwald en G. M. M. Schouten. C. H. van. der Aar en M. C. Kooien. L. WRemmerswaal en JEabel. D. Schulpzand en A. van Dokkum. W. M. Rijbroek en H. van Deurzen. P. Gierke en C. M. Gerritse. G. A. Prinsen en C. G. van Roosenbeek. J. van der Kroft en A. J.C. Piët. J. C. E.chhorn en fi. H. de Vaal. GETROUWD. 5 Aug. B. van Wees en C. Wajer. H. H- Reijnen en A. M. Aarts. D. J. van Santen en C. M. J. Kempenaar. E. A. N. Jansse en M. P. Waltz. A. Smal en M. M. van Kilsdonk. P. van der Werken en C. P. Wasterval. A. van Hoven en M. Scbout.e. J. de Nieuwe en J. J. Beekman. R. Bijsteren J. Niemann. L. ten Bosch en M. M. Keerwolff. T. Sares en A. G. Thom. 6 Aug. K. de Haan en J. O. Bremer GEBOORTEN. 30 Juli. H. Harmans geb. Luttik d. C. E. Koper geb. van der Beit z. M. Keijzer geb. Brouwer z. G. G. van Beek geb. Flipsenz. M. van Opzeeland geb. Hommers d. C. de Wilde geb. Hahn z. M. E. Duijns geb. Win terkamp z. W van den Berg geb. Kamerbeek d. 31 Juli. T. C. Boots geb. Kuipers z. L. J. van der Weijden geb. Bosch z.C. M. Bronkhorst geb. de Groot z. 1 Aug. M. D. Hessels geb. van Damme z. H. S.P. Weijers geb. Swaanswijk z. M. E. H. Puts geb. van Koningsbrugge z. C. Kriegegeb van Mus- scher z. 2 Aug. E deVries geb. Naiwitterd. 3 Aug. J. H. Schepper geb. Hofer z. A. Koopman geb. Sman d. 4 Aug. M. A. Leef- lang geb Bakker z. A. Peters geb. van Es d. U J. E. Vroom geb. Kramer z. M. Meijer geb.'Walbrecht d. 5 Aug. W. Wagenaar geb. Bakker z. C. Terpoorten geb. Scbolte z. L. M. S. Vader geb. Grandia z. C. Aker sloot geb. Antonisse z. A. M. van Beaumont geb. Ter Horstd. M.E. Niemanngeb. Bijster z. W. C. van Heusden geb. Schrijvers z. 6 Aug. M. Martens geb. Hogenes d. OVERLEDEN. 30 Juli. J. J. Zoeker geb. Ratelband 86 j. Ged. Oudegracbt. H. M. Timmer 6 j. z. Z. Buitenspaarne. 31 Juli. R. van Baak 68 j. Spaarne. 1 Aug. H. Krauwer 6 m. d. Bigge- steeg. 2 Aug. M. Scheerlings geb.Witteveen 36 j. Jansweg. G. L. Bodegraven 13j.z. Hoogstr. M. M. Ruifrokgeb. Dweelaart 33j. Harmenjansweg. 3 Aug. J. W. H. van El2j. z. Barrevoetstr. - 4 Aug. M. E Glasenap 5 m. d. Tulpenstr. N. Kroonstuiver 3 m.d. de Clercqstr. J. van Rooijen 87 j. Oranjeboom straat. P. van der Schaar 27 j. Haarlemmer- liedestr. 5 Aug. M. van Staveren 22 m. d. Bakkumstr. 6 Aug. A. L. Muliren 1 m. z. K. Poellaan. KENNISGEVING. De Burgemeester vau Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 1 Augustus eiecntoir verklaard primitief kohier uo 3 op de patenten (2e afdeeling) dezer gemeente, dienst 1891/1892, op heden aan den ontvanger der directie belastingen is ter hand gesteld. Wordende dc ingezeten tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 5 Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd, E. A. lordens. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een defecte medaillon. Een ry- tnigmoer. Eenige fantasie-armbanden. Een pakje met naaibenoodigdheden. Een doublé armband. Eene goude oor bel. -Een zakje met eenig geld. Een mesje. Een ring eener parapluie. Een R. K. kerkboek. Een nikkelen re montoir-horloge. Een geellederen riem. Eene parapluie. Een handschoen. Eeu kinderzak waarin een paternoster. Een flacon met zilveren dop. Een wa gen waarin een stuk karpet. Een hin derhoed. Eenige sleuteltjes aan een tonw- tje. Eenige slentels. In een der tramwaggons achtergelaten: Een hoed. Inlichtingen zijn tebekomen omtrent een iombardbriefje. Terng te bekomen by M. Sehonten, Oranjeboomstraat no 103, eene parasol. Idem by M, Wykhuizen, Lepelstraat no. 1, een doosje met naaigereedschap. Idem by Bnrsch, Zijlstraat no. 4, eene kip. Idem by J. J. Witz, Leidsche Vaart no. 44, een petje. Idem byJ.A. Boot, Gierstraat no. 70, een granaten armband met gouden sluiting. Idem by den tap per Saarloos, Kruisstraat no. 17, een kees hond. Idem bij W. J. Pollé, Asterstraat no. 20, een nikkelen horloge waaraan een stuk eener ijzeren horloge ketting. Idem by den Heer Camerling Helmont, Schotersingel no. 13, een flacon met zil veren dop. Idem by Hassink, Anegang no. 20a eene portemonnaie met eenig geld en een paar oorbelletjes. KAASMARKT van 5 Augustus 1891. Aang. en verk. 83 stapels, uitmakende 12244 kazen, wegende 21713 kilogrammen. Hoogste prys per 50 kilogr. ƒ30.00 VEEMARKT. 5 Augustus 1891. Aangevoerd. Frys. 14 Koeien f 140.— f 200.— 1 Stier 80. 27 N. Kalveren 7.12. 68 Schapen 14.23. 26 Lammeren 8.12. 5 Paarden. Markt van 6 Augustus. Aardappelen. Aangev. 470, verk. 440 H.L. L. pr. 2.25 H. pr. ƒ4.50 pr. H.L. Peren. Aangev. 9, verk. 6 H.L. L. pr. 9.00 H. pr. ƒ10.00 pr. H.L. Heereboonen. Aangev. 240, verk. 210 mand. L. pr. 1.50 H. pr. 2.00 pr mand. Snijboonen. Aangev. 80, verk. 80 mand. L. pr. 1.25 H. pr. 2.00 pr mand. ACHT EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING In den Hout, op Zondag 9 Augustus 1891, des middags van 24 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Marsche MilitaireKriens. 2. Ouverture ObèronWeber. 3Come Along, PolkaBehrend. 4. Grande Pautaisie sur des Motifs de l'opèra PaustGounod. Ouverture la Meutte de PortieiAuber 6. Holdens Liebestod"Wagner. 7. Zweite PolonaiseLiszt-Kriens. Buïten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT op Zondag 9 Augustus 1891 des avonds ten 8 uur, te geven door bet Stedelijk mu ziekkorps onder directie van den Luit. Kapel meester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Wien bleibt Wien, Marsch...Schrammel. 2Ouverture Les Dragons deVillars.Maillard. 3. Bei uns z'Haus, WalzerStrauss. 4. Grosse Pantaisie aus der Oper Die ZiegeunerinBalfe. 5Ouverture le Pére GaillardReber. 6Zweite angarische Rbapsodie Liszt-Kriens. 7Myrthenfest Polka, Mazurka Hermann. 8Grande Caprice MilitaireHerzeelen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2