t HAA Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 67 144. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang, met AMSTERDAM. van ZATERDAG 22 Augustus 1891. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. op ZONDAG 25 Aug. 1891. Nederd. Herv. Kerk. Nieuwsberichten. PlRHHHiliiHfl wm _t ,^-iL. STUK XIII. VAN HAAR dunner werd de a den zak van Phi- ler en nader kwam de stad moest ver ten zonder de minste daarheen zou terug- jchte was ondragelijk j ze verbannen Hij dan een voorwend- van huis, en voor naar New-York te wel met de sloep van m zoodoende de ge- lan te houden, maar te denken, om weer in de stad te blij- geld te verteeren lis niet gemist wor- hij een middel kon 'at op te sparen, maar eens speculee- die er over gespro- het land van zijns :n dorp van kleine n, zich maar wat koopen, zoodat de plaats van land zou dat niet uitgegeven kon hij toch maar New-Yorkhij zou villen ontzeggen, oin de boerderij te doen een arbeider, die handen even nuttig in geval hij in de en. Waarom was hij eweest, om nog iets dan het boerenbe- te llaynton twee handelskantoorhad deze werk gezocht, n al vaak gevraagd lij misschien iels ge in New-York te pas nen. het was te laat. Ilij boerderij terug Hoe zou hij afscheid Kon hij haar vra- ar nu en dan eens en ol ze hem zou en Zouden de Tram- nden zomer weêr op venschen te komen amen, en Lucia hem peulschillen naar het dragen, of hem in een n met eene groote en dag uit visschen dan niet haar mooi htelijk krullen Of, aarne naar het strand een bad te nemen, een verschoten katoe- oek en met een ouden zonder lint van het ze er heen te rijden an dat alles zou ge- rkoos niet, dat de kamers op Hayn's huren, tenzij hij het on, dat hij al dien ij zou er zich uit alle zetten. En toch, wat iring aan zijne ouders zoo dingen, die men ten minste niet, n jonkman is, wiens gebracht door eene tooneel. er verlegen meê, hoe Lucia zou nemen, tijd zoo aanstaande liefde te verklaren onwaardig zijn, zoo- taat was, haar tevens vragenmaar zou deren kant goed van bloot vriendschappe- haar te nemen, na- •aden had, door hare artier van het rijtuig Wordt vervolgd). TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN9 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandent ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stak. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tem, 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Vroegpr. 7 ure, Moeton. Voorin. 10 ure, C'. van Koetsveld, pred. te Houtrijk en Polanen. Nam. 2 ure, Hoog. 45e Zondag, 'a Avonds 6 ure, II. ter Haar Romeny, em. pred. te 's (travenhage Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, H. A. Leenmans, pred. te Harlingen. (Voor Barbas). Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Hoog. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereform. Gemeente. (Gei. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'a Av. 5 ure, v. d. Berg, Theol. atndent te Kampen. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure. Schotel. Lutherscke Kerk. Voorm. 10 ure, A. 1). Wempe pred. te Monnikendam Kerk derVereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, J. IF. van der Linden pred. te Harlingen. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Da. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten. De. Swaan hoopt deze week zijne cate- chisatien op de gewone uren te hervatten, behalve die op Maandagmiddag 4 ure en op Woensdagmiddag. De collecte voor het godsdienstonderwijs op 1G dezer bedroeg f 102.27y2. Bennebroek. Voorm. 10 ure, I). Bax, Pred. te Haarlemmermeer. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Heldring, Pred. te Groenlo. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuglman. Hillegom. Voorm. 91/2 ure, M. BucMi Best. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, Zondagschool. Nam. 5 V3 ure, O. van Koetsveld CEz. Sandpoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Spaar ndam. Voorm. 10 ure, J. W. Hilbrander, Godsdienstonderwijzer te Haarlem Velsen. Voorm.10 nre, Dr. F.v. GheelGildemeester, Pred. te 's Hage. Nam. 5 nre, Dr. F. van Gheel Gildemeester, Bijbellezing. Pred. te 's Hage. Ymuiden. Nam. 2 nre, Dr. F. van Glieel Gildemeester, Pred. te 's Hage. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 91/2 ure, J. van Loenen Martinet, Pred. te Sandpoort. Nam. 21/2 ure, 23, J. Swaan, Pred. te Haarlem. Het Oostenrijksche plaatsje Koll- mann is Dinsdag avond als gevolg van den regenachtigen zomer door een zware ramp getroffen, De Ganderwildbeek, door de zware regens buiten hare oevers getre den, vernielde alles wat zij ontmoette en in genoemd dorp werden vier en veertig hnizen vernield, terwijl nog negen en dertig personen vermist worden. Bovendien is nog een brng vernield en de spoorwegdam over eene lengte van vijfhonderd meter weggeslagen. Met moeite is men er in geslaagd een naderenden trein voor het gevaar te waarschuwen. Maandagavond heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad door eene botsing tnsschen een stilstaanden feesttrein uit Biel, (Zwitserland) en een sneltrein van Parijs. Drie wagens werden verplet terd en daarnit zijn dertien dooden, meestal vreeselijk verminkt, twintig ernstig en veertig minder ernstig gekwetsten te voor schijn gebracht. Van de dooden zijn er zes nog niet herkend. Het verbond tnsschen Rusland en Frankrijk kan noch oprecht, noch diep zijn, meent de politiek, want, en hier schuilt de reden De czaar heeft voor het leger een nieuw geweer aangenomen, kaliber 3042, terwijl het Fransehe geweer 3142 is. Hieruit volgt, dat zij eikaars geweerpatronen niet kunnen gebruiken en daarnit verder dat de beide volken in hun verbond zoo het al bestaat niet oprecht kunnen zijn. Men behoort zich soms te verwonderen over de diepgaande scherpzinnigheid der personen, die 't mee- neu te weten. Tengevolge van de hooge rogge- prijzen zal spoedig tot voeding van het Duitsche leger tarwe ingevoerd worden, tenminste is deze maatregel in overweging genomen. Een Duitsoh blad schreef naar aanleiding hiervan dat de Duitsehe maag, d. w. z. die van het volk, zoo gewend is aan roggebrood, dat hij zich langen tijd tegen wittebrood verzet. Toen een vijftig jaar geleden de Engel- schen een Dnitsch legioen aanwierven, wa ren zij genoodzaakt voor die soldaten, die het tarwebrood niet konden verdragen en het niet wilden eten, extra-roggebrood te laten bakken. Uit de Britsche militaire wereld wordt een geval van dienstweigering door een generaal vermeld, dat voorkwam bij de laatste kavallerie-manoeuvies. Toen de opperbevelhebber, generaal Fraser, den commandanten der beide brigades bevel voor een manoeuvre gaf, weigerde de eene, generaal sir Baker Russell, haar uit te voe ren onder verklaring, dat zij „stom" waren. Daarna gaf hij het bevel over zijn brigade aan een kolonel over. Den volgenden dag woonde hij de oefeningen als een eenvoudig toeschouwer bij en gaf er zijn afkeuring over te kennen. Na de manoeuvres riep de opperbevel hebber alle generaals bijeen om het rapport te hooren. Generaal sir Baker Russell zette hier zijn critiek voort en herhaalde dat de gegeven instructies „stom" waren geweest. Generaal Fraser stelde den minister van oorlog van dit incident in kennis. Sir Baker Russell is zeer gezien bij het hof en zijn oordeel schijnt gemotiveerd te zijn geweest. Aan de Kol. Ztg. wordt nit St. Petersburg geschreven, dat men in goed onderrichte kringen aldaar van oordeel is, dat de tegenwoordigheid van grootvorst Alexis te Parijs als 't ware het zegel heeft moeten drukken op de aangeknoopte, doch niet door den czaar onderschreven onderhandelingen tnsschen de Russische en Fransehe regeeringen. Om deze reden beproeft men van Russische zijde alles om het bezoek van den grootvorst een geheel persoonlijk karakter te geven en alle ma nifestaties te vermijden. Grootvorst Alexis wordt een bij uitstek geschikte persoonlijkheid geacht voor Freykrijk; lo is hij als opperbevelhebber derRussische vloot bij het bezoek te Kronstadt bijzonder op den voorgrond ge treden. Verder staat hij bekend als een groot vriend der Franschen, terwijl hij alles wat Duitsch is minacht. Hij is on getrouwd, doch staat in nauwe relatie met de zuster van Skobeleff, wiens haat tegen de Duitschers en liefde voor de Franschen zij deelt. Deze dame is met den hertog van Lenehtenberg gehuwd en ontving hij haar huwelijk den titel van gravin Beaubarnais, doch is later door den czaar tot hertogin van Leuchtenberg verheven, zoodat zij thans tot de keizerlijke familie behoort. Volgens den berichtgever heeft zij ook thans den grootvorst naar Parijs vergezeld, waar zij in druk verkeer met invloedrijke personen staat. Dat de reis van den groot vorst met volkomen instemming van den czaar geschiedt, is boven twijfel verheven. Te Edinhurg kreeg een brnid, toen de jonggetrouwden afscheid namen voor de huwelijksreis, een toeval en was een uur later dood, ten gevolge van bloed uitstorting in de hersenen. Nabij Liverpool joeg een soldaat in den trein zijn meisje, met wie hij dien dag zon trouwen, een kogel door de borst en schoot zich daarna dood. De brnid, die ernstig gewond is, verklaarde dat de jonge man volkomen gezond was en dat zij in 't geheel niet kon begrijpen wat hem tot de vreeselijke daad dreef. Eene nieuwe omnibus-maatschappij in Chicago heeft jonge vrouwen en meisjes tot conducteurs aangesteld. Zij zijn ge kleed in eene uniform, waarvan het zeer sluitend bevallige jacquet en het coquette heerenmutsje het meest in het oog vallen. Volgens bericht uit Boekarest is de ziekte van de koningin van Roemenië niet zoo ernstig als men meende. De bekende liefdesgeschiedenis dreigt echter de goede verstandhouding tusschen den koning en de koningin te zullen verstoren. Carmen Sylva moet hebben verklaard niet uit Ve netië naar haar land terug te willen kee- ren, dan in het gezelschap der van het hof verbannen Helena Vacaresco, de uit verkorene van den Roemeenschen troon opvolger, met haar familie. Opnieuw komen berichten van ver volgingen in Ruslandeen telegram uit Odessa meldde, dat achtduizend Joden, meerendeels grondeigenaars, bevel gekre gen hebben het land te verlaten. Aan de Joodsche handelaars werd verboden, chris ten-bedienden in dienst te hebben, maar de Israëlietische, die er voor in de plaats kwamen, kregen bevel Rusland te verlaten, hetwelk dus feitelijk gelijk stond met eene opheffing der zaken. Men zou meenen, dat met Boulan- ger ook zgne party zou zijn ondergegaan. De party bestaat evenwel nog, maar men kan met recht zeggen, zonder Bonlanger. De Bonlangisten hebben gemanifesteerd tegen de komst der Fransehe vloot in eene Engelsche haven, geheel tegen den zin van Bonlanger zelf. Het schijnt hen te doen te zyn, een einde te maken aan de omzichtige staatkunde, waaraan Frank- rqk gedurende de laatste twintig jaren rust en voorspoed dankt. Madame Agar, de beroemde Fransehe tragedienne, de geduchte mededingster van Sarah Bernhardt, is in Algerië overleden, waarheen zg zich tot herstel van gezond heid had teruggetrokken. Hare ingenomen heid met de commune en daarmee in ver band staande politieke - richting hadden haar vele vganden bezorgd, waardoor zg het tooneel verliet en van tgd tot tgd in gastrollen optrad, wat haar evenwel niet genoeg opleverde om van broodsge brek verschoond te big ven; zg stierf in behoeftige omstandigheden. In sommige deelen van Rasland begint reeds, zooals voorspeld was, gebrek te heerschen, daar de eerste levensbehoeften wel tweemaal hooger in prgs zgn dan ge woonlijk. Om den nood te lenigen, neemt de regeering reeds maatregelen; de ezaar heeft den armen toegestaan, op bepaalde tgden in de dominiale bossehen hout te sprokkelen. Ter eere van prins Bismarck heeft onlangs door de Duitsche studenten te Kissingen een demonstratie plaats gehad. Eene deputatie had in opdracht den grijzen staatsman een prachtige bokaal aan te bieden. Een en ander had plaats onder teekenen van de meeste sympathie. De onde heer Bismarek was zeer opgewekt en woonde, zeer tegen zgne gewoonte, eene feestvoor- stelling in den schouwburg bg, waarbg 0. a. Possart optrad. Een ingezetene van Hellevoetsluis is nn weer het slachtoffer geworden van een buitenlandschen wonderdokter. Hg zond in twee zendingen f 30.47 naar den zoogenaamden specialiteit voor ooronge steldheden, Nicholson, te Londen ter beko ming der veel besproken oortrommels, doch de bestelde zaken kwamen niet in. De gevraagde inlichtingen van den consul- generaal te Londen bevestigden, wat ieder wel vermoeden kon Nicholson is failliet en maakt nienwe slachtoffers. Den onnoo- zelen toezender van ruim dertig gulden werd bovendien nog den raad gegeven, zich liever tot een Nederlandsch oorheel- knndige te wenden, dan tot bnitenlandsche kwakzalvers. Te Amsterdam is nu een proces aanhangig tegen een heer, wiens dienst bode een sngboonenmolen had gehuurd en verzuimd had hem terng te brengen. Zg had om te voorkomen, dat de kinderen er aankwamen, het voorwerp in het tnrf- hok geplaatst, waar het door niemand

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1