HAARLEM, *28 Augustus 1891. Er wordt wel eens beweerd, dat in sommige gemeenten van ons vaderland aan den werkman sterken drank geleverd wordt op krediet, d. w. z. de man drinkt van Maandag tot Zaterdag in een bepaalde her berg zijn borrel en betaalt op den avond als hij zijn loon ontvangt. Dat bij een zoo onbeperkt krediet op geen glas gezien wordt en de drinkgewoonten zoodoende wel eens in omgekeerde verhouding ko men te staan tot de inkomsten, is te be grijpen, maar ook is het waar, dat die toestand toch niet in den haak is, dat dit euvel zoo gemakkelijk niet is weg te nemen, maar duren zal, zoolang als som mige lieden dorstiger zijn, dan hunbenrs toelaat en er tappers, zijn, die het min der erg vinden den lust tot drinken op die wijze aan te wakkeren. In verband hiermede beschouwe men eene bekendmaking van de landraden in de oostelijke provincieën van Pruisen, luidende als volgt: Het heeft herhaalde lijk de aandacht getrokken, dat verkoopers van sterken drank in het klein, herbergiers, restaurateurs enz. sterken drank op krediet verkoopen, waardoor menschen uit de la gere standen, inzonderheid werklieden, verleid worden tot drankgebrnik en daar door tot uitgaven die hunne inkomsten te voordat het gasthuis, waarheen men hem vervoerde, bereikt was. Aan den vischsteiger te Ymniden is Donderdagochtend een der opvarenden van een aldaar liggende smak vermoord gevonden. Een ander heeft zwaar gewond de vlucht genomen op zijne schuit. Ver moedelijk is deze misdaad door Engelsehe visschers in een twist op dien avond laat geschied. De politie doet onderzoek. Van alle Engelsehe visschersschepen is het vertrek belet. De vermoorde heet Albert Kooper, uit Zandvoort, nalatende vrouw en acht kin deren. Hij maakte geen misbruik van sterken drank, en behoorde tot de beman ning van de smak Neptunus. De verwonde is Albert Glas, van Egmond, zijn toestand is tamelijk gunstig hij is schipper van de Heldersche smak Willem, en Coen. Te Haule heeft een jongeling, uit drift naar men zegt, een meisje met een vork in het hoofd gestoken. Dadelijk is de hnlp van een geneesheer te Oosterwolde ingeroepen, doch het meisje is overleden, na voortdurend buiten kennis gebleven te zijn, zoodat de maréchaussées niets van haar konden vernemen. De Sequah geneesmiddelen worden tegenwoordig druk besproken en ook de Vereeniging tegen de kwakzalverij brengt er het hare aan toe om de middelen in hunne samenstelling toe te lichten. De Sequaholie bestaat uit twee deelen vette olie en een deel terpentijn met eenige druppels vluchtige, sterkriekende olie. Het middel prairiebloem is een aftreksel van rhabarber met water en potasch. Een ingezonden stuk in de N. 11. Courant blijkbaar door een geneeskundige, wijst verder het publiek den weg op welke waarde de middelen te schatten zijn als geneesmiddelgenezing aanbrengen doen zij niet, wel zijn er gevallen bekend, waar, na het gebruik, de patient aan den rand des grafs werd gebracht. Bovendien kan ieder wel begrijpen, dat niet alle ziekten op dezelfde wijze kunnen genezen worden. Kamerplanten reinigt men van het voor haar zoo schadelijk stof het best met een hazepoot. Deze is zóó zacht, dat ook de teerste blaadjes er niet door beschadigd worden en neemt het stof volkomen weg. Ongeveer een halfjaar geleden kreeg iemand, woonachtig in de nabijheid der ge meente Aalsmeer, onder het eten iets in de keel, dat met den dag pijnlijker werd, toen dezer dage uit een dikte in de hals een naald te voorschijn kwam. Gelukkig ondervindt de man geen verdere nadeelige gevolgen. De gehouden collecte te Haarlemmer meer, ten behoeve van hen, die gerechtigd zijn het metalen kruis of de citadelmedaille te dragen heeft opgebracht 51.72s. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) behoudt de kerkeraad der Herv. gemeen te gedurende een tiental jaren het recht om een predikant te beroepen, alsmede het benoemen van ouderlingen en diake nen. Yan de 700 stemgerechtigden werden slechts 89 stemmen uitgebracht, waarvan 67 ten gunste van den kerkeraad beslis ten. boven gaan, al hetwelk een nadeeligen invloed heeft op zedelijkheid, huiselijk le ven en maatschappelijk bestaan. Mitsdien wordt gelast, dat tegen boven bedoelde personen, wanneer zij sterken drank op krediet leveren, een eisch tot intrekking hunner vergunning moet worden inge steld. De politie en gendarmerie hebben order om ten strengste daarop het oog te hou den en bij elke overtreding onmiddellijk aangifte te doen. Echt Pruisisch zal men meenenHet is de vrijheid van het individu aan ban den leggen, het is den arbeider de vrije beschikking ontnemen over zijn zuurver diend loon, het is den handel in een zijner hartaderen, het krediet, aantasten, het is overdrijving van staatszorg. In zeker opzicht, hebben die zóó spre ken gelijk en óók zou het beginsel niet consequent kunnen doorgedreven kunnen worden. Maar een ander ding is het, dat menig gezin er bijzonder mee gebaat zou zijn als ook bij ons te lande maatregelen konden genomen worden, die dit groote kwaad konden beteugelen. Verbeter, veredel den arbeider, dan zult ge 't gewonnen hebben. Ja, daarmeê is men drnk bezig; men vormt een kern, om welken zich allen zullen aansluiten, een kern uit de besten der goeden. Doch zal die kern van ontwikkelden werkelijk zijn zuurdesem meedeelen aan hen die zedelijk lager staan? Sedert eeuwen heeft de mensoh voor zich staan goede voorbeel den, doch hoe weinigen volgen die en daar nu voor deze het „dwingt ze ten goede" niet geschreven staat, en drink gewoonten moeten bedwongen, zou eenige nadere beperking in den verkoop van sterken drank noch de vrijheid van het individu, noch de vrije beschikking over het loon, noch welke vrijheid ter wereld ook belemmeren, als men ten minste on der vrijheid verstaat, zich te onderwer pen aan eene regeling die goed is. Door den Heer H. Vos, te Utrecht, vroeger alhier woonachtig, is op de ten- toontoonstelling van Nijverheid te Veen- dam de zilveren medaille behaald voor Calligraphie. In het vorige jaar werden hier ter stede eenige penteekeningen van den Heer Vos geëtaleerd die zeer de aan dacht trokken. Ter gelegenheid van den elfden verjaardag van H. M. de Koningin wordt op Woensdag 2 September in de socië teit Vereeniging voor de kinderen der le den een luisterrijk feest gegeven. Behalve de steeds plaats hebbende optochten en kinderspelen zal een volledige kermis ge houden worden met spellen, wafel-, koek eu speelgoedkramen, draaimolen, straatmu ziekanten, zoowel instrumentaal als vocaal, berenleiders met beren en wat meer op eene kermis de aandacht waard is. Na afloop is er Bal. Wegens het zeer uitgebreid en vari- eerend programma wacht men veel deel neming aan het kinderfeest en het is te voorzien, dat honderden kinderen op deze wijze den jaardag hunner Koningin pret tig zullen gedenken. De heer J. G. Martin is ook nu weer aangewezen om de feestviering te leiden en uit ervaring weet men, dat er dan heel veel pleizier te maken is. Daar verschillende dingen in den tuin worden opgesteld, moet het weer Woens dag avond een beetje mee helpen. Eergisteren namiddag heeft ten hui ze van H. Plantjé, woonachtig aan de Turfmarkt no. 14 rood, een begin van brand plaats gehad, ontstaan door het om vallen van een brandend theelichtje. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en door de bewoners gebluscht. Bij de godsdienstoefeningen der Ne- derduitsch Gereformeerde Kerk (dolee- rende) zal op Zondag 30 Augustus 1891 in de Noorderkerk optreden des voormid dags te 10 nre, en des namiddags ten 6 ure, Ds. J. Langhout. Woensdag 2 September 1891 des avonds ten 8 ure Ds.J. Langhout. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijitien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Aug. A. F. Sohulte—Bunert en A. M. A. Avis. 26 Aug. A. Hensen en J. G. Luijken. J. Stoeltje en R. Watzema. GETROUWD. 26 Aug. L. W. Remmerswaal en J. Fabel. A. Snel en J. P. Niesten. E. Lentelink en J. M. IJsseldijk. L. C. Jutten en S. Ran.L. duist, en G. Lieman. R. van der Laan de Vries en B. Bannink. 27 Aug. F. I. C. Bru- ning en J. K. G. Kops. M. M. J. Nuijen en L. M. van Bommel. GEBOORTEN. 19 Aug. N. Vermaas geb. Boeré z. E. Scheelings geb. van Acker d. G. Eskes geb. Siebers a. 20 Aug. J. Kuijpers geb. van Amersfoort d. J. Kitsero geb. de Vries d. H. C. Elferink geb. Heeremans z. C. Piazza geb. Buwalda z. G. Bremer geb. van Cittert d. H. P. H. Waleveld geb. Gans z. J. W. Slagter geb. Langeveld d. 21 Aug. J. P. Torcque geb. Nedërkoorn z. H. Leenaart geb. van Ommen d. WBraggaar geb. van Bree- men d. 22 Aug. A. G. Moser geb. Sluijter z z. E. Veldhuizen geb. de Vos z. C. E. Koppen geb. Koehorst z. M. E. Balte geb. Boeree d. A. Bogaart geb. Postma d. 23 Aug. M. van Wieringen geb. Bruijnswaard z A. C. Pronk geb. Tepass d. N. Koster geb. Sundag z. D. de Vries geb. Wijkerz. C. Spoor geb. Minne d. A. M. Ootes geb. van der Zwet d. 24 Aug. A. M. Vooges geb. van Geneegen z. C. Bies geb. Visser d. C. Smit geb. Niesten d. J. H. M.Wesseling geb. Stip hout dP. van der Horst geb. W eijers z. en d 25 Aug. J. E. Ockhuijsen geb. de Haan z. C. Kensen geb. Snikkenburg z. J. E. A. Smit geb. Peters z. 26 Aug. D. Hoog geb. Nieu- wenhuisen d. 27 Aug. C. Leeman geb. Uven hoven d. OVERLEDEN. 19 Aug. E. Hessels 18 dg. z. Rozenpriëelstr. A. Groenendaal 5 m. z. L. Lakenstr. A M. Kroon 7 m. d. Z Buitenspaarne. L. J. Peeters 16 m. d. Ged. Raamgracht. E. E T. M. Aghina 12 m. d. Nassaustr. 20 Aug. M A. M. Borst geb. Groen 27 j. Spaarne. G. Fabels 66 j. Ravelingsteeg. C.Klimbie82 j. Gasthuisvest. 21 Aug. G. Traksel 4 j. z. Ged. Raamgracht. 22 Aug. B. Ruigrok 61 j. Brouwersvaart. J. Groeneveld geb de Lange 83 j. Turfmarkt. 23 Aug. J. C. Metselaar 2 m. z. Oranjeboomstr. M.W. Dammers 64 j. Dubbele Buurt. 24 Aug. E. Veen geb. Joore 80 j. Hagestr. A. E. van Zonneveld 1 m. d. Brouwerstr. 25 Aug. C. W. P. Surendonk 4 m. d. Leidschestr. P. J. H. Roest 1 m. z. Wester Boogaardstr. A. M. C. Versaan 14 m. z. Leliestr. 26 Aug. J.C. Schulpzand 19j. Bakkerstraat. KENNISGEVING. De waarnemende Burgemeester van Haarlem brengt hij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 20sten Augustus j. 1. executoir verklaarde voljaars kohier op de patenten (afdeeling VI) dezer gemeente, dienst 1891/1892, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 21 Augustus 1891. De waarnemend Burgemeester voornoemd, M. O. de Kanter. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (staats blad Mo. 95); Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des naipiddags 4 uur. tot 10 September e.k. 's na middags ten 2 unre, ter gemeente-secretaris ter visse is nedergelegd, het inkomen verzoekschrift met de bijlagen van J. J. Boon om vergunning tot oprichting van eene si garendrogerij in het per ceel aan de Oranjeboomstraat No. 91, Kad. Sectie No. 4701 en dat op den veertienden dag na heden zijnde 10 September e.k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de ge legenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem 27 Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de Kanter. L. B. De Secretaris, A. A. Land. VEEMARKT, 26 Augustus 1891. Aangevoerd. Prijs. 10 Koeien f 140.— f 210.- 3 Stieren 40.- 80.- 1 Graskalf 30.— 14 N. Kalveren 8.15- 60 Schapen 16.- 21.- 8 Lammeren 12.- 5 Paarden. KAASMARKT van 26 Augustus 1891. Aang. en verk. 77 stapels, uitmakende 9495 kazen, wegende 18897 kilogrammen. Hoogste pry8 per 50 kilogr. 28, Markt van 27 Augustus. AardappelenAangev. 270, verk. 270 H.L. L. pr. 2.50 H. pr. ƒ5.50 pr. H.L. Appelen. Aangev. 39, verk. 36 H.L. L. pr. f 3.00 H. pr. 5.00 pr. H. L. Peren. Aangev. 170, verk. 170 H.L. L. pr. f 1.50 H. pr. ƒ4.00 pr. H.L. Heereboonen. Aangev. 210, verk. 210 mand. L. pr. 0.80 H. pr. 2.00 pr. mand. Snyóoonen. Aangev. 890, verk. 890 mand. L. pr. 0.80 H. pr. 2.50 pr. mand. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor do eigenaars terug te bekomen zijn. Een spoor. Eene blanwgeBchilderde handkar. Eene paraplnie. Eene zwarte damesparapluie. Eene zweep. Eene ledige portemonnaie. Eene portemonnaie met eenig geld. Een zilveren ringetje gemerkt. -- Eene doublé dasspeld. Een kinderschoentje. Twee paternosters. Een ring met eenige sleutels. Eenige sleutels aan een bandje. Een sleutel aan een touwtje. Een sleutel aan een blok. Eene rieten costuumpop. Een onderstuk van een gouden oorbelletje. Eenige sleutels. Terng te bekomen bij den Heer Rant, wonende onder Heemstede in het wapen van Amsterdam, een witharige hazewind hond. Idem bij den Heer E. A. Hoog- landt, Kleine Houtweg No. 33, een gouden dameshorloge. Idem bij G. Westendorp, Botermarkt No. 76, eene parapluie. Idem bij H. Rooze, Lange Annastraat No.. 12 A, een jongensjasje. Idem bij H. Bollenrs, Lange Margarethastraat No. 25, een fantasie-armband. Idem bij P, van Heerus, Brouwerstraat No. 73 E, eene staart eener rijtuiglantaarn. Idem bij G.C. van Dobben, Verwulft No. 7, eeu cantille gouden slot eener halsketting. Idem bij H. de Vries, Zuid Polderstraat No. 25, eene damesparapluie. Soc. „de Phoenix Abonnementsconcert op Zondag 30 Augus tus des avonds ten 8 uur, te geven door het Stedelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS.. PROGRAMMA. 1Marsch und Chor aus der O per TannhauserWagner. 2. Ouverture Les dragons de VillarsMaiPart. ja. CavatinaRaff. )b. Plappermaulchen, Tonstük.Eilenberg. 4. La Viennoise, ValseChibulka. 5Grande Fantaisie, sur des Motifs de l'Opéra HerodiadeMassenet. 8. Ouverture si j'étais roiAdam. 7. Grande Fantaisie sur des Mo tifs de l'Opera CarmenBizet. 8. Prélude de l'Opéra N adeschda.Gorenz Thomas- 9Potpourri op Motiven uit Ita- liaansche opéra's. VIER EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING» in den Hout, op Zondag 30 Augustus 1891, des namiddags van 24 uur, door het Gemeen telijk Muziekkorps onder directie van dea Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. The Seasons quich. Marsch.Kuhner. 2. Ouverture Les deux journees. Chernbini. 3. Entre Nous ValseWaldteufeL 4. Grosse Fantasie ausderOperde fliegende HollanderWagner. 5. Ouverture RubezahlFlotow. 6. Amors Pheile PolkaKothe. 7Grande Fantaisie sur des Motifs de l£opéra le Premier jour de BonheurAuber. VIJF EN DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING In den Hout, op Maandag 31 Augustus 1891, de» avonds van 810 uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. a/V olksliederen 1. Haarlemsche schutterij b. MarschKriens. 2. Ouverture la Meutte de Portici. Auber. 3Einleitung und Brautchor aus der Oper LohengrinWagner. 4. Fantaisie sur des Motifs de l'operette La Grande Duchesse du GérolsteinOffenbach. 5. Ouverture OberonWeber. a. Wilhelmus van Nassanwe 6J choral 1583Marnix van St. Aldegonde^. b. Die Wachtparade kommtEülenherg. 7. Morgenblatter WalzerStrauss. 8Offenbachiana PotpourriConradi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 1 September 1891, des namiddags van 42 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga No. 3Mendelssohn. 2Choral-AndanteJ. G. Bastiaans. 3Fantasie EroicaKühmstedt. 4. Ave MariaLiszt. 5. NachspielRinck,

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2