HAARLEM, 15 September 1891. driftige, revolntionnare melodie vermengd met de statige, godsdienstige tonen van het Russische volkslied, naar Choisy-le-Roi, de gemeente waar de maker van het lied, Rouget de Lisle, begraven licht, wil het eeuwfeest der Marseillaise doen vieren door geheel Europa! Ditnoodigingen om de viering bij te wonen zullen verzonden wor den naar alle landen en in Frankrijk naar alle gemeenten, die meer dan 4000 in woners hebben. In de woelige jaren 1846-1848 behoorde de Marseillaise, als wij ons wel herinneren, ook in Nederland tot de verboden liederen. Tegen een daglooner te Nieuwpoort is eene boete geeiseht van ƒ25 of veertien dagen gevangenis, omdat hij eene vrouw met geweld heeft gedwongen de woorden „God zegen je" driemaal uit te spreken over zijn kind, dat ziek was en volgens de buren bepaald betooverd was. De be kende zwarte kip, levend gekookt, moest dienst doen om de onttoovering te helpen bewerkstelligen. De vrouw, die tot het kipkoken den raad gaf, verklaarde, van hare tooverkunsten zelf niets tegelooven, maar zij is eene arme weduwe en de we reld wil het zoo. Rusland zou voornemens zijn den waren graad der vriendschap te onderzoe ken, die Frankrijk voor dat rijk zegt te koesteren. Het middel is eenvoudig. Rus land denkt er aan, aan de Parijsche beurs eene leening te vragen van achthonderd millioen francs en dan zal het blijken of Frankrijk al dan niet een vriend in den nood is, of de Franschen werkelijk zoo Russisch gezind zijn als hun uithangbord aangeeft, of zij zich niet zullen terug trek ken nu zulk een verbazende aanslag zal gewaagd worden op hunne beurzen. Zoo als men zich zal herinneren, heeft de czaar het eerst beproefd bij Rotschild, maar die beet niet om een schoonschijnende reden, maar eigenlijk om den czaar aan het verstand te brengen dat hij verkeerd handelt met de jodenvervolgingen. De Russenvriendschap geeft in Frank rijk wel eens voedsel aan oorlogzuch tige denkbeelden met het oog op Duitsch- land. De Temps, als niet van deze richting, waarschuwt gestadig tegen ré- vanche-ideën, aangezien de czaar noch mondeling, noch schriftelijk zich heeft ver bonden in oorlog bij te staan. De czaar, zegt het blad, herhaalt eiken dag openlijk, dat hij den oorlog niet wil, en hij bepaalt er zich niet toe het te zeggen, hij bewijst het, want de gelegenheid om oorlog te maken heeft zich in de laatste tien jaren driemaal aangeboden. Hij is dus nog niet onze bondgenoot. Hij is meer dan dithij is onze vriend. Hij zal ons verdedigen, in dien wij aangevallen worden, en hij zal ons niet bijstaan, indien wij de aanvallers zijn. Men behoeft het hem niet te vragen, want hij heeft het gezegd. Er kan niet aan getwijfeld worden, waDt het is zijn twee ledig belang. Het plan om te Antwerpen een ge- denkteeken op te richten ter nagedachtenis van de gevallenen bij het beleg van de Antwerpsche citadel is niet opgegeven, in- tegendeel, heeft kans van slagen. Het co mité heeft zich per brief tot het gemeen tebestuur gewend, het denkbeeld der oprichting wordt daarin geheel ontwikkeld. Het blijkt, dat het comité niet voornemens is oude veeten op te rakelen of gevoelig heid te wekken tegen Nederland. Op het te stichten monument zou zelfs een zin nebeeld voorkomen, doelende op de ver broedering tussohen Noord en Zuid. De burgemeester de Wael heeft het comité doen weteD, dat de zaak in een der eerste vergaderingen zal besproken worden. Ons nieuwe ministerie denkt er aan noodlijdende gemeenten bij te staan. Dan komt zeker wel het eiland Ameland het eerst in aanmerking. Men betaalt er 71/2 p.ct. aan hoofdelijken omslag, terwijl 80 opcenten geheven worden op het personeel. Niettegenstaande deze hooge lasten is er op het eiland niet een goede weg, is er geen sprake van straatverlichting en laat de geneeskundige hulp veel te wenschen over, omdat voor de vier dorpen maar één dokter is. Verder komt het postschip eens in de 24 uren, maar daar dit in den nacht plaats heeft, behooren zij, die naar den vasten wal willen van open roeibooten ge bruik te maken. Naar aanleiding van de dezer dagen te Londen gehouden vergadering der Se- quah-Company, deelt een financieel blad mede, dat thans hare agenten werken in Afrika, Indië,Engeland, Spanje, Nederland, België en Amerika. De netto winst bedroeg 481.284, en gedurende het eerste jaar werd aan advertenties ruim 64.000 uitgegeven. De preferente aandeelen geven 14 de gewone 10 p.ct. Alhoewel de regee ringen van verschillende landen moeilijk heden in den weg leggen is de Company over den verkoop zeer tevreden. Het groote publiek schijnt met de Sequah-middelen nogal ingenomen. Sedert de wetenschap dezelve heeft ontleed en hare bevindingen ten deze kenbaar gemaakt, zoodat ieder nu weten kan wat het voor grot geld koopt, behoorde dit zoo niet meer te zijn. Maar het publiek gelooft nog aan genezingen die plotseling of in korten tijd plaats kunnen hebben. Als dit onzinnige geloof nn alléén maar geld kost is het van minder beteekenis, doch waar door bet gebruik van sommige snel-geneesmiddelen werkelijk leven en gezondheid op het spel staan, is het zoo dom en onpraktisch niet van de regeeringen om den verkoop der kwakzalversmiddelen te beletten, even als te Rotterdam plaats heeft gehad. Een deurwaarder te Heerenveen is verdwenen met achterlating van verschil lende schulden en zijne vrouw, hij wordt beschuldigd van verduistering. Een bevel tot inhechtenisneming kon niet ten uitvoer gebracht worden omdat hij naar Amerika is vertrokken. Te Ammerzoden was voor enkele dagen alles in rep en roer; de onderwij zer was in staat van beschuldiging wegens overtreding der drankwet, en moest daar voor te rechtstaan. Dit de was Ammerzoders te erg; in haar boosheid over de vervol ging van den man moesten de ruiten het misgelden van meuschen die geen vonnis te wachten hadden. Thans is de rust weer verzekerd, de onderwijzer is er met zeven dagen afgekomen, na het hooren van vijf tien getnigen decharche. Waarschijnlijk krijgen nu de glazengooiers ook nog een beurt. Wanneer zullen de menschen toch wijs worden 's Hertogenbosch is voorloopig in rustgeene wanordelijkheden komen meer voor en het administratief onderzoek naar de bestaande grieven, evenals die omtrent de heffing der marktgelden en de machts overschrijding heeft een aanvang genomen. De kermis is als naar gewoonte verleden Zondag aangevangen. Wat men niet al steeltTe Rotterdam een gouden horloge van een stoker, terwijl hij aan de open bare straat zat te slapeneen bankje van 25 door een zoon van den vaderzeker niet goed weggeborgen. Eene hoeveelheid jenever van een tapper; te Amsterdam negentien Wenhamlampen uit een magazijn van gasornamenten, zes gezellen verdacht, weggejaagd, onderzoek door de politie. Nu is men ook te Sneek een koffiediefstal op het spoor. Gedurende vijf jaren is daar voor een bedrag van achtduizend gulden gebrande koffie gestolen door twee knechts wekelijks werd de buit verkocht voor f 2.50. De opkooper maakte er 10 voor, en de winkelier in wiens handen ze later kwamen Indien eerst maar de helers en opkoopers onschadelijk gemaakt waren, dan zouden we in vele gevallen al heel wat verder zijn. Lokte het mooie weder der laatste dagen honderden wandelaars in de steden ook buiten was deze van pas ingetreden zomer zeer gewenscht en heeft op bouw en weilanden en in de veenderijen nog zeer veel vergoed, waardoor voor belang hebbenden de schade minder groot zal zijn. Wenschelijk ware het, dat dit weder nog eenige dagen aanhield. Te Sloten komt 24 September a. s. in kwartier een rijdende pontontrein be staande uit 125 manschappen en 80 paar den de oefeningen zullen bestaan in het slaan van bruggen over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Even als het vorige jaar zal door de „Wilhelmina vereeniging" te Sloten eene verloting worden gehouden van fraaie en nuttige handwerken ten bate der al- gemeene armen dier gemeente. De koninklijke zangvereeniging Cae- cilia van 's-Gravenhage heeft bij den in ternationalen zangwedstrijd te Keulen den eersten prijs behaald en den tweeden prijs voor prima-vistazang. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes zijn Maandag namiddag te halfvier van het Loo in de residentie aangekomen ter opening van de Kamers welke heden plaats heelt. De vrouw van een doortrekkenden reiziger is aan den Yweg te Haarlemmer meer, terwijl ze bezig was met het spoelen van kleeren, in het water gevallen en wsi. dronken. Haar man, had zich in de nabijheid ter ruste gelegd en ontdekte bij zijn ontwaken hare afwezigheid. Na lang zoeken zag men Zondag avond, haar lijk drijvende in eene fnnderingput der inundatiewerken. Een oppassend werkman aan den Kruisweg te Haarlemmermeer is terwijl hij bezig was met het laden van een wa gen koren, daar afgevallen en aan de gevolgen overleden. Maandag morgen had op de gemeen telijke begraafplaats onder Schoten eene eenvoudige plechtigheid plaats. Het stof felijk overschot van den Heer G. Pilger, oud- onderwijzer van Broek en Waterland en laatstelijk lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het lager onderwijs al hier, werd aan de aarde toevertrouwd. Aan de geopende groeve werd achtereen volgens gesproken door de heeren Mr. A. A. van der Mersch, voorzitter van ge noemd college, P. H. van der Leg, voorz. van de afdeeling Haarlem van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap en H. J. Overbeek, voorz. van het Gezelschap van Hoofden van scholen. Allen brachten hulde aan de bekwaamheden van den over ledene en roemden zijnen ijver en zijne werkkracht waar het betrof de bevorde ring van den bloei van het lager onder wijs, terwijl tevens zijne hoedanigheden als mensch in waardeerende woorden wer den herdacht. Diep bewogen bedankte de zoon van den heer Pilger voor de eer zijnen vader bewezen. Onder de vele aan wezigen bevonden zich verschillende onder wijzers en eenige oud-leerlingen. Onze stadgenoot, de heer Louis Hoog, vertrekt eerlang naar Dresden om aldaar zijne muziekale vorming te voltooien. Met hetzelfde doel is eene andere leerlinge van onze Muziekschool, Mejuffrouw C. A. van der Steur, naar Frankfort vertrokken Deze jonge dame zal aan het conservatoire hare pianostudie voortzetten. Mejuffrouw van der Steur verwierf ee- nigen tijd geleden het diploma voor het pianospel van de Maatschappij tot Bevor dering van Toonkunst. Zaterdag avond is brand ontstaan in het perceel No. 30 in de Wolstraat. Dezelve is door de buren en eenige agenten van politie gebluscht. Door ruim vijfhonderd personen, in gezetenen van allerlei rang en stand, is aan den gemeenteraad een adres ingediend tot verhooging van het Bubsidie aan het gemeentelijk muziekkorps. Voor de betrekking van leeraar in het handteekenen aan de drie scholen van M. O. voor jongens is eene in alphabetische orde gestelde aanbevelingslijst voor be noembaren door B. en W. W. aan den raad ingediend n. 1. de heeren J. de Jong Cz. te Brielle, P. H. Kisjes te Warfum, J. K. Swaters te Goes en F. E. Vogelzang te Zierikzee. De collecte, alhier Zaterdag gehou den voor het Fonds tot ondersteuning van behoeftige gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel Medaille, heeft opgebracht 646,51'. Van het beroep naar Haarlem is bedankt door Dr. H. M. van Nes, predi kant te Woudenberg. Door B. en W. W. is benoemd tot bewaarder van het gewezen Oudemannen huis, J. de Blazer alhier. 1.1. Zaterdag nam. heeft brand plaats gehad in de vernis-fabriek van den Heer Savry aan de kinderhuisvest, ontstaan door overkoken van olie. Daar alles van steen en ijzer was, konden de vlammen niets vernielen die, ook spoedig zijn ge bluscht door de politie met haar slangen wagen. De schade is dan ook zeer gering. Omstreeks halfvier brak heden nacht brand uit in een loods van den Kleerbleeker J. Jack, wonende in de Oranjestraat no. 126. De manschappen, dienst doende aan spuit 11, geplaatst aan de gemeenteschool bij de Icidsche Straat, waren zeer spoe dig aanwezig en werd door hen het eerst water gegeven met twee stralen van de waterleiding. Bij aankomst van den slan gen wagen, bediend door de politie, werd etsn derde slang aangeschroefd en door dit gezamelijk optreden de brand in korten tijd gebluscht. De houten loos waarin turf aanwezig was, bekwam alleen brandschade. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld; Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijftien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande- aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden, beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk toi het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis. VJCRGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 16 September 1891, 's namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1Mededeelingeu en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. W. W. vaststelling ge meente-rekening 1890, met advies commissie van financiën. 3Idem idem. overweg einde Leidsehe straat over den spoorweg. 4. Idem idem. crediet plaatsing fae- caliën-putten. 5Idem idem. toelage leeraar H. J. - de Vries. 6Idem idem. ruiling grond Heeren hek met Gebr. Mooy. 7Idem idem. wijziging titulatuur van enkele gemeente-ambtenaren. 8. Idem idem. adres commissarissen gemeentelijk muziekkorps om ver hooging gemeente-subsidie. 9Idem idem. adres W. Visser, leeraar in de gymnastiek, om vergunning tot het geven van lessen. 10. Rapport comm. fin. begrooting 1892 St. Elisabeth's of groote Gasthuis. 11. Idem idem. rekening 1890 dienst doende schutterij. 12. Idem idem. begrooting 1892 stads apotheek. 13. Idem idem idem. 1892 gildegoe- deren. 14. Voordracht B. en W. W. en districts schoolopziener benoeming hoofd kos- telooze school lett. D. 15. Aanbeveling commissarissen stads apotheek, benoeming lid. 16. Aanbeveling B. W. W. leeraar tee kenen middelb. onderwijs. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. A. Comaita om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het benedenhuis van het perceel aan de Damstraat no. 10. Haarlem 9 September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd? E. A. Jordens. De Secretaris, A. A. Land. Markt van 14 September. Aardappelen. Aangev. 340, verk.310 H.L. L. pr. 2.50 H. pr. 5.25 pr. H.L. Appelen Aangev. 170, verk. 158 H. L. L. pr. f 2.50 H. pr. 5.00 pr. H.H. Peren. Aangev. 390, verk, 360 H. L. L. pr. 1.50 H. pr. f 7.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 212, verk. 212 K.G. L. pr. 1.40 H. pr. 1.50 p. K.G. Biggen. Aangev. 147 verk. 131 stuks. L. pr. f 3.00 H. pr. 13.00 p. stuk. Reereboonen Aangev. 660 verk. 615 mand. L. pr. 0.80 H. pr. ƒ2.25 pr. mand. Snijboonen. Aangev. 990, verk. 930 mand. L. pr. 0.80. H. pr. 2.20 pr. mand. GRAAN- EN ZAA DM ARKT. Marktbericht van 14 Septtember Witte Tarwe f 10.10. Haver 3.57'. 3.75s Gerst 5.50. 5.60. Capucijners 10.25 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17September 1891, des namiddags van 23uurdoorden Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach, 2Kecordare uit Mozart's Kequiem. R. Schaab. 3. Sonate No. 6Mendelsohn. a. Koraalvariatien. b. Fuga. c. Finale, Andante. 4. MeditationA. Guilmant. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2