Eerste Blad. No. 75. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Dertiende Jaargang. tbi.ephoonnummsr 144. met AMSTEXDAM. van ZATERDAG 19 September 1891. Predikbeurten op Zondag 20 Sept, 1891. Nederd. Herv. Kerk. TELEPHONISCHE VERBINDIN6 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenT ,25. n franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Adrertentie ran 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT i Dinsdag- en Vrijdagavond, Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 1% ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Nam. 2 nre, Swaan. 49e Zondag. 's Avonds 6 ure, van Lennep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Hoog. Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, L. C.. Ternedenpred. te Maasdam. (Voor Mo et on). Woensdag 's avonds 7 nre, Hoog. Bakenesser Kerk. 'Voor de Kinderen). Voorm. 10 nre, Swaan. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Picard, past, a Dordreoht. Christelijk Gereform. Gemeente. {Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre, Mulder. {Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 's Av. 5 nre. Schotel. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 nre, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. P. D. Chantepie de la Saussaye, Hoogleeraar te Amsterdam Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 nre, Weiss. Locaal Ridderstraat. Bidstond voor de Unie-Collecte Maandag a.s. des avonds ten 8 uretrouwe opkomst wordt dringend verzocht. Het Bestuur van het locaal comité. Ds. Barbas heeft ontvangen van een on bekende een bnsje met 4,90 aan 2ys ets- stukken ten behoeve van het Ned. Bijbelge nootschap met bijgevoegden wensch, dat velen dit voorbeeld mogen navolgen. Ds. van Lennep bericht met dank te heb ben ontvangen voor de Cbr. school voor on- en minvermogenden 1.van N.N. van het verkoopen van sigarenkistjes. Bennebroek. Voorm. 10 nre, M. F. van Lennep, Pred. te Haarlem. Afscheidswoord van Ds. J. A. Barbas. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 nre, F. van Gheel Gildemeester, Pred. te 's-Hage. Doopsbediening. Collecte voor noodlijdende kerken en personen. Heemstede Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Hillegom Voorm. 91/s nre, M. Buchli Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 nre, geen dienst. Nam. 2V2 nre, U. van Koetsveld CEz. Geen Zondagschool. Sandpoort. Voorm. 10 nre, van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, O. van Koetsveld GJiz. Pred. te Houtrijk en Polanen. Velsen. 1 Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Ymuiden. Nam. 5 ure, H. Waardenburg. Avondmaal. Zandvoort. Voorm. 9y2 nre, A. F. van Deinse, Pred. te Heemskerk. KRONIEK. De Raadzitting van Woensdag j.l. on dervond buitengewone belangstelling van de zijde van bet pnbliek. Na het voorlezen der Notulen verklaar de de Heer Klein niet te kannen stemmen voor de goedkeuring, omdat het druk ge sprek der raadsleden hem verhinderd had den Secretaris te verstaan. En inderdaad, nn eenmaal is vastgesteld dat de Notnlen voor alle leden ter visie liggen begrijpt eigentlijk niemand waarvoor de voorlezing dient, tenzij dan om het Reglement van orde na te komen, waarin znlks is voor geschreven. De Heeren Emrik en Binger en de Heeren Joh. Enschedé en Zonen, gaven aan de ge meente ten geschenke een afdruk van de photografiën in het Album den Burge meester aangeboden. De Maatschappij van Weldadigheid ver zocht den Gemeenteraad hare instelling eens te komen bezichtigen, om daardoor meer dere sympathie voor haar streven op te wekken. De Vereeniging Volksbelang vroeg om een terrein voor een tweeden Kinderspeel tuin en om een verlicht en verwarmd lo kaal voor het houden van cursussen als in den afgeloopen winter hebben plaats gehad in Weten en Werken. Beide adressen worden gesteld in han den van B en W. Een werkman van de gemeentereiniging vroeg verlenging van onderstand tegen f 2 in de week voor den tijd van driejaren, hetgeen werd toegestaan. De arbeiders van de plantsoenen verzoch ten om verhooging van loon. Deze qnaes- tie zal bg de begrooting worden onder zocht. Een rekest van Wouters om na 4 nnr te mogen tappen wordt aan den Burgemees ter opgedragen ter afdoening. De Raadsleden in de verschillende com- missien benoemd, hadden kennis gegeven die benoeming aan te nemen. Aan den heer Zieren werd op zijn ver zoek eervol ontslag gegeven als onderwij zer. Aan de gravenmakers werd voor het over brengen der lijkkleeden bij de stedelijke begrafenissen het salaris toegekend dat daarvoor vroeger aan een paar lieden nit het Buitenhuis was toegekend. In het vervolg zullen zij dit moeten beschouwen als te behooren tot hunne werkzaamheden. Gedeputeerde Staten deden mededeeling aan den Raad, dat de Heer Kooy zich tegen zijn aanslag had verzet, maar dat zijn reclame te laat was ingekomen. De gemeente rekening over 1890 werd goedgekeurd. Aan de orde komt nu een voorstel een overweg te maken over den spoorweg bij de Hontvaart. Daarvoor werd 7245 aan gevraagd voor aanlegkosten en ƒ309.55 per jaar voor onderhoud en bewaking. De ge meente Bloemendaal zou in de eerste 500, in de tweede f 25 per jaar bijdragen. Een en ander was van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij verkregen met be hulp van het Ministerie van Waterstaat. De Heer de Breuk ondersteunt dit voor stel en noemt den tegen woordigen toestand onhoudbaar. De Heer Sneltjes ziet niet in, waarom men niet bij de Hontvaart zich met een paar boomen kan vergenoegen evenals bij den Harmen Jansweg. Daarenboven meent hij, dat de gemeente het recht van over weg met den aankoop van het weiland heeft overgenomen. Die overweg ligt iets verder, maar kan door een barrière worden afgesloten, die door de naastbij zijnde post wordt bediend. Voor men tot deze belangrijke uitgaaf overgaat, wenscht hij een en ander in han den te stellen van de rechtsgeleerde com missie. De Heer Hngenholtz ondersteunt dit voorstel. De Heer Macaré acht geen verder onder zoek noodig. De motie van orde van den Heer Snel tjes wordt hierop aangenomen. Een crediet aanvrage tot het plaatsen van faecaliën pntten aan de Nieuwe Gracht werdt toegestaan. Aan den leeraar H. J. de Vries werd voor meerdere lesuren eene verhooging van ƒ200 toegekend als bijzondere toelage. Met de Heeren Gebr. Mooy was een overeenkomst tot stand gekomen betreffende de verplaatsing van hun bollenschuur aan het Heerenhek, waarbij aan de gemeen te den grond van de loods werd afge staan, en daarvoor gemeentegrond werd iDgeruild, terwijl de meerdere ruimte door Gebr. Mooy verkregen, aan hen werd overgedragen voor 2.50 perM2. De Heer de Clercq neemt genoegen met den rnil, maar vekklaart zich tegen den verkoop van gemeentegrond. De Voorzitter merkt op, dat dit de ge- heele transactie onmogelijk zon maken. De Heer Sneltjes wil de gronden duur der verkoopen en vraagt wat men met de gelden denkt te doen. De Voorzitter gelooft, dat dit laatste later kan worden beslist. Het voorstel wordt hierop aangenomen. B. en W. wenschten voorts de titnla- tnnr van eDkele gemeenteambtenaren te wijzigen. De Heer Macaré heeft hiertegen geen bezwaar, maar zou daarmee willen wach ten tot de herziening van de politiever ordening. Deze laatste kon niet dan vol gens de bestaande voorschriften worden veranderd en daarom was het beter de zaak nit te stellen tot men had onderzocht in hoeverre hiermede ook een herziening van de politieverordening gepaard moet gaan. Men besloot daarop, dit voorstel aan te houden. Commissarissen van het Muziekcorps hadden zich gewend tot den Raad om het subsidie van 6000 voor 2 jaar te ver lengen tot f 10000, daar men anders niet in Btaat zon zijn zich op het thans bereikte standpunt te handhaven. B. en W. meenden, dat 6000 voldoen de was en in elk geval de staat onzer financiën niet toeliet een dergelijke ver hooging te voteeren. De Voorzitter is van oordeel, dat Haarlem reeds genoeg voor de kunst heeft gedaan. Het orgel, het Mnseum en de muziek vereischen aanzienlijke som men en waar men de ambtenaren ter se cretarie slechts karig beloont, en daarvoor slechts, ƒ14.000 beschikbaar heeft, gaat het niet aan voor een muziekcorps 10.000 uit te geven. Hierop ontwikkelt zich een uitvoerig debat. De Heer van den Berg kan zich moeie- lijk uitlaten over de capaciteit der ge- meentefinanciën, maar is een voorstander van goede muziek voor het volk en voor den vreemdeling die onze stad bezoekt. De Heer 't Hooft bepleit het goede recht van de muziek, en meent dat de bevorde ring van harmonie en maat wel f 10.000 waard is, vooral in onze maatschappij, waar beiden zoo dik wij ls te wenschen over laten. De Heer Waller acht 10.000 niet te veel voor goede muziek, en 6000 te veel voor slechte. Hij ziet daarenboven den toestand onzer financiën zoo slecht niet in. De Heer Krol deelt mede dat men geen subsidie van particnlieren meer kan ver wachten, zoodat het corps moet vervallen als de verhooging niet wordt toegestaan. De Heer Eigee beschouwt de zaak van een praktisch standpunt. Hij merkt op dat zich in Haarlem veel menschen vestigen die knnnen leven waar ze willen. Ze worden dan hoofdzakelijk aangetrokken door de scholen, de fraaie omgeving en de mnziek. Dit is al reden genoeg om ons muziekcorps in staat te stellen zoo goed mogelijk te zijn. De Heer Bijvoet, die eerst weifelde, is thans voor het subsidie, nn hij weet. dat de begrooting goed zal sluiten zonder be- lastingverhooging, De Heer de Clercq stemt tegen het subsidie. Zoolang de plant soenwachters maar 7.20 in de week knn nen verdienen, veel te weinig om vrouw en kinderen van te onderhouden, zoolang mag de gemeente zich ook geen uitgaven van weelde veroorloven. De Heer Bijvoet meent, dat men het subsidie zou knnnen geven en tevens het weekgeld derplantsoenwachters verhoogen. Het plantsoen is ook weelde, en als men dit afschafte waren er in 't geheel geen plantsoenwachters van noode. De Heer de Kanter wijst op het stij gen van de belastingen in den laatsten tijd en kan niet gelooven dat de gevraag de verhooging voor twee jaren voldoende zal zijn. De voorspellingen der Commissie, zijn tot nn toe verkeerd uitgekomen. Met 22 stemmen tegen 7 wordt ver worpen het voorstel van B. en W. om ƒ6000 subsidie te geven. Aan de orde komt het adres der Commissie om 10.000 toe te staan voor 2 jaar. De Heer Macaré heeft gehoord, dat de diapason der instrumenten verhindert, dat het corps medewerkt bij de concerten van Toonkunst en Bach. Hij stelt dus voor om als conditie bij het subsidie te stellen, dat men deze moeielijkheid nit den weg rnimd. Dit amendement wordt aangenomen en daarop de aanvrage van 10.000 goed gekeurd. Tegen stemden de H.H. de Kan ter, Prins, Tjeenk Willink, Klein en de Clerq. Er dient ten slotte nog te wor den vermeld, dat door voor- en tegenstan ders grooten lof werd toegekend aan den Heer Kriens, voor de uitnemende wijze waarop hij het corps wist te dirigeeren. Aan den Heer W. Visser, leeraar in de gym nastiek werd vergunning verleend tot het geven van lessen. De begrooting van St. Elisabeths gast huis, hoezeer sluitende met een groot te kort, werd goedgekeurd. Het tekort van f 14079.87s zal nit de gemeentekas wor den aangevuld. De begrootingen van de schutterij en de apotheek werden goedgekeurd, ook die van de gildegoederen. Over die gildegoe- deren wordt nimmer een woord gesproken. Als geheimzinnige schimmen nit het ver.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 1