onverhoopt van de aangeboden gelegenheid geen gebruik wenschen te maken, wordt niet bepaald, doch zeker ia het, dat de minister, die meent hieraan wel te doen, door dit geval alweer druk besproken wordt. Aan de justutie te Maastricht is door eene moeder overgeleverd hare 15 jarige dochter, die volgens eigen bekentenis in verschillende gezinnen, waar zij als dienst meisje woonde, drie kinderen, van 5, 18 en 24 maanden, door worging van het leven beroofd heeft. De laatste moord werd door haar in de vorige week te Maastricht gepleegd op een aanvallig meisje van 18 maanden van den heer L. W. De ouders vonden hun kind 's ochtends dood in de wieg. De moordenares kan geene redenen voor hare misdaden opgeven. Zij heet Ma rie de Rooy en is te St. Geertruid woon achtig. Omtrent dezen driebubbelen moord wordt uit Maastricht nader gemeld, dat twee der moorden zijn gepleegd in Jnli 11. op kinderen van den gepeus. sergt. Van Dngteren te SteenstraatMeerssen, en de derde, op een kind van den heer Wesly te Wijk-Maastricht. In beide ge zinnen was Marie de Rooij in dienst ge weest en daaruit wegens wangedrag en vermoedelijken diefstal weggezonden. Bij hare arrestatie toonde zij niet het minste berouw, en Jdeed koelbloedig aan de justitie een omstandig verhaal van de gepleegde moorden en het lijden der slachtoffers. Marie de Rooij is de dochter uit het eerste huwelijk van den rijksveldwachter te St. Geertruid, een braaf ambtenaar, die reeds veel leed van haar gehad heeft. Bij hare geboorte kostte zij het leven aan hare moeder. Men weet niet of een zie kelijke toeBtand dan wel eene duivelsche wreedheid de drijfveer van hare handelin gen is geweest. Omtrent den onder de gemeente Ter Neuzen gepleegden moord door een ver- radelij k schot vernemen wij nog het vol gende Na een langdurig onderzoek door de jus titie van Middelburg heeft men de vrouwvan den verslagene in het huis van bewaring aldaar overgebracht. Ook heeft men zekeren LouwerseD, als medeplichtige, naar het huis van bewaring overgebracht. Nader blijkt, dat de echtgenoot niet is doodgeschoten. De kogel heeft gemist, maar in de daar op gevolgde worsteling heeft men hem met eene parapluie zoo danig in den hals gestoken, dat de punt onder de kin te voorschijn kwam. De P. G. Ct. bericht het volgende Eenige weken geleden trad te Groningen een paar in het huwelijk onder minder aangename omstandigheden. Twee vroegere „meisjes" van den bruidegom, ieder verge zeld van eene jeugdige spruit, maakten het bruidspaar den eersten gang naar en van het stadhuis reeds erg moeilijk. Vooral de bruidegom, die zooveel campagne-jaren achter den rug had, was blij uit de voeten te zijn en 't beschermend dak van zijne woning boven het hoofd te hebben. In deze woning, in de nabijheid van de sluis buiten de voormalige Apoort, op de hoogte van de broodfabriek, bracht het jonge paar de wittebroodsweken door. Het huwelijks geluk duurde echter niet lang want al te spoedig bleek het dat de jonge vrouw er genoeg van had en zij den dood verkoos boven een langer leven met haren echtvriend. Zg sprong in het vrij diepe water en zonk al spoedig. De man echter, wiens liefde zeker nog niet bekoeld was, kon haar zoo niet zien verdrinken en sprong haar na. Beiden raakten in 't water met elkander aan 't worstelen en verkeer den weldra in levensgevaar. Met moeite kreeg men het paartje eindelijk weder op het droge. Onder lnid gejuich van eene groote menigte werden ze druipnat huis waarts geleid. Te Oosterwolde is een man overle den aan bloedvergiftiging. Hij had zich aan den duim verwond en meende dien te genezen met een huismiddel, waarop de arm hevig begon op te zwellen. De genees heer raadde den arm te amputeeren, waar toe de man niet wilde overgaan. Kort daarop is hij overleden. -Op bevel der rechtbank te Roermond is aldaar aangehouden en naar de gevan genis overgebracht de heer J. C., burge meester van Wessem. Deze aanhouding is geschied naar aanleiding der verkiezings knoeierijen, die te Wessem in den laatsten tijd hebben plaats gehad. Bij de Ned. Herv. Gem. te Spaarn- dam is tot predikant beroepen Ds. 0. van Koetsveld C.Ezn,, predikant te Houtrijk en Polanen. Te 'sHertogenbosch is een 19 jarige dienstbode in voorloopige hechtenis geno men, daar zij zioh jaren lang schuldig moet hebben gemaakt aan oplichting ten nadeele van hare meesteres. De gelden voor da- gelijksche levensbehoeften had zij, inplaats van die aan bakker, kruidenier enz. te betalen, zelf opgestoken. De leveranciers, die zich niet konden begrijpen, dat hunne kalant tot twee jaren toe hare kruideniers- en broodrekening liet oploopen, trachtten haar herbaalde malen te spreken, doch dan gaf de meid: „niet thuis". De toe gebrachte schade zal vermoedelijk aanzien lijk zijn. Onlangs zou te Nijeveen een boer be graven worden en het lijk moest per wagen naar het kerkhof vervoerd worden door een zeer modderige steeg. Een buurman, wiens steeg veel zindelijker was, werd gevraagd, vooral met het oog op de ge- noodigde familieleden, die de plechtigheid bijwoonden, om over zijn grond het lijk te mogen vervoeren. Op dit verzoek werd door man en vronw beide afwijzend be schikt, op grond dat door hen voor eenige jaren een soortgelijk verzoek werd inge willigd en dat volgens hunne stellige overtuiging hun bejaarde vader daardoor plotseling gestorven was. Volgens een bericht uit Leiden aan de Tijd is het zoo goed als zeker, dat de heer L. M. de Laat de Kanter, sedert 1880 burgemeester aldaar, zal benoemd worden tot burgemeester van Rotterdam. Het desbetreffende koninklijk besluit kan elk oogenblik worden te gemoet gezien. Een persoon uit Oud-Loosdrecht, plaatste voor eenige dagen wegens gemis zijner handen op eene dagvaarding voor de rechtbank te Utrecht zijne mond-, in stede van handteekening. De handen van dezen man werden, geruimen tijd geleden, toen hij in militairen dienst was, door een kanonschot verblijzeld en afgezet. Na het ongeluk hem overkomen, begreep hij, dat met bij de pakken neer te zitten, men niets is en niets wordt. Met opgewektheid, volharding en lust begon hij zioh daarom in zijn toestand in te werken en zich te verheffen boven het onzalige nietsdoen. Met de beide haken, die zijne handen vervangen en geplaatst zijn in kunstarmen, verricht hij alle bezigheden, roeit, vischt met netten, bewerkt zijn geheelen tuin met wieden van het fijnste onkruid incluis. Bovendien heeft bij eenige keurig bewerkte scheepjes getimmerd, waarvan er een is tentoonge steld en toen de algemeene bewondering wegdroeg. Die man voert zonder handen meer uit dan tal van anderen, die zich in het bezit er van mogen verheugen. Een timmerman te Steen wijk kreeg een kerkkraai, die hij in de werkplaats groot bracht. Langzamerhand werd het dier meer vrijgelaten, liep voor het huis rond en heeft thans zooveel vrijheid ver kregen, dat het soms uren lang wegblijft en in de stad rondvliegt, om op gezette tijden in de timmersmanswerkplaats terug te keeren. De vorige week kwam de vo gel thuis en bracht in zijn bek een gul den mee, die hij op de schaafbank neer legde. Na onderzoek bleek, dat hij hem had ontnomen aan een meisje, dat niet al te voorzichtig met het geldstuk om ging- Twee zeverijarige jongens te Dordt ontstalen een werkman zijn horloge, ver kochten het en versnoepten de opbrengst. De meest schuldige is wel de man, die het horloge van zulke kleine jongens kocht. Door den barbier J. Husselman te Harlingen, een liefhebber en kenner van duiven, werden onlangs vier zijner duiven verkocht aan een opkooper, die ze naar Engeland zond, waar zij zouden dienen om aankomende jagers in het schieten te oe fenen. Een dezer vier nu kwam dezer dagen vermagerd en hongerig weer thuis, zoodat dit beestje den tocht over de Noordzee heeft moeten maken, om zijn oude tehuis terug te vinden. Al sedert eenige jaren was de Sep tembermaand, evenals heden de zomer maand. Zoo was het ook dit jaar. Gedu rende de eerste twintig dagen was het warmer, de laatste dagen was het kouder dan de gemiddelde thermometerstand aan wijst. Er viel slechts twee derde van de ge wone waterhoeveelheid, namelijk 90.3 m.M. HAAKLEM, 6 October 1891. Z. K. H. de Kroonprins van Italië bracht Zondag ook aan onze stad een kort bezoek. Ten 12.47 kwam de Prins met zijn gevolg hier aan, waar in zich o a. de Italiaansche gezant by ons Hof, Markies Spinola en Kolonel Simons, toegevoegd aan den Kroonprins door H.M. de Koningin, gedurende zijn verbiyf hier te lande bevonden. Onmiddeliyk reed men met twee ry tuigen naar het Raadhuis. Hier waren tegenwoordig de burgemees ter eu de gemeentesecretaris, de voorzit ter en de secretaris der commissie van toezicht op het stedelpk museum alsmede de heer J. H. Krelage, die de versierse len van officier der orde van de Kroon van Italië op de borst droeg. Na de wederzgdsche voorstelling betrad de Kroonprins het museum en bezichtigde een tiental minuten de voornaamste schil derstukken met blgkbare belangstelling. Na H. D. dank aan den burgemeester te hebben betuigd, vertrok Z. K. H. na allen de hand te hebben gegeven, naar Teylers stichting. Bg het verlaten van het stadhuis, waar om eene menigte volks had postgevat, hoor de Z. K. H. eenige stemmen van land- genooten, die te zijner eere een huidekreet aanhieven. Kennelijk verrast wuifde Z. K. H. tot teeken van ingenomenheid. Het bezoek aan Teylers stichting duur de iets langer. Na ontvangst in de schoo- ne vestibule werd de prins door den heer Mr. A. W. Thöne, directeur der stich ting en de heeren H. J. Scholten, Dr. T. C.Winkler enTb. M.Roest rondgeleid.By en kele der bezienswaardigheden werd eenige oogenblikken vertoefd, maar het was voor namelijk Teylers Penningkabinet, dat zeer de aandacht trok, terwijl ook het schil derijkabinet den prins zeer aantrekkelijk bleek. Te half twee vertrok het gezelschap in twee rijtuigen, na Teylers album met H. D. naamteekening vereerd te hebben. Met vaste flinke hand werden daar ge schreven Vittorio Emanuele di Savoye, 4 October 4891. Na de bezichtiging van deze belangrij ke verzameling, maakte het gezelschap door de stad en den Hout een ry toer, die door prachtig herfstweder werd begunstigd. Om 2.17 vertrok Z. K. H. per spoortrein naar Leiden en op het station bevond zich de Commissaris der Koningin in dit gewest van wien de Kroonprins en zijn gevolg met een hartelyken handdruk af scheid nam. In het heenrijden werd de Kroonprins door de aanwezigen eerbiedig gegroet, welke eerbewijzing door den troon opvolger zeer hoffelijk, staande in den sa lonwagon, werd beantwoord. De alhier vele jaren bestaande or- kestvereeniging „Euterpe" heeft hare bij eenkomsten, ten gevolge van te geringe deelneming, voorloopig geschorst. Deze vereniging werd in 1870 opgerichtzy vierde in Mei van het jaar 1880 met een uitnemend geslaagd tweedaagsch muziek feest haar tienjarig bestaan en werd later een onderafdeeling van de hier bestaande afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst, bg welker uitvoeringen zy gedurende dien tijd zeer gewaardeerde diensten heeft bewezen. Voor vele oud leerlingen der muziekschool en dilettanten was „Euterpe" de aangewezen vereeniging om het geleerde te onderhouden en te volmaken. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht eene 30 jarige vrouw A. U. Gr., zonder vaste woonplaats, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene parapluie in de R. C. Kerk aan het Spaar- ne, terwijl zg bovendien voordurend poging tot oplichting pleegde. In den nacht van 11. Vrydag op Zaterdag zijn uit een mand staande op een stoomboot in het Spaarne eenige fles- schen wyn, cognac en brandewgn ont vreemd. Gisteren is de 52jarige timmerman P. Claasing, werkzaam op het terrein van het St. Elisabeths Gasthuis van een steiger gevallen waarby hg inwendige kneuzingen heeft bekomen en ter verple ging in genoemd gesticht is opgenomen. „Weldadigheid naar Vermogen". Bij het Bestuur der Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld: Twee voor oppasser. Een voor ziekenoppasser. Een voor schrijver. Een voor portier. Twee voor schilder. Een voor schoenmaker. Een voor broodbakkersknecht. Een voor stoelenmatter. Vijitien voor werkster of schoonmaakster. Een voor burgerwaschvrouw. Een voor linnennaaister. Drie voor burgernaaister. Drie voor breister. Twee voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, dje van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten bus Doelen of Stadhuis KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95)Doen te weten, dat van he den op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 15 October e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeente secretarie ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoek schrift met de bijlagen van A. F. Peters om vergunning tot oprichting van eene bakkerij in het perceel aan het Groot Heiligland No. 41 a/47, Kad. Sectie D No 311/313 en dat op den veer tienden dag na heden, zijnde 8 October e.k., en wel des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in tebrengeu. Haarlem, 1 October 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. A. Iordens. De Secretaris, A. A. Land. Voorwerpen, gedeponeerd aanhet Commissariaat van Politie, die da gelijks, (uitgezonderd desZondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zakdoek en een paar handschoenen. Een corset. Eene ledige portemonnaie, Een rol linnengoed. Eene pet. Een glacé handschoen. Een wandelstok. Een leesboek. Eene broche, bestaande uit eenige marine knoopen. Een oud defect zilveren horloge waaraan eene ko peren ketting. Een gouden oorknopje. Een koperen gewicht. Een aantal ledi ge botervatten. Eenige slnitels. Twee ladders. Terug te bekomen bg den Heer Reerink Baan no 21, een tafellaken.Idem bg D. Smits, Burgwal no 99, een schippers boom. Idem bg J. A. van Zanten, Har- merjansweg no 57, een zwartkoralen arm bandje met gouden sluiting. Idem bg Mejuffrouw Koot, Gedempte Voldersgracht no 4, eene zwart lederen portemonnaie met eenig geld. Idem bg E. C. N. Koo- meD, Rozen prieelstraat no 15, eene para pluie. Idem bg G. Willemse, wonende bg den landbouwer G. van Bruggen in den Haarlemmerhout, eene gouden broche. In een der tram waggons achtergelaten: Een metalen nagelschrabber. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Sept-. 1891. Aardappelen. Aangev. 1880, verk. 1570. H. L. L. pr. ƒ2.40, H. pr. .525 p. H. L, Appelen Aangev. 1230, verk, 1200 H. L. L. pr. f 250 H. pr. 9.00 pr. H.L. Peren Aangev. 2280, verk, 2280. H.L. L. pr. 150, H. pr. 10.00, pr, H. L. Boter. Aangev. 932 verk. 932 Kilog. L. pr. f 1.35, H. pr. /1.55. Biggen. Aangev. 598 verk. 540 st. L. pr. ƒ3.00, H. pr. ƒ25.00. Reerenboonen. Aangev. 2720. verk. 2720m„ L. pr. 0,60 H. pr. 225 pr. mand. Snijboonen Aangv. 4400 verk. 4400 mand. L. pr. 0,50 H. pr. 220 pr. mand. Markt van 5 October. Aardappelen. Aangev. 360, verk. 110 H.L. L. pr. 3.00 H. pr. 6.00 pr. H.L. Appelen Aangev. 240, verk. 209 H. L. L. pr. f 3.00 H. pr. 6.50 pr. H.L. Peren. Aangev. 309, verk, "278 H. |L. L. pr. 3.00 H. pr. 16.00 pr. H.L. Boter. Aangev. 344, verk. 344 K.G. L. pr. 1.45 H. pr. 1.55 p. K.G. BiggenAangev. 189 verk. 163 stuks. L. pr. f 3.00 H. pr. f 16.00 p. stuk. Eeereboonen. Aangev. 80 verk. 80 mand. L. pr. f 0.80 H. pr. 1.75 pr. mand. Snijboonen. Aangev. 18, verk. 18 mand. L. pr. 0.60. H. pr. ƒ2.25 pr. mand. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 5 October. Witte Tarwe f 7.50 9.25. ltogge 6.80 7. Raver 3.60 3.80. Gerst 5.75 Ruivenboonen 7.25 7.75. Paardenboonen 6.40 7. Capucijners 9-9-80. Karwijzaad 10. p. 50 K. G. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 October- 1891, des namiddags van 23uurdoorden Heer VV. EZERMAN, met welwillende medewerking van Mej Zang en den HeerVioloncel. PROGRAMMA. 1 l'reludium en FugaG. F. Handel. 2. Aria uit 't Orat. „Elias"Mendelssohn. 3. Elsa's Brautzug zum Münsler.R. Wagner. 4. Aria PlïngsteantateJ- S. Bach. 5. Vorspiel ParsifalWagner. 6. Andante (Violoncel)J. G. H. Mann. Avond- en morgensterR. Holl.

Haarlemsch Advertentieblad | 1891 | | pagina 2